دخترانه
مجله سلامت!

کورکومین زردچوبه مفید برای بدن شما

کورکومین زردچوبه مفید برای بدن شما

زردچوبه یا ماده فعال کورکومین جزو مواد گیاهی شگفت انگیز محسوب می شود. این ها مزایای زیادی برای سلامتی بدن دارند. زردچوبه معمولا به رنگ نرنجی است و طعم تلخ و قوی دارد. اگر از غذاهای هندی چشیده باشید طعم زردچوبه و کورکومین موجود در آن را حتما به خاطر می آورید.
کورکومین چیست؟
کورکومین یکی از داروهای گیاهی طبیعی و قدرتمندی است که می توان مصرف کرد. این ماده ترکیب اصلی فعال در زردچوبه است که یکی از ادویه های پرکاربرد در غذاهای هندی و چینی می باشد. کورکومین از زردچوبه استخراج می شود و مکمل هایی از آن تهیه می گردد. تمایل افراد به این مواد به خاطر توانایی که برای پیشگیری و برعکس کردن برخی از مشکلات مرتبط با سلامت دارند در حال افزایش است. خوب حالا سوال اینجاست که کورکومین چه کاری می تواند برایتان انجام دهد؟ این ماده فعال کارهای زیادی انجام می دهد. استفاده دقیق از کوکورمین می تواند به بهبود دیابت، سلامت قلب، اگزما، پسوریازیس، تسکین درد و مواد دیگر مفید باشد. این ریشه نارنجی رنگ متمایل به زرد، خواص طبیعی شگفت انگیزی دارد. این ماده هزاران سال است که در آسیا به عنوان رنگ و برای مقاصد پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز هم برای پخت و پز استفاده می شود. این ماده که از خانواده زنجبیل است، عناصر فعالی همچون کورکومین را در خود دارد. همین امر باعث می شود زردچوبه یکی از مواد درمان کننده در میان افراد محسوب شود

ترکیبات کورکومین زردچوبه

 

(diferuloylmethane) و bisdemethoxycurcumin است. به همراه این عناصر، این ماده در برگیرنده روغن های فراری همچون atlantone، turmerone و zingiberene است. سایر ترکیبات در برگیرنده پروتئین ها، قندها و رزین ها هستند.
• کورکومین در برگیرنده روغن های ضروری است.
• ساقه های زیرین خشک شده آن ۸ درصد روغن ضروری می دهد
• اگر این ماده به صورت تازه استفاده شود ۲۴ درصد روغن ضروری از آن حاصل می شود
• الکل و کتون نیز از تقطیر فرار حاصل می شود.
علاوه بر مواردی که بیان کردیم، کورکومین خواص و ویژگی های دیگری نیز دارد. مطالعات مختلف نشان می دهد کورکومین می تواند سطح نوراپی نفرین، دوپامین و سروتونین را افزایش دهد. با وجود خواص قدرتمندی که این مواد شیمیایی دارند می توانند مزایای زیادی برای بدن داشته باشند. این ماده ده عمل محافظت کننده از اعصاب را دارد که باعث بهبود حافظه، تمرکز و شناخت می شود. این ادویه چند کاره برای تنظیم متابولیسم چربی، تسکین IBS، بهبود جریان صفرا، کاهش درد مفاصل و بهبود شرایط پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. کورکومین به خاطر خواص بی نظیری که دارد در حوزه های مختلف از آن استفاده می شود. این ماده در هند که با عنوان ادویه طلایی یا ادویه زندگی شناخته می شود به عنوان یک ماده تزیینی در عروسی ها و جشن های عبادتی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر افراد بر این باورند که زردچوبه می تواند باروری و موفقیت و خلوص روحی را بیشتر کند. این ادویه به خاطر خواص ضد قارچی، ضد میکروبی و انتی باکتریایی خود می تواند با عفونت ها مبارزه کند و سیستم ایمنی را تقویت نماید. ویتامین ها و مواد معدنی موجود باعث شده کورکومین سلامت کلی بدن را بهبود ببخشد.
کورکوین موجود در زردچوبه سالم ترین ماده غذایی است:
این ادویه در کشورهای مختلف برای پخت و پز و نیز درمان های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به خاطر خواص مختلفی که دارد مزایای زیادی برای سلامتی بدن دارد و برای بهبود شرایط جسمی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزش تغذیه ای کورکومین:

تقریبا همه افراد برای یکبار هم که شده از زردچوبه در پخت و پز مواد غذایی خود استفاده کرده اند. اما آیا ارزش تغذیه ای این ماده را می دانید؟ ارزش تغذیه ای دو قاشق چایخوری از زردچوبه یا کورکومین به شرح زیر است؟
• اهن : ۸۸ میلی گرم
• فیبر رژیمی غذایی:۹۶ گرم
• ویتامین B: 08 میلی گرم
• منگنز: ۳۶ گرم
• پتاسیم: ۴۸ میلی گرم
در ادامه برخی از مزایای کورکومین را با هم مرور می کنیم:
با التهاب مبارزه می کند:
کورکومین عمدتا خواص ضد التهابی فوق العاده ای از خود نشان می دهد. التهاب مزمن می تواند به بیماری های مختلفی همچون سرطان، آرتروز، بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سایر موارد منجر شود. همانطور که می دانید کورکومین موجود در زردچوبه خاصیت ضد التهابی قدرتمندی دارد و می تواند به اندازه داروهای موجود، موثر باشد.
سرشار از آنتی اکسیدان هاست:
یکی دیگر از مزایای کورکومین خواص آنتی اکسیدانی آن است. انتی اکسیدان ها نقش مهمی در مبارزه با رادیکال های ازاد بازی می کنند. رادیکال های ازاد می توانند به سلول ها و DNA ما اسیب وارد کنند. کورکومین موجود در زردچوبه قدرت انتی اکسیدانی دارد. به همین خاطر این ماده در مبارزه با رادیکال های ازاد و تقویت آنزیم های آنتی اکسیدانی بدن نقش مهمی دارد.
خلق و خو را تنظیم می کند:
امید است که کورکومین بتواند به تنظیم خلق و خو و درمان بیماری های افسردگی کمک کند. همانطور که می دانید کورکومین با خواص ضد افسردگی خود در درمان این شرایط به کار می رود. افرادی که ۱۰۰۰ میلی گرم کورکومین و ۲۰ میلی گرم فلوکستین را مصرف کرده اند توانسته اند افسردگی خود را درمان نماید.
می تواند رنگ چهره شما را بهبود ببخشد:
مزایای کورکومین برای سلامتی فراتر از مزایای داخلی آن است. خاصیت ضد التهابی کورکومین می تواند رنگ چهره را زمانی که به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد بهبود ببخشد و پوست چرب را کنترل نماید. شما می توانید کورکومین را به شکل قرص یا کپسول مصرف نمایید.
سطح قند خون را متعادل می سازد:
اثر متعادل کنندگی قند خون توسط کورکومین باعث شده است این ماده گزینه عالی برای درمان دیابت نوع ۱ و ۲ باشد. این ماده می تواند سطح قند خون را کاهش دهد و با مقاومت به انسولین مبارزه نماید. به دنبال کورکومین تازه بگردید. شما می توانید این ماده را به شکل کپسول مصرف نمایید.
درد مفاصل را کاهش می دهد:
زردچوبه یا کورکومین به خاطر خاصیت ضد التهابی اش مشهور و شناخته شده است. به همین خاطر این ماده می تواند درد مفاصل را کاهش دهد. این یک ادویه مهم برای کاهش درد است. همانطور که می دانید کورکومین با داروهای مورد استفاده برای کاهش درد و بهبود عملکرد قابل مقایسه است. می توانید کورکومین را به شکل مکمل و کپسول مصرف نمایید.
بدن را سم زدایی می کند:
بدن به طور طبیعی از شر مواد زائد خلاص می شود و اینکار به کمک کبد انجام می شود. اما بیشتر متخصصان بر این باورند که شما نیز می توانید به این فرایند کمک کنید. کورکومین یا زردچوبه به پشتیبانی از سیستم طبیعی سم زدایی بدن کمک می کند.
سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند:
سیستم ایمنی قدرتمند می تواند به مبارزه بدن با میکروب ها و ویروس ها کمک کند. کورکومین قادر است پروتئین های تقویت کننده سیستم ایمنی را افزایش دهد. برای اینکه از این مزیت استفاده کنید از سوپ کاری استفاده نمایید و مطمئن شوید روی آن فلفل سیاه می پاشید. اینکار می تواند جذب کورکومین را افزایش دهد. می توان کورکومین را به شکل مکمل یا کپسول مصرف نمایید.
سطح کورتیزول را کاهش می دهد:
کورتیزول به عنوان هورمون استرس شناخته شده است. افزایش سطح کورتیزول با طیف وسیعی از بیماری های روحی و فیزیکی مرتبط است. این مشکلات در برگیرنده افسردگی تا چاقی است. همانطور که مشخص شده است کورکومین می تواند سطح کورتیزول را کاهش دهد و انتقال دهنده های عصبی مثبت را بیشتر نماید. شما می توانید کورکومین را به شکل کپسول مصرف نمایید.
در برابر سرطان از بدن محافظت می کند:
کورکومین تاثیر خوبی در پیشگیری از سرطان دارد. عموما سلول های پیش سرطانی در اندام های مختلف با کورکومین قابل درمان است. محققان پیشنهاد کرده اند که این ماده از تبدیل سلول پیش سرطانی به سلول سرطانی جلوگیری می کند. اگر کورکومین در سطح بالایی استفاده شود می تواند با سلول های سرطانی مبارزه کند.
به کاهش کلسترول خون کمک می کند:
زردچوبه یا کورکومین می تواند به کاهش کلسترول بد خون کمک کند. مکمل ها یا کپسول های تهیه شده از کورکومین به کاهش سطح کلسترول بد خون کمک می کند و می تواند مانع از جذب کلسترول بد در روده ها شود.
چربی بدن را کاهش می دهد:
خوردن مواد غذایی سالم و تمرینات ورزشی دو مورد از بهترین روش های موجود برای حفظ چربی بدن در سطح متعادل و سالم است. اما همانطور که می دانید کورکومین می تواند گزینه دیگری برای کاهش چربی باشد. این ماده ترکیب سلول های چربی در بدن را تغییر می دهد. کورکومین خاصیت ضد چاقی دارد و می تواند التهاب بدن را کاهش دهد.
سلامت قلبی عروقی را بهبود می بخشد:
کورکومین می تواند باعث بهبود سلامت قلبی و عروقی شود. این ماده در بهبود عملکرد قلب در زنان بعد از یائسگی مفید خواهد بود. با ترکیب ورزش و کورکومین در برنامه روزانه می توان دژنراسیون مرتبط با قلب را کاهش داد
سیستم گوارش را تسکین می بخشد:
کورکومین به طور گسترده در طب آئوردایی مورد استفاده قرار می گیرد و به تسکین مشکلات مختلفی همچون مشکلات هضم و گاز کمک کند. این موضوع توسط علم نیز پشتیبانی شده است. همانطور که می دانید کورکومین نفخ و نشانه های گاز در افرادی که از سوء هاضمه رنج می برند را کاهش می دهد.
باعث تقویت حافظه می شود:
مطمئن بودن از این موضوع هنوز زود است اما برخی از مطالعات انجام شده نشان می دهد کورکومین به کاهش التهاب اعصاب در مغز که مرتبط با بیماری آلزایمر است کمک می کند. همین مطالعات نشان می دهند که این ماده به محافظت از مغز در برابر استرس اکسیداتیو نیز کمک می کند.
فشار خون را پایین می آورد:
کورکومین موجود در زردچوبه به عنوان رقیق کننده طبیعی خون می تواند رگ ها را متسع کند. از آنجایی که این ماده باعث شل شدن رگ های خونی می شود خطر پرفشاری خون را کمتر می نماید. خاصیت ضد التهابی آن به سلامت قلبی عروقی کمک می کند.
به خواب بهتر کمک می کند:
خواب ۷ الی ۸ ساعته برای داشتن سلامت خوب در بدن ضروری است و کمبود خواب می تواند مشکلات زیادی برای بدن ایجاد کند. کورکومین به بهبود خواب و کاهش نشانه های مرتبط با کم خوابی کمک می کند.
به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده عمل می کند:
مزایای زردچوبه بسیار زیاد است. مطالعات مختلف نشان می دهد این ماده خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی دارد و همین امر باعث می شود یک ماده عالی برای ضد عفونی بریدگی ها و سوختگی ها باشد. کورکومین می تواند فرایند درمان زخم ها را تسریع نماید. اگر بریدگی یا زخمی داشتید، خمیری از زردچوبه با آب درست کنید و روی آن بگذارید.
به عنوان درمان طبیعی سردرد عمل می کند:
میگرن به خاطر التهاب رگ های خونی در مغز ایجاد می شود. کورکومین به تسکین این شرایط کمک می کند. به لطف خاصیت ضد التهابی آن، می توان کورکومین را برای تسکین میگرن مورد استفاده قرار داد.
اگزما را تسکین می بخشد:
اگزما نیز به التهاب مزمن مرتبط است. آن هایی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کنند از پوست خشک و خارش دار رنج می برند. ازمایش های مختلفی موثر بودن کورکومین بر روی اگزما و پسوریازیس را مورد بررسی قرار داده و نتایج مثبتی گرفته اند. زمانی که کورکومین به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد می تواند باعث بهبود سلامت پوست شود. همه مواردی که بیان کردیم جزو مزایای کورکومین بود. شما می توانید این ماده را به شکل کپسول یا مکمل استفاده کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید