خانه / بارداری / تغییرات پوست در 3ماهه 3 بارداری
تغییرات پوست در سه ماهه سوم بارداری

تغییرات پوست در 3ماهه 3 بارداری

تغییرات پوست در 3ماهه 3 بارداری

شرایط پوستی و بثورات ممکن است در هر زمان از بارداری رخ دهد. تغییرات اصلی پوستی که ممکن است در انتهای بارداری ظاهر شوند عبارتند از:
1. رگ های واریسی
2. رگ های عنکبوتی
3. راش پوستی
4. ترک پوستی
رگ های واریسی:
رگ های واریس رگ های بزرگی هستند که مانند طناب پیچ خورده ظاهر می شوند و می توانند قرمز، آبی یا رنگ پوست شما باشند. آنها اغلب در پاها رشد می کنند، اما می توانند بر روی فرج، که به عنوان واریس های فرج شناخته می شود نیز توسعه یابند.رگ های واریسی در زنان بیشتر از مردان شایع است و در دوران بارداری بیشتر از سایر موارد دیده می شود. این بیماری می تواند در طول بارداری اتفاق بیفتد، اما در سه ماهه سوم، ممکن است بدتر شود. در این مرحله هورمون ها سبب گشاد شدن رگ های خونی می شوند تا بتوانند خون بیشتری را حمل کنند.
همچنان که رحم شروع به گسترش می کند، فشار بر بزرگ‌سیاهرگ پایینی ، وریدی که خون را از پاها به قلب منتقل می کند، بیشتر می شود. اگرچه رگ های واریسی یک مسئله پزشکی محسوب نمی شوند اما ممکن است دردناک باشند. چند راه برای به حداقل رساندن ایجاد رگ های واریسی عبارتند از:
1. برای مدت زمان طولانی سر پا نایستید یا بر روی زمین با پاهای بسته ننشینید
2. هر جایی که ممکن بود پاها را بالا نگه دارید و از جوراب های مخصوص استفاده کنید.
3. برای حفظ گردش خون سالم ورزش کنید.
رگ های واریسی ممکن است پس از به دنیا آمدن نوزاد بهتر شوند، اما اگر گزینه های درمانی کارساز نبود با پزشک خود مشورت کنید.
رگ های عنکبوتی:
رگ های عنکبوتی شبیه رگ های واریسی هستند و به خاطر رگ های خونی گشاد شده رخ می دهند. با اینحال چنین رگ هایی در رگ های خونی کوچک که درست زیر سطح پوست واقع شده اند رخ می دهد.
رگ های عنکبوتی به عنوان خطوط قرمز شناخته می شوند که از نقطه مرکزی شاخه دار می شود. این رگ ها به ندرت دردناک هستند، اما بعضی افراد ممکن است ظاهر آن ها را دوست نداشته باشند. اغلب اوقات رگ های عنبکوتی پس از زایمان از بین می روند.
راش پوستی:
گاهی اوقات به این راش، پاپول‌ها و پلاک‌های کهيری خارش‌دار حاملگی (PUPPP) نیز می گویند که ضایعات قرمز، بزرگ و خارش دار می باشند. این راش ها در ترک های پوستی قرار دارند، هرچند ممکن است روی ران ها، باسن ها یا بازوها نیز ظاهر شوند. علت این راش ها ناشناخته است، اما برای شما یا کودک شما خطرناک نیست. برای اکثر زنان، PUPPP بعد از زایمان از بین می رود و معمولا در طول اولین بارداری اتفاق می افتد. اگر این راش های پوستی را تجربه می کنید و از بروز آن ناراحت هستید، حمام گرفتن با جو دوسر یا نوشابه گازدار ممکن است برخی از نشانه ها را تسکین دهد. همچنین صحبت کردن با دکتر می تواند مفید باشد.او ممکن است ضد هیستامین هایی را تجویز کند.
ترک پوستی:
ترک پوستی یکی از مشکلات شایع در دوران بارداری است. ترک های پوستی معمولا نشانه های سفید یا قرمز رنگی بر روی پوست هستند که اغلب بر روی سینه، شکم یا ران دیده می شوند.پوست شما فیبرهایی دارند که به پوست اجازه کشش و رشد می دهند. با اینحال، رشدی که به سرعت رخ می دهد می تواند این فیبرها را بشکند. ترک های پوستی معمولا زمانی که برای اولین بار ظاهر می شوند بنفش یا قرمز هستند زیرا رگ های خونی در غشا میانی پوست نشان داده می شوند. این موارد معمولا بعد از زایمان خود به خود بهبود می یابند اما ممکن است حذف آن ها به طور کامل دشوار باشد.
نتیجه گیری:
بیشتر تغییرات پوستی که در طول بارداری رخ می دهد بعد از زایمان بهبود پیدا می کند. اگر این تغییرا پوستی شما را ناراحت می کند یا باعث بروز نگرانی می شود با پزشک صحبت کنید. او می تواند داروهایی را تجویز کند و تایید نماید که تغییرات ایجاد شده نشانه شرایط حادی نیست.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

امنیوسنتز

امنیوسنتز:مراقبتها -استراحت وتفسیر امنیوسنتز

امنیوسنتز:آمنیوسنتز یک روش برای به دست آوردن یک نمونه کوچک از مایع آمنیوتیک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


جهت تماس کلیک کنید