دخترانه
مجله سلامت!

امنیوسنتز:مراقبتها -استراحت وتفسیر امنیوسنتز

امنیوسنتز:آمنیوسنتز یک روش برای به دست آوردن یک نمونه کوچک از مایع آمنیوتیک است که جنین را احاطه کرده است تا تشخیص اختلالات کروموزومی و نقایص لوله های عصبی باز (ONTDs) مانند اسپینا بیفیدا باشد. تست برای سایر نقایص و اختلالات ژنتیکی بسته به تاریخچه خانوادگی و در دسترس بودن آزمایش آزمایشگاهی در زمان انجام این آزمایش در دسترس است.

آمنیوسنتز به طور کلی برای زنان بین هفته های ۱۵ و ۲۰ بارداری پیشنهاد می شود که در معرض خطر ابتلا به اختلالات کروموزومی، مانند زنان بالای ۳۵ ساله در هنگام زایمان، یا افرادی که دارای آزمون غربالگری سرم مادران غیر طبیعی هستند، نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به یک اختلال کروموزومی یا نقص لوله عصبی است.

امنیوسنتزامنیوسنتز:مراقبتها وتفسیر امنیوسنتز

آمنیوسنتز چگونه انجام می شود؟

آمنیوسنتز یک روش است که شامل قرار دادن یک سوزن طولانی و نازک از طریق شکم مادر به داخل کیسه آمنیوتیک برای برداشتن یک نمونه کوچک از مایع آمنیوتیک برای آزمایش است. مایع آمنیوتیک حاوی سلول هایی است که توسط جنین ریخته می شود و حاوی اطلاعات ژنتیکی است. اگر چه جزئیات خاصی از هر روش کمی متفاوت است،

به طور کلی، آمنیوسنتز به دنبال این روند است:

  • شکم زن با ضد عفونی پاکسازی می شود.
  • دکتر ممکن است بیحسی موضعی را به پوست بدهد.
  • سونوگرافی برای کمک به هدایت سوزن توخالی به کیسه آمنیوتیک استفاده می شود.
  • یک نمونه کوچک از مایع برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی بیرون می آید
  • از ۲۴ ساعت بعد از آمنیوسنتز باید از فعالیت های شدید جلوگیری شود.

زنان ممکن است در طول یا بعد از آمنیوسنتز برخی از گرفتگی های عضلانی را احساس کنند.

در موارد  دوقلویی ویا چندتایی  از هر کیسه آمنیوتیکی نمونه برداری می کنند تا هر کودک را مطالعه کنند. بسته به موقعیت نوزاد، جفت، مقدار مایع یا آناتومی بیمار، گاهی اوقات آمنیوسنتز انجام نمی شود. مایع به یک آزمایشگاه ژنتیک ارسال می شود تا سلول ها بتوانند رشد کنند و تجزیه و تحلیل شوند. آلفا فتو پروتئین، یک پروتئین تولید شده توسط جنین موجود در مایع، برای جلوگیری از نقص لوله باز عصبی مانند اسپینا بیفیدا اندازه گیری می شود. نتایج به طور معمول در حدود ۱۰ روز تا دو هفته، بسته به آزمایشگاه، در دسترس است.

امنیوسنتز

نمونه برداری کوریونی ویلوس (CVS) چیست؟

نمونه برداری ویلوسی کوریونی (CVS) یک آزمایش پیش از تولد است که شامل نمونه برداری از برخی از بافت جفت می شود. این بافت حاوی مواد ژنتیکی مشابه جنین است و می تواند برای ناهنجاری های کروموزومی و برخی از مشکلات ژنتیکی دیگر مورد آزمایش قرار گیرد.

تست برای سایر نقایص و اختلالات ژنتیکی بسته به تاریخچه خانوادگی و در دسترس بودن آزمایش آزمایشگاهی در زمان انجام این آزمایش در دسترس است. در مقایسه با آمنیوسنتز (نوع دیگری از آزمایش قبل از زایمان)، CVS اطلاعاتی در مورد نقص های لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا ارائه نمی دهد. به همین علت زنان مبتلا به CVS همچنین نیاز به پیگیری خون را بین ۱۶ تا ۱۸ هفته حاملگی خود دارند تا نقایص لوله عصبی را بررسی کنند.

امنیوسنتز:CVS چگونه انجام می شود؟

CVS ممکن است به زنانی ارائه شود که در معرض خطر ابتلا به ناهنجاری های کروموزومی هستند و یا سابقه خانوادگی یک نقص ژنتیکی دارند که از بافت جفت قابل آزمایش است. CVS معمولا بین هفته های ۱۰ تا ۱۲ هفته حاملگی انجام می شود.

اگر چه روش های دقیق می توانند متفاوت باشند، این روش شامل قرار دادن یک لوله کوچک به نام یک کاتتر از طریق واژن زن و به دهانه رحم و معمولا این روند را دنبال می کند:

امنیوسنتز

سونوگرافی برای هدایت کاتتر  به محل جفت قرار دارد .با استفاده از یک سرنگ در انتهای کاتتر، بافت خارج می شود.

روش دیگر CVS transabdominal است که شامل قرار دادن یک سوزن از طریق شکم  به رحم خود را برای نمونه برداری از سلول های جفت.

نمونه های بافت به یک آزمایشگاه ژنتیکی برای رشد و تجزیه و تحلیل داده می شوند. نتایج به طور معمول در حدود ۱۰ روز تا دو هفته، بسته به آزمایشگاه، در دسترس است.باداری  دوقلویی یا چندقلویی دیگر معمولا از هر جفت نمونه برداری می کنند. با این حال، به دلیل پیچیدگی روش و موقعیت جفت، CVS همیشه امکان پذیر نیست و یا با چندتایی موفق نیست.

بعضی از زنان ممکن است نامزد CVS نباشند یا ممکن است نتایجی را که ۱۰۰ درصد دقیق هستند به دست آورند و بنابراین ممکن است نیاز به آمنیوسنتز پیگیری داشته باشند. در بعضی موارد یک عفونت واژن فعال مثل هرپس یا گونوره وجود دارد که این روش را ممنوع می کند

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید