خانه / دانستنی ها / هر آنچه که باید در مورد سیاتیک بدانید
هر آنچه که باید در مورد سیاتیک بدانید

هر آنچه که باید در مورد سیاتیک بدانید

هر آنچه که باید در مورد سیاتیک بدانید

برخی از اوقات تشخیص منبع کمردرد بسیار دشوار می شود. با اینحال برخی از موارد وجود دارد که می توان آن را به راحتی تشخیص داد. سیاتیک یکی از این موارد است و شناسایی آن ساده و اسان خواهد بود. زمانی که بیمار سرفه یا عطسه می کند درد بدتر می شود. نشانه های سیاتیک ممکن است به تدریج توسعه پیدا کند یا به طور ناگهانی رخ دهد. به احتمال زیاد فردی که به این بیماری مبتلا می شود بی حسی، ضعف ، سوزن سوزن شدن یا حس سوزش را در پاهای خود خواهد داشت. نشانه های نادر سیاتیک در برگیرنده ناتوانی در حرکت دادن پاها و خم کردن زانوهاست.

عصب سیاتیک و سیاتیک:

عصب سیاتیک بزرگ ترین عصب واحدی است که در بدن وجود دارد و از ریشه عصب فردی تشکیل شده است که از ستون فقرات در قسمت پایین اغاز شده و برای تشکیل عصب سیاتیک با هم ترکیب می شوند. نشانه های سیاتیک زمانی رخ می دهد که عصب سیایتک بزرگ در نزدیکی یا نقطه منشاء آن تحریک شده یا فشرده می شود. این درد در قسمت پایینی کمر آغاز می گردد:
• در هر سطحی از قسمت پایینی ستون فقرات، ریشه عصبی وجود دارد که از داخل کانال نخاعی خارج می شود. هر یک از ریشه های مربوط به عصب سپس کنار هم می آیند تا عصب سیاتیک بزرگ را تشکیل دهند
• عصب سیاتیک از قسمت پایینی کمر و از طریق باسن به پشت هر پا می رود.
• بخش هایی از عصب سیاتیک در هر پا منشعب می شود تا قسمت های خاصی از پا را بسازد.

عصب سیاتیک بزرگ ترین عصب واحدی است که در بدن وجود دارد و از ریشه عصب فردی تشکیل شده است که از ستون فقرات در قسمت پایین اغاز شده و برای تشکیل عصب سیاتیک با هم ترکیب می شوند

چه چیز باعث ابتلای افراد به سیاتیک می شود؟

سیاتیک می تواند نشانه ای از عصب تحت فشار باشد که قادر است بر روی یک یا چند عصب نخاعی پایین تاثیر بگذارد. به همین خاطر ممکن است اعصاب در داخل یا خارج از نخاع تحت فشار باشند.
شرایطی که باعث ایجاد سیاتیک می شود:
• دیسک ضعیف یا فتق دیسک می تواند فشاری را بر روی ریشه اعصاب وارد کند. به همین خاطر این موارد به عنوان دلایل اصلی ابتلا به سیاتیک محسوب می شوند.
• سندروم پیریفورمیس piriformis syndrome زمانی توسعه پیدا می کند که علت عضله پیریفورمیس سفت شده و دچار اسپاسم می گردد و در نهایت عصب سیاتیک را تحت فشار قرار می دهد.
• تنگی ستون فقرات شرایطی است که از تنگ شدن کانال نخاعی به خاطر فشار بر روی اعصاب ایجاد می شود.
• لغزش مهره یا اسپوندیلولیستزیس لغزش یک مهره به طرف جلو بر روی مهره زیرین است. این موضوع باعث تنگ تر شدن دهانه ای می شود که اعصاب از آن خارج می شوند.

سیاتیک چگونه تشخیص داده می شود؟

کسب اطلاعات بیشتر از طریق بررسی تاریخچه کامل درمانی همچون بررسی عوارض جانبی و معاینه فیزیکی می تواند به پزشک در تجزیه و تحلیل سیاتیک و دلایل ایجاد آن کمک کند. به عنوان مثال،پزشک می تواند تست بالا بردن پا به صورت مستقیم را انجام دهد. در این شرایط شما باید به پشت بخوابی و پاهای خود را به صورت صاف نگه دارید. پزشک به تدریج پاهای شما را بالا می برد و ارتفاعی که در آن درد آغاز می شود را مورد بررسی قرار می دهد. این تست می تواند در شناسایی اعصاب اسیب دیده کمک کند و در مور مشکلات موجود تصمیم بگیرد. سایر تست های تشخیصی باید برای بررسی سایر دلایل درد سیاتیکی انجام شود. بعد از اینکه پزشک سایر بررسی ها انجام داد می تواند نسخه مناسبی را تجویز کند. این تست ها ممکن است در برگیرنده موارد زیر باشد:
• ازمایش اشعه ایکس برای بررسی شکستگی در ستون فقرات
• MRI یا سی تی اسکن برای ایجاد تصاویری از ساختار کمر
• سرعت هدایت عصبی / الکترومیوگرافی برای بررسی اینکه چگونه امواج الکتریکی از طریق عصب سیاتیک عبور می کنند
• میلوگرام با استفاده از رنگ تزریق شده بین مهره ها برای تعیین اینکه آیا یک مهره یا دیسک موجب درد می شود
بیشتر بیمارانی که از سیاتیک رنج می برند می توانند درمان های مورد نیاز را بدون تست های اضافی آغاز کنند.

عصب سیاتیک بزرگ ترین عصب واحدی است که در بدن وجود دارد و از ریشه عصب فردی تشکیل شده است که از ستون فقرات در قسمت پایین اغاز شده و برای تشکیل عصب سیاتیک با هم ترکیب می شوند

درمان های موجود برای سیاتیک:

هدف از هر درمانی کاهش درد و افزایش قابلیت اطمینان است. درمان ها اغلب در برگیرنده استراحت محدود( در یک پد محکم یا بر روی کف زمین)، درمان فیزیکی و استفاده از دارو برای کاهش درد و تحریک است. یک برنامه فیزیکی تغییر یافته ممکن است برای بیمار نیاز باشد.
داروهای مرتبط با درد و داروهای ضد التهابی:
این داروها به کاهش درد کمک می کنند. همانطور که می دانید داروهای بدون نسخه زیادی با نام داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی(NSAID) وجود دارد. این داروها در برگیرنده داروهای مرتبط با سردرد، ایبوپروفن و ناپروکسن است.
آرام کننده های عضلانی:
به عنوان مثال دارویسیکلوبنزاپرین (Flexeril) ممکن است برای تسکین ناراحتی مرتبط با عضلات توصیه شود. این داروها ممکن است در افرادی که حساس هستند، ناراحت کننده باشد. بسته به سطح درد، داروهای درد، بخشی از دوره زمانی درمان هستند.
درمان فیزیکی:
هدف از درمان فیزیکی کشف و یافتن تمریناتی است که می تواند به کمک کم کردن فشار موجود بر روی اعصاب درد سیاتیک را نیز کاهش دهد. در واقع، اغلب یک برنامه فعالیتی در برگیرنده توسعه فعالیت های موجود برای بهبود سازگاری عضلات تنگ و فعالیت های مصرف کننده اکسیژن است (همچون قدم زدن). یک فرد متخصص می تواند فعالیت های مناسبی را برای بهبود عضلات کمر، ناحیه شکم و پاها تجویز کند.
تزریق در ستون فقرات:
تزریق داروهای ضد التهابی شبیه کورتیزون به کمر می تواند تورم و تراکم ریشه های عصبی را کمتر کند و قابلیت انعطاف پذیری بیشتری برای فرد به ارمغان بیاورد.
جراحی:
جراحی برای افرادی که واکنشی به درمان های سنتی نمی دهند ممکن است نیاز باشد. برخی از افراد که نشانه های پیشرفته دارد و درد بسیار شدیدی را تجربه می کنند نیز باید از جراحی استفاده کنند. گزینه های جراحی در برگیرنده موارد زیر است:
• میکرو دیسککتومی فرآیندی است که به برداشتن اجزای دیسک پاره شده کمک می کند.
• لامینکتومی: در این فرایند استخوانی که در اطراف نخاع قرار گرفته و آن را پوشانده اند و بافت هایی که باعث ایجاد فشار بر روی عصب سیاتیک می شود باید برداشته شود.
برخی از افراد بر این باورند که یوگا یا طب سوزنی می تواند سیاتیک را بهبود ببخشد. اما ماساژ می تواند اسپاسم های عضلانی که در سیاتیک رخ می دهد را کاهش دهد. علاوه بر این، توصیه های پزشکی برای کمک به مدیریت درد و تسکین استرس در این شرایط نیاز خواهد بود. تمامی این توصیه ها می تواند توانایی افراد برای درگیر شدن با درد را افزایش دهد.

عصب سیاتیک بزرگ ترین عصب واحدی است که در بدن وجود دارد و از ریشه عصب فردی تشکیل شده است که از ستون فقرات در قسمت پایین اغاز شده و برای تشکیل عصب سیاتیک با هم ترکیب می شوند

درمان های خانگی موثر و اسان برای سیاتیک:

سیاتیک عمدتا به دردی اشاره دارد که می تواند در مسیر عصب سیاتیک دیده شود. سیاتیک عمدتا یک طرف از بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این شرایط بیشتر زمانی اتفاق می افتد که فتق دیسک، خار استخوانی در ناحیه نخاع یا تنگ شدن ستون فقرات بخشی از اعصاب موجود در کمر را تحت فشار قرار دهد. این موضوع اغلب باعث ایجاد درد، التهاب و بی حسی در پای اسیب دیده می شود. اگرچه کمردرد مرتبط با سیاتیک می تواند شدید باشد اما در بیشتر موارد می توان آن را با داروهای موجود در عرض چند هفته بهبود بخشید. افرادی که سیاتیک حادی دارند که با تضعیف پا یا تغییر در ادرار و مدفوع همراه است باید از جراحی استفاده کنند.
درمان های خانگی موثر برای سیاتیک:
زنجبیل:
همانطور که می دانید زنجبیل یک تسکین دهنده قوی درد اعصاب است که به صورت طبیعی در اختیار شما قرار دارد. افرادی که از سیاتیک رنج می برند اغلب می توانند از این ماده شگفت انگیز استفاده کنند. زنجبیل یک ماده ضد التهابی قوی است که پتاسیم بالایی دارد. کمبود پتاسیم یکی از دلایل شناخته شده برای بدتر شدن درد سیاتیک است. لازم نیست برای بهبود شرایط خود زنجبیل زیادی مصرف کنید. در ادامه روش های مصرف این ماده را با هم مرور می کنیم:
چای زنجبیل:
این گزینه یکی از بهترین روش های مصرف زنجبیل محسوب می شود. دو الی سه برش از زنجبیل تازه را به همراه یک قاشق چایخوری از چودر زنجبیل و یک قاشق چایخوری از عسل طبیعی و کمی لیمو ترش به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. اجازه دهید کمی در این حالت بماند. سپس آن را صاف کنید و بنوشید. چای زنجبیل را سه بار در روز با شکم خالی بخورید. اگر به زنجبیل حساسیت دارید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.
نمک اپسوم:
منیزیم معدنی یکی از مواد ضروری برای سلامت و کارکرد درست اعصاب است. نمک اسچون ترکیبی از منیزیم و سولفات است و می تواند از طریق منافذ پوست جذب بدن شود. یک حمام گرم به همراه دو پیمانه نمک اپسوم به شما کمک می کند درد و ناراحتی ناشی از سیاتیک را کاهش دهید. اطمینان حاصل نمایید که کمر و پاهایتان حداقل به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه در این محلول فرو می رود. هفته ای ۳ الی ۴ بار از این حمام استفاده کنید تا نتایج دلخواه خود را به دست آورید. استفاده منظم از حمام نمک اپسوم می تواند درمان موثری برای درد سیاتیک باشد.
کمپرس سرد و گرم:
کمپرس سرد و گرم به شما کمک می کند درد و التهاب ناشی از سیاتیک را کمتر کنید. گرما به شل شدن عضلات سفت و تنگ کمک می کند. همانطور که می دانید عضلات سفت و تنگ فشاری را بر روی اعصاب سیاتیک وارد می کنند. درمان با کمپرس سرد نیز می تواند تورم اطراف عصب را کاهش دهد و به بی حس شدن این ناحیه کمک نماید. می توانید از هر دوی این ها استفاده کنید. اطمینان حاصل نمایید که کار خود را در ابتدا با کمپرس گرم آغاز کرده و با کمپرس سرد به پایان می برید. بسته گرما یا سرما را به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه بر روی ناحیه موردنظر بگذارید. هر چند ساعت یکبار اینکار را انجام دهید تا حالتان بهتر شود.
تمرین صندلی:
این تمرین برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد و توسط متخصصان ماساژ توصیه می شوذ. کافیست بر روی صندلی محکمی بنشینید و زانوهای خود را روی هم قرار دهید. قسمت بالای زانوهای خود را با دو دست بگیرید و به آرامی ان را به سمت شانه مخالف بکشید. زانوی راست به سمت شانه چپ و زانوی چپ به سمت شانه راست. اینکار را به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه برای هر بار که می نشینید تکرار کنید. درد در کمتر از یک هفته ناپدید می شود. بعد از این، کافیست این تمرین را یکبار در روز انجام دهید.
کفش ورزشی یا تکنیک توپ:
تمرین ساده و عالی دیگری که می تواند تسکین دهنده سریعی باشد همین است. بر روی صندلی نیمه سفت تا سفت و محکم بمشینید. کفش ورزشی را زیر باسن خود قرار دهید و پشت کفش ها را به سمت بیرون بگذارید. بخش انگشت کفش باید زیر استخوان دنبالچه باشد. اینکار را به مدت ۲۰ دقیقه انجام دهید و اگر لازم بود تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که این حرکت ممکن است کمی دردناک باشد اما درد به تدریج کم می شود و سپس تسکین می یابد.
اگر این درمان های خانگی را انجام دهید می توانید درد کمر را کمتر کنید و جلوی بدتر شدن نشانه های سیاتیک و مزمن شدن شرایط موجود را بگیرید. پس همین حالا دست به کار شوید.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

درمان های طبیعی یبوست

درمان های طبیعی یبوست

 درمان های طبیعی یبوست یبوست یکی از مشکلاتی است که باعث ناراحتی افراد می شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


جهت تماس کلیک کنید