دخترانه
مجله سلامت!

روغن های مفید برای درمان ترک پوستی

روغن های مفید برای درمان ترک پوستی

روغن ضروری کارساز است؟
ترک های پوستی معمولا شایع هستند و نتیجه تغییرات وزنی در بارداری یا سایر موارد خواهند بود. این موارد ممکن است بر روی شکم، ران، سینه یا کفل دیده شود. ترک پوستی رنگ متنوعی از قرمز تا صورتی یا بنفش و آبی دارند. معمولا این ترک ها با گذشت زمان خود به خود محو می شوند. اگرچه درمان خاصی برای خلاص شدن از شر این موارد وجود ندارد اما استفاده از برخی از گزینه ها می تواند به کاهش ظاهر و بافت ترک های پوستی کمک کند. در ادامه تاثیر روغن های ضروری بر روی ترک های پوستی را با هم مرور می کنیم.
این روغن های ضروری واقعا کارساز هستند:
برخی از روغن های ضروری تاثیر زیادی بر روی ترک های پوستی دارند. برای تایید اثربخشی این مواد به مطالعاتی با اندازه بزرگ نیاز است اما تحقیقات نشان داده است که برخی از روغن های ضروری می تواند بسیار موثر باشد.
۱٫ روغن ارگان:
روغن آرگان از هسته درخت آرگان ساخته شده است. این روغن بلوک سازنده بیشتر محصولات مراقبت از پوست است.
با توجه به مطالعاتی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، روغن آرگان به افزایش کشش پوست کمک می کند. محققان معتقدند این روغن ممکن است به جلوگیری یا کاهش علائم ترک پوستی کمک کند. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۵ نشان داد که مصرف روغن ارگان و اعمال آن به صورت موضعی بر روی پوست در زنان بعد از یائسگی می تواند الاستیسیته ی پوست را بیشتر کند.
۲٫ گوتوکولا:
گوتوکولا در طب سنتی چینی و آیورودا برای درمان طیف گسترده ای از مشکلات پوست استفاده می شود. با توجه به تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۳، ترکیبات گوتو کولا باعث افزایش تولید کلاژن و افزایش مقاومت کششی پوست می شوند.
در یک تحقیق انجام شده از سال ۱۹۹۱ بر روی ۱۰۰ زن باردار، ۵۰ زن کرم موضعی حاوی گوتو کولا را دریافت کردند . این در حالیست ۵۰ زن دیگر کرم پلاسبو مورد استفاده قرار دادند. از ۸۰ خانمی که این مطالعه را انجام دادند، تنها ۱۴ زن از گروه گوتو کولا در مقایسه با ۲۲ زن در گروه پلاسبو، ترک پوستی را توسعه داده بودند.
۳٫ روغن میوه گل رز:
روغن میوه گل رز از میوه یا “دانه” گل رز ساخته شده است. بر اساس مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۳، یک مرطوب کننده حاوی روغن گل رز، باعث جلوگیری از شدت علائم ترک پوستی در زنان باردار با علائم ترک پوستی قبلی شد. همچنین در پیشگیری از علائم ترک پوستی جدید موثرتر از پلاسبو بود.
۴٫ روغن بادام تلخ:
روغن بادام تلخ از یک نوع متفاوت از درخت بادام به دست می اید. بادام تلخ حاوی ترکیبات سمی است که می تواند مسمومیت سیانید را در هنگام بلع ایجاد کند. معلوم نیست چقدر روغن بادام تلخ ممکن است توسط پوست شما جذب شود.
برای یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۲ در مورد اثرات روغن بادام تلخ بر روی علائم ترک پوستی، زنان باردار تنها روغن بادام تلخ را دریافت کردند و به مدت ۱۵ دقیقه به کمک آن ماساژی را انجام دادند.
فقط ۲۰ درصد از زنان در گروه ماساژ ترک پوستی را توسعه دادند. علائم ترک پوستی در ۳۸٫۸ درصد از زنانی که تنها از روغن بادام تلخ استفاده کرده بودند توسعه یافته بود و در ۴۱٫۲ درصد از زنان در گروه کنترل این ترک ها دیده می شد. برای تعیین دقیق اینکه روغن بادام تلخ و ماساژ به کمک آن می تواند بر روی ترک پوستی موثر باشد و برای افراد امن است، به مطالعات بیشتری نیاز است.
۵٫ روغن انار و عصاره گیاه خون اژدها:
روغن انار از دانه های انار به دست می اید. عصاره گیاه خون اژدها از رزین درخت dracaena تولید می شود. هر دوی این مواد تشکیل دهنده، خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند.
بر اساس مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۷ بر روی ۱۰ زن با نشانه های ترک پوستی و ۱۰ زن بدون این علائم، کرم ساخته شده از روغن انار و عصاره درخت خون اژدها، ضخامت، کشش و هیدراتاسیون پوست را در تمام داوطلبان افزایش داد. محققان پیشنهاد می کنند کرم ممکن است به جلوگیری یا بهبود ظاهر علائم ترک پوستی کمک کند.
این روغن ها ممکن است موثر باشد:
تحقیقات انجام شده بر روی برخی از روغن های ضروری نتایج ترکیبی در پی داشته است. برای تایید این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است اما ممکن است استفاده از برخی از روغن ها ارزشمند باشد.
۶٫ نرولی:
نرولی از شکوفه های درخت پرتغال تلخ ساخته شده است. این گزینه به عنوان یک راه حل محبوب برای روشن کردن پوست و بهبود ظاهر زخم ها و نشانه های ترک پوستی استفاده می شود.
بر اساس تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۸، روغن نرولی دارای توانایی های آنتی اکسیدانی قوی است که ممکن است به بازسازی سلول های پوست کمک کند و ظاهر پوست را بهبود ببخشد.
۷٫ کره شیا:
کره شیا از آجیل درخت شیا ساخته شده است. این گزینه روغن ضروری نیست بلکه به عنوان روغن حامل مورد استفاده قرار می گیرد. این روغن ممکن است به تنهایی استفاده شود یا سایر روغن های ضروری را رقیق سازد. کره شیا اغلب برای آبرسانی به پوست استفاده می شود. بسیاری از زنان ادعا می کنند که این گزینه می تواند به جلوگیری از ایجاد ترک پوستی کمک کند، اما برای تایید به تحقیقات بیشتری نیاز است.
کره شیا حاوی ویتامین A است. گفته شده است که این ماده به بهبود گردش خون به پوست و بهبود زخم کمک می کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید کارایی آن بر روی ترک پوستی لازم است.
۸٫ روغن زیتون:
روغن زیتون نیز روغن حامل دیگری است که برای رقیق کردن روغن های ضروری مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است این روغن به تنهایی استفاده شود. این ماده به خاطر آنتی اکسیدان ها و خاصیت آبرسانی که دارد برای پوست مفید است. اما بر اساس مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۱ بر روی زنان در سه ماهه دوم بارداری، اعمال دو بار در روز روغن زیتون بر روی شکم از بروز ترک های پوستی جلوگیری نکرده بود.
روغن های مکمل برای افزایش تاثیرگذاری:
ویتامین E آنتی اکسیدان شناخته شده به خاطر مزایای ضد پیری و بازسازی پوست است. این ویتامین اغلب برای کاهش نشانه های ترک پوستی و زخم استفاده می شود. ترکیب ویتامین E با این روغن های ضروری که دارای مزایای دیگر پوستی هستند ممکن است رژیم درمان علائم ترک پوستی را تقویت کند.
۹٫ اسطوخودوس برای کمک به تقویت پوست:
روغن اسطوخودوس از گل های اسطوخودوس به دست می آید. این روغن برای توانایی درمان زخم شناخته شده است. با توجه به تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶، روغن اسطوخودوس می تواند تولید کلاژن را افزایش دهد، به کاهش زخم ها کمک کند و به ترویج بافت های دانه ای که به بهبود زخم منجر می شود کمک نماید.
۱۰٫ روغن پچولی برای تقویت پوست:
تحقیقات اندکی بر روی تاثیر این روغن بر روی ترک پوستی انجام شده است. با اینحال، روغن پچولی خاصیت انتی اکسیدانی از خود نشان داده و می تواند تولید کلاژن را بیشتر کند. در تئوری، این روغن می تواند به تقویت پوست و کاهش ترک های پوستی کمک کند.
۱۱٫ پرتغال تلخ برای کمک به قدرت پوست:
روغن پرتغال تلخ از پوست پرتغال تلخ به دست می اید. بر اساس مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۱، این روغن می تواند به سفت شدن پوست کمک کند. به خاطر داشته باشید که این روغن می تواند به خاطر محتولی متانولی خود باعث تحریک پوست شود.
۱۲٫ روغن میوه گل رز برای تحریک تولید کراتینوسیت:
روغن میوه گل رز علاوه بر مرطوب کردن پوست می تواند به تحریک تولید کراتینوسیت کمک کند. کراتینوسیت ها سلول هایی در اپیدرم پوست هستند که کراتین تولید می کنند. کراتین می تواند به تقویت پوست و تحریک تولید کلاژن کمک کند.
چگونه از این روغن ها استفاده کنیم؟
روغن های ضروری در ایالت متحده امریکا توسط اداره غذا و دارو تنظیم نمی شوند به همین خاطر روش تشخیص روغن ضروری اصل کمی دشوار است. باید این روغن ها را از تولید کننده هایی بخرید که:
• می توانند داده های مرتبط با امنیت مواد را فراهم کنند.
• در دنیای متخصصان شناخته شده اند
• بر اساس نوع روغن قیمت های متنوعی دارند
• از روش های استخراج صحیح استفاده می کنند
• مواد تشکیل دهنده مصنوعی به روغن ها اضافه نمی کنند.
روغن های ضروری بسیار قدرتمند هستند و ممکن است پوست شما را تحریک کنند. به همین خاطر این روغن ها را باید قبل از اعمال بر روی پوست، به کمک یک روغن حامل، رقیق کرد. برخی از روغن های حامل عبارتند از :
• روغن بادام شیرین
• روغن جوجوبا
• روغن زیتون
• روغن نارگیل
• روغن دانه انگور
• روغن هسته زردآلو
• روغن جوانه گندم
موسسه بین المللی آروماتراپی جامع برای بزرگسالان این رقیق شدگی را برای روغن های ضروری پیشنهاد می کند:
• ۲٫۵ درصد رقیق شدگی یا ۱۵ قطره روغن ضروری به ازای هر اونس از روغن حامل
• ۳ درصد رقیق شدگی یا ۲۰ قطره روغن ضروری به ازای هر اونس از روغن حامل
• ۵ درصد رقیق شدگی یا ۳۰ قطره روغن ضروری به ازای هر اونس از روغن حامل
• ۱۰ درصد رقیق شدگی یا ۶۰ قطره از روغن ضروری به ازای هر اونس از روغن حامل
یک یا دو بار در روز با کمترین مقدار کار خود را آغاز کنید. اگر این موضوع باعث حساسیت پوستی نشد می توانید مقادیر بیشتری را به کار ببرید. بهتر است قبل از هر کاری تست پوستی را برای بررسی واکنش های آلرژیک انجام دهید. برای انجام این تست مراحل زیر را طی کنید:
• یک یا دو قطره از روغن ضروری را به یک قاشق چایخوری روغن حامل اضافه کنید.
• روغن رقیق شده را به قسمت داخلی مچ دست یا ارنج بزنید و اجازه دهید ۲۴ ساعت بماند.
• اگر تحریکی رخ داد از این روغن ضروری استفاده نکنید.
استفاده از روغن ضروری در طول بارداری امن است؟
ممکن است بخواهید برای پیشگیری از بروز ترک های پوستی بعد از بارداری، از روغن های ضروری استفاده کنید. اما قبل از اینکه بخواهید از این موارد استفاده کنید کمی در مورد امنیت روغن های ضروری موضعی در طول بارداری و شیردهی تحقیق نمایید. هنوز مشخص نیست این روغن ها توسط پوست جذب می شود یا خیر. محققان نمی دانند که روغن های ضروری چگونه بر روی جنین اثر می گذارد. تا زمانی که تحقیقات بیشتری در این باره انجام شود، زنانی که باردار یا شیرده هستند نباید از روغن های ضروری استفاده کنند مگر اینکه به تجویز پزشک اینکار انجام شود.
عوارض جانبی و خطرات احتمالی:
شایع ترین عارضه جانبی استفاده موضعی از روغن های ضروری، واکنش آلرژیک است. نشانه های واکنش آلرژیک در برگیرنده موارد زیر است:
• راش پوستی
• کهیر
• قرمزش
• خارش
برای اینکه خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهید باید تنها از روغن های ضروری با کیفیت استفاده کنید و آن را با روغن حامل رقیق نمایید. روغن لیمو و سایر روغن هایی که از مرکبات به دست می اید شما را در برابر خورشید حساس تر می سازد و باعث ایجاد راش پوستی یا آفتاب سوختگی می شود. باید حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از اعمال این روغن ها، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید مستقیم خودداری کنید. هنوز تحقیقات کافی در مورد امن بودن یا نبودن روغن بادام تلخ انجام نشده است. پس قبل از مصرف این روغن با پزشک خود مشورت کنید. روغن های ضروری را به همراه داروهای موضعی استفاده نکنید مگر اینکه پزشک این موضوع را تجویز کرده باشد

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید