خانه / بیماریهای زنان / سقط جنین با قرص سایتوتک-میزوپروستول
سقط جنین با قرص سایتوتک-میزوپروستول

سقط جنین با قرص سایتوتک-میزوپروستول

سقط جنین با قرص سایتوتک-میزوپروستول

سقط جنین با قرص سایتوتک (میزوپروستول) در زنان باردار می تواندباعث نقص های هنگام تولد، سقط جنین، و تولد زودرس شود. پارگی رحم زمانی که سایتوتک در زنان باردار برای القاء زایمان یا برای سقط جنین فراتراز هفته هشتم بارداری مصرف کرده اند گزارش شده است. سایتوتک باید برای کاهش خطر ابتلا به زخم  معده تجویز شود.

قرص های خوراکی سایتوتک شامل هر دو دوز  ۱۰۰ mcg یا ۲۰۰ میکروگرم میزوپروستول، یک پروستاگلندین E1 آنالوگ مصنوعی است.میزوپروستول، مایع چسبناک محلول در آب است.مواد تشکیل دهنده غیر فعال از قرص روغن کرچک، هیپرملوز، میکروسلولز  و گلیکولاتglycolate نشاسته سدیم هیدروژنه است.
سایتوتک (میزوپروستول) مصنوعی (سنتتیک)یک پروستاگلاندین برای جلوگیری از تشکیل زخم در معده در طول درمان با آسپرین یا داروهای غیراستروئیدی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) است. NSAIDs و آسپرین برای درمان درد، تب، ورم مفاصل، و شرایط التهابی استفاده قرار میگیرد. سایتوتک در فرم کلی به نام میزوپروستول در دسترس است. عوارض جانبی شایع سایتوتک شامل اسهال، تهوع، یا گرفتگی معده است.دوز خوراکی سایتوتک برای زخم معده  بزرگسالان ۲۰۰ میکروگرم چهار بار در روز همراه با غذا است. سایتوتک ممکن است با آنتی اسیدها که شامل منیزیم است تداخل داشته باشد. داروهای دیگر نیز ممکن است با سایتوتک تداخل  کنند. سایتوتک نباید در دوران بارداری  برای جلوگیری از زخم معده به دلیل آسیب جنین استفاده شود.این دارو براحتی از شیر مادر عبور می کند. این دارو احتمال آسیب رساندن به  نوزاد را دارد. قبل از تغذیه با شیر مادر با دکتر خود مشورت کنید.

در بسیاری از کشورها، زنان برای سقط با هیچ‌گونه منع قانونی مواجه نیستند با این حال خودسرانه از داروهای سقط جنین استفاده نکنید..

میلیون ها نفر از زنان در سراسر جهان با خیال راحت به بارداری خود با داروی mifepristone یا RU 486  برای اولین بار در اواخر ۱۹۸۰s معرفی شده بود خاتمه میدادند.پژوهش در دو دهه گذشته چند رژیم بسیار موثر را شناسایی کرده است برای سقط جنین اولیه پزشکی با میزان موفقیت ۹۵ تا ۹۸ درصد، متشکل از ۲۰۰ میلی گرم mifepristone به دنبال ۴۰۰ یا ۸۰۰ میکروگرم سایتوتک که زنان، به   روش های جراحی مانند آسپیراسیون مکشی یا ساکشن دستی و یا اتساع و کورتاژ (D & C) ترجیح می دهند.

از آنجا که mifepristone یک داروی سقط جنین ثبت شده است، فروش و استفاده از آن در بسیاری از کشورها با قوانین سقط جنین محدود مجاز نیست. در مقابل، سایتوتک یک داروی ضد زخم معده است که تحت نام های مختلف تجاری در بیش از۸۵کشوربه ثبت رسیده است، ۳ تحقیقات نشان داده است که میزوپروستول  سایتوتک به تنهایی حدود ۸۵ درصد در القای سقط جنین استفاده می شود که به عنوان روش توصیه شده موفق است.

سایتوتک معمولا در قالب قرص ۲۰۰ میکروگرمی فروش می رسد. . زنان با دستگاه پیشگیری از بارداری داخل رحمی (IUD) در محل باید آن را قبل از استفاده از میزوپروستول بردارند.

 

اکثر حاملگی تا ۱۲ ساعت پس از مصرف اول سایتوتک خاتمه یافته است. به طور کلی، بیش از یک چهارم از زنان سقط جنین را در ۲۴ ساعت اول، تجربه میکننداگر چه گاهی اوقات طول می کشد اگر ناموفق باشد کل فرایند ممکن است تکرار شود.

دستورالعمل برای جنین مرده  از ۱۳-۲۰ هفته:

اگر چه سایتوتک به تنهایی نیز می توانید برای سقط جنین در سه ماهه دوم استفاده  شود، شانس عوارض جدی مانند پارگی رحم و یا افزایش خونریزی به عنوان پیشرفت بارداری را دارد. دسترسی به مراقبت های اضطراری در یک مرکز پزشکی ضروری است، و زنان نباید تلاش به تنهایی برای سقط جنین کنند. آنها همچنین باید برای عبور  یک جنین و جفت در این مرحله آماده  شوند.

هنگامی که خونریزی و انقباضات آغاز می شود، بهتر است آن را برای رفتن به بیمارستان و گزارش سقط جنین اماده باشند . در کشورهایی که سقط جنین  به شدت توسط قانون محدود میشود، پرسنل بیمارستان ممکن است لازم به گزارش تمام تلاش سقط جنین به مراجع قانونی باشند.

مرحله ۱: قرار دادن تنها یک قرص  ۲۰۰-میکروگرم در انتهای واژن  کافیست در سه ماهه دوم به دلیل اینکه  رحم به دارو حساس تر است. مصرف بیش از حد در این مرحله از بارداری خطرناک است.

حدود نیمی از زنان باسن  حاملگی از ۱۳-۲۰ هفته سقط جنین را در ۱۰-۱۵ ساعت پس از اولین مصرف واژینالی از میزوپروستول با ۸۰-۹۰ درصدموفقیت میباشند. اتمام سقط جنین در عرض ۲۴ ساعت و حداکثر در ظرف۷۲ساعت میباشد .

اثرات مورد نظر و عوارض میزوپروستول (سایتوتک)      سایتوتک-میزوپروستول

سقط در سه‌ماهه اول کمترین عوارض را دارد.عوارض سقط بسته به ‌نوع روش انتخاب‌شده متفاوت است.شایع‌ترین عارضه ی داروها اسهال است.تهوع، استفراغ، دل‌پیچه (کرامپ‌های شکمی) و تب از دیگر عوارض مصرف این داروهاست.در برخی از زنانی که از روش سقط دارویی استفاده می‌کنند سقط کامل صورت نمی‌گیردوبیشتر موارد ناقص است.و نیاز به استفاده از روش‌های دیگر نظیر کورتاژ است. عفونت، خونریزی‌های شدیدوسقط ناقص، پارگی و آسیب رحم یا دهانة آن، و ادامة بارداری از جمله عوارض سقط جنین با سایتوتک است.

خونریزی و انقباضات رحمی (گرفتگی)، اثرات مورد نظروعوارض استفاده از میزوپروستول برای القاء سقط جنین که قوی تر از یک دوره قاعدگی عادی خواهد بود و ممکن است دردناک باشد. تا یک هفته با ادامه لکه بینی، در اکثر موارد،وجود دارد.  داروهای ضد درد غیر استروئیدی ضد التهابی مانند ایبوپروفن ممکن است جهت تسکین دل درد  لازم باشد.تب ولرز از عوارض جانبی شایع هستند، اما تب کمتر شایع است، اما می تواند رخ دهد و معمولا در عرض چند ساعت ازبین میرود.ازدیگر عوارض تهوع، استفراغ، و اسهال است.
• خونریزی خیلی سنگین (خیساندن بیش از دو پدبهداشتی در اندازه ضخامت بزرگ هر یک ساعت برای بیش از دو ساعت مداوم)؛
• خونریزی مداوم برای چند روز در نتیجه ایجادسرگیجه
• خونریزی که متوقف می شود امابعد از دو هفته  یک شروع ناگهانی خونریزی بسیار سنگین است، که ممکن است نیاز به کورتاژ و یا D & C به دنبال باشد .
• خونریزی اندک یا بدون خونریزی در تمام هفت روز اول بعد از استفاده میزوپروستول، که ممکن است نشان دهد که هیچ سقط جنینی رخ نداده است و نیاز به یک دور تکرار میزوپرستول باشد.
• و تب و لرز بیش از ۲۴ ساعت، که نشان می دهد که یک عفونت ممکن وجود داشته باشد است که به درمان با آنتی بیوتیک نیاز است.
در بیشتر کشورها، میزوپروستول را می توان در داروخانه ها به عنوان سایتوتک و یا برخی از نام های تجاری دیگر به عنوان یک داروی ضد زخم معده خریداری شده است. یا خرید به اصطلاح “داروهای سقط جنین” در بازار سیاه و یا از منابع اینترنت ناشناخته است توصیه نمی شود.

 

 

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

سوزاک چیست؟

درمان سوزاک چیست؟

درمان سوزاک چیست؟ قبل از یادگیری در مورد درمان های خانگی سوزاک در زنان و …

41 دیدگاه

 1. لطفا یکی جواب بده.من تو هفته ۵بارداریم امروز صبح قرصم نه حالت تهوع دارم نه استفراغ فقط رفتم دستشویی چند قطره خون اومد دیگه نیومد دوتا دیگه دارم که باید تو ۴ساعت اینده داخل واژن بذارم.چیکار کنم؟پس کی خونریزیم شروع میشه؟

 2. سلام من ۸هفته بودم بعدجنین قلب نداشت قرص سایتوتک استفاده کردم یک هفته پیش براسونگرافی دادم گفت بچه افتاده فقط بقایاجنین مونده اونم میوفته الان همش خونریزی لخته ازم میادخونریزی تاکی ادامه داره لطفاجواب بدید

 3. سلام من چند وقت پیش ناخواسته باردار شدم ، بخاطر اینکه سه تا بچه داشتم و سن ام بالا بود ، نیاز به قرص سایتوتک داشتم تا اینکه دکترم بهم خانم افشار معرفی کردند و گفتند فقط و فقط قرص سایتوتک ساخت ایتالیا را مصرف کن منم از ایشون تهیه کردم .
  شماره ایشون را میزارم اگر کسی نیاز پیدا کرد حتما از ایشون تهیه کنه مشکل من به نفع احسن با قرص های ایشون حل شد و من از شون خیلی خیلی تشکر میکنم و دعا میکنم خدا عمر طولانی بهشون بده . امیدوارم مشکل شما هم حل بشه.
  شماره تماس : ۰۹۳۸۷۸۱۲۵۸۹

 4. سلام
  من هفده سالگی ازدواج کردم و الان هجده سالمه.سینه هام سفت شدن و نوشین هم درد میکنه اما فعلا تهوع ندارم.اما بعد از مقاربت هم قرص اووسینز مصرف کردم.اما سینه هام خیلی سفت شده و درد می‌کند. چیکار باید بکنم لطفا جواب بدید.ممنونم.

 5. سلام خسته نباشيد من مطمئن نيستم كه باردار هستم يا نه اما براي اطمينان كه اگر هم حامله باشم جنين از بين بره.بايد چي كار كنم؟و چقد از اين قرص مصرف كتم؟من دخترم و نامزد دارم اما ميترسم به كسي بگم.يه سري از علائم بارداري رو هم دارم.قرص ال دي يااچ دي بخورم بهتره يا اين قرصي كه شما توصيه كرديد؟

 6. سلام . دکتر ترخدا ی جای مطمعن برا تهیه سایتوتک بهم معرفی کنید خواهش میکنم کمک کنید تا به افراد نا معتبر مراجعه نکنم لطفا راهنمایی کنید

 7. ❤❤❤❤سلام خانم دکتر قیمت این قرصها چنده؟ممنون میشم پاسخ بدید. بهش احتیاج دارم

 8. سلام.من یک ماه پیش سقط داشتم با قرص.چهار هفته بودم شش عدد قرص مصرف کردم.دوتا داخل واژن و چهارتا زیر زبون.الان بعد از یک‌ماه هنوز لکه بینی دارم.دیروز سونو دادم گفتن یه تیکه پنج میلیمتری از بقایا مونده.باید چیکار کنم؟

 9. سلام من دیروز برای سقط جنین از قرص سایتو تک استفاده کردم م خونریزی داشتم ولی لخته اصلی رو مشاهده نکردم نمیدونم سقط انجام گرفته یا نه و قرصهای بعدی رو مصرف نکردم

 10. سلام من دوماهونیم پیش با سایتوتک سقط داشتم.الان دوباره باردارم.میخواستم ببینم اگه بخوام دوباره اقدام ب سقط کنم چقدر خطرناکه؟آیا باعث میشه من دیگه دراینده باردارنشم؟

 11. سلام وقت بخیر من چند روز پیش در هفته ۵بارداری سقط انجام دادم که ۵ تا واژینال ۵تا زیرزبانی که ۳تا از واژینال بعدا دفع شد چند لخته خون بزرگ دفع شد ولی ساک حاملگی ندیدم الانم حالت تهوع دارم ممکن جنین سقط نشده باشه؟
  قرصهامم اصل بودن

 12. سلام من جنینم ۶ هفته بود و سه روزه ک سایتوتک مصرف کردم بعد از ۸ساعت دفع شد و خونریزی خفیف داشتم و حتی دیروز فقط لکه بود امروز خونریزی شدید دارم .راهنمایی کنید ک تا کی باید خونریزی و لکه داشته باشم؟

 13. سلام من در دوران نامزدی وبا وجود سالم بودن پرده هایمن ناخاسته باردار شدم الان ۱۶روز از لقاح میگذره چیکار کنم سقط شه وبه پردمم آسیبی نبینه وخانوادمم نفهمه توروخدا کمکم کنید از استرس دارم میمیرم

 14. سلام ببخشید من امروز دوتا قرص سایتوتک واژینال استفاده کردم وقتی یکم خونریزی کردبعداز چندساعت یک لخته خون دزم دفع شد اما بعد از اون لخته خونریزیم خیلی کمتر شده این طبیعیه یا باید لخته های زیادی دفع بشه تا سقط بشه این لخته ممکنه جنین بوده باشه؟

 15. سلام اقای دکتر من دخترم ۱۷سال داره ناخاسته گول خورده وباردار شده میخام از این نوع قرص استفاده کنم احتمال اینکه بکارت اسیب نبینه هست؟ توروخدا جوابم بدید

 16. سلام میشه طریق درست مصرف سایتوتک روبگین؟ برای هفته ۶

 17. سلام من توی هفته ی چهار یا پنجم بارداری دقیق نمیدونم، دو روز پیش از قرص سایتوتک استفاده کردم که با درد شدید بعد از ۵_۶ ساعت چیزی به اندازه ی دو انگشت که رنگی مثل پوست مرغ داشت به همراه قرصا ازم دفع شد خواستم بپرسم ایا جفت و جنین بوده یا جفت هنوز دفع نشده و بقایا مونده و خطر داره؟؟؟ الان خونریزی طبیعی مثل پریودی دارم دردم ندارم
  ممنون میشم جواب بدین

 18. سلام زن داداشم دوهفته ازپریودش گذشته دیروزازمایش داده جوابش مثبت بوده و الان میخواد سقط کنه؟طبق محاسبات احتمالا۵هفته است. به نظرتان ازقرص سایتوتک ۴تامصرف کنه کافیه؟

 19. من هفته سوم یا چهارم بارداری رو دارم و میخام بخاطر آماده نبودن شرایط مالی و کاری و روحی اونو سقط کنم قبل اینکه بیشتر بگذره میشه لطفا راهنماییم کنین این بچه اول منه خطری برای بارداری بعدی نداره

 20. با سلام قیمت قرص سايتوتک اصل برای سقط چقدر هست?

 21. سلام،من در هفته ۶ بارداری هستم ،۵ تا قرص سایتوتک استفاده گردم ولی فقط خونریزی دارم و لخته خون نیومده ،از مصرف اولین قرصم ۱۷ ساعت میگزره آیا ۵ تا دیگه قرصی که دارمو استفاده کنم تا لخته خون بیاد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید
خدماتی که در سه حوزه ی ۱- ثبت شرکت فوری و ثبت تغییرات شرکت ۲- ثبت برند فوری ۳- رتبه بندی شرکت ها ثبت شرکت هزینه ثبت شرکت ثبت شرکت در ترکیه اخذ کد اقتصادی ثبت شرکت ارزان ثبت شرکت مسئولیت محدود هزینه اخذ رتبه ثبت شرکت استعلام برند ثبت شرکت بازرگانی رتبه نفت و گاز اخذ رتبه پیمانکاری ثبت شرکت در اصفهان ترخیص کالا پارتیشن پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین