خانه / دانستنی ها / علت عرق کردن بیش از حد چیست
علت عرق کردن بیش از حد چیست

علت عرق کردن بیش از حد چیست

علت عرق کردن بیش از حد چیست

اختلال هیپریدروئیدی یک بیماری است که منجر به عرق کردن بیش از حد می شود. این عرق می تواند در موقعیت های غیر معمول رخ دهد، مانند آب و هوای خنک تر. همچنین می تواند به علت سایر بیماری ها مانند یائسگی یا پرکاری تیروئید.
هیپریدروزی می تواند ناراحت کننده باشد. اما چند روش درمان وجود دارد.
حدود 4.8 درصد آمریکایی ها مبتلا به هیپیدروزی هستند، اما این رقم ممکن است کم گزارش شود. بسیاری از بیمارها درمان را دنبال نمی کنند، زیرا آنها متوجه نمی شوند که مشکل دارند.

انواع و علل تعریق زیاد

عرق کردن پاسخ طبیعی به شرایط خاصی است مانند هوای گرم، فعالیت بدنی، استرس و احساس ترس یا خشم. با هيپريدروئيدي، بدون هيچ دليلي ظاهري بيش از حد معمول عرق مي کنيد. دلیل اصلی آن بستگی به نوع پرکاری هورمونی شما دارد.
هیپریدروئید مرکزی اولیه
عرق کردن عمدتا بر روی پا، دست، صورت، سر و زیر عرق شما رخ می دهد. معمولا در دوران کودکی شروع می شود. حدود 30 تا 50 درصد افراد مبتلا به این بیماری، سابقه خانوادگی عرق بیش از حد دارند.
هیپریدروئید عمومی ثانویه
هیپریدروئید عمومی ثانویه عرق ناشی از یک وضعیت پزشکی یا به عنوان یک اثر جانبی از داروهای خاص است. این به طور کلی در بزرگسالی آغاز می شود. در این بیماری، شما ممکن است در سراسر بدن خود و یا فقط در یک منطقه عرق کنید. شما همچنین ممکن است در خواب عرق کنید.
بیماری هایی که می تواند باعث عرق شدید شود عبارتند از:
• بیماری قلبی
• سرطان
• اختلالات غده فوق کلیه
• سکته مغزی
• پرکاری تیروئید
• یائسگی
•آسیب نخاعی
• بیماری ریه
• بیماری پارکینسون
• بیماری های عفونی مانند سل و HIV
انواع داروهای تجویز شده و بدون نسخه نیز ممکن است باعث بروز هیپریدروئید شوند. در بسیاری از موارد، عرق کردن یک عارضه جانبی است که اکثر مردم تجربه نمی کنند. با این حال، عرق کردن بیش از حد یک عارضه جانبی رایج از داروهای ضد افسردگی است مانند:
desipramine• (نورپرمین(
• نورتریپتیلین (پامولور(
• پروتروپتیلین
افرادی که pilocarpine را برای خشکی دهان یا روی به عنوان یک مکمل غذایی معدنی مصرف می کنند، همچنین می توانند عرق بیش از حد را تجربه کنند.

عرق

علائم عرق بیش از حد

علائم عرق زياد عبارتند از:
• عرق بیش از حد که به مدت حداقل شش ماه بدون علت ظاهری رخ داده است
• عرق که در هر دو طرف بدن شما در تقریبا همان مقدار رخ می دهد
• عرق بیش از حد حداقل یک بار در هفته
• عرق کردن که با فعالیت های روزانه خود (مانند کار یا روابط) تداخل می کند
• عرق بیش از حد که در سن کمتر از 25 سالگی شروع می شود
• عرق نکردن در خواب
• سابقه خانوادگی هیپریدروئید
این عوامل ممکن است نشان دهند که شما دارای هیپریدروئید مرکزی اولیه هستید. برای تشخیص دقیق تر، باید یک دکتر را ببینید.
عرق بیش از حد در یک ناحیه ممكن است نشان دهنده این باشد كه شما باید هیپریدروئید مرکزی اولیه داشته باشید. مهم است که پزشک خود را برای پیدا کردن علت اصلی آن ببینید.
برخی از بیماری های مرتبط با عرق کردن بیش از حد می تواند جدی باشد. اطمینان حاصل کنید که دکتر خود را بشناسید اگر علائم غیر معمولی همراه با عرق کردن داشته باشید.
چه وقت باید با دکتر تماس بگیرم؟
عرق کردن بیش از حد می تواند علامت جدی دیگری داشته باشد. اگر علائم زیر را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید:
• عرق کردن و کاهش وزن
• عرق کردن در هنگام خواب
• عرق کردن که با تب، درد قفسه سینه، تنگی نفس و ضربان قلب سریع اتفاق می افتد
• عرق کردن و درد قفسه سینه، یا احساس فشار در قفسه سینه
• عرق کردن که طولانی و غیر قابل توضیح است
چگونه تشخیص داده می شود؟
دکتر شما سوالاتی در مورد عرق کردن، از جمله زمان و مکانی که در آن رخ می دهد را می پرسد. آنها همچنین آزمایشات خاصی نظیر آزمایش خون و ادرار را انجام می دهند تا تعیین کنند که آیا شما مبتلا به هیپریدروئید هستید یا خیر. اغلب پزشکان بر اساس سابقه و معاینه فیزیکی هیپریدروئید اولیه را تشخیص می دهند.
آزمایش نشاسته- ید شامل قرار دادن ید در ناحیه عرق می باشد. هنگامی که ید خشک می شود، نشاسته در این منطقه پراکنده می شود. اگر نشاسته آبی تیره شود، شما مشکل عرق بیش از حد دارید.
تست کاغذ، کاغذ خاصی بر روی منطقه عرق قرار می دهد. وزن کاغذ بعد از جذب عرق اندازه گیری می شود. وزن سنگین تر به معنی عرق بیش از حد است.
پزشک همچنین می تواند یک تست گرماسنجی تجویز کند. این آزمایش همانند تست نشاسته- ید، از یک پودر مخصوص که به رطوبت حساس است استفاده می کند. در صورت عرق شدید، رنگ پودر در منطقه تغییر می کند.
شما ممکن است در یک سونا برای آزمون بمانید. اگر هیپریدروئید داشته باشید، احتمال دارد کف دست شما بیشتر از حد انتظار عرق کند.
درمان
گزینه های درمان برای عرق کردن بیش از حد
گزینه های مختلف درمانی برای عرق کردن بیش از حد وجود دارد.

ضدعرق
ضد عرق خاص
پزشک شما ممکن است یک ضد عرق حاوی کلرید آلومینیومی تجویز کند. این ضد عرق قوی تر از قرص های بدون تجویز است و اغلب برای درمان موارد خفیف هیپریدروئید استفاده می شود.
Iontophoresis
این روش از دستگاهی استفاده می کند که جریان الکتریسیته پایین را در حالی که در آب غوطه ور شده است، ارائه می دهد. جریان ها اغلب به دست ها، پاها یا زیر بغل شما منتقل می شوند تا به طور موقت غده های عرق را مسدود کنید.
داروهای آنتی کولینرژیک
داروهای آنتی کولینرژیک درمان خوبی برای عرق کردن عمومی است. این داروها مانند گلیکوپیرولات (رابینول) از استیل کولین جلوگیری می کنند. استیل کولین یک ماده شیمیایی است که بدن شما تولید می کند و باعث تقویت غده عرق می شود.
این داروها حدود دو هفته طول می کشد تا اثر کنند و ممکن است عوارض جانبی مانند یبوست و سرگیجه ایجاد کنند.
بوتاکس (سم بوتولینوم(
تزریق بوتاکس ممکن است برای درمان هیپریدروئید شدید استفاده شود. آنها عصب هایی را که غده های عرق را تحریک می کنند متوقف می کنند. قبل از این که درمان موثر باشد، معمولا چند تزریق نیاز دارید.
عمل جراحی
اگر فقط در زیر بغل عرق می کنید، ممکن است جراحی بتواند بیماری شما را درمان کند. یک عمل شامل حذف غدد عرق در زیر بغل شما است. گزینه دیگر این است که سمپاتکتومی قفسه سینه اندوسکوپی انجام دهید. این شامل قطع کردن اعصاب که پیام را به غدد عرق شما حمل می کنند، می باشد.
درمانهای خانگی
می توانید عرق کردن را به روش های زیر کاهش دهید:
• استفاده از ضد عرق ها در منطقه آسیب دیده
• حمام روزانه برای از بین بردن باکتری ها
• پوشیدن کفش و جوراب تهیه شده از مواد طبیعی
• اجازه دهید پاهای شما نفس بکشد
• جوراب های خود را به طور مداوم تغییر دهید
چشم انداز چیست؟
هیپریدروئید مرکزی اولیه یک بیماری قابل درمان است. پزشک یک طرح درمانی برای مدیریت علائم توصیه می کند.
عرق کردن بیش از حد درمان می شود. درمان هیپریدروئید ثانویه به شرایط زیر بستگی دارد که موجب عرق کردن شما می شود. اگر فکر می کنید عرق کردن یک اثر جانبی از دارو است، با پزشک خود صحبت کنید.

عرق پا
عرق کردن پا

پیگیری کننده های تناسب اندام که با فناوری بسیار قدرتمند ساخته شده اند افراد را تشویق به انجام تمرینات ورزشی همچون پیاده روی می نمایند. اما برای افرادی که از عرق کردن بیش از حد رنج می برند این موضوع می تواند کمی دردناک باشد.
طبق گزارش انجمن بین المللی هیپریدروئید (IHS)، حدود 5 درصد از مردم در سراسر جهان – یعنی 367 میلیون نفر – با مسائل مربوط به عرق شدید مواجه می شوند.
هیپریدروئید به معنی عرق بیشتر از طول ورزش یا نگرانی است. نگران نباشید، غده عرق شما برای مدت زمان طولانی “روشن” باقی می ماند و نمی دانید چه زمانی باید متوقف شود.
عرق پا و یا هیپریدروئید پا موجب بیماری قارچ ناخن، مرض قارچی انگشتان پا یا سردی مداوم پا می شود.
آمار پا
5٪ از افراد با عرق کردن شدید روبرو هستند
عرق پا و یا هیپریدروئید پا، می تواند به قارچ ناخن یا مرض قارچی انگشتان پا منجر شود.
دقیقا مشخص نیست که چه اتفاقی می افتد که این بیماری عرق شدید رخ می دهد اما احتمالا یک رابطه ارثی وجود دارد.اگر چه برای بسیاری هیپریدروئید در هر سنی اتفاق می افتد.
برنامه عرق پای شما
هنگامی که به مدیریت عرق پا می رسیم، نیاز به یک طرح جامع داریم. با پیگیری توصیه های. این برنامه به شما کمک می کند تا عواملی مانند غذاهای خاص یا شرایطی را که باید اجتناب شود، شناسایی کنید.
هر روز پاها را بشویید
در صورت بروز هیپریدروئیدی پا، باید به بهداشت پا توجه کنید. حتما پاهای خود را بطور روزانه دو بار در صورت لزوم بشویید.
صابون بدون تجویز پزشک شامل شستشوی ضد قارچ پا، که حاوی روغن درخت چای، اکالیپتوس و سایر روغن های ضروری می باشند. حتما پاها را به طور کامل خشک کنید، به ویژه بین انگشتان پا، تا باکتری های پوست کاهش یابد.
اولین قدم برای رفع عرق پاها
1. عوامل شروع عرق پا را شناسایی کنید.
2. پاها را حداقل یک بار در روز بشویید و کاملا خشک کنید.
3. جوراب هایی را انتخاب کنید که دارای تهویه هستند، ترجیحا پشم یا پنبه.
4. در محل کار یا در کیف جوراب اضافی همراه خود داشته باشید.
پاها را 20 دقیقه در آب گرم حاوی 3 تا 4 قاشق غذا خوری نمک بریزید. او همچنین با استفاده از تانن ها، چای سیاه را برای خیس کردن توصیه می کند. این می تواند منافذ را کاهش دهد، بنابراین جریان عرق را کاهش می دهد. جوش شیرین را داخل دو کیسه چای سیاه بریزید و پای خود را برای 10 دقیقه داخل آب حاوی جوش شیرین قرار دهید.

عرق پا
پاهای خود را با پودر ضد قارچ خشک کنید
خشک نگه داشتن پاها ضروری است تا از تجمع قارچ ها نیز جلوگیری شود. پودر نشاسته ذرت نیز مناسب است- اجازه دهید این پودر به مدت نیم ساعت روی پا بماند سپس پاک کنید. پودرها علاوه بر رفع رطوبت، ضد قارچ نیز باشند. و مارک های زیادی برای انتخاب وجود دارد.
دو پای شما شامل تقریبا 25000 غده عرق است، پس چگونه می توانید سرعت عرق کردن را کاهش دهید؟ IHS به ضد عرق به عنوان اولین روش درمان اشاره می کند، زیرا ارزان، با استفاده آسان و غیر مهاجم هستند. اسپری ها و رول هایی به طور موقت غدد را مسدوده کرده و از جریان عرق جلوگیری می کند. قبل از رفتن به رختخواب، آنها را استفاده کنید. به این ترتیب با مسدود کردن غده های عرق، شب ها کمتر عرق می کنید.
لطفا توجه داشته باشید: اگر پوست حساسی دارید، قبل از استفاده از این روش، با پزشک خود مشورت کنید.
جوراب های مناسب بپوشید
جوراب های خود را نادیده نگیرید. جوراب پشمی مخصوص تهویه همانند پنبه ای مناسب است. اما از جوراب های نایلونی اجتناب می کنید، زیرا رطوبت را تسخیر کرده و منجر به انسداد می شود. جوراب ها را بیش از یک بار در روز عوض کنید و زمانی که خارج از خانه هستید، یک جفت اضافی نیز همراه خود داشته باشید.
کفش ها،
هنگامی که به کفش ها می رسیم، کفش های ورزشی را فراموش کنید، زیرا آنها رطوبت را گیر می اندازند. در عوض، کفش های چرمی انتخاب کنید که به پاها اجازه می دهند راحت تر نفس بکشند. تا حد ممکن کفش ها را خشک نگه دارید. کفی های جذاب قابل تغییر ، بو را نیز از بین می برند. و هر زمان که می توانید، کفش های خود را (و جوراب) را در آورید و بگذارید هوا به پاها برسد.
به یاد داشته باشید که نتایج این پیشنهادات بسته به هر فرد متفاوت است. به طور کلی، هیپریدروئید کف پایی نیازی به مراجعه به دکتر ندارد، اما اگر بهبودی مشاهده نکردید، می توانید به پزشک مراجعه کنید.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی:انواع-علائم-درمان گیاهی وسنتی فیبروم

فیبروم رحمی:فیبروم های رحم در رحم شما رشد می کنند. تقریبا80 درصد از زنان آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


جهت تماس کلیک کنید