دخترانه
مجله سلامت!

درمان های طبیعی یبوست

 درمان های طبیعی یبوست

یبوست یکی از مشکلاتی است که باعث ناراحتی افراد می شود اما بیشتر افراد چنین شرایطی را گاه به گاه تجربه می کنند به خصوص زمانی که باردار هستند یا داروی خاصی را مصرف می نمایند. علل احتمالی زیادی برای یبوست وجود دارد. گزینه های درمانی زیادی هم برای این شرایط ایجاد شده است. تطبیق سبک زندگی یا استفاده از درمان های خانگی ممکن است تنها چیزی باشد که شما برای مدیریت یبوست خود نیاز دارید. سعی کنید زمانی را برای یادگیری مزایای درمان های خانگی برای یبوست اختصاص دهید.
زمانبندی ثابت و پایداری داشته باشید:
ماندن در رختخواب در طول روزهای تعطیل به نظر ایده جالبی می رسد اما اگر به طور منظم به اجابت مزاج نپردازید ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوید. نداشتن برنامه زمانی منظم برای اجابت مزاج می تواند مدفوع شما را سفت تر کند و جریان و حرکت روده ها را کندتر سازد. سعی کنید قبل از خواب و بعد از بیدار شدن از خواب به دستشویی بروید. ممکن است افراد عادت های اجابت مزاج متفاوتی داشته باشند اما پیگیری و دنبال کردن برنامه های زمانی منظم بسیار مفید خواهد بود. به همین روش می توانید از بروز یبوست های بعدی جلوگیری کنید.
به طور منظم ورزش کنید:
ممکن است باور نداشته باشید که ورزش و رفتن به باشگاه می تواند در یبوست شما مفید باشد اما به خاطر داشته باشید که انجام تمرینات منظم روزانه می تواند این شرایط را تسکین ببخشد.پیاده روی یا دویدن می تواند عضلات موجود در روده و روده بزرگ را تحریک کند. هر حرکتی می تواند به حرکات روده کمک کند و فرآیند اجابت مزاج را راحت تر سازد. برای کمک به پیشگیری یا تسکین یبوست، تمرینات ورزشی را بخشی از برنامه روتین خود کنید. ۱۵۰ دقیقه از زمان خود را صرف تمرینات ورزشی ایروبیک متوسط در هفته کنید. این مقدار زمان معادل تمرینات ایروبیک ۳۰ دقیقه ای در طول روز است. اگر این مقدار تمرین ورزشی برایتان زیاد است، در ابتدا اهداف کوچکی را برای خود تنظیم کنید. سعی کنید با تمرینات و فعالیت بدنی منظم، به اهدافی که در ذهن دارید دست یابید.
آب بدن خود را تامین کنید:
نوشیدن مایعات کافی می تواند به پیشگیری و درمان یبوست کمک کند. این کار باعث می شود غذا از سیستم گوارش به خوبی عبور کند و از سفت شدن مدفوع جلوگیری نماید. به طور کلی شکا باید ۹ لیوان از مایعات را در طول روز بنوشید. اگر مرد هستید می توانید ۱۳ لیوان آب یا مایعات دیگر در طول روز میل نمایید. اگر یبوست زیادی دارید یا مکمل فیبر مصرف می کنید باید مایعات بیشتری بنوشید. در این شرایط از پزشک خود کمک بگیرید. با اینکه آب انتخاب ایده آل تری است اما مزایای نوشیدنی های دیگر را فراموش نکنید. چای سبز، چای سیاه، قهوه و سایر نوشیدنی ها نیز می توانند مایعات مورد نیاز بدن را فراهم آورند.
فیبر رژیمی غذایی کافی بخورید:
داشتن فیبر کافی در رژیم غذایی ضروری است. همانطور که می دانید دو نوع فیبر وجود دارد: فیبر محلول که در آب حل می شود و باعث نرم شدن مدفوع می گردد و فیبر نامحلول که باعث افزایش حجم مدفوع می گردد و به عبور آن از سیستم گوارش کمک می کند. برای درمان موارد خفیف یبوست، سعی کنید غذاهایی که هضم اسانی دارند و سرشار از فیبر هستند را میل کنید. این غذاها در برگیرنده توت ها، موز، آووکادو هستند. برای پیشگیری از مشکلات بعدی غذاهای غنی از فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این غذاها در برگیرنده سبزیجات، میوه ها و غلات کامل هستند. همچنین می توانید از مکمل فیبر رژیمی غذایی همچون متاموسیل نیز استفاده نمایید/
مصرف مکمل های منیزیم را فراموش نکنید:
داشتن منیزیم کافی در رژیم غذایی به کاهش یبوست کمک می کند. مکمل های خوراکی منزیم به عنوان ملین عمل می کنند. این موضوع بدین معنی است که آن ها آب را وارد سیستم گوارش می کنند و باعث نرم تر شدن مدفوع می گردند. شما می توانید مکمل های منیزیم را از داروخانه های مجاز تهیه کنید. همچنین می توان منیزیم را از طریق منابع غذایی نیز وارد بدن کرد. اگر سابقه مشکلات کلیوی دارید، قبل از مصرف منیزیم، حتما با پزشک خود مشورت نمایید. برخی از غذاهایی که سرشار از منیزیم هستند، فیبر بالایی هم دارند. به عنوان مثال سبزیجاتی با برگ سبز تیره منبع خوبی از این دو ماده هستند.
از روغن نارگیل استفاده کنید:
بر اساس مطالعات انجام شده، خوردن یک قاشق غذاخوری یا دو قاشق غذاخویری از روغن نارگیل در روز می تواند روده را روان سازد. این موضوع باعث پیشگیری از بروز یبوست می شود. قبل از مصرف این روغن با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید برایتان مفید خواهد بود یا خیر. اگر خوردن روغن نارگیل را دوست ندارید می توانید از سایر روش های موجود برای اضافه کردن آن به رژیم غذایی خود استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید آن را به قهوه اضافه کنید یا به سرکه ترکیب نمایید و روی سالاد بریزید.
تسکین یبوست:
روغن زیتون به خاطر مزایای زیادی که برای سلامتی افراد دارد محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این روغن می تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد و قند خون را به تعادل برساند. به همین خاطر استفاده از آن می تواند یبوست را درمان کند. یبوست به معنای حرکت کند مدفوع در طول روده هاست. ممکن است در طول هفته فقط یکبار اجابت مزاج داشته باشید. افراد باید حداقل یکبار در روز اجابت مزاج داشته باشند اما عادت های هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. در یبوست، مدفوع سفت و خشک می شود. همین امر باعث می شود مدفوع به سختی از بدن عبور کند. درد شکمی نشانه رایج یبوست خواهد بود. اثر ملینی روغن زیتون خفیف است. بیشتر افراد این روغن را بدون عارضه جانبی خاص، مصرف می کنند. اضافه کردن روغن زیتون به رژیم غذایی، علاوه بر اثری که بر روی یبوست دارد می تواند مزایای دیگری هم برای سلامت افراد در پی داشته باشد.

ایجاد یبوست….
همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر کردیم، یبوست علل متفاوتی دارد. این موضوع باعث می شود پیدا کردن علت یبوست در افراد بسیار دشوار باشد. علت بروز چنین شرایطی می تواند بسیار ساده باشد و با تغییر رژیم غذایی حل گردد اما در برخی از موارد شرایط حاد همچون سرطان روده باعث ایجاد یبوست می شود. علل بی خطری که باعث بروز یبوست می شوند در برگیرنده رژیم غذایی کم فیبر، هیبریداسیون ضعیف، کمبود تمرینات ورزشی منظم هستند. داروهایی که فشار خون را پایین می آورند نیز می توانند باعث ایجاد یبوست شوند. شرایط پزشکی زمینه ای نیز ممکن است فرد را با یبوست درگیر سازند. بیماری پارکینسون و بیماری ام اس می توانند عوارض زیادی بر روی سلامت بدن داشته باشند که از جمله آن ها می توان به یبوست اشاره کرد. در بیشتر موارد، یبوست شدید مرتبط با مشکلاتی است که در سیستم گوارش وجود دارد. به عنوان مثال شقاق مقعدی یا تنگ تر شدن روده می تواند به یبوست منجر شود. مشکلات نورولوژیکی که بر روی اعصای کولون و مقعد اثر می گذارند و نیز مشکلات مرتبط با عضلات لگن نیز می تواند به چنین شرایطی منجر شود. روغن زیتون به عنوان یک چربی سالم در نظر گرفته می شود زیرا در برگیرنده اسیدهای چرب تک غیر اشباع است. بدن از این چربی ها برای بهبود سلامت قلبی عروقی استفاده می کند. این چربی ها برای کاهش وزن از چربی های ترانس یا اشباع شده بهتر هستند.
چگونه از روغن زیتون برای مقاصد کاهش وزن خود استفاده کنیم؟
شما می توانید انواع مختلفی از روغن زیتون را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. روغن زیتون فوق بکر یکی از خالص ترین روغن ها در نظر گرفته می شود زیرا پردازش شیمیایی و گرمایی بر روی آن انجام نشده است.از آنجایی که روغن زیتون یک درو نیست به خاطر خواص ملینی اش استانداردسازی نشده است. در یکی از مطالعات منتشر شده در Journal of Renal Nutrition، محققان دریافتند که دوز روزانه روغن زیتون در بهبود نشانه های یبوست در افرادی که به خاطر بیماری های کلیوی خود همودیالیز می شوند، موثر بوده است. دوز این روغن در ابتدای مطالعه ۴ میلی لیتر بود و در صورت نیاز افزایش یافته بود. علاوه بر این می توانید یک لیوان آب پرتغال یا یک لیوان شیر گرم را با این روغن ترکیب کنید. روغن زیتون را می توان به عنوان سس سالاد یا ماده تشکیل دهنده پخت و پز نیز مورد استفاده قرار داد. اگر یبوست یکی از مشکلات رایج و مکرری است که با آن دست و پنجه نرم می کنید، می توانید کمی از این روغن را روی سالاد بریزید، برای پخت و پز سالاد از آن استفاده کنید یا برای پخت تخم مرغ از آن بهره ببرید.
عوارض جانبی هم در مورد مصرف روغن زیتون وجود دارد؟
مقادیر اندکی از روغن زیتون در بیشتر افراد امن و بی خطر خواهد بود. از آن جایی که این روغن به طور طبیعی خاصیت ملین دارد، اگر در مقادیر زیاد مصرف شود می تواند به اسهال منجر شود. روغن زیتون حتی در وعده کوچک نیز می تواند کالری زیادی وارد بدن کند. به عنوان مثال یک قاشق غذاخوری از آن، حدود ۱۲۰ کالری دارد. اگر به دقت کالری های ورودی و مصرفی خود را محاسبه می کنید می توانید روغن زیتون را وارد رژیم غذایی خود کنید.
اگر با بیماری دیابت دست و پنجه نرم می کنید قبل از به کارگیری روغن زیتون، با پزشک خود مشورت نمایید. روغن زیتون ممکن است سطح قند خون را پایین تر بیاورد.
فاکتورهای خطری که باید مدنظر قرار دهید:
اضافه کردن مقادیر اندکی از روغن زیتون به رژیم غذایی یا امتحان کردن آن در وعده های غذایی در حد متعادل برای درمان یبوست به احتمال زیاد خطری نخواهد داشت. اگر در گذشته روغن زیتون را بدون مشکل مصرف کرده اید، اضافه کردن مقادیر بیشتری از آن به عنوان ملین، بی ضرر خواهد بود. با اینحال قبل از هر کاری با پزشک مشورت کنید. اگر قصد دارید روغن زیتون را به فرزند خود بدهید حتما با متخصص اطفال مشورت نمایید.
نتیجه گیری:
اگر روغن زیتون در بهبود یبوست کمکی به شما نکرد، می توانید از ملین های بدون نسخه استفاده کنید. بیشتر این محصولات در عرض چند ساعت عمل خواهند کرد. پس اگر دسترسی به دستشویی ندارید این مواد را مصرف نکنید. اگر روغن زیتون و سایر روش های درمانی را امتحان کردید و هنوز یبوست داشتید، با پزشک مشورت کنید. اگر برای یک هفته اجابت مزاج نداشتید حتما به دنبال درمان شرایط خود باشید. همچنین اگر اجابت مزاجتان دردناک بود یا مدفوع اندکی دفع کردید، با پزشک مشورت نمایید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید