دخترانه
مجله سلامت!

افسردگی پس از مرگ عزیز

افسردگی پس از مرگ عزیز

افسردگی چیست؟
چیزهای زیبا و نشاط بخش زیادی در زندگی وجود دارد. اما فقدان نیز هست. فقدان یک عزیز می تواند آغازگر احساسات شدید غم شود. برای برخی افراد این غم می تواند به افسردگی منتج شود یا بدتر از آن افسردگی اساسی بوجود بیاورد.
پس از فقدان می توانید انتظار عزاداری و احساس ناراحتی داشته باشید، اما اختلال افسردگی عمده یا افسردگی، شرایطی است که احساسات طولانی مدت ناراحتی را بوجود می آورد که می تواند بر توانایی یک فرد در انجام فعالیت های روزمره اثرگذار باشد.
چه اینکه شما افسردگی را تجربه کنید یا عزاداری، روش های زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند تا به مرور زمان بهبود پیدا کنید.

افسردگی در مقابل عزاداری
هر کس به شکل متفاوتی عزاداری می کند. برخی ممکن است نشانه هایی داشته باشند که خیلی شبیه افسردگی باشد، مانند صرفنظر کردن از موقعیت های اجتماعی و احساسات شدید غم. اگرچه تفاوت های خیلی مهمی بین افسردگی و غم وجود دارد.
استمرار نشانه: افراد افسرده تقریبا تمام مدت احساس افسردگی می کنند. افراد عزادار اغلب نشانه هایی دارند که نوسان می کند یا به شکل موجی عمل می کنند.

افسردگی پس از مرگ عزیز

عزت نفس: افرادی که افسردگی عمده را تجربه می کنند دارای فقدان چشمگیر عزت نفس هستند. آنها اغلب بیان میکنند که احساس بی ارزش بودن دارند یا اینکه از خودشان متنفر اند. افراد عزادار معمولا این احساسات را تجربه نمی کنند.
توهم/هذیان: فردی که افسردگی را تجربه می کند ممکن است توهم یا هذیان داشته باشد. این شامل شنیدن صداها، دیدن اشیائی که وجود ندارند و باور به چیزاهای غلط می شود. افراد عزادار معمولا این نشانه ها را تجربه نمی کنند.
پذیرش حمایت: افراد افسرده اغلب شروع به منزوی کردن خود می کنند و حتی ممکن است از دیگران اجتناب کنند. افراد عزادار ممکن است از موقعیت های پرجنب و جوش دوری کنند ولی غالبا حمایت افراد مورد علاقه را قبول می کنند.
عزاداری می تواند آغازگر اختلال افسردگی باشد، ولی هر کسی که عزاداری می کند افسردگی شدید را تجربه نخواهد کرد.
عزاداری پیچیده
عزاداری پیچیده چیست؟
عزاداری یک سری احساسات نرمال قابل انتظار هستند که ممکن است پس از فقدان یک عزیز اتفاق بیفتد. اگرچه برخی افراد سطح عزاداری طولانی مدت تر و چشمگیرتری را تجربه می کنند. این به عنوان عزاداری پیچیده شناخته می شود.
عزاداری پیچیده چیزی بین عزاداری و افسردگی است. می تواند به افسردگی منجر شود یا افسردگی را در شخص افسرده بدتر کند.
نشانه های عزاداری پیچیده شامل موارد زیر می باشد:
دشواری فکر کردن به هر چیزی غیر از فرد مورد علاقه
• اشتیاق ماندگار برای فرد فوت شده مورد علاقه
• سختی در پذیرش از دست رفتن فرد مورد علاقه
• تلخی طولانی مدت از فقدان
• بی معنی شدن زندگی
• عدم اعتماد به دیگران
• دشواری در بیاد آوردن خاطرات مثبت فرد مورد علاقه
• عزاداری که به جای بهتر شدن بدتر می شود.
در صورتیکه فکر می کنید پس از از دست دادن عزیزی عزداری پیچیده را تجربه می کنید به مشاوره سلامت ذهنی مراجعه کنید.

افسردگی پس از مرگ عزیز
کمک به افراد عزادار
در هنگام تجربه عزاداری، مراقبت کردن از خود عمل خودخواهانه ای به شمار نمی آید. در عوض می تواند بخشی از پروسه ای باشد که به احساس بهتر فیزیکی و جسمی شما کمک کند.
برخی راه های کمک به خودتان شامل موارد زیر می باشد:
• تمرین منظم، مانند پیاده روی کردن، دوچرخه سواری، دستگاه های ورزشی یا شرکت در کلاس ورزش
• هر شب دست کم ۷ تا ۸ ساعت بخوابید
• مهارت جدیدی یاد بگیرید، مانند شرکت در کلاس آشپزی، عضو شدن در باشگاه کتابخوانی، یا شرکت در سمیناری در دانشگاه محلی
• تماس گرفتن یا دیدن دوستان یا افراد مورد علاقه که می توانند پیشنهاد حمایت بدهند
• پیدا کردن گروه حمایتی از افرادی که آنها تجربه از دست دادن عزیز را داشته اند
همانطور که بعضی روش ها کمک کننده هستند، برخی دیگر ممکن است نباشند. رفتن به سراغ مواد مخدر یا الکل به عنوان وسیله ای برای فرار از افکارتان رفتار حاصل بخشی نخواهد بود، و حتی در طول زمان می تواند به شما احساس بدتری بدهد.
زمانی که به تاریخ مهمی که با فرد مورد علاقه شما مرتبط است می رسید، مانند سالگرد یا تولد، مجبور نیستید طوری برخورد کنید که گویا آن تاریخ برای شما مهم نیست. آن روز را تصدیق کنید. خاطره فرد مورد علاقه خود را جشن بگیرید یا وقت خود را با افراد دوست داشتنی که می توانند حال شما را بهتر کنند سپری کنید.
چه زمانی دنبال کمک باشیم
فقدان عزیز زندگی را تغییر می دهد و می تواند حفره عظیمی در زندگی شما به جا بگذارد. اگر این فقدان موجب می شود نشانه های زیر را تجربه کنید با پزشک خود تماس بگیرید:
دشواری در عمل به فعالیت های روزمره
• احساس تقصیر یا سرزنش خود برای مرگ عزیز
• احساس بی هدف بودن در زندگی
• از دست دادن اشتیاق برای درگیر شدن در فعالیت های اجتماعی
• آرزوی مرگ
• احساس بی ارزشی زندگی بدون فرد از دست رفته

افسردگی
کنار آمدن با افسردگی پس از جدایی

جدایی هیچ وقت آسان نیست. پایان یک رابطه می تواند زندگی شما را زیر و رو کند و آغازگر یک سری احساسات باشد. بعضی افراد به سرعت پایان یافتن رابطه را می پذیرند و به زندگی خود ادامه می دهند، ولی دیگران ممکن است با افسردگی دست و پنجه نرم کنند.
جدایی ممکن است قلب انسان را بشکند، و این حس را منتقل کند که دنیا از هم می پاشد. اما از آنجایی که ناراحتی و حالت احساسی شدت یافته واکنش های نرمالی پس از جدایی هستند، تشخیص نشانه های افسردگی حائز اهمیت است.
نشانه های سالم و ناسالم پس از جدایی
از آنجا که نشانه های افسردگی می تواند از متوسط تا شدید باشد، دانستن اینکه ناراحتی و عزاداری واکنش نرمالی به جدایی هستند یا اینکه نشانه ی مسئله جدی تری مانند افسردگی اند، اغلب دشوار است.
در شروع پروسه بهبود، عزاداری برای از دست دادن یک رابطه طبیعی است. اما این بدان معنا نیست که هر احساسی که دارید یک واکنش نرمال است. نشانه های سالم و ناسالم جدایی وجود دارد. دانستن تفاوت های بین این نشانه ها به شما کمک می کند که بفهمید آیا افسردگی را تجربه می کنید یا خیر.
نشانه های سالم جدایی ممکن است شامل موارد زیر باشند:
• عصبانیت و ناامیدی
• گریه و ناراحتی
• ترس
• بی خوابی
• فقدان علاقه در فعالیت ها
این نشانه ها مشکل ساز هستند. ولی اگر در حال تجربه یک واکنش نرمال به جدایی هستید، همینکه به زندگی بدون شریک خود سازگار شوید حالت احساسی شما کم کم بهبود پیدا خواهد کرد. زمانی که برای بهبودی طول می کشد برای هر فرد متفاوت است، بنابراین صبور باشید.

افسردگی پس از مرگ عزیز
از آنجا که احساس غم و درد پس از جدایی نرمال است، در صورتی که نشانه های شما پس از چند هفته رو به پیشرفت نبود یا بدتر شد با پزشک تماس بگیرید. به منظور تشخیص افسردگی باید ۵ تا از ۹ نشانه اشاره شده را در بازه زمانی دو هفته تجربه کنید:
احساس غم، تهی بودن، یا ناامیدی برای بیشتر روز و تقریبا تمام روزها
• فقدان علاقه در فعالیت هایی که قبلا از آنها لذت می بردید
• کاهش وزن و از دست دادن اشتها یا زیاد شدن اشتها و افزایش وزن
• خواب خیلی زیاد یا خیلی کم
• افزایش حرکاتی مانند قدم زدن یا چلاندن دست، یا سخن گفتن و تحرکات آهسته تر
• احساس بی انرژی بودن در بیشتر روز
• احساس بی ارزشی
• دشواری در تمرکز یا تصمیم گیری
• افکاری در مورد مرگ یا خودکشی
افسردگی پس از جدایی می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد، ولی برخی افراد در خطر بزرگ تری هستند. دلایل افسردگی متفاوت است، اما اگر تاریخچه شخصی از افسردگی یا اختلال مشابهی دارید ممکن است این احساسات را تجربه کنید. فاکتورهای دیگری که ممکن است افسردگی پس از جدایی را تشدید کنند شامل تغییرات هورمونی یا تحمل همزمان یک تغییر دیگر در زندگی مانند از دست دادن شغل یا فقدان عزیز می باشد.

افسردگی پس از مرگ عزیز

حمایت گرفتن پس از جدایی

زمانی که از خانواده و دوستان خود حمایت می گیرید کنار آمدن با جدایی راحت تر است. به تنهایی نمی توانید با این مشکل کنار بیایید، پس اطراف خود را با افراد مثبت کهه شما را تشویق می کنند احاطه کنید. اگر احساس تنهایی یا ترس می کنید با فردی که مورد علاقه شماست تماس بگیرید و برنامه های اجتماعی بگذارید.
از افراد منفی که احتمالا شما را قضاوت و نقد می کنند اجتناب کنید. این امر می تواند افسردگی را بدتر کرده و بهبودی پس از جدایی را برای شما سخت تر کند.
شما همچنین می توانید با تنهایی و افسردگی پس از جدایی با پیدا کردن دوستی های جدید و ارتباط مجدد با دوستان قدیمی مبارزه کنید. دور هم جمع شدن با چند همکارر برای نهار یا شام، یا درگیر شدن در جامعه برای ملاقات با افراد جدید، عضویت در یک باشگاه، شرکت در یک کلاس یا داوطلب شدن در وقت اضافی شما می تواند نتیجه بخش باشد.
حتی اگر افسردگی شما به اندازه شرکت در روان درمانی شدید نیست، عضویت در یک گروه حمایتی ممکن است مفید باشد. در جستجوی گروه های حمایتی جدایی و طلاقق در نزدیکی منزل خود باشید یا گروه حمایتی برای بیماری های ذهنی و افسردگی انتخاب کنید. در چنین گروه هایی با افرادی که از این مسایل گذر کرده اند مواجه می شوید بعلاوه اینکه روش هایی برای کنار آمدن با احساسات است.

افسردگی
پیامدهای عدم درمان افسردگی چیست؟

تشخیص نشانه های افسردگی پس از جدایی و کمک گرفتن برای این شرایط می تواند ریسک پیچیدگی ها را کم کند. اگر افسردگی درمان نشده رها شود، برای کاهش درد احساسی ممکن است به الکل یا مواد مخدر متوسل شوید. افسردگی همچنان بر سلامتی جسمی شما عوارضی وارد می کند. شما ممکن است درد مفاصل، سردرد، و درد معده بدون دلیل را تجربه کنید. بعلاوه، استرس مزمن می تواند سیستم ایمنی شما را تضعیف کرده و شما را در برابر عفونت ها و بیماری ها آسیب پذیرتر کند. پرخوری احساسی ممکن است افزایش وزن زیادی ایجاد کند و ریسک بیماری های قلبی و دیابت را افزایش دهد.
پیچیدگی های دیگر افسردگی از جمله موارد زیر می باشد:
• حملات اضطراب
• مشکلات در خانه، مدرسه و محل کار
• افکار خودکشی

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید