دخترانه
مجله سلامت!

زیبایی بدون جراحی

زیبایی بدون جراحی

توسط دکتر نورمن لوین

زیبایی بدون جراحیمتوقف کردن روند پیری و میل پایدار انسانی به زندگی مانند فراعنه مصر، امپراتوران چین و پونس دو لئون در جستجوی چشمه جوانی بوده و دنبال شده است.توسعه لوازم آرایشی و بهداشتی پزشکی تعدادی ازروش های درمان هستند، که می توانند اثرات آفتاب و پیری را استتار کند. این روش به نظر می رسد در مقابل اعمال جراحی محبوبیت بیشتری دارد.

تزریق  بوتاکس

سه فرم مختلف سم بوتوليسم موجود (  Dysport و Xeomin) برای تزریق ماهیچه های صورت است. این پروتئین باکتریایی پس از تزریق باعث فلج موقت ماهیچه می شود. اگر به عضلات تزریق شود به طور معمول می تواند انواع خاصی از چین و چروک, مانند کسانی که در پیشانی و در گوشه و کنار چشم دارند را کاهش دهد. تزریق توسط سوزن نازک و حجم کمی از ماده ،درد را به حداقل می رساند.

پس از تزریق بوتاکس، کنترل عضلانی به تدریج از دست می رود که معمولا یک هفته برای رسیدن به اثر حداکثر طول می کشد; مناطق آسیب دیده صورت آرام و ظاهر می شود. بنابراین بیماران باید تزریق را در فواصل منظم برای نگهداری در مقابل فلج حدود چهار ماه ادامه داد.

 لایه برداری شیمیایی پوست

لایه برداری شیمیایی استفاده از انواع مواد برای پوست آسیب دیده به منظور تسکین لایه بیرونی است. عمق لایه برداری بستگی به میزان غلظت شیمیایی و مدت زمانی که بر روی پوست باقی می ماند دارد. گلیکولیک ،اسید لاکتیک ،اسید سالیسیلیک، اسید تری کلرواستیک ،اسید (TCA) و فنل برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده در لوازم آرایشی و بهداشتی پوست هستند. پاکسازی قبل از لایه برداری پوست، پوست را بهبود می دهد. لایه برداری خفیف ممکن است هر چند هفته برای اثر مورد نظر تکرار شود. لایه برداری عمیق تر ممکن است باعث برخی از ناراحتیهای اولیه و همچنین تورم صورت شود. لایه برداری متوسط یا عمیق صورت در فواصل ۶ –  ۱۲ ماه دوباره تکرار می شود. دکتر قادر خواهد بود بهترین روش برای زیبایی را انتخاب کند .

زیبایی بدون جراحی

مبانی میکرودرم Microdermabrasion

Microdermabrasion میکرودرم روشی ست که به موجب آن بلورهای سیلیکون (دانه های شن و ماسه) را توسط هوا بر روی سطح پوست  قرار داده که باعث مقدار کمی التهاب می شود. حداقل تورم تولید شده توسط این روش می تواند ظهور چین و چروک های سطحی را بهبود بخشد. نتایج موقت است و باید در فواصل مکرر تکرار شود. از سوی دیگر چند عوارض جانبی وجود دارد.

تحریک تولید شده توسط microdermabrasionمیکرودرم ابتدا شبیه آفتاب سوختگی و احساس فشار است، اما این اثر در یک روز از بین می رود. درمان های متعدد ممکن است لازم باشد.

Droopiness درمان بیماری افتادگی پلک ، دورچشم، شکم

نتیجه تا چهار تا شش ماه پس از عمل قابل مشاهده نیست.امواج رادیویی می تواند اثر مضر خورشید که باعث آسیب دیدگی پوست شده را بهبود بخشد. اعتقاد بر این است که تغییرات تولید شده توسط حرارت مستقیم کلاژن پوست باعث سفت کردن پوست شل می شود و یا کلاژن جدید را پس از حرارت برای بهبود تولید می کند. دستگاه مورد استفاده برای تولید انرژی رادیویی می تواند به اندازه کافی گرما در پوست تولید کند. دردناک است اما به طور کلی درمان کمی مورد نیاز است.

اصول لیزر nonablative) Fraxel

ایده nonablative لیزر مانند Fraxel برای محافظت از لایه های خارجی پوست (اپیدرم) در حالی که آسیب درم عمیق تر است. بی حسی موضعی باعث کاهش درد همراه می شود از آنجا که لایه های سطح حفظ می شوند در حالی که حفظ لایه های عمیق تر پوست از آسیب زخم بعید است که رخ می دهد و کلاژن جدید تولید می شود.یکی از مزایای درمان با لیزر nonablative آن است که زمان قابل توجهی از کار یا فعالیت روزانه نمی گیرد. پوست ممکن است بعد از درمان پوست به طور خفیف قرمز شود اما این سرعت را بهبود می بخشد. اکثر مردم تحت چهار تا شش درمان بیش از مدت چند ماه قرار می گیرند.

استفاده از لیزر تنها یکی از بسیاری از روش های درمان لکه های قهوه ای و یا تکه های از جمله “ماسک حاملگی” (ملاسما) است. دکتر بهترین درمان را بسته به رنگ پوست بیمار و میزان تغییر رنگ و تجربه تعیین می کند.

اصول لیزر دیود

ليزر روشی ست که می تواند با از بین بردن غدد برای افراد مبتلا به آکنه شدید به پیشرفت دست یابد. مشابه Fraxel لیزر درمانی، لیزر دیود زیر لایه سطحی پوست بدون آسیب رساندن به خارجی ترین لایه نفوذ می کند. عوارض جانبی موقتی هستند و عبارتند از قرمزی و التهاب.

لیزر درمانی دیود برای آکنه به درمان های مختلفی نیاز داشته باشد. این تصویر نشان می دهد پوست پس از ۵ سری درمان لیزر با دیود بهبود یافته است.

نور شدید پالس (IPL)

تکنولوژی (IPL) نور شدید پالس بافت های انسانی به طیف گسترده ای (غیر لیزر) از منابع نوری که تولید حرارت کافی برای از بین بردن مولکول های رنگی که نور را جذب می تواند در معرض نور داشته باشد. در مورد بدن انسان، این شامل ملانین (رنگدانه پوست) و هموگلوبین (خون رنگدانه) می باشد. استفاده مناسب در سن و یا رنگ پوست می تواند ظاهر پوست را بهبود بخشد.

لیگ متکی بر جذب هموگلوبین و ملانین، می تواند در تغییرات رنگ پوست که قرمز یا قهوه ای هستند موثر باشد. ممکن است در بیماران با لکه های سیاه (ملاسما)، قرمزی (روزاسه) عروق خونی متسع شده, و سن پوست هم موثر باشد. IPL نیز تولید کلاژن را تحریک می کند.

 لوازم آرایشی و بهداشتی

لوازم آرایشی و بهداشتی اضافه کردن ماده به پوست جهت تقویت مناطقی که در حال از بین رفتن است هستند. چین و چروک، زخم  و چاله های خاص می تواند با استفاده از این تکنیک برطرف شود. مواد استفاده شده متفاوت هستند و شامل چربی خود یا فیبروبلاست، پلی L لاکتیک اسید، اسید هیالورونیک، آپاتيت کلسیم، و حتی سیلیکون می باشد. برخی از این مواد باعث بهبود کلاژن در ناحیه تزریق، افزایش حجم بافت زیر پوست و صاف کردن ظاهر خط یا چین و چروک می شود.

بنابراین برای حفظ ظاهر مورد نظر بسیاری پرکننده ها لازم هستند, اما نه همه در طول مدت۱ ماه، ناپدید می شوند. نفع این است اگر بیش از حد از پرکننده استفاده شود، تولید پف کردگی نامطلوب بافت می کند، این تورم طی دوره۱ ماه کم خواهد شد. از سوی دیگر درمان های مکرر برای حفظ ظاهر مورد نظر مورد نیاز است. تزریق سلول های چربی اغلب نتایج دائم دارد. پرکننده های دیگری است که تولید نتایج دائم می کند

لیزر پوست

پر کننده لوازم آرایشی و بهداشتی فراتر از چین و چروک:

آناتومی چهره پیری، هم بهتر از گذشته قابل درک است. افزایش چین و چروک, از دست دادن چربی در گونه ها و افزایش چربی در گردن است. پزشکان از پرکننده در منطقه توخالی اطراف چشم برای حداقل رساندن قسمت های خالی و کیسه های زیر چشم استفاده می کنند. مراقبت های بهداشتی حرفه ای قادر به استفاده از همان مواد است برای چین و چروک  و حلقه های تیره لب را به حداقل می رساند. تزریق سلول های چربی ممکن است نتایج دائم داشته باشد اما پرکننده های کلاژن ها و هیالورونیک اسید تولید اثر موقت دارند.

تصمیم گیری

روش های لوازم آرایشی و بهداشتی کمتر از جراحی معمولی خطرناک هستند اما کاملا دقیق نیست. انتخاب بهترین روش برای رفع مشکل خاص نیاز به بررسی دقیق توسط بیمار و پزشک دارد. برای بیمار انتظارات واقع بینانه در خصوص نتیجه مهم است.

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید