خانه / روانشناسی / استرس در محیط کار
استرس در محیط کار

استرس در محیط کار

 

استرس در محیط کار

آیا تا به حال در محیط کار دچار استرس شده­ اید؟صرفنظر از اینکه شما کار خود را به عنوان  یک پیشه، حرفه یا کار در نظر می­گیرید، احتمالا لحظه به لحظه استرس را تجربه می­کنید. این می­تواند به دلیل تقاضاها یا انتظارات غیر منطقی باشد: مشتری­، مدیر یا خودتان. این می­تواند فقدان منابع یا محافظ باشد. یا برای بیشتر افراد، استرس کنترل نمی­شود یا در طول کار یا در طول روز قابل پیش بینی نیست. این به طور ویژه برای کارکنانی که در انتهای پایینی چارت سازمانی هستند، صدق می­کند.

مطالعات در سیستم خدمات دولتی بریتانیا یک ارتباط قابل توجه بین سطح شخص در سازمان و سلامتی ضعیف و میزان مرگ ومیر بیشتر وجود دارد (مطالعات وایت هال). هر چه سلسله مراتب اداری شخص پایین­تر باشد، کنترل کمتری روی شغل خود دارد و استرس او بیشتر است. در نتیجه، به احتمال بیشتر به بیماری­های قلبی، ادیابت، مرض چاقی، سرطان، بیماری­های ریه، افسردگی، کمردرد، خودکشی و بیماری­های دیگر مبتلا می­شود. خود استرس، چیز بدی نیست. تحت رویدادهای صحیح، باعث رشد می­گردد و به ما حس مهمی از زنده بودن می­دهد. همچنین نقش مهمی در بقای ما ایفا می­کند. هنگامی که اجداد ما با خطرات فیزیکی مواجه می­شدند، بدن­های آن­ها را برای مبارزه یا فرار آماده می­کردند. هورمون­هایی مثل آدرنالین و گلوکوکورتیکوییدها در سیستم جاری می­شوند، سرعت قلب را بالا می­برند، و خون را به درون بازوها و پاها می­فرستند و سطوح انرژی را بالا می­برند. عملکردهای بدن که در آن لحظات حیاتی نیستند، مثل هضم و تخمک گذاری، تا زمانی که خطر رفع شود، غیر فعال می­شوند. هنگامی که ما در حال فرار از یک شکارچی هستیم، این به طور باورنکردنی تطبیق پذیر و مفید است.

با این حال در زندگی مدرن امروز، دیگر نیازی نیست که نگران شکارچیان یا قبایل وحشی غارتگر باشیم. اما هنوز همیشه استرس داریم. در حال حاضر عوامل آن روانی است: پول و صورتحساب، سیاست­های اداری، چالش­های پرورش کودک و رفت و آمد روزانه. بدن ما به این رویدادهای روانی دقیقا به همان شیوه­ی مواجه شدن باخطرات فیزیکی پاسخ می­دهد. تفاوت در این است که این تنش­های روانی تمام روز به طول می­انجامد. عملکردهای ترمیمی و جبرانی طبیعی بدن ما در موقعیت “خاموش” باقی می­ماند و ما در معرض افزایش خطر ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و اختلالات گوارشی قرار می­گیریم. پلاک بیشتری در شریان­های ما وجود دارد. سیستم ایمنی ما از کار می­افتد. چرخه قاعدگی مختل می­شود.

استرس در محیط کار

کارهایی که می­توانیم انجام دهیم:

بازی کردن: شیوه­های کاهش استرس را پیدا کنید. ورزش، مراقبه (نکته: هرکس که این را می­خواند باید به طور منظم ورزش یا مراقبه کند. مزایای مستند این رویکرد بسیار زیاد است). چیزهایی که شما دوست دارید انجام دهید را قبل از اینکه هر روز وارد کار جدی شوید و رفتن به اداره را آغاز کنید دوباره کشف کنید. سخت کار کنید اما بازی کردن را فراموش نکنید. این می­تواند زندگی شما را ایمن کند و شادی بیشتری را به روزهایتان وارد می­کند.

رویاهایتان را غبار روبی کنید: ممکن است شما در کار خود رده پایین باشید، برای آنچه انجام می­دهید ناشناخته هستید و کنترل کمی روی شغل خود دارید. هنوز هم تا دیر وقت مشغول نوشتن رمان­های هیجان انگیز هستید. یا شاید کمپانی لباس را هر سال برای حمایت از پناهگاه محلی زنان هدایت می­کنید. در صورتی آنجا جایی است که شما رهبری، معنا و ارزش را دریافت می­کنید، هیچ عیبی ندارد (مهم نیست) که شغل روزانه­ی شما تنها برای پرداخت قبوض باشد. اگر ارزش خود را در جای دیگر یافته­اید، اشکالی ندارد که کار شما تنها یک شغل باشد. این رویکرد ما را از سیاست­های اداری، جیب بری و تحقیرها آزاد می­کند. شایان ذکر است که مطالعات وایتهال نشان دادند که افرادی که معنا، خودشان و ارزش خود را در جای دیگر یافته­اند، به خطرات سلامتی منفی مرتبط با استرس کار دچار نمی­شوند.

استرس خود را بازتعریف و تقدیس کنید: ما در مورد موضوعات مرتبط با استرس چگونه فکر می­کنیم. به یاد داشته باشید که استرس همیشه بد نیست. در مقدار مناسب آن، می­تواند زندگی ما را پربار تر کند. علاوه بر این، داده­ها نشان می­دهند که اگر ما استرس را به عنوان نشانه­ای بدانیم که بدن ما خود را برای هدایت موفق در بعضی چالش­ها آماده می­کند، آنگاه مانع از بسیاری اثرات منفی سلامتی می­شویم. اگر قبل از یک سخنرانی بزرگ در محیط کار مضطرب نباشیم، آن را خیلی جدی تلقی نمی­کنیم. استرس ما را چابک می­کند. به ما کمک می­کند تا آماده باشیم. استرس را به عنوان یک زمینه مفید در نظر بگیرید.

ارتباطات اجتماعی. بالاتر از همه اینها، وابستگی­های اجتماعی ما، ارتباط ما با دیگران، مهمترین فاکتور برای کاهش استرس و بازیابی (بهبود) اثرات بالقوه زیان­بار آن است. علاوه بر ایجاد حس ارزشمندی در کار و افزایش رفاقت­ها، ما را متحد می­کند و باعث می­شود که به هم تکیه کنیم، روابط اجتماعی ما به ما کمک می­کند تاخود را در سطح سلولی نیز حفاظت کنیم. در پایان هر رشته DNA ، تلومرهایی داریم که از کروموزوم­های ما محافظت می­کنند. اینها تحت استرش مزمن کوتاه می­شوند و باعث می­شوند که سلول­های ما زودتر پیر شوند و عملکرد خود را از دست بدهند. وابستگی­های اجتماعی، مهربانی، دلسوزی و ارتباط با یکدیگر، آنزیم تلومراز را افزایش می­دهد. این آنزیم آسیب به تلومراز ترمیم می­کند و از عملکرد سلولی ما محافظت می­کند. رتبه اجتماعی به اندازه زمینه اجتماعی مهم نیست. مراقبت و ارتباط با یکدیگر برای ما خوب است و اثر مستقیم روی DNA دارد.

سخت کار کنید و کاری را که باید انجام دهید. اما بازی کنید. رویاها و احساساتی که شما را لبریز می­کنند  حفظ کنید . بدانید که استرس چگونه شما را برای یک زندگی غنی­تر آماده می­کند و بالاتر از همه این­ها، روابط خود را پرورش داده و گرامی بدارید. زندگی شما می­تواند پر بار، کامل و شاد باشد.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

افسردگی پس از مرگ عزیز

افسردگی پس از مرگ عزیز

افسردگی پس از مرگ عزیز افسردگی چیست؟ چیزهای زیبا و نشاط بخش زیادی در زندگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


جهت تماس کلیک کنید