دخترانه
مجله سلامت!

چگونگی نرم کردن چکمه ها و دستکش های چرمی

چگونگی نرم کردن چکمه ها و دستکش های چرمی

نرم کردن چکمه ها و دستکش چرمی با تکنیک های درست می تواند آنها را به بهترین شکل حفظ کند در دنیای مد، چرمی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از چرم گاو، چرم گاومیش کوهان دار (با دوام کمتر نسبت به چرم گاو و ارزان تر)، چرم بره (نرم و نازک، اغلب به عنوان ژاکت استفاده می شود)، چرم بره های بالغ (با دوام تر و گران تر ). علاوه بر این، بسیاری از اقلام ساخته شده از چرم جامد، چرم پایتون، چرم شترمرغ و چرم تمساح است. کالاهای چرمی، لوکس و ظریف هستند و کاربران باید بدانند چگونه محصول را حفظ کنند تا دوام بیشتری داشته باشد.
بررسی اجمالی چرم و کالاهای چرمی
چرم یک ماده ماندگار و انعطاف پذیر است که از طریق فرایند دباغی پوست حیوان هایی مانند گاو، بوفالو، بز، گوسفند، گوزن، تمساح، خرگوش، شترمرغ و … ساخته می شود. رایج ترین چرم، چرم گاو است. چرم را می توان با روش های مختلفی، در سایزهای بزرگ یا کوچک، از مقیاس های ابتدایی تا پیچیده تولید کرد.
برای ساخت چرم، باید ابتدا پوست را تمیز کرد، نرم کرد و نفوذ مواد طبیعی یا شیمیایی را به پوست آسان کرد تا بتوان به راحتی پوست خام را به چرم تبدیل کرد تا در مد و لباس و سایر صنایع استفاده شود. ابتدا پوست باید با دقت از گوشت و چربی فیلتر شود و با توجه به نوع و کیفیت به دقت طبقه بندی شود. سپس، پوست خیس می شوند تا خاک آن ها خارج شود. سپس، یک نوع آب آهک برای چسباندن و از بین بردن برخی از پروتئین ها و الیاف موجود در پوست استفاده می شود و ساختار پوست را تغییر می دهد. به طوری که پوست توانایی بهتری برای نفوذ مواد شیمیایی خواهد داشت.
بسته به منطقه تولید، مواد شیمیایی و یا آنهایی که به طور طبیعی استخراج می شوند، برای نرم تر، با دوام تر، ضد آب کردن و جلوگیری از پوسیدگی چرم در طول زمان استفاده می شود. سپس، پوست حیوان در معرض خشک کردن، روانکاری، خشک کردن، ورز دادن برای نرم شدن و روغن کاری، صاف کردن و با توجه به نیاز رنگ آمیزی قرار می گیرد.

چگونگی نرم کردن دستکش و چکمه چرمی – نکات موثر

نرم کردن چکمه ها و دستکش چرمی با تکنیک های درست می تواند آنها را به بهترین شکل حفظ کند. از آن جایی که چرم با دوام است، برای جلوگیری از آسیب های آب و هوایی، باید چکمه ها و دستکش ها را نرم کرد. هنگامی که روغن های طبیعی در پوست خشک شوند، پوست ترك می خورد و شکننده می شود. نرم کردن چرم کالاهای چرمی را محافظت می کند، بنابراین می توانید آن ها را مانند روز اول استفاده کنید.

چگونگی نرم کردن چکمه ها و دستکش های چرمی
۱٫ استفاده از روغن طبیعی
در ابتدا، چکمه های چرمی یا دستکش های خود را در بیرون در آفتاب قرار دهید. اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند تا منافذ آن باز شود و در عین حال مواد لازم را آماده کنید. به غیر از روغن نارگیل و روغن زیتون، می توانید روغن آووکادو، روغن ججوبه یا روغن بادام را نیز امتحان کنید.
از هر یک از روغن های طبیعی که برای نرم کردن پوست استفاده می کنید می توانید استفاده کنید. چرم پوست فراوری شده و خشک شده گاو است، بنابراین اساسا از چیزی مشابه پوست شما ساخته شده است. علاوه بر این، روغن های طبیعی بوی دلپذیری نیز به چرم می دهند. روغن طبیعی را انتخاب کنید که بویش را دوست دارید. از انتخاب روغن های شیمیایی مانند روغن های گیاهی تجاری و روغن ذرت بپرهیزید.
سپس، روغن انتخاب شده را روی چکمه ها و دستکش بمالید. به سادگی می توانید انگشتان خود را داخل روغن طبیعی فرو کنید، سپس آن را روی سطح کالای چرمی بکشید. برای نرم تر شدن می توانید چند لایه روغن استفاده کنید. هرچه روغن بیشتری مصرف کنید، چرم نرمتر خواهد شد. در مورد مصرف بیش از حد روغن نگران نباشید زیرا اکثر روغنهای طبیعی به چرم آسیبی نمی رسانند.
بگذارید روغن خشک شود. توجه داشته باشید روغن می تواند چرم را تیره کند. با این حال، باعث می شود چرم صاف و پوشیدنی شود. در صورتی که چکمه های چرمی و دستکش های شما به اندازه کافی نرم نشده اند، دوباره آنها را روغن کاری کنید. همچنین می توانید از اثر تیره شدن برای تغییر ظاهر چرم استفاده کنید. فقط اطمینان حاصل کنید آنها را به طور یکسان اعمال کرده اید، بنابراین هیچ نقاط روشن تری روی سطح وجود ندارد که باعث ناهماهنگی شود.
استفاده از روغن طبیعی راه خوبی برای نرم کردن چکمه های چرمی و دستکش است، بنابراین آن را امتحان کنید!
۲٫ افزودن مرطوب کننده
گرچه رطوبت دشمن کالاهای چرمی هستند، رطوبت کم می تواند به شما کمک کند کشش و نرمی چرم را افزایش دهید. چکمه های خود را با مقدار کمی آب مرطوب کنید، اما مراقب باشید چکمه ها خیس نشوند. چکمه ها را با روزنامه محکم بسته بندی کنید و آنها را در جای خشک بگذارید. اجازه دهید به آرامی از طریق حرارت غیرمستقیم خشک شوند، از سشوار مو برای خشک کردن استفاده نکنید، زیرا این روش ها چرم را بیش از حد خشک می کند و سبب آسیب و ترک می شود. حداقل یک روز به آن فرصت دهید تا کاملا خشک شود.

چگونگی نرم کردن چکمه ها و دستکش های چرمی

۳٫ استفاده از نرم کننده مخصوص چرم
می توانید این محصول (معمولا به عنوان “بازیابی”، “چرم درمانی” یا “نرم کننده” شناخته شده است) را از فروشگاه ها خریداری کنید. همچنین می توانید از محصولات مخصوص چرم برای تمیز کردن، نرم کردن و واکس زدن کفش چرمی استفاده کنید. بسیاری از آنها چرم را تقویت می کنند و می توانید از آنها به عنوان راهی با دوام و پایدار استفاده کنید. به دنبال محصولاتی باشید که عمیقا به چرم نفوذ کرده و در چربی روان کننده مانند روغن نرم کننده بر پایه حیوانات قفل شود. از نرم کننده های چرب یا مخلوط تهیه شده از نفت استفاده نکنید، زیرا چرم را ضعیف می کنند. محصولات مراقبت از چرم اغلب گران تر از روغن های طبیعی هستند. اگر پول کافی برای نرم کردن چکمه و دستکش دارید از این محصولات استفاده کنید.
اکثر محصولات دارای دستورالعمل های تخصصی بر روی بطری است. محصول نرم کننده را بر روی چرم اسپری کنید، بمالید و یا بریزید یا چرم را داخل آن بگذارید خیس بخورد. اجازه دهید چرم پیش از استفاده خشک شود. در صورتی که قبل از خشک شدن چکمه یا دستکش را استفاده کردید، گردوخاک را با استفاده از یک پارچه مرطوب، قبل از اینکه آن را با نرم کننده تمیز کنید پاک کنید.
چکمه های چرمی و دستکش های خود را با نرم کننده، به طور مرتب نگه دارید. به اثرات محیطی که بر ساختار چرم وارد می شود توجه کنید. انواع مختلف چرم مقاومت متفاوتی در برابر آب و مواد شیمیایی دارند. در صورتی که در یک محل خشک زندگی می کنید، این کار را هر دو هفته یکبار انجام دهید. در صورت استفاده از کالاها در برف، این عمل را یک بار در هفته انجام دهید. چکمه های چرم قدیمی و نازک و دستکش ها را به طور مرتب نرم کنید زیرا آن ها با سرعت بیشتری خراب می شوند.
۴٫ استفاده از کرم اصلاح
چطور می توان به طور موثر چکمه ها و دستکش های چرمی را نرم کرد؟ مقدار کمی کرم اصلاح بر روی یک پارچه نرم و مرطوب اسپری کنید. اطمینان حاصل کنید که پارچه کمی مرطوب است زیرا رطوبت بیش از حد به سطح پوست چرم آسیب می رساند. پارچه آغشته به کرم را بر روی چرم بمالید. به یاد داشته باشید از حرکت عقب و جلو، با توجه به دانه های چرم، استفاده کنید.
بسته به جذب ماهیت اقلام خود، در صورت لزوم دوباره کرم اصلاح را اعمال کنید. به خاطر داشته باشید این کرم را به طور مستقیم بر روی چرم نپاشید و مقدار کمی از کرم اصلاح را استفاده کنید.
۵٫ لانولین
اقلام چرم را با لانولین مرطوب کنید تا نرم شود. لانولین را می توان در برخی از فروشگاه های دارو و وب سایت زیبایی آنلاین یافت. این ماده شامل موم طبیعی است که در پوست گوسفند یافت می شود و عمدتا برای مرطوب کردن پوست و نرم کردن چرم استفاده می شود. مقدار کمی لانولین را روی یک پارچه نرم خشک بریزید و روی سطح چرم بمالید. از آنجایی که ترکیب مومی بر روی سطح باقی می ماند، پس از مالش آن روی چرم، منطقه را با یک پارچه تمیز کنید. به یاد داشته باشید از حرکات خطی و افقی استفاده کنید. روش دایره ای می توانند علامت های قابل مشاهده ای ایجاد کنند که پاک کردن آن ها آسان نیست.

چگونگی نرم کردن چکمه ها و دستکش های چرمی
۶٫ روغن مینک
یکی دیگر از بهترین راهنمایی ها در مورد نرم کردن چکمه ها و دستکش های چرمی، استفاده از روغن مینک است.
روغن مینک را روی سطح اقلام چرمی بمالید. روغن مینک یک اسید طبیعی است که به عنوان یک ماده نرم کننده عمل می کند. این محصول در اکثر فروشگاه های چرمی و فروشگاه های کالاهای ورزشی موجود است. با استفاده از یک پارچه تمیز، این روغن را روی سطح بمالید. روغن مینک می تواند چرم را تیره کند، بنابراین قبل از استفاده از آن بر روی اقلام چرمی، از این روغن در ناحیه ای که کمتر قابل مشاهده است استفاده کنید.
۷٫ قدم زدن با چکمه ها برای نرم کردن آنها
یکی از راه های نرم کردن کفش های چرمی پوشیدن آن ها است. پوشیدن مداوم چکمه های چرمی باعث انعطاف پذیری آن ها می شود. اما ، اگر یک جفت چکمه جدید خریده اید و تمام روز با آنها راه بروید، پای شما درد می گیرد. می توانید این وضعیت را فقط با پوشیدن آنها به مدت کم، و سپس استفاده از کفش راحت تر و یا چکمه راحت تر تلطیف کنید. در صورتی که پای شما درد گرفت، چکمه های خود را درآورید و جفت دیگر را بپوشید، حتی اگر آنها را برای مدت کوتاهی پوشیده اید. برای سرعت بخشیدن به فرآیند، کمی آب به چرم اضافه کنید و بپوشید تا زمانی که چکمه هایتان خشک شود.
تقریبا ۲ روز بعد چکمه ها را نیم روز بپوشید. هنگامی که احساس کردید چکمه ها نرم تر شده اند، سعی کنید آنها را تمام روز بپوشید. سعی کنید آنها را هر چند وقت بپوشید.
در حقیقت، این یکی از موثرترین شیوه هایی است که می توانید چرم را در خانه نرم کنید. بنابراین آن را نادیده نگیرید.
۸٫ از حرارت استفاده کنید
این روش می تواند به راحتی کمک کند. از گرما با احتیاط استفاده کنید زیرا گرمای مستقیم می تواند به کالاهای چرمی آسیب برساند. از این روش بر روی چرم قدیمی استفاده نکنید چون گرما باعث ترک کردن چرم های قدیمی می شود. در ابتدا، از یک جفت جوراب ضخیم استفاده کنید، و سپس پای خود را در چکمه های چرمی قرار دهید. راحت بنشینید و با استفاده از یک سشوار مو چکمه ها را یکی پس از دیگری گرم کنید. ۲۰-۳۰ ثانیه چکمه ها را گرم کنید. پس از متوقف کردن گرما، چکمه ها را تا زمانی که خنک شوند از پا در نیاورید. سپس، جوراب های ضخیم را درآورید، جوراب های نازک بپوشید و چکمه ها را دوباره بپوشید. در صورتی که تفاوتی ایجاد نشد این روش را دوباره تکرار کنید. می توانید یک کرم مراقبت از پوست بر روی چکمه های چرمی و دستکش بمالید. این کار پس از گرم شدن، باعث آبرسانی به اقلام چرمی می شود.
این در واقع یکی از بهترین روش های خانگی است که به نرم شدن چکمه ها و دستکش چرمی کمک می کند. بسیاری از مردم در جهان از این روش برای نرم کردن چرم در خانه استفاده می کنند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید