دخترانه
مجله سلامت!

عوارض رژیم غذایی : ۱۰ زن خطرات آن را به اشتراک می گذارند

عوارض رژیم غذایی “رژیم گرفتن برای من هیچوقت به معنی سلامتی نبوده است. رژیم گرفتن برای من به معنی لاغرتر شدن و سپس زیباتر شدن سپس خوشحال تر شدن است”.

عوارض رژیم غذایی : ۱۰ زن خطرات آن را به اشتراک می گذارند

برای بسیاری از زنان، رژیم گرفتن تا جایی که می توانند به یاد بیاورند، بخشی از زندگی آنها بوده است. چه می خواهید وزن زیادی کم کنید و یا می خواهید مقدار کمی وزن کم کنید، کم کردن وزن هدف اصلی رژیم غذایی می باشد. و ما فقط درباره ارقام قبل و بعد از رژیم را شنیده ایم. اما بدن چه حسی دارد؟ برای بررسی واقعی تاثیرات رژیم غذایی بر روی انسان، با ۱۰ زن درباره تجربیاتشان از رژیم غذایی و تلاششان برای کم کردن وزن صحبت کردیم.

عوارض رژیم غذایی

امیدواریم این دیدگاه ها به شما کمک کند تا نگاه دقیق تری به تاثیرات رژیم غذایی برا خود و کسانی که دوستشان دارید داشته باشید. این دیدگاه ها پاسخ هایی را به شما درباره به دست آورن رابطه ای سالم با غذا و بدنتان ارائه می کنند.

پیژ، ۲۶ ساله

نهایتاً، من احساس می کنم رژیم گرفتن، آسیبی جدی در اعتماد به نفس زنان ایجاد می کند. مدت ۶ ماه است که رژیم غذایی فتوژنیک همراه با تمرینات HIIT و دویدن انجام می دهم. به این دلیل به رژیم شروع کردم چون می خواستم برای مسابقه کیک بوکسینگ وزن درست کنم، اما به لحاظ ذهنی، این یک نبرد پشت و جلو با عزم راسخ و عزت نفس خودم بود. به لحاظ جسمی، من هیچ وقت در طبقه بندی خطرناک چاقی نبودم، اما نوسانات در رژیم غذایی و تناسب اندام من نمی تواند برای متابولیسم من خوب باشد. تصمیم گرفتم رژیم را ترک کنم، چون از احساس محدود شدن خسته شده ام. می خواهم من هم معمولی غذا بخئرم به خصوص در دورهمی ها .

عوارض رژیم غذایی

همچنین در حال حاضر از ظاهرم راضی هستم و تصمیم گرفتم از  مسابقات کیک بوکسینگ بازنشسته شوم، همین.

رنی، ۴۰ ساله

حدود ۲ ماه است که میزان کالری مصرفی را کنترل می کنم. اولین بارم نیست که رژیم می گیرم، اما یک بار دیگر آن را امتحان می کنم، اگرچه رژیم گرفتن اغلب با ناکامی و ناامیدی سر و کار دارد. من رژیم غذایی را پشت سر گذاشتم، اما هنوز نیاز احساس می کنم که وزنم را کاهش دهم، بنابراین با انواع و مقادیر مختلف غذا تجربه می کنم. وقتی رژیم غذایی تنها بر کاهش وزن تمرکز می کند، تنها منجر به سرخوردگی یا بدتر شدن می شود. وقتی ما دیگر فواید سلامتی را درک می کنیم و نسبت به وزن بیشتر روی فواید سلامتی تمرکز می کنیم، فکر می کنم ما  در طولانی مدت می توانیم با عادت های غذایی سالم هماهنگی داشته باشیم.

گریس، ۴۴ ساله

من در ابتدا نسبت به مصرف کربوهیدرات و غذای سنگین وسواس داشتم، اما متوجه شدم که وقت تلف کردن هست.

رژیم غذایی – من را شروع نکنید. به معنای واقعی کلمه زنان را از بین می برد. هدف صنعت تمرکز بر روی مساله ای است که ادعا می کند می تواند حل کند، اما اگر نتایخ خوبی حاصل نشود زنان می توانند قربانی آن باشند. پس دیگر رژیم نمی گیرم. برای اینکه حس خوبی داشته باشم، مواد مورد نیاز بدنم را تامین می کنم، من یک شخص دیابتی هستم که در برابر تولید انسولین مقاوم شده ام. بنابراین، من رژیم غذایی خود را براساس کنترل نبایدهای مصرفی، کنترل کربوهیدرات و کنترل قند ایجاد کردم.

برای جذب مکمل های غذا قبلا اگه تلوزیون تماشا نمی کردم دوچرخه سواری می کردم. اما الان واقعا دوست دارم تلوزیون تماشا کنم. بخاطر اسیب دیدگی در ستون فقراتم دوچرخه سواری نمی کنم اما از بازارهای محلی خرید می کنم( منظورش این است که زیاد پیاده روی می کند) و آشپزی انجام می دهم( منظورش این است که فعالیت زیادی دارد).  همچنین یک اسب ماده خریده ام  که به طور خاص برای من آموزش دیده تا بتوانم اسب سواری را که خاصیتی درمانی دارد، ازسر بگیرم.

 

عوارض رژیم غذایی

خوشحال نگه داشته و بدنم را نسبت به سنم سالم تر کرده است. غذای سالم همینطور فشاری که بر پشت داشتم را نیز تسکین بخشیده است. من دیسک کمر حاد دارد و در یک دوره چهارساله ۲ اینچ از وزنم را از دست دادم.

کارن ، ۳۴ ساله

من احساس می کنم که همیشه یک چیزهای متفاوت را امتحان کرده ام –  هیچکس برنامه ای تنظیم نمیکند، اما کالری کم تر به علاوه تلاش برای به حداقل رساندن کربوهیدرات  همیشه برنامه ای  بزرگ است. منظورم این است که من واقعا کار خوبی انجام نداده ام. از شکل ظاهری بدنم مخصوصا پس از بچه دار شدن ناراحت هستم ولی واقعا خیلی سخت اسن. حس می کنم که همیشه رژیم غذایی داشته ام.

وقتی نوجوان بودم بیشتر نگران این موضوع بودم که متاسفانه با ارزش خودم رژیم گرفتم. قسمت غم انگیز اینجا است که به لاغر بودنم بیشتر از هر چیز دیگری تو زندگی ام اهمیت دادم. من اغلب به آن لحظات به عنوان “خاطرات خوب” نگاه می کنم، تا زمانی که به یاد بیاورم چه اندازه بر زمان و چگونگی غذا خوردنم وسواس داشتم.

من فکر می کنم مهم است که بدانید چه چیزی می خورید و  سوخت و ساز بدن خود را با بهترین غذاهایی که می توانید تامین کنید،

اما اینکه زنان برای خاص دیده شدن  بدنشان، مخصوصا از آنجاییکه همه انسان ها قالب بدنشان با یکدیگر متفاوت است ،به خودشان فشار می آورند زیاده روی و افراط می باشد. رژیم گرفتن به آسانی می تواند خطرهایی را ایجاد کند. خیلی غم انگیز است که زنان فکر می کنند، کلید ارزششان از ظاهرشان سرچشمه می گیرد.

جن، ۵۰ ساله

تقریبا ۱۵ سال پیش ۱۰پوند وزن کم کردم و بیشتر مواقع نیز ادامه می دادم. این تغییر اثرات مثبت بزرگی در زندگی من داشت. از  شکل ظاهریم بسیار راضی بودم، از یک شخص تنبل به یک شخص ورزشکار تبدیل شده بودم که تجربیات مثبت زیادی را از آن تغییر به دست آورده بودم. اما در ۱۸ سال گذشته به دلیل استرس یائسگی چند پوند وزن اضافه کرده ام. لباس هایم دیگر مناسب تنم نیست. می خواهم مانند لباس هایم به اندازه قبلی وزنم برگردم.

خیلی ناراحتم که وزنم به قبل برگشته است. به اضافه وزن خیلی حساس هستم. فشاری در لاغر بودن وجود دارد که ضامن سلامتی است. اما لاغر بودن همیشه به معنای سالم بودن نیست. سوتفاهم های زیادی در بین مردم درباره اینکه چه چیزهایی سالم هستند وجود دارد.

عوارض رژیم غذایی

استفانی ، ۴۸ ساله

از روش های سنتی استفاده کردم و کالری رو به شدت پایین آوردم و در هرروز ۱۰۰۰۰ قدم پیاده روی می کردم ( با تشکر از فیت بیت). پشیمانی هم قسمتی از این موضوع بود و با بالا رفتن کلسترل میخواست دکترها را از بالای سرم دور کند. میزان کلسترل بدنم اکنون روی میانگین عادی قرار دارد. انرژی زیادی دارد و دیگه بخاطر عکس هام خجالت نمی کشم.

بسیار شاد و سالم هستم، و چون در عرض یک و نیم سال به وزن دلخواهم رسیدم، هر شنبه شب میتوانم وعده ای عالی داشته باشم. اما فکر می کنم که در اولویت قرار دادن لاغری قبل از هرچیزی کاملا اشتباه است. اگرچه خطرات خیلی چیزهارا پایین آورده ام، می خواهم در کل بگویم که من سالم تر از کسانی هستم که سنگین تر از من هستند.

برای ناهار نیز مکمل لاغری استفاده می کنم. آیا سالم است؟ شاید. اما من واقعا مردمی را که سبک زندگی پاکی دارند بیشتر از کسانی تحسین می کنم که با ساندویچ و چوب شور در وزن دلخواهشان ثابت می مانند.

آریل ،۲۸ ساله

چندسال رژیم گرفتم و وسواسانه ادامه میدادم زیرا میخواستم وزن کم کنم و ظاهرم را مانند آن چیزی که در تصوراتم بود درست کنم. با این حال، فشار کشیدن بخاطر انجام رژیم غذایی سخت و ورزش کردن برای سلامت روانی و جسمی من زیان آور  بوده است.  من دیگر به هیچ نوع رژیم غذایی عادت ندارم یاد گرفته ام که به اندازه  نیازهای بدنم غذا بخورم. همچنین بخاطر مشکلات بدنی ام ( اضطراب و نگرانی) به مدت ۴ سال با متخصص ملاقات داشته ام. او کسی بود که نحوه و اندازه غذا خوردن و فعالیت “سلامتی در هر اندازه” را به من معرفی کرد.

هرروز برای از جبران آسیبی که به من و بسیاری از زن های دیگر با توقعات اجتماعی و ایده های زیبا،  وارد شده تلاش می کنم. فکر می کنم زن ها اعتقاد دارند که اگر یک شلوار خاص مناسب سایز آن ها نباشد ،اندام آن ها مناسب نیست و یا ظاهر خوبی ندارند و رژیم گرفتن نیز در آن ها اثری نخواهد داشت. روش هایی برای سالم غذا خوردن، بدون محدود کردن بدن و یا اجازه دادن به خودتان برای لذت بردن از غذا وجود دارد، و هوس رژیم غذایی همیشه در رفت و آمد است.

هوس رژیم غذایی به ندرت در دراز مدت باقی می ماند و تاثیر کمی دارد و باعث می شود زن ها فکر کنند که ظاهر خوبی ندارند.

عوارض رژیم غذایی

کندیس، ۳۹ ساله

هر نوع رژیم غذایی که انجام دادم یا باعث افزایش وزن  و یا باعث افت قند خون من شد. تصمیم گرفتم دیگر رژیم نگیرم زیرا برای من فایده ای نداشت و همیشه نتیجه معکوسی داشت اما  وزنم به طور یکنواخت در طول سال گذشته رشد کرده بود و من به وزنی که به خودم وعده داده بودم رسیدم. بنابراین،  تصمیم گرفتم یک بار دیگرامتحان کنم. رژیم غذایی نظامی را با کمی تمرین در هفته شروع کردم.

استرس و ناامید کننده بود. درحالی که رژیم غذایی نظامی چند پوند از وزنم را کم کرد ولی بعداً دوباره وزنم افزایش پیدا کرد. این نتیجه دقیقا مانند نتایج دیگر رژیم های غذایی است. همکارانی دارم که همیشه رژیم غذایی دارند. هیچکدام از آنها اضافه وزن ندارند و بعضی از آن ها پوست و استخوان هسند. خاله ام قبل از جراحی کاهش وزن، با تلاش هایی برای کاهش وزن خودش را تقریباً به کشتن داد. همه چیز بسیار غم انگیز است.

آنا ،۲۳ ساله

از زمان مدرسه رژیم می گیرم. از ظاهرم راضی نبودم و میخواستم رژیم بگیرم. به اینترنت رفتم و جایی خوندم که یک نفر در وزن من باید اطراف ۱۲۰ پوند باشد. فکر می کنم وزن من در حدود ۱۸۰ تا ۱۹۰ پوند بود. همچنین اطلاعاتی درباره چگونگی کم کردن کالری و میزان آن برای رسیدن به وزن دلخواهم پیدا کردم. از آنها پیروی کردم.

اثراتی که رژیم در روح و جسم من گذاشت زیان آور بود. من بالاخره با استفاده از رژیم غذایی وزنم را کم کردم. فکر میکنم وزنم به اطراف ۱۵۰ پوند رسید ولی این کاهش وزن پایدار نبود. همیشه گرسنه بودم و به غذا فکر می کردم. در هرروز ۳ بار به وزنم اضافه می کردم و وقتی اضافه وزن پیدا کردم و یا وقتی که توجه نکردم هنوز وزن کم نکرده ام، واقعا خجالت زده بودم. من همیشه مشکلات سلامت روحی داشتم و در طول دوره رژیم واقعا بدتر شده بود.

از لحاظ جسمی به شدت ضعیف و خسته بودم. وقتی به ناچار از رژیم غذایی خارج شدم، تمام وزنی که کاسته بودم با مقدار بیشتری برگشت. رژیم گرفتن برای من هیچوقت به معنی سلامتی نبود. رژیم گرفتن برای من به معنی لاغرتر شدن و سپس زیباتر شدن اندام و سپس خوشحال شدن بود. هنگامی که وزنم به حالت قبل برگشت میخواستم دارو استفاده کنم تا علاوه بر کوتاه کردن چند سال از عمرم در عوض لاغر شوم. ( هنوز هم بعضی وقت ها میخواهم انجام دهم).

یادم می آید یک نفر به من گفت که وزنش بعد از سیگار کشیدن کاهش یافت. من نیز میخواهم با سیگار کشیدن وزنم را کاهش دهم. احساس کردم وقتی که در رژیم غذایی بودم چقدر بدبخت بوده ام. با وجود اینکه درباره چگونگی ظاهرم وقتی که اضافه وزن داشتم حس خوبی نداشتم، اما احساس کردم که شخصی چاق باشم خوشحال تر هستم تا شخصی گرسنه. رژیم غذایی قصد خوشحال کردن من را ندارد، و من دلیل آن را نفهمیدم . سپس از رژیم غذایی خارج شدم.

روی ایرادات ظاهری ام کار می کردم اما مجبور بودم یاد بگیرم که چگونه با غذا و بدنم ارتباط برقرار کنم. احساس کردم که حمایت دوستانی را دارم که کمک کردند تا با خودم حتی اگر لاغر هم نبودم کنار بیایم. این افکار که بدن باید چگونه باشد در وجود ادم عجین شده و فراموش هم نمی شود. این موضوع حتی به غذاهایمان نیز صدمه وارد می کند. حس می کنم که نمی دانم چگونه عادی غذا بخورم. فکر نمی کنم که زنی را بشناسم که بدون هیچ قید و شرطی از بدنش راضی باشد.

عوارض رژیم غذایی

الکسا، ۲۳ ساله

هیچوقت به این امر رژیم گرفتن نگفته ام. من محدودیت شدید در استفاده از کالری ایجاد کرده و به شکل متناوب روزه گرفتم که منجر به اختلالات تغذیه ای در من شد. مقدار ماهیچه چرب در بدن من به شدت کاهش یافت که بعداً با کمک متخصص تغذیه توانستم آن را بازساری کنم. انرژی از دست دادم و حمله های خفیفی داشتم و از غذا می ترسیدم. سر انجام این امر سلامت روحی مرا کاهش داد. میدانستم که این امر از مکان پیچیده ای از مغزم سرچشمه می گیرد.

لاغر شدن بیشتر از هر چیز دیگری برای من اهمیت داشت و هیچوقت وزن زیادی کم نکردم زیرا بر خلاف محدود کردن کالری دریافتی ام، سوخت و ساز(متابولیسم) بدنم به حدی کاهش یافته بود که قادر به کم کردن وزن نبود. این موضوع را بعد از یافتن کمک برای چیزی که فکر می کردم اختلالات تغذیه ای است یاد گرفتم. فهمیدن این موضوع که وزنت کم نمی شود ضربه بزرگی است. اهداف سلامتی نباید فقط محدود به وزن باشد.

اما تامپسون به گاردین گفت: ” رژیم گرفتن سوخت و ساز بدنم را به هم ریخت و با سرم درگیر شد. من با آن صنعت چند میلیون پوندی در کل دوران زندگی ام مبارزه کرده ام. اما کاش قبل از اینکه حرف هایشان با باور می کردم، اطلاعات کافی داشتم. می دانیم که توصیه های غذایی بسیار گیج کننده است.

تحقیقات حتی نشان می دهند که اغلب استراتژی های رژیم غذایی ممکن است اثر معکوس داشته باشد و ما را در دراز مدت وادار به افزایش وزن بیشتر کند. اما به نظر نمی رسد این دانش ما را از پول خرج کردن باز دارد.  ارززش صنعت رژیم غذایی در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۷۰ میلیارد دلار می رسید.

شاید بخاطر تاثیر این نظریه در مغزمان است که بدن ما ظاهر خوبی ندارد مگر اینکه اخرین تبلیغات استانداردهای زیبایی این صنعت را ببینیم.  تحت تاثیر قرار دادن بدنمان با ماشین رژیم غذایی فقط احساس ناخوشایند، گرسنگی برای ما برجای می گذارد و ما را به وزن دلخواه مان نمی رساند. و (رژیم غذایی) با تمرکز به بخشی از بدن مان، مانند وزن و یا دور کمر شما به جای کل بدن، منجر به سلامتی نامتعادل می شود.

روش های جامع سلامتی برای کم کردن وزن و آداب غذا خوردن، شامل تغذیه سرشتی (که رژیم غذایی را رد می کند) و رویکرد سلامتی در هر اندازه( که چگونگی تفاوت در بدن را بررسی می کند) می باشد. وقتی نوبت به سلامتی، بدن و ذهن می رسد، واقعا واحد است، نه اینکه یکی از آن شامل همه باشد. هدف برای چیزی که شما را خوشحال می کند، آن چیزی نیس که فقط در یک مقیاس خوب به نظر برسد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید