دخترانه
مجله سلامت!

حقایق پاپ اسمیر

حقایق پاپ اسمیر

– پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری بی درد برای سرطان دهانه رحم است.
– سلول هایی که از دهانه رحم خانم در طول آزمایش برداشته می شود زیر میکروسکوپ مشاهده می شود.
– سلول ها برای ناهنجاری ها و تغییرات سرطانی مورد بررسی قرار می گیرند.
– ممکن است خانم بلافاصله بعد از آزمایش به مقدار کمی لکه بینی داشته باشد اما خونریزی شدید و سنگین طبیعی نیست.
– غربالگری سرطان دهانه رحم هر سه سال برای خانم های بین ۲۱ تا ۶۵ سال توصیه می شود.
– پاپ اسمیر با توجه به سیستمی منظم و استاندارد به اسم سیستم بتسدا تحلیل می شود.
– پاپ اسمیر غیرطبیعی تغییرات سرطانی را نشان می دهد که در مراحل اولیه سرطان قابل درمان است.
– برای بررسی پاپ اسمیر، حالت پریودی خانم، زمان آن و زمان پاپ اسمیر غیرطبیعی مورد بررسی قرار می گیرد.
– حدود ۸۰% خانم هایی که سرطان دهانه رحم دارند در ۵ سال گذشته تست پاپ اسمیر را انجام نداده اند.
– سرطان دهانه رحم بیماری غیرقابل پیشگیری است.

پاپ اسمیر

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

پاپ اسمیر تست غربالگری است که برای سرطان دهانه رحم انجام می شود. در این تست نمونه هایی از سلول های دهانه رحم در طول آزمایش جمع آوری می شود (انتهای رحم تا واژن). سلول ها بر روی شیشه قرار می گیرد و زیر میکروسکوپ بررسی می شود و تغییرات پیش از سرطان یا سرطانی تشخیص داده میشود.
پاپ اسمیر آزمایش غربالگری بدون درد و ساده و سریعی است. این آزمایش برای بررسی اسمیر طبیعی و غیرطبیعی انجام می شود. حساسیت پاپ اسمیر ، که برای تشخیص طبیعی یا غیر طبیعی بودن انجام می شود، خیلی خوب نیست و ممکن است پاسخ منفی نیز باشد. به همین دلیل برخی خانم ها با وجود تست منظم پاپ اسمیر باز هم به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند.
در بیشتر موارد، تست پاپ سلول های کوچک غیرنرمال را پیش از سرطانی شدن تشخیص می دهد و می توان به راحتی بیماری را درمان کرد. پاپ اسمیر برای تشخیص سایر سرطان ها مانند تخمدان، واژن یا رحم مناسب نیست. این سرطان ها را می توان از طریق آزمایش gynecologic تشخیص داد که معمولا همزمان با پاپ اسمیر انجام می شود.

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر انجام دهند

راهنماهایی در خصوص غربالگری سرطان دهانه برای خانم هایی که باید پاپ اسمیر انجام دهند وجود دارد. خدمات پیشگیری امریکا و جامعه سرطان امریکا پیشنهاد می کنند تمام خانم ها بین سن ۲۱ تا ۶۵ هر ۳ سال آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم انجام دهند. پاپ اسمیر تست غربالگری است اما هنگامی که با تست HPV ترکیب می شود، برای خانم های ۳۰ سال به بالا، هر ۵ سال قابل قبول است.
بارداری مانع از انجام پاپ اسمیر نمی شود بنابراین در بارداری نیز می توان این آزمایش را انجام داد.
آزمایش پاپ اسمیر برای خانم هایی که هیستروکتومی (برداشتن دهانه رحم) برای بیماری های بی خطر انجام داده اند قابل انجام نیست. خانم هایی که هیستروکتومی انجام داده اند و دهانه رحم برداشته نشده است باید از راهنمایی استفاده کنند که خانم هایی که هیستروکتومی انجام نداده اند استفاده می کنند.

پاپ اسمیر

خطرات پاپ اسمیر

خطراتی همراه با غربالگری پاپ اسمیر وجود ندارد (اما در صورت انجام ندادن پاپ اسمیر، احتمال بیماری و مشکلات وجود دارد). ممکن است خانم بلافاصله پس از پاپ اسمیر لکه مشاهده کند (خونریزی واژینال خفیف) اما خونریزی شدید طبیعی نیست.
چه پزشکی تست پاپ اسمیر انجام می دهد؟
این تست توسط متخصص زایمان یا پزشک خانوادگی یا متخصص داخلی انجام می شود. همچنین این تست توسط پزشکان دیگر نیز انجامی می شود مانند دستیار پزشک یا پرستار.

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

خانم به پشت دراز می کشد، پزشک ابتدا ناحیه بیرونی دستگاه تناسلی و مقعد را بررسی می کند تا ببیند همه چیز طبیعی به نظر می رسد.
– یک آینه طبی به داخل واژن وارد می شود. (آینه طبی ابزاری است که داخل واژن و دهانه رحم را نشان داده و بررسی می کند)
– یک برس کوچک داخل واژن می شود و برای جمع آوری نمونه های سلولی چرخیده می شود.
– نمونه دوم نیز از سطح دهانه رحم جمع آوری می شود (به عنوان بخشی از پاپ اسمیر)
– نمونه ها در محلولی قرار می گیرد و ایزوله می شود و در آزمایشگاه بررسی می شود.
آزمایش لگنی معمولا با جمع آوری دو نمونه برای پاپ اسمیر انجام می شود. این آزمایش به این صورت است که دو انگشت از یک دست داخل واژن می شود و تخمدان و رحم با دست دیگر بر روی شکم لمس می شود.

چرا حالت پریودی برای پاپ اسمیر مهم است؟
زنی که پریود می شود، سلول های پوشش درونی رحم (سلول های آندومتر) هر چند وقت می ریزد. اگر این سلول ها در پاپ اسمیر زن پریود دیده شود، گزارش نشان می دهد این سلول ها وجود دارند. طبیعی است که تست پاپ اسمیر در زمان قاعدگی زن انجام شود. اگر در گزارش ذکر شده باشد که سلول ها از نظر سیتولوژی خوش خیم هستند یعنی سلولها بدخیم (سرطانی) نیستند.
با این حال، اگر یک زن یائسه باشد (دیگر پریود نشود)، سلول های دیواره رحم او فرو نمی ریزد. بنابراین، سلول های آندومتر در گزارش پاپ به طور غیر طبیعی ضخامت آندومتر، پوشش داخلی رحم را نشان می دهند. پاپ اسمیر برای تشخیص این گونه اختلالات طراحی نشده است. اگر این سلول ها در خانمی که پریود نمی شود دیده شود، دکتر علت فروریختن سلول های آندومتر را جویا می شود.
گاهی اوقات، علت هیپرپلازی آندومتر است؛ یک بیماری پیش سرطانی دیواره رحم، که با استفاده از بافت برداری تشخیص داده می شود. گاهی اوقات، درمان با هورمون یائسگی می تواند باعث فرو ریختن سلول های آندومتر که در آزمایش پاپ اسمیر دیده می شود، شود. الگوی خونریزی، نوع دقیق از هورمون درمانی و سابقه سلامتی زن سه مولفه ای است که به پزشک کمک می کند بتواند به ارزیابی بپردازد.

پاپ اسمیر

وضعیت فعلی تست ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چیست؟

HPV ویروس مقاربتی است که حتی زمانی که زخم تناسلی قابل مشاهده نباشد، ممکن است از فردی به فرد دیگر منتقل شود. بسیاری از مردم از نظر جنسی حامل HPV هستند اما اغلب نمی دانند. برآورد شده است ۶۰ درصد از زنان از نظر جنسی حامل این ویروس بر روی دهانه رحم خود و یا در ناحیه واژن هستند. عجیب نیست که یک خانم از وجود این ویروس آگاهی نداشته باشد. فقط بررسی های لازم برای پیدا کردن اسمیر پاپ HPV را نشان می دهد.
HPV قابل درمان نیست، اگر چه آسیب سلولی آن معمولا قابل درمان است و واکسن مقابله با انواع HPV اغلب در دسترس است.
استفاده اصلی از تست HPV در غربالگری سرطان دهانه رحم و درمان و پیگیری توصیه هایی برای زنان با پاپ اسمیر می باشد.
با وجودی که پاپ اسمیر در دسترس است، چرا هنوز زنها در اثر سرطان دهانه رحم می میرند؟
خوب است بدانید خانم هایی که در معرض خطر آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی هستند افرادی هستند که تست پاپ اسمیر را به طور منظم انجام نمی دهند. بنابراین، برای کاهش سرطان دهانه رحم، خانم هایی که به طور مرتب تست پاپ اسمیر انجام نمی دهند باید در مورد آن آگاه شوند. این خانم ها باید حتما غربالگری پاپ اسمیر انجام دهند.
بین ۶۰٪ و ۸۰٪ از زنان آمریکایی که به تازگی مبتلا به سرطان دهانه رحم شده اند، در پنج سال گذشته پاپ اسمیر انجام نداده اند. زنانی که غربالگری پاپ اسمیر انجام نداده اند جزو گروه های زیر می باشند :
• زنان پیرتر؛
• بیمه نشده ها؛
• اقلیت های قومی، به خصوص زنان لاتین، آمریکایی های آفریقایی تبار و آسیایی آمریکایی؛
• زنان فقیر؛ و
• زنان در مناطق روستایی.
بسیاری از پزشکان معتقدند باید تاکید بیشتری بر انجام غربالگری پاپ اسمیر در دنیا باشد. سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان ها در سراسر جهان است. همچنین یکی از قابل پیشگیری ترین و قابل درمان ترین سرطان ها می باشد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید