دخترانه
مجله سلامت!

عوارض مصرف قرص ضدبارداری (LD )در بارداری&۲khtarane

عوارض قرص بارداری:آیا هنگام مصرف قرص می توانید باردار شوید؟میلیونها نفر از زنان در جهان بر قرص ضد بارداری برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته متکی هستند. خطر باردار شدن در هنگام مصرف قرص چقدر بالاست؟ چگونه می توانید بگویید که آیا باردار هستید؟ (در اینجا) هر آنچه نیاز است درباره قرص و بارداری بدانید فرا بگیرید.

عوارض قرص بارداری

عوارض مصرف قرص ضدبارداری (LD )در بارداری

شانس باردار شدن هنگام مصرف قرص چقدر است؟
قرص ضدبارداری به عنوان یکی از کارآمدترین ضدبارداری هاست. قرص در صورت کاربرد ایده آل ۹۹% موثر است. از هر ۱۰۰ زنی که قرص را طی یک دوره یک ساله به کار می برند، کمتر از یکی باردار خواهد شد. قرص نسبت به “کاندومِ تنها”موثرتر است.
بهرحال، ایمنی قرص ضدبارداری شما به چگونگی مصرف قرص بستگی دارد. پیروی دقیق از دستورالعمل ها در “بروشور اطلاعات بیمار” مهم است. باید مراقب باشید که مصرف قرص را فراموش نکنید و همواره بررسی کنید که آیا دارویی که به شما تجویز می شود می تواند کارایی قرص را کاهش دهد.
قرص به سه شیوه در توقف بارداری عمل می کند. قرص، تخمک گذاری را متوقف می کند، که بدین معنی است که تخمدانهای شما یک تخمک بالغ رها نمی کنند. علاوه بر این، قرص مخاط را در ورودی رحم ضخیم می کند، که این ورود اسپرم را دشوارتر می سازد.
در نهایت، هورمونهای قرص در لایه داخلی رحم شما نیز ایجاد تغییراتی می کنند. این تغییرات خطر لانه گزینی تخم بارور شده را کاهش می دهد. تنها در صورتی که همه این مکانیسم ها شکست بخورند، شما باردار خواهید شد.

عوارض قرص بارداری
چه چیزی خطر بارداری را افزایش می دهد؟
در اغلب موارد که زنان علی رغم مصرف قرص باردار می شوند، ضدبارداری بدلیل این شکست می خورد قرص به طور صحیح مصرف نشده است. در صورتی که آنرا دقیقا طبق توصیه مصرف می کنید، خطر باردار شدن به حداقل می رسد. در صورتی که هر سوالی درباره چگونگی مصرف قرص دارید، “بروشور بیمار” را بخوانید یا از پزشک یا داروساز خود مشاوره بخواهید.
شما می توانید خطر بارداری را با استفاده از “کاندوم به اضافه مصرف قرص” بیشتر نیز کاهش دهید. کاندومها شما را از بیماری های آمیزشی محافظت می کنند، که به ویژه در صورتی که با شریکهای مختلف رابطه جنسی دارید مهم است.

عوارض قرص بارداری
عوارض قرص بارداری:آیا هنگام مصرف مینی پیل ممکن است باردار شوید؟

مینی پیل حاوی یک هورمون است (بر خلاف قرصهای ترکیبی که حاوی دو هورمون مختلف هستند) و معمولا هر روز بدون وقفه مصرف می شود. این روش تنها وقتی در جلوگیری از بارداری به اندازه قرص های ترکیبی موثر است که به صورت صحیح به کار رود.
همانند قرص های ترکیبی، مصرف مینی پیل به صورتی که تجویز شده است، مهم است. در صورتی که یک قرص را فراموش کردید یا مصرف آن را به تاخیر انداختید، خطر باردار شدن را افزایش می دهید. در حالیکه اغلب قرص های ترکیبی می توانند در فاصله پنجره زمانی ۱۲ ساعته مصرف شوند، بسیاری از مینی پیل ها باید در پنجره زمانی سه ساعته مصرف گردند. بنابراین مصرف به موقع مینی پیل اهمیت ویژه ای دارد (پنجره زمانی: زمان ایده ال مصرف، مترجم).
آیا قرص بر تستهای بارداری اثر دارد؟
قرص بر نتایج تست بارداری اثر ندارد. تستهای بارداری با ردیابی هورمون ویژه عمل می کنند، که تنها طی بارداری ساخته می شود. در صورتی که علی رغم مصرف قرص باردار شدید، می توانید یک تست بارداری به کار ببرید. هر چند شما باید با پزشک عمومی خود مشورت کنید تا ثابت شود که آیا باردار هستید.
آیا قرص خطر بارداری خارج از رحم را افزایش می دهد؟
یک بارداری خارج رحم وقتی رخ می دهد که یک تخمک بارور بجای رحم در لوله فالوپ تکامل یابد. زنانی که هنگام مصرف ضدبارداری های ویژه، از قبیل یک فنر ضدبارداری، باردار می شوند خطر بیشتری برای بارداری خارج رحمی دارند.
در حال حاضر هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد در زنانی که هنگام مصرف قرص باردار می شوند، افزایش خطر بارداری خارج رحم نیز وجود دارد.
هر چند در صورتی که علائمی از قبیل درد شدید شکم یا خونریزی بدون علت را تجربه می کنید، باید همواره سریعا به دنبال کمک پزشکی باشید، بنابراین پزشک شما می تواند بررسی کند که آیا باردار هستید.

عوارض قرص بارداری:چه مدتی طول می کشد بعد از توقف قرص پیشگیری از بارداری، باردار شوید؟

عوارض قرص ضدبارداری
تمایل به باردار شدن یک دلیل معمول برای فرد است تا قرص پیشگیری از بارداری را متوقف سازد. نوع قرص پیشگیری از بارداری که شما به کار می برید، مدت زمانی که بدن شما بعد از توقف آن آماده بارداری می شود را تعیین می کند.
باردار شدن بعد از قطع مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری می تواند فورا رخ دهد یا مدتی به طول بینجامد. به همین دلیل است که درک اینکه بدن شما چگونه کار می کند می تواند به انتظارات واقعی درباره آنچه قرار است رخ دهد کمک کند.
در صورتی که در جستجوی این هستید که چه مدت طول می کشد تا بعد از پیشگیری از بارداری، آبستن شوید، در اینجا اطلاعاتی درباره قرصهای مختلف جلوگیری از بارداری و اینکه چگونه می توانند بر بدن یک زن اثر بگذارند ارائه می شود.

عوارض قرص بارداری
سایر عوامل موثر بر بارداری بعد از (توقف) پیشگیری
اینکه چه مدت بعد از پیشگیری می تواند باردار شوید به عوامل زیاد دیگری نیز بستگی دارد که تعدادی از آنها به شرح زیر است.
هنگامی که سعی دارید باردار شوید، سن عامل مهمی است چرا که باروری با افزایش سن کاهش می یابد.
رویهمرفته سلامتی نیز باید در نظر گرفته شود. چاقی یا سوء تغذیه می تواند باردار شدن را سخت تر کند، چرا که می تواند سبب بیماریهای معینی شود، اختلالات غده هیپوفیز، یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، و اختلالات تیروئید از جمله این بیماریهاست.
تعداد اسپرم شریک شما نیز می تواند بر مدت زمانی که طول می کشد تا باردار شوید اثر بگذارد.
سلامت باروری نیز عامل بسیار مهمی برای زوجهایی است که می خواهند بعد از پیشگیری بلافاصله باردار شوند. اندومتروز، انسداد لوله فالوپ، عفونتهای لگن و قاعدگی نامنظم نیز می توانند بر مدت زمانی که طول می کشد باردار شوید اثر بگذارند.
در نهایت، داشتن رابطه جنسی طی روزهای باروری شما شانس باروری تخمک را افزایش خواهد داد.

هنگامی که شما شیوه پیشگیری از بارداری را بر می گزینید، یک ملاقات با دکتر برای معاینه و ارزیابی، جهت تعیین اینکه کدام روش پیشگیری برای شما مناسب است می تواند بسیار مفید باشد.
درصورتی که احساسات یا علائم نامعمولی را بعد از متوقف کردن پیشگیری از بارداری تجربه می کنید، ممکن است نیاز باشد برای کمک حرفه ای به پزشک بازگردید. علائمی که باید در خصوص آنها هشیار باشید شامل سرگیجه، سردرد، یا تهوع هستند. برخی افراد می توانند بدون مشکل مصرف ضدبارداری ها را متوقف کنند، اما تجربه برخی علائم یا اثرات هنگامی که شما مصرف آنها را متوقف می کنید نیز طبیعی است.
چرخه تخمک گذاری یک زن بعد از پیشگیری از بارداری باید فورا پس از متوقف کردن پیشگیری از بارداری به حالت طبیعی بازگردد مگر اینکه تزریق صورت گرفته باشد. همچنین شما می توانید از متخصص زایمان خود درباره اینکه چگونه بعد از پیشگیری باردار شوید سوال کنید و آنها می توانند اطلاعاتی درباره موارد مورد انتظار، توصیه های مفید و حتی تخمک گذاری در اختیار شما بگذارند.

عوارض قرص های پیشگیری از بارداری در حالی که باردار هستید

عوارض قرص بارداری
روشهای پیشگیری از بارداری (هورمونی) شامل قرصهای بلعیدنیِ پیشگیری از بارداری و شاتهای پیشگیری از بارداری می شوند. ضدبارداری های بلعیدنی عموما هورمونهایی دارند که کاملا مشابه با هورمونهای تولید شده به وسیله بدن زنان است. قرص ممکن از طریق ضخیم کردن ترشح دهانه رحم که مانع از رسیدن اسپرم به تخمک زنان می شود و نیز با متوقف ساختن تخمدانها از طریق ممانعت از عملکرد عادی آنها، از بارداری جلوگیری کند.
اما چون بدن انسانی ما یک سیستم پیچیده است و همچنین با در نظر گرفتن شانس خطای انسانی، ضدبارداری های بلعیدنی نمی توانند تضمین ۱۰۰ درصدی در برابر بارداری ارائه کنند. بنابراین، احتمال دارد که یک زن به طور غیر منتظره در حال مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری، حامله شود.
برخی متخصصین باور دارید که پیشگیری از بارداری هنگامی که به طور تصادفی باردار می شوید، طی مراحل اولیه بارداری نمی تواند به جنین در حال رشد صدمه بزند. اما قطع پیشگیری از بارداری بلافاصله بعد از فهمیدن بارداری تان حیاتی است.

عوارض قرص بارداری:اگر هنگام بارداری، قرص پیشگیری از بارداری مصرف نمایید چه رخ می دهد؟

اغلب زنان ممکن است سوال کنند که آیا قرص پیشگیری از بارداری بر بارداری اثر دارد. مطالعات نشان می دهند که قرص پیشگیری از بارداری طی چند هفته نخست بارداری نمی تواند اثر نامطلوبی بر تکامل جنین داشته باشد. بهرحال برخی اثرات مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری هنگام بارداری می توانند شامل موارد زیر باشند:
۱٫ احتمال بیماری های مادرزادی
بسیاری از زنانی که ناگهان هنگام مصرف قرص پیشگیری از بارداری باردار می شوند ممکن است درباره کودکی که با مشکلات احتمالی مادرزادی متولد می شود نگران شوند. اما شواهد محکم علمی که نشان دهد مصرف قرص پیشگیری از بارداری هنگام مراحل اولیه بارداری منجر به افزایش احتمال بیماری های مادرزادی در کودکان می شود وجود ندارد.
۲٫ خطر سقط جنین
مصرف قرص های ضد بارداری هنگام بارداری می تواند باعث سقط جنین شود، این مساله می تواند نگرانی احتمالی دیگر زنانی باشد که بارداری ناخواسته هنگام مصرف این قرصها را تجربه می کنند. اما باز هم هیچ داده های آماری وجود ندارد که رابطه بین این دو موقعیت را اثبات کند. بعد از اینکه تخمِ بارور شده لانه گزینی نمود، پیشگیری از بارداری می تواند تقریبا هیچ اثری بر آن نداشته باشد.
۳٫ احتمال بارداری خارج رحمی
شواهد نشان می دهند که مصرف قرص پیشگیری از بارداری صرفا حاوی پروژسترون (مینی پیل) هنگام بارداری ممکن است حفاظت در برابر ایجاد باردار خارج رحمی (تخم های بارور خارج از رحم) را در برخی موارد افزایش دهد.
۴٫ خطر زایمان زودرس و وزن پایین هنگام تولد
برخی تحقیقات نشان می دهند که زنانی که هنگام مصرف قرص پیشگیری از بارداری باردار می شوند، ممکن است در معرض خطر بالای تجربه زایمان زودرس، وزن پایین هنگام تولد، و تعدادی ناهنجاری مادرزادی دستگاه ادراری قرار گیرند.
در اینجا درک این نکته ضروری است که تحقیقات انجام شده در این زمینه زیاد نیستند و بنابراین قرار دادن یک مادر و کودک متولد نشده آن در معرض خطر احتمالی می تواند بر خلاف اخلاق پزشکی باشد. بنابراین، اغلب داده ها از تحقیقات اپیدمولوژیکی (همه گیر شناسی) مربوط به مادرانی که در اوائل دوره بارداری قرص پیشگیری از بارداری مصرف می کردند در برابر کسانی که این کار را نکرده بودند جمع آوری شده است.
بارداری غیرمنتظره، هنگام پیشگیری از بارداری، غیر معمول نیست. در صورتی که احساس می کنید ممکن است باردار باشید، یک تست بارداری خانگی برای اثبات آن بخرید. در صورتی که باردار هستید، توصیه می شود مصرف پیشگیری از بارداری را فورا متوقف سازید. همچنین عاقلانه است که برچسب محصولات پیشگیری از بارداری را قبل از خرید به دقت بخوانید تا از خطرات احتمالی در صورت بارداری اطمینان یابید. در هر صورت، فارغ از عوامل احتمالی خطر، مراجعه به یک پزشک برای راهنمایی بیشتر کار عاقلانه ای است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید