دخترانه
مجله سلامت!

۶مزیت گارسینیا کامبوجیا برای سلامتی انسان

۶مزیت گارسینیا کامبوجیا برای سلامتی انسان

گارسینیا کامبوجیا یک میوه گرمسیری ترش و کوچک از درختی با اندازه کوچک تا متوسط است که در هند و آسیای جنوب شرقی رشد پیدا می کند. این میوه به طور سنتی به عنوان چاشنی ، برای پیشگیری از تشکیل یا افزایش گازهای روده ای مورد استفاده قرار می گیرد. میوه خشک شده آن که با عنوان Malabar tamarind نیز شناخته شده است به طور سنتی برای کمک به درمان روماتیسم و مشکلات معدی روده ای استفاده می شود.
این میوه چگونه کار می کند؟
گارسینیا کامبوجیا از هیدروکسی سیتریک اسید شیمیایی تشکیل شده است. این ترکیب می تواند از ذخیره چربی پیشگیری کند، اشتها را کنترل نماید، استقامت فرد را افزایش دهد و از ذخیره چربی و کربوهیدرات های اضافی موجود در مواد غذایی جلوگیری می کند. گارسینیا کامبوجیا همچنین به سرکوب شدن اشتها کمک می کند. یکی از مطالعات موجود نشان می دهد زنان چاقی که از مکمل های این گیاه استفاده کرده اند کاهش وزن خوبی را داشته اند. افراد از گارسینیا کامبوجیا برای کاهش وزن، استقامت ورزشی، درد مفاصل، اسهال، افزایش اجابت مزاج و درمان کرم ها و انگل ها استفاده می کنند. این میوه کوچک و ترش است و در مناطقی همچون هند، اسیا و آفریقا یافت می شود. در طب آیوردایی این میوه برای درمان شرایط مختلفی همچون کاهش وزن، مشکلات گوارشی و زخم های معده استفاده می شود. در ادامه سعی می کنیم برخی از مزایای شگفت انگیز این میوه را با هم مرور کنیم.
این روزها افراد به دنبال بهبود سلامت خود هستند. سال ها پیش افراد برای درمان شرایط خود به سراغ مکمل های خاصی می رفتند اما این روزها چنین محبوبیتی کاهش یافته است. غلات قدیمی همچون کینوا مسیر جدیدی را برای بهبود سلامتی ایجاد کرده و هزاران سال است که برای پخت و پز و سایر مقاصد پزشکی در میان قبایل و ملت های کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. خوب حالا سوال اینجاست که برای درمان هر شرایطی می توان از چنین موادی استفاده کرد؟ قطعا نمی توان از مواد طبیعی برای درمان هر بیماری استفاده کرد اما مواد طبیعی همچون کینوا و گارسینیا کامبوجیا مزایای شگفت انگیزی برای بدن دارند.

گارسینیا کامبوجیا چیست؟

این روزها گارسینیا کامبوجیا به عنوان یک مکمل محبوب برای سلامتی افراد در نظر گرفته می شود. گارسینیا کامبوجیا که با عنوان Malabar Tamarind نیز شناخته می شود در بخش های مختلفی از جهان همچون هند و اسیا رشد پیدا می کند. این یک میوه کوچک است که ارزش زیادی برای بهبود طعم وعده های غذایی دارد اما می تواند بیشتر از یک ادویه مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که در بخش های قبلی مقاله نیز ذکر کردیم ماده تشکیل دهنده اصلی این میوه، هیدروکسی سیتریک اسید(HCA) است. این ترکیب از لحاظ ساختاری شبیه اسید سیتریک است و به عنوان بهبود دهنده طعم مورد استفاده قرار می گیرد.
تحقیقات انجام شده چه مزایایی را برای گارسینیا کامبوجیا پیدا کرده اند؟
تحقیقات مداوم و مستمری بر روی مزایای این مکمل بر روی سلامتی انسان ها در حال انجام است. برخی از مطالعات انجام شده ادعا می کنند که گارسینیا کامبوجیا آنطور که بیشتر افراد فرض می کنند نمی تواند یک مکمل مفید باشد. اما ترکیبات تشکیل دهنده شناخته شده آن می تواند سنتز اسیدهای چرب را سرکوب کند. به همین خاطر برخی از افراد بر این باورند که این میوه می تواند یک داروی مفید و قابل اعتماد در برنامه کاهش وزن باشد. داده های جمع آوری شده از مطالعات علمی موارد زیر را نشان می دهد:
تجربیات و ازمایش های انجام شده بر روی مدل های حیوانی نشان می دهد که HCA جذب مواد غذایی را کاهش می دهد و به همین خاطر می تواند به کاهش وزن منجر شود.
بیشتر مطالعات نیز کاهش در اشتها را نشان داده اند. به عنوان مثال یکی از این مطالعات بر روی ۳۰۰۰ نفر انجام شده است. گارسینیا کامبوجیا همچنین با کاهش اکسیداسیون در مغز و دژنراسیون عصبی مرتبط شده است. اما یافته های موجود در این زمینه اندک است و باید مطالعات بیشتری انجام شود. به خاطر مکانیسم و عملکرد این میوه، ممکن است تفاوت هایی در گونه های مختلف آن وجود داشته باشد. یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد گارسینیا کامبوجیا می تواند افزایش وزن در دوره پرخوری را بعد از دوره ای از رژیم غذایی با کالری اندک را کاهش دهد.
مزایای گارسینیا کامبوجیا برای سلامتی انسان چیست؟
این ماده برای بدن مزایای دارد و این مزایا از طریق مطالعات مختلف تایید شده است. چنین مزایایی عبارتند از :
گارسینیا کامبوجیا به سرکوب شده اشتها کمک می کند:
سروتونین هورمونی است که به هنگام پر بودن شکم، فعال می شود. این هورمون سیگنال هایی را به مغز ارسال می کند و می گوید فرد دیگر نیازی به غذا ندارد. گارسینیا کامبوجیا می تواند سطح این هورمون را در مغز افزایش دهد و به کاهش اشتها و هوس منجر شود.
کاهش وزن:
عملکرد این میوه بر روی مسیر متابولیک بدن تاثیر می گذارد. مکانیسم و عملکرد آن هنوز توسط تحقیقات مشخص نشده و برای یافتن حقایق مرتبط با آن باید مطالعات بیشتری انجام شود. بیشتر مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شده نشان می دهد گارسینیا کامبوجیا باعث کاهش وزن زیاد و کاهش چربی های شکمی می شود.
کنترل سطح کلسترول:
این ماده همچنین می تواند سطح کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش دهد. به عنوان مثال یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد گارسینیا کامبوجیا قادر است کلسترول بد خون را کاهش دهد و کلسترول خوب خون را بیشتر نماید. همین امر باعث می شود فرد، قلب سالمی داشته باشد.
ماهیت آنتی اکسیدانی:
این ماده هر نوع التهابی را در بدن کاهش می دهد. مطالعات نشان داده است که گارسینیا کامبوجیا می تواند قدرت سیستم ایمنی را بیشتر نماید. همین امر وضعیت آنتی اکسیدانی را بهبود می بخشد. این ماده ، اجزایی را در بدن فعال می سازد که مانع از کاهش کلاژن می شوند. کلاژن پروتئینی است که در پوست یافت می شود. کاهش تولید کلاژن و شل شدن آن می تواند باعث ایجاد چین و چروک بر روی پوست افراد گردد. مصرف منظم این داروی مکمل باعث می شود فرد ظاهر جوان و البته شادابی داشته باشد.
چربی شکمی:
اگر فردی مواد غذایی زیادی مصرف کند و در عین حال فعالیت فیزیکی کافی نداشته باشد، چربی اضافی در قسمت هایی همچون شکم تجمع پیدا می کند. این چربی ها در نواحی از بدن تجمع پیدا می کنند که حرکت کمتری دارد. این نواحی همانطور که بیان کردیم، شکم، باسن، ران و قسمت های بالایی بازوست. گارسینیا کامبوجیا می تواند چربی های شکمی را کاهش دهد. این ها چربی های مضری هستند که باعث ایجاد شرایطی همچون چاقی می شوند. بخش HCA موجود در گارسینیا کامبوجیا، می تواند به طور مستقیم آدیپوکین ها را تنظیم کند. آدیپوکین ها عوامل از بین برنده چربی هستند.
سنتز خون:
یکی از مطالعات انجام شده بر روی لیپید خون نشان می دهد، مصرف این مکمل تاثیر اندک اما قابل ملاحظه ای بر روی افزایش تعداد گلبول های قرمز دارد. به همین خاطر، گارسینیا کامبوجیا در فرایندی به نام erythropoiesis در بدن شرکت می کند. این موضوع ممکن است به خاطر محتوای آهن موجود در دانه ها باشد.
سلامت کلیه ها:
مطالعات تایید کرده اند که اگر فردی رژیم غذایی پرساکارز یا پرچربی داشته باشد ، گردش گارسینیا کامبوجیا در سرم خون وجود خواهد داشت. این موضوع می تواند سطح سرمی اوره و کراتینین را افزایش دهد. همچنین مصرف برگ های گیاه گارسینیا کامبوجیا به شکل عصاره مایع یا عصاره اتانول می تواند خروجی ادرار را در محدوده ۳۶ الی ۷۲ درصد افزایش دهد.
جهش زایی:
زمانی که مکمل غذایی جدیدی وارد بازار می شود و محبوبیت زیادی پیدا می کند، سوالات علمی زیادی در مورد آن به وجود می اید. یکی از این سوالات این است که ایا مکمل موجود می تواند باعث جهش زایی شود؟ واژه جهش زایی برای بیشتر افراد واژه فریبنده ای است و زمانی که صحبت از علم پایه می شود درک آن کمی دشوار خواهد بود. اما به کمک تعاریف ساده می توان این موضوع را به راحتی درک کرد. ماده جهش زا می تواند تغییراتی را در ژن های انسان ایجاد کند و این موضوع ممکن است اثرات مثبت یا منفی بر روی نژاد انسان داشته باشد. مطالعات انجام شده نشان می دهد گارسینیا کامبوجیا آسیبی به DNA وارد نمی کند و آسیبی به ژن های انسان وارد نمی سازد.
کاهش سطح استرس:
زمانی که تلاش می کنید وزن خود را کاهش دهید و چربی های بیشتری را بسوزانید، استرس نقش مهمی در این فرایند خواهد داشت. در بیشتر افراد، استرس می تواند به افزایش وزن منجر شود و باعث خوردن احساسی گردد. این مکمل به کاهش استرس کمک می کند و باعث می شود فرد در فرایند کاهش وزن، نتایج بهتری کسب نماید.
هیدروکسی سیتریک اسید موجود در آن می تواند سطح کورتیزول را پایدار سازد. کورتیزول هورمونی است که باعث ایجاد هوس خوردن می شود. به همین خاطر مکمل گارسینیا کامبوجیا به کاهش هوس، اختلالات خلق و خو و خوردن احساسی کمک می کند.
افزایش متابولیسم:
مکمل شگفت انگیز گارسینیا کامبوجیا می تواند باعث بهبود متابولیسم بدن شود. زمانی که مکمل طبیعی را به صورت منظم مصرف می کنید، این موضوع باعث تعادل واکنش های شیمیایی متابولیک می شود. در نتیجه، بدن از مقادیر انرژی بیشتری استفاده می کند و همین امر به کاهش چربی و نیز کنترل افزایش وزن منجر می شود.
کاهش اضطراب:
هیدروکسی سیتریک اسید موجود در گارسینیا کامبوجیا می تواند سطح سروتونین را افزایش دهد. افزایش سطح این ماده باعث ایجاد خواص ضد افسردگی در بدن می شود و خلق و خوی افراد را بهبود می بخشد. این مکمل طبیعی شگفت انگیز برای افرادی که به صورت احساسی غذا می خورند نیز مفید است و اضطراب را کاهش می دهد.
تثبیت خلق و خو:
هیدروکسی سیتریک اسید علاوه بر کاهش سطح کورتیزول، می تواند سطح سروتونین را نیز افزایش دهد. این موضوع باعث بهبود خلق و خو می شود و به افراد کمک می کند شاد باشند. بنابراین فرد می تواند حس بهتری داشته باشد و انگیزه کافی در برابر اهداف کاهش وزن را تجربه نماید. زمانی که خلق و خوی شما بهتر شده است، مصرف کالری و خوردن مکرر مواد غذایی نیز کمتر می شود. برخی از افراد در مالزی، این میوه خام را در طول وعده غذایی خود مصرف می کنند. در ایالت متحده آمریکا، عصاره گارسینیا کامبوجیا بسیار محبوب است زیرا در دسترس همه قرار دارد و استفاده از آن بسیار ساده است. شما می توانید مکمل های گارسینیا کامبوجیا را به صورت آنلاین نیز سفارش دهید. قرص های گارسینیا کامبوجیا در برگیرنده غلظت بهینه از هیدروکسی سیتریک اسید هستند. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم عصاره این ماده مزایای زیادی برای بدن دارد. این ماده در برگیرنده غلظت مناسبی از آنتی اکسیدان هاست. مصرف عصاره گارسینیا کامبوجیا به همراه فعالیت جسمی می تواند متابولیسم بدن ر افزایش دهد و شما را مطمئن سازد که چربی ها را با سرعت بیشتری می سوزانید. بیشتر متخصصان حوزه سلامت نیز کاربرد گارسینیا کامبوجیا و مکمل های آن برای کاهش وزن را تایید می کنند. این مکمل موثر و البته مقرون به صرفه است. از آنجایی که استفاده از آن هیچ عارضه جانبی ندارد نباید در مورد مضرات آن بر روی سلامتی خود نگران باشید. این محصول توسط FDA نیز تایید شده است. یک بطری از مکمل های گارسینیا کامبوجیا را برای خود یا عزیزانتان سفارش دهید . به همدیگر انرژی و انگیزه ببخشید و سعی کنید به همراه هم به اهداف تان دست یابید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید