دخترانه
مجله سلامت!

ویتامین دی ۵۰۰۰۰:درمان کمبود ویتامین دی

ویتامین دی ۵۰۰۰۰ :اگر شما یک خانم در ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ سالگی خود هستید، وقت آن است که به ویتامین D فکر کنید. ویتامین نقش مهمی در بسیاری از فرآیندهای بدن دارد و در زنان یائسه دیده شده است. مطالعات آن را برای جلوگیری از بیماری های قلبی، پوکی استخوان، دیابت، پیشنهاد میکتد. با این حال، مشکل این است که تقریبا نیمی از بزرگسالان در ویتامین D کمبود دارند .

ویتامین دی ۵۰۰۰۰:درمان کمبود ویتامین دی

دستورالعمل های مربوط به سطح ویتامین D خون  به شرح زیر است

کافی: ۲۰-۳۰ نانوگرم در میلی لیتر یا ۵۰-۷۵ نانو مول / لیتر.

حداکثر حد استاندارد: ۶۰ نانوگرم در میلی لیتر یا ۱۵۰ نانو متر در لیتر.

سمی: بیش از ۱۵۰ نانوگرم در میلی لیتر یا ۳۷۵ نانومول / لیتر.

مصرف روزانه ویتامین D بین ۱۰۰۰-۴۰۰۰ IU (25-100 میکروگرم) باید برای اندازه گیری سطح خون مطلوب برای اکثر مردم باشد.

ویتامین دی 50000

میزان مصرف ویتامین دی۵۰۰۰۰

سطوح خون در محدوده ۲۰-۳۰ نانوگرم در میلیلیتر معمولا کافی است. حد بالای ایمنی حدود ۶۰ نانوگرم در میلیلیتر محسوب می شود، اما افرادی که علائم سمیت دارند معمولا سطح بالای ۱۵۰ نانوگرم در میلیلیتر دارند.

مزایای ویتامین دیD برای زنان در یائسگی

اگر شما یک خانم در ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ سالگی خود هستید، وقت آن است که به ویتامین D فکر کنید. ویتامین نقش مهمی در بسیاری از فرآیندهای بدن دارد و در زنان یائسه دیده شده است. مطالعات آن را برای جلوگیری از بیماری های قلبی، پوکی استخوان، دیابت، پیشنهاد میکتد. با این حال، مشکل این است که تقریبا نیمی از بزرگسالان در ویتامین D کمبود دارند .

شما ممکن است به ویتامین D فکر کنید ولی شما ویتامین های دیگری مانند ویتامین C یا ویتامین B را می خورید. با این حال ویتامین D منحصر به فرد است و آن را مانند هورمون نسبت به ویتامین کار می کند. و همانطور که ما از کمبود هورمون های دیگر مانند انسولین و هورمون تیروئید می دانیم، کمبود هورمونی می تواند منجر به بسیاری از مشکلات ظاهرا غیر مرتبط باشد.

مهم است که از مصرف ویتامین D خود در هنگام یائسگیآگاهی داشته باشید، زیرا تحقیقات کشف نقش آن در جلوگیری از بسیاری از بیماری ها و شرایطی است که در سن شما رایج تر است. شما ممکن است از ویتامین D به عنوان کمک کننده برای جذب کلسیم و ساختن استخوان ها آگاهی داشته باشید، اما در بسیاری از فرآیندهای دیگر که از بیماری و مشکلات سلامتی شما محافظت می کند، درگیر است.

چه مقدار ویتامین دیD بهترین است؟

ویتامین D معمولا “ویتامین آفتاب” است. دریافت ویتامین D به اندازه کافی برای سلامت مطلوب، مهم است.

آیا می توان ویتامین دی D بیش از حد دریافت کرد؟

بدن شما ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین D را ذخیره می کند، اما قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد باعث مسمومیت ویتامین D نمی شود. دشوار است که ویتامین D را از غذاها و حتی غذاهای غنی شده به دست بیاورید مگر اینکه مقدار زیادی از روغن کبد ماهی مصرف کنید.

ویتامین D به عنوان یک مکمل بدون نسخه در دسترس است. اما از زمانی که بدن شما ویتامین های محلول در چربی را برای مدت طولانی ذخیره می کند، مصرف مقدار زیادی ویتامین D می تواند منجر به تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، یبوست، ضعف و کاهش وزن شود.

سطح بالای ویتامین D نیز ممکن است سطح کلسیم  خون شما را  بالا ببرد، احتمالا منجر به سردرگمی روانی و ریتم های غیر طبیعی قلب می شود. بنابراین، قبل از مصرف مکمل های ویتامین D با مامای  خود صحبت کنید. و دستورالعمل ها را دنبال کنید

ویتامین دی 50000

ویتامین دی D چیست و چرا مهم است؟

ویتامین D متعلق به خانواده ویتامین های محلول در چربی است که شامل ویتامین A، D، E و K. این ویتامین ها به خوبی با چربی جذب می شوند و در کبد و بافت چربی ذخیره می شوند.

دو نوع اصلی از ویتامین دی D در رژیم غذایی وجود دارد:

ویتامین D2 (ergocalciferol): در غذاهای گیاهی مثل قارچ یافت می شود.

ویتامین D3 (کلالهسیفرول): در غذاهای حیوانی مثل ماهی قزل آلا، کدو و زرده تخم مرغ یافت می شود.

با این حال، نور خورشید بهترین منبع طبیعی ویتامین D3 است. اشعه UV از نور خورشید کلسترول را در پوست شما به ویتامین D3 تبدیل می کند .

قبل از اینکه بدن شما از ویتامین D استفاده کند، باید از طریق یک سری مراحل فعال شود.

اول، کبد ویتامین D را به فرم ذخیره ویتامین D تبدیل می کند. این فرم است که در آزمایش خون اندازه گیری می شود. بعدا، فرم ذخیره سازی توسط کلیه ها به فرم فعال ویتامین D تبدیل می شود که توسط بدن مورد استفاده قرار می گیرد .

نقش اصلی ویتامین D در بدن این است که میزان کلسیم و فسفر را در خون کنترل می کند. این مواد معدنی برای استخوان های سالم مهم هستند .

تحقیقات همچنین نشان می دهد که ویتامین D به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند و ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و برخی از سرطان ها را کاهش دهد .

یک سطح خون پایین ویتامین D با خطر بیشتری از شکستگی و سقوط، بیماری قلبی، مولتیپل اسکلروز، چندین سرطان و حتی مرگ  مرتبط است.

خلاصه:

دو نوع اصلی از ویتامین D در رژیم غذایی وجود دارد: D2 و D3. D3 دو برابر در بالا بردن سطح خون ویتامین D موثر است، که با انواع مزایای سلامتی مرتبط است.

چقدر ویتامین دی D برای سلامتی بهینه نیاز دارید؟

ویتامین D باید نیازهای ۹۷ تا ۹۸ درصد از افراد سالم را برآورده کند

با این حال، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که دستورالعمل ها بسیار کم است .

نیازهای ویتامین D شما بستگی به عوامل مختلف دارد. این شامل سن شما، رنگ پوست، سطح فعلی خون ویتامین D، محل قرارگیری، قرار گرفتن در معرض آفتاب و بیشتر است.

برای رسیدن به سطح خون مرتبط با نتایج سلامت بهتر، بسیاری از مطالعات نشان داده اند که شما نیاز به مصرف ویتامین D بیشتر از دستورالعمل توصیه شده دارید.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که مصرف ۱۰۰۰ وات (۲۵ میکروگرم) روزانه ۵۰ درصد از افراد به میزان ویتامین D در ۳۳ نانوگرم در میلیلیتر کمک می کند (۸۲٫۴ نانو متر در لیتر). مصرف ۲،۰۰۰ IU (50 میکروگرم) روزانه، تقریبا هر کس به سطح خون ۳۳ نانوگرم بر میلیلیم (۸۲٫۴ نانومول در لیتر) کمک می کند.

با این حال، بیش از ۴،۰۰۰ واحد ویتامین D بدون اجازه پزشک خود مصرف نکنید. این بالاتر از حد مجاز ایمن است و از مزایای بهداشتی بیشتری برخوردار نیست .

در اینجا چند مورد از شرایطی وجود دارد که ویتامین D می تواند به درمان یا پیشگیری کمک کند:

پوکی استخوان

از آنجا که ویتامین D برای بدن شما مهم است و قادر به استفاده از کلسیم است و ساختن استخوان به درستی انجام می شود، زنان بالای ۴۰ سال و یا افرادی که دارای عوامل خطر پوکی استخوان هستند باید مطمئن شوند میزان کافی ویتامین D را دریافت می کنند. ترکیب کلسیم و ویتامین D پیشگیری و درمان خط اول برای حفظ استحکام استخوان است.

سرطان

بیش از یک هزار مطالعات نشان داده اند که ارتباط بین ویتامین D و پیشگیری از نزدیک به ۳۰ نوع سرطان، به ویژه سرطان کولون ، پروستات و سرطان سینه وجود دارد. از اینها، شاید قوی ترین پشتیبانی برای ویتامین D کافی از ارتباط ویتامین D با نه تنها کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، بلکه کاهش رشد بدخیم در سرطان های موجود است.

. در حالی که قرص ضد بارداری کمک می کند تا خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد . در واقع، خطر ابتلا به ملانوم ، مرگبارترین سرطان پوست در افرادی که کمبود ویتامین D دارند (در ارتباط با کاهش میزان نور خورشید کاهش جذب ویتامین D) افزایش می یابد.

کمبود ویتامین D منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود،

افسردگی

ویتامین D اثرات مثبتی بر خلق و خوی کم و عملکرد شناختی دارد. از آنجایی که علائم خلقی در سالهای یائسگی رایج هستند، هر چیزی که موجب بروز اختلالات خلقی شما می شود توجه شما را به خود جلب می کند. اگر از اختلال عاطفی فصلی (SAD) رنج می برید و در طول فصل زمستان خلق و خوی شما کم است، ممکن است بخواهید میزان ویتامین D خود را در طی این ماههای تیره افزایش دهید.

دیابت

سطح معینی از ویتامین D ارتباط قوی با توانایی بدن شما برای استفاده از انسولین دارد. بسیاری از مطالعات انجام شده نشان داده اند که سطح پایین ویتامین D موجب کاهش انتشار انسولین در بدن، مقاومت به انسولین و دیابت نوع ۲ می شود. به عبارت دیگر، ویتامین D باعث افزایش کارایی بدن شما از انسولین می شود، اما به نظر می رسد دیابت نوع ۱ و نوع ۲ را جلوگیری یا به حداقل برساند. در حال حاضر مطالعات متعددی در حال بررسی در رابطه با علت احتمالی بین ویتامین D کم و دیابت است.

بیماری قلب و عروقی

هنگامی که استروژن شروع به کاهش می کند، زنان به اندازه  مردان به همان اندازه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به خود می گیرند. ویتامین D نقش مهمی در جلوگیری از بیماری های قلبی ایفا می کند، به نظر میرسد کمبود ویتامین D با بیماریهای قلبی عروقی همراه باشد، روشن نیست که چرا این چنین است.

فشار خون بالا (فشار خون بالا)

کمبود ویتامین D ممکن است در قلب و عروق خونی شما ایجاد شود. از آنجایی که فشار خون بالا نشانه ای است که سیستم قلبی عروقی شما در معرض خطر است، هر چیزی که این خطر را کاهش می دهد ممکن است از قلب شما محافظت کند. مطالعات نشان داده است که مصرف مکملویتامین D و کلسیم باعث کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشارخون می شود. با این حال توجه داشته باشید که همه چیز متفاوت است. بعضی افراد نباید مکمل کلسیم مصرف کنند، برای مثال، کسانی که سابقه سنگ کلیه دارند باید قبل از مصرف هر یک از این داروها با پزشک یا مامای خود صحبت کنند.

چاقی

به دلایلی، زنان دارای اضافه وزن دارای سطوح پایین ویتامین D هستند. مشخص نیست که آیا میزان بالای چاقی به چاقی کمک می کند یا اینکه چاقی این سطوح را کاهش می دهد، اما این ارتباط وجود دارد. از آنجایی که تحقیقات در رابطه با مکمل های کلسیم و ویتامین D با جلوگیری از افزایش وزن برای زنان، این بهانه ای عالی برای توجه به میزان مصرف ویتامین D و کلسیم شما در سال های یائسگی است. همه چیزهایی که باعث می شود وزن شما کم شود، سود شما را در سلامتی شما به ارمغان می آورد.

سایر شرایط بهداشتی

ویتامین D برای نقش آن در درمان و جلوگیری از بیماری های دیگر مانند سندرم روده تحریک پذیر ، ضعف عضلانی،مولتیپل اسکلروز ، استئوآرتریت، بیماری سلیاک، سایر بیماری های خودایمنی، فیبرومیالژیا و سندرم خستگیمزمن، درد مزمن و آسم و آلرژی مورد مطالعه قرار گرفته است .

آزمایش ویتامین دی D

پس از خواندن این اطلاعات، شما احتمالا تعجب می کنید که میزان ویتامین D شما چقدر است .با توجه به اینکه اکثریت مردم کمبود دارند، این سوال خوبی است که باید پرسید. خوشبختانه شما به راحتی می توانید سطح ویتامین D خود را با یک آزمایش ساده ساده انجام دهید که توسط پزشک یا ماما ی شما انجام می شود.

منابع غذایی افزایش ویتامین دیD شما

ویتامین D را می توان از طریق رژیم غذایی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا از طریق مکمل دریافت کرد.

رژیم غذایی ویتامین D: ویتامین D یک ویتامین است که می تواند در رژیم غذایی سالم دشوار باشد. دستورالعمل های تغذیه توصیه می شود مصرف روزانه ۲۰۰ تا ۸۰۰ واحد بین المللی (IU) بسته به سن شما باشد. در مقابل، مطالعات در مورد پیشگیری از سرطان توصیه می شود مصرف روزانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ واحد.

ماهی های چرب نیز ممکن است برخی از ویتامین D شما را تامین کنند.

نور خورشید به عنوان منبع ویتامین D: Sunlight

منبع عالی ویتامین D است اما وابسته به عرض جغرافیایی شما و استفاده از کرم های ضد آفتاب می باشد. مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ در کانادا نشان داد که زاویه خورشید در طول سال بسیار کم برای جذب ویتامین D کافی است حتی اگر شما در دی ماه با یک پیراهن آستین کوتاه بیرون بیایید؛. از سوی دیگر، مصرف ۱۵ دقیقه در خارج از منزل  می تواند بدن شما ۵۰۰۰ وات ویتامین D یا بیشتر را تولید کند.

مکمل های ویتامین D: بسیاری از مردم از مکمل هایویتامین D استفاده می کنند، اما برای اولین بار با پزشک یا مامای خود صحبت می کنند. او ممکن است توصیه کند قبل از شروع مکمل یک ویتامین D دریافت کند. اگر دکتر شما معتقد است که می توانید از یک مکمل بهره مند شوید، با او درباره بهترین دوز مصرفی صحبت کنید. از آنجا که ویتامین محلول در چربی است، آن را بهتر می شود هنگامی که با یک وعده غذایی که حداقل برخی از چربی وجود دارد مصرف شود. نوع مصرف مکمل ویتامین D می تواند مهم باشد. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند از ویتامین D3 استفاده کنند اما با پزشک خود صحبت کنید.

آیا می توانید بیش از حد ویتامین D دریافت کنید؟

اگر سالم هستید و کلیه های شما به خوبی عمل می کنند، ویتامین D را از طریق منابع غذایی و آفتاب گرفتن دشوار است. با این حال ممکن است مقدار ویتامین D شما زیاد باشد، اگر شما تصمیم به مصرف یک مکمل، به ویژه یک مکمل بسیار بالا دارید. یکی از عوارض جانبی که ممکن است با ویتامین D همراه باشد، سنگ کلیه سنگین دردناک است. با این حال، اگر از پزشک خود بخواهید سطح ویتامین D خود را بررسی کرده و در صورت نیاز توصیه ای از یک مقدار مکمل (ویتامین D3) بدهد، معمولا این امکان وجود دارد که از این خطر بالقوه اجتناب کنید

مصرف روزانه مرطوب (RDI) 600 واحد ویتامین D در روز از غذاها ( ۳ ) است.

ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا محبوب ماهی چرب و منبع عالی ویتامین D است.

 1. شاه ماهی و ساردین
 2. روغن کاد کبد
 3. کنسرو ماهی تن
 4. صدف
 5. میگو
 6. زرده تخم مرغ
 7. قارچ ها
 8. غذاهای غنی شده
 9. شیر گاو
 10. شیر سویا
 11. آب پرتقال
 12. غلات و جو

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید