دخترانه
مجله سلامت!

بعداز زایمان طبیعی : ۱۰ نکته مهم بدانید

بعداز زایمان طبیعی: پس از زایمان طبیعی سوالات فراوانی خواهید داشت. بیشتر انرژی و وقت شما صرف نوزادتان می­شود و فراموش می­کنید که به تازگی زایمان کرده­اید. ممکن است سوالات یا ابهاماتی درباره­ی خودتان داشته باشید.در اینجا به ده سوالی که خانمها معمولاً پس از زایمان طبیعی می­پرسند پاسخ داده­ایم.

بعداز زایمان طبیعی: ۱۰ نکته مهم بدانید

  • پس از زایمان طبیعی چه مدت خونریزی خواهم داشت؟

خونریزی ممکن است تا ۶ هفته پس از زایمان طول بکشد، اما در بیشتر زنان زودتر تمام می­شود.

در اولین روزهای پس از زایمان، خونریزی به رنگ فرمز روشن است و میزان آن به اندازه­ی خونریزی قاعدگی است. ممکن است هنگام بلند شدن یا نشستن و یا در هنگام دراز کشیدن احساس کنید که چیزی از شما خارج می­شود. این حالت در عین حال که نرمال است، می­تواند هشداردهنده نیز باشد. هنگامی که آرام هستید خون در واژن جمع می­شود. سپس هنگامی که تغییر حالت می­دهید از شما خارج می­شود. اگر خونریزی بسیار شدید و تاحدی است که یک پد بهداشتی را در عرض یک ساعت کاملا کثیف می­کند، باید به پزشک مراجعه کنید.

زمانی که کودکتان سه یا چهار روزه شد، خونریزی آبکی تر شده و رنگ آن متمایل به صورتی می­شود. ۸ تا ۱۰ روز پس از زایمان خونریزی به رنگ زرد مایل به سفید می­شود.

اگر خونریزی متوقف شد، اما دوباره به رنگ قرمز روشن درآمد و یا شدید شد، نشان می­دهد که استراحت شما به اندازه­ی کافی نبوده است. استراحت کنید و از قطع شدن آن مطمئن شوید. اگر خونریزی قرمز روشن پس از هفته­ اول کمتر نشود، باید به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

بعداز زایمان طبیعی

  • بعداز زایمان طبیعی آیا لخته های خون طبیعی هستند؟

لخته های کوچک گهگاه طبیعی هستند. منظور از کوچک به اندازه­ی سکه­ی یک دلاری کانادا یا کوچکتر است. لخته های خون به رنگ قرمز تیره و به نظر ژل مانند هستند. پس از دیدن یک لخته، مهم است که خونریزی خود را به دقت و تا یک ساعت بررسی کنید. اگر در کمتر از یک ساعت یک پد بهداشتی را از پشت به جلو به طور کامل کثیف کنید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید (به نزدیکترین درمانگاه بروید(.

بعد از زایمان یک تکه از جفت نیز می تواند در رحم شما باقیمانده باشد، اما این اتفاق بسیار نادر است. وقتی این تکه دفع می­شود، لخته ها به صورت رشته­ای و به رنگ سفید درمی­آیند.

  • چطور از بخیه های زایمان طبیعی مراقبت نمایم؟

همه­ی زنان پس از زایمان بخیه ندارند، اما اگر شما بخیه دارید باید بهداشت را رعایت کنید تا از عفونت جلوگیری شود. پس از دستشویی از یک سرنگ آب گرم برای تمیز کردن خود استفاده نمایید. اگر بخیه ها با مدفوع آغشته شد، مطمئن شوید که آنها را کاملاً تمیز کرده­اید. آب زیاد بنوشید تا ادرار را رقیق نموده و از سوزش جلوگیری نماید. ادرار شما باید بدون رنگ باشد نه زردرنگ!

کاهش تورم:

اگر بخیه­ها متورم هستند، در ۲۴ ساعت اول از کیسه­ی یخ استفاده نمایید.برخی زنان روی پد بهداشتی آب ریخته و آن را در فریزر قرار می­دهند تا از آن بعنوان کیسه یخ استفاده نمایند.

بخیه­ها را خیس کنید:

بخیه ها را در تشت آب گرم و برای دو تا سه بار در روز در حمام خیس کنید. این کار بخیه ها را تمیز اگه داشته و به خونرسانی به زخم جهت ترمیم هر چه زودتر کمک می­نماید. برخی خانمها عقیده دارند استفاده از هوای تازه بسیار مؤثر است. برای استفاده از این روش، بدون پوشش و برای چند دقیقه روی تخت دراز بکشید و یا از شسوار با درجه­ی کم استفاده کنید.

روی تیوپ بنشینید:

اگر بخیه­هایتان دردناک است روی یک تیوپ بنشینید (در بیشتر داروخانه­ها موجود است) و یا از یک بالشتک دست ساز دونات شکل استفاده کنید. این کار، فشار به بخیه­ها را کمتر می­کند.

اگر پس از زایمان طبیعی هنوز درد دارید، نشستن روی یک بالشتک دونات شکل فشار روی بخیه­ها را کاهش می­دهد. یک حوله­ی بلند را رول کنید و به حالت حلقه دربیاورید، سپس آن را با بند محکم نمایید.

بخیه ها از نوع جذبی هستند:

بیشتر بخیه­ها سه هفته طول می­کشد تا بطور کامل جذب شوند. اگر بخیه­ای باز شود، پزشک دوباره آن را بخیه نمی­زند. محل را تمیز تگاه داشته و آن را در معرض هوا قرار دهید.

  • آیا می­توانم برای کاهش دردبعداز زایمان طبیعیدارویی مصرف کنم؟

پس از زایمان طبیعی ممکن است سه نوع درد داشته باشید: درد ناشی از اپیزیوتومی[۱] یا زخم، دردهای ثانویه ویا درد هوروئید، و شاید هم خوش شانس بوده و هیچ یک از این دردها را نداشته باشید!

اپیزیوتومی و زخمها:

برخی زخمها کوچکند و درد کمتری دارند. زخمهای وسیع یا اپیزیوتومیها در زمان طولانیتری خوب می­شوند. خیس کردن زخمها، درد پرینال را کاهش می­دهند. ممکن است در روزهای اول نیاز به  داروهای مسکن داشته باشید. بیشتر داروهای مسکن در بارداری منع مصرف ندارند. دستور مصرف را از پزشکتان بپرسید.

دردهای ثانویه:

ممکن است انقباضاتی شبیه به زایمان داشته باشید که علت آن برگشت رحم به اندازه­ی اولیه­ی پیش از بارداری است. این انقباضات در روزهای اول پس از زایمان قویتر است و با گذشت زمان کمتر می­شود. زمانی که شیر می­دهید، هورمونی که به ترشح شیر کمک می­کند باعث انقباضات رحمی نیز می­شود. با این که کمی سخت است اما این انقباضات به کنترل خونریزی کمک می­کنند. مصرف مسکن در این گونه موارد مفید است. اگر برای مصرف مسکن منتظر شروع درد باشید، درد ثانویه قبل از اینکه قرص اثر کند از بین خواهد رفت.

هموروئید:

هموروئید می­تواند در زمان حاملگی ایجاد شده و یا پس از زایمان بوجود بیاید. خیس کردن زخم آرامشبخش خواهد بود. پمادها و کرمهای بدون نسخه­ای نیز وجود دارد که به جمع کردن هموروئید و تسکین درد کمک می­کند. اگر هموروئید وخیم شود، به پماد تجویزی نیاز خواهید داشت. مصرف داروهای خوراکی بصورت منظم نیز تأثیرگذار خواهد بود.

  • آیا مدفوع کردن باعث اسیب بخیه های زایمان میشود؟

زنان اغلب پس از زایمان از تخلیه­ی مدفوع وحشت دارند و تصور می­کنند این کار ممکن است بخیه­هایشان را باز کند. این کار کمک کننده است: هنگام تخلیه، با استفاده از یک پد تمیز، به آرامی روی بخیه­ها را فشار دهید. این کار برای کم کردن استرس شما و عبور اولین مدفوع پس از زایمان مفید است.

مایعات زیاد بنوشید و غذاهای فیبردار مصرف کنید (مانند سبوس، میوه­ها و سبزیجات خام) تا مدفوعتان نرم شود. برخی اوقات یک نم کننده­ی مدفوع مانند داکوسات سدیم برای هفته­های اول توصیه می­شود.

  • از چه زمانی شیر تولید می­شود؟

از زمانی که زایمان می­کنید در سینه­هایتان شیر تولید می­شود. اولین شیر کولستروم نامیده می­شود. کولستروم مایعی زردرنگ و غلیظ و در حجم کم تولید می­شود که برای معده­ی نوزادتان که آن هم کوچک است، بسیار مفید است. این ماده سرشار از آنتی­بادی­ها و خواصی است که برای سلامتی کودک اهمیت دارد.

تقریباً سه روز پس از زایمان، احساس می­کنید سینه­هایتان سنگینتر شده است. این علامت نشاندهنده­ی ترشح شیر غنی تری است. رنگ آن از طلایی به سفید تبدیل شده و حجم آن بیشتر می­گردد.

بعداز زایمان طبیعی

  • آیا برای شیردهی به تغذیه­ ویژه ای احتیاج است؟

نیاز به رژیم خاصی در دوران شیردهی نیست. تغذیه­ی سالم تغذیه­ای است که تمام مواد لازم را در بر داشته باشد. ممکن است توصیه هایی را از اطرافیانتان بشنوید مبنی بر اینکه از غذاهای گازدار مانند لوبیا و کلم پرهیز کنید. این یک خرافه است. گاز از طریق مجاری روده­ی مادر نمی­تواند به درون شیر راه یابد. غذاهایی که میخوریم می­تواند بر طعم شیر اثرگذار باشد اما به کودک آسیب نمی­زند. گاهی تصور می­شود که این راهی برای آشنایی با مزه­هاست.

استثنایی در این مورد وجود دارد و آن پروتئین شیر گاو در محصولات لبنی است. این اختلال نادر است(تنها ۲ تا ۷ درصد کودکان)، اما برخی کودکان به محصولات لبنی که مادر می­خورد، حساسیت دارند.

توصیه می­شود تا مصرف کافئین را به ۱ تا ۲ فنجان در روز کاهش دهید. کافئین بیش از حد می­تواند کودک را بهانه گیر کند.

  • چرا تا این حد احساساتی شده­ام؟

زنان پس از زایمان احساساتی می­شوند. احساساتتان همان طوری می­شود که انتظارش را داشتید: رضایت و عشق دائمی. برخی اوقات احساسات قابل پیشبینی نیستند. بسیاری از زنان احساس ناراحتی و ناامیدی دارند. برخی دیگر از این موضوع خجالت می­کشند که احساسی به کودک خود ندارند.

چرا اینقدر احساساتی شده­ام؟ بچه دار شدن می­تواند تجربه­ای عجیب باشد. هیچ احساس درست یا غلطی وجود ندارد. زایمان سخت و یا زایمانی که تصورش را نمی­کردید، می­تواند این حالت را بدتر کند. با افرادی که دوستشان دارید و یا با پزشکتان در مورد احساستان صحبت کنید. این نکته را بدانید که حتی اگر احساسی به فرزندتان ندارید، این حس به موقع بوجود خواهد آمد. استراحت کافی و مراقبت از بدنتان بسیار مهم است.

مراقبت از یک نوزاد، از کار تمام وقت نیز سختتر است. سختی این کار با کمبود خواب دوچندان می­شود. تعجبی ندارد که در این زمان ریسک اضطراب و افسردگی افزایش می­یابد.

افسردگی پس از زایمان در هفته­های اول شایع است. اگر این احساسات درمان نشود و علائم بیشتر شود، از افسردگی پس از زایمان رنج خواهید برد و باید به دنبال درمان و گروه­های حمایتی باشید. لطفاً با پزشکتان مشورت کنید.

چطور بفهمم که عفونت بعداز زایمان طبیعیدارم؟

قسمتهایی از بدن که پس از زایمان ممکن است دچار عفونت شود، شامل بخیه­ها، رحم و مثانه است.

بخیه­ها:

اولین علامت عفونت در بخیه­ها، زیاد شدن درد در آن قسمت علیرغم مصرف داروهای مسکن است. قرمزی پوست کنار بخیه یا ترشحات زرد و سبزرنگ نیز از نشانه­های عفونت است.

رحم:

بوی بد و نامطبوع از خونریزی واژینال نشانه­ای از عفونت رحم است (توجه: اگر مطمئن نیستید که بوی نامطبوع مجود دارد، مشکلی نیست). بویی شبیه به خونریزی پریود طبیعی است.

مثانه:

علائم عفونت مثانه شامل سوزش ادرار، تکرر ادرار و ادرار ناگهانی است. به یاد داشته باشید که احساس سوزش در اطراف بخیه­ها در موقع ادرار کردن، طبیعی است.

کلی:

اگر در شش هفته­ی اول پس از زایمان تب داشتید با پزشکتان مشورت کنید. ممکن است عفونتی داشته باشید که به درمان احتیاج داشته باشد.

چه موقع می­توانم دوباره سکس داشته باشم؟

این تنها سوالی نیست که مختص به مادران باشد، بلکه پدران نیز این سوال را می­پرسند.

توصیه­ی عمومی این است که ۶ هفته صبر کنید. دلایلی نیز برای آن وجود دارد.

اولین دلیل، خطر عفونت است. رحم نیاز دارد تا جایی که جفت از آن جدا شده را ترمیم نماید. این مکان در صورت داشتن سکس مستعد عفونت می­شود.

در ثانی، ۶ هفته زمان لازم است تا بخیه­ها کاملاً خوب شده و حساسیت آنها کمتر شود.

  • چه زمانی می­توانم ورزش را شروع کنم؟

جواب این سوال به نوع زایمان شما، وسعت آسیبها، میزان هموگلوبین شما و میزان تناسب اندام شما در بارداری بستگی دارد. اگر در حاملگی ورزش کرده­اید و زایمان سختی نداشتید، می­توانید به راحتی ورزشهای سبک مانند پیاده­روی و ورزشهای کششی را چند روز پس از زایمان انجام دهید.

این نکته مهم است که بدنتان را بشناسید و زمانی که نتوانستید، ورزش را متوقف کنید. علائم ورزش بیش از حد، افزایش خونریزی واژینال و احساس درد و ناراحتی است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید