خانه / روانشناسی / مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج، که تحت عنوان درمان زوج­ها نیز شناخته می­شود، نوعی از روان­شناسی می­باشد. مشاوره ازدواج به زوج­ها کمک می­کند تا موارد مشاجره را شناسایی و برطرف کنند و روابط خود را بهبود بخشند. از طریق مشاوره ازدواج، شما قادر هستید تصمیم گیری اندیشمندانه را در رابطه با بازسازی روابط و یا جدا شدن از همدیگر بگیرد.

مشاوره ازدواج معمولاً توسط افراد دارای تخصص صورت می­گیرد که معمولاً تحت عنوان درمان­گرهای ازدواج و خانواده شناخته می­شوند.  مشاوره­های ازدواج معمولاً کوتاه مدت می­باشند. و معمولاً هر دو فرد را شامل می­شود ولی در برخی موارد فرد تمایل دارد تا به صورت جداگانه تحت مشاوره قرار گیرد. برنامه­های درمانی اختصاصی معمولاً بسته به موقعیت صورت می­گیرد.

مشاوره ازدواج چرا صورت می­گیرد؟

مشاوره ازدواج می­تواند به زوج­ها در رابطه با هر نوع روابط صمیمانه، به صورت ازدواج یا غیر کمک کند.

برخی از زوج­ها از مشاوره ازدواج را به منظور تقویت روابط خود و بهبود درک از یکدیگر کمک می­گیرند. مشاوره ازدواج همچنین به زوج­هایی که قصد ازدواج دارند نیز می­تواند کمک کننده باشد. مشاوره­های قبل ازدواج می­توانند به درک بهتر از یکدیگر و شناسایی تفاوت­­های خود پیش از ازدواج کمک کننده باشد.

در سایر موارد، زوج­ها به منظور بهبود مشکلات ارتباطی به دنبال مشاوره ازدواج هستند. شما می­توانید مشاوره ازدواج را برای مشکلات اختصاصی نظیر موارد زیر نیز کمک بگیرید:

 • مشکلات ارتباطی
 • مشکلات جنسی
 • مشکلات در رابطه با پرورش کودکان یا خانواده­های ترکیبی
 • مصرف مواد
 • مشکلات مالی
 • خشونت
 • خیانت

مشاوره ازدواج همچنین می­تواند در مورد موارد خشونت خانگی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در صورتی که خشونت به نقطه حداکثری برسد، مشاوره به تنهایی کمک کننده نمی­باشد. در این صورت با پلیس و یا مراکز حمایتی منطقه­ای برای حمایت اضطراری کمک بخواهید.

مشاوره ازدواج

چگونه آماده شوید

تنها پیش­نیاز مورد نیاز برای مشاوره ازدواج یافتن یک درمان­گر می­باشد. می­توانید از پزشک خود برای ارجاع به یک درمان­گر کمک بگیرد. عشق شما، دوستان، بیمه سلامت شما، برنامه های کمک به کارکنان، مبلغان دینی، و یا سازمان های بهداشت روانی می­توانند توصیه­هایی را برای شما داشته باشند.

پیش از برنامه ریزی جلسات با یک درمان­گر متخصص، متناسب بودن وی را با مشکل خود به طور کامل بررسی کنید. می­توانید سوال­هایی را پیش­تر بپرسید نظیر:

 • تحصیلات و تجربه: پیش­زمینه تحصیلی و آموزشی وی چیست؟ آیا توسط دولت تاییده گرفته­اید؟ آیا توسط AAMFT تایید شده­اید؟ تجربه وی با مشکلات مشابه چیست؟
 • تدارکات: آدرس دفتر شما کجاست؟ ساعات کاری دفتر چگونه است؟ آیا در مواقع اورژانسی در دسترس هستید؟
 • طرح درمان: تعداد جلساتی که انتظار دارید چقدر است؟ هر جلسه چقدر طول می­کشد؟
 • هزینه و بیمه: هزینه شما برای هر جلسه چقدر می­باشد؟ آیا خدمات شما تحت پوشش بیمه می­باشد؟

انتظارات شما از مشاوره ازدواج چیست؟

مشاور ازدواج معمولاً زوج­ها را به صورت همراه با هم برای جلسات درمانی فرامی­خواند. کار با درمان­گرها شما مهارت­های لازم برای محکم کردن روابط خود را خواهید آموخت. این مهارت­ها ممکن است شامل ارتباط آشکار، حل مشکلات با هم و بحث در مورد تفاوت­های عقلانی می­باشد. شما جنبه­های مثبت و منفی روابط خود را بررسی می­کنید و علل بروز درگیری­ها را شناسایی می­کنید.

صحبت در رابطه با مشکلات خود با مشاور پزشک ممکن است آسان نباشد. جلسات ممکن است در سکوت بگذرند و شما و شریک شما می­تواند منجر به اشتباه درک باشد و یا شما اختلاف­های خود را به جلسات بیاورید و حتی ممکن است در طی جلسات خشونت نیز داشته باشید. هر دو مورد قابل قبول می­باشندو درمانگر شما به عنوان یک واسطه و داور می­باشد و به شما و شریک شما در این رابطه کمک می­کنند.

اگر شما یا شریک شما با بیماری­های روانی، مصرف مواد یا سایر مشکلات مقابله می­کنید، درمانگر شما ممکن است با سایر بخش­های تامین کننده سلامت برای طیف درمانی کامل همکاری کند.

اگر شریک شما از شرکت در جلسات مشاوره دانشجویی خودداری کند، می­تواند به تنهایی به این جلسات بروید. این می­تواند بسیار چالش­برانگیز باشد که تنها شما به بهبود این رابطه تمایل داشته باشید و به همین دلیل به جلسات مشاوره بروید. اما در این صورت می­توانید آموخته­های بسیاری را در رابطه با واکنش­ها و رفتارهای شما در این روابط یاد بگیرد.

مشاوره ازدواج معمولاً کوتاه مدت می­باشد. ممکن است برای رفع مشکل نیاز به چند جلسه و یا چندین ماه مراجعه به درمانگر داشته باشید بخصوص اگر رابطه شما به شدت تخریب شده باشد. برنامه درمانی اختصاصی بسته به شرایط شما می­باشد. در برخی موارد، مشاوره ازدواج به زوج­ها کمک می­کند تا تفاوت­های خود را شناسایی کنند که این بهترین مورد برای کمک به ارتباطات می­باشد.

تصمیم­گیری در مورد رفتن به مشاوره دانشجوی مشکل می­باشد. اگر روابط مشکل­داری را دارا هستید، به هر حال، جستجوی کمک بسیار موثر تر انکار مشکل و یا امید برای بهبود آن می­باشد.

مشاوره ازدواج

۷دلیل برای مشاوره پیش از ازدواج

به نظر می­رسد که میزان ازدواج در حال کاهش می­باشد. به طوری که برخی از داده­ها نشان می­دهد ۵۰% از ازدواج­های اول به طلاق می­انجامد. و مواردی که باقی می­مانند در طول ۳۰ سال بدون تغییر باقی می­ماند. همچنین میزان طلاق بسته به میزان تحصیلات والدین، اعتقادات مذهبی و سایر فاکتورها متفاوت می­باشد.

با بروز طلاق مشکلاتی برای افراد بالغ همانند کودکان ایجاد می­شود. برای افراد بالغ، طلاق به عنوان یکی از وقایع پر استرس در زندگی شناخته می­شود. تصمیم­گیری در مورد طلاق معمولاً با دمدمی مزاجی و عدم اطمینان نسبت به آینده همراه می­باشد. در صورت درگیر بودن کودکان، سایر اثرات نظیر انکار، احساس رها، خشم، سرزنش، احساس گناه، اشتغال ذهنی با آشتی، و اقدام نیز مشاهده می­شود.

در حالی طلاق برای برخی افراد ضروری و ایمن­ترین راه می­باشد، برخی افراد نجات از نابودی را در چنین زمان­هایی دارند. زمانی که یک زوج درگیر مشکلاتی می­شود بسیار مناسب است تا با یک مشاوره ازدواج مشورت کنند. در زیر به ۷ دلیل خوب برای این کار می­پردازیم.

۱- ارتباطات به صورت منفی شده است. زمانی که ارتباطات بین دو فرد رو به بدتر شدن می­رود، برگشت آن به سمت مسیر درست و صحیح مشکل می­باشد. ارتباطات منفی می­تواند شامل هر عملی باشد که منجر شود یک فرد احساس افسردگی، نا امنی، نادیده گرفته، و یا تمایل به خروج از گفتگو را احساس کند. این مورد همچنین به لحن و تون مکالمه نیز بر می­گردد. به این مورد باید توجه داشت که مشکل همیشه بر روی صحبت­های شما نمی­باشد، بلکه می­تواند بر روی نحوه بیان شما نیز باشد.

مکالمه و ارتباط منفی همچنین می­تواند شامل هر نوع ارتباطی باشد که نه تنها منجر به آسیب احساسی می­شود، بلکه سوء استفاده­های فیزیکی و احساسی و نیز ارتباطات غیرکلامی را نیز شامل شود.

۲- زمانی که یک یا هر دو طرف داشت رابطه را در نظر داشته باشند. بازیابی از این غیرممکن نمی­باشد ولی فرایندی طولانی مدت می­باشد. فرایند بخشش و گذشت و حرکت به سمت جلو طولانی مدت می­باشد. هیچ نوع فرمولی برای بازیابی از این حس وجود ندارد. ولی در صورتی که هر دو طرف متعهد به انجام دورهای درمانی باشند ازدواج می­تواند نجات یابد. در کمترین حد، این عمل می­تواند بیانگر سلامت هر دو فرد را باشد.

۳- زمانی که زوج­ها تنها به عنوان پرکردن برخی فضاها در نظر گرفته می­شوند. زمانی که زوج بیشتر شبیه یک هم اتاقی می­باشد تا یک زوج نیاز به مشاوره احساس می­شود. این بدان معنی نیست زمانی که یک زوج کارها را با هم انجام نمی­دهند پس در مشکل هستند. کمبود ارتباطات، مکالمه، صمیمیت و یا هر کاری که مهم بودن فرد را نشان دهد می­تواند مشکل ساز باشد. این می­تواند مشخص کننده باشد که یک پزشک متخصص می­تواند این مشکل را تا حدودی حل کند.

۴- زمانی که زوج­ها نمی­دانند چگونه تفاوت­های موجود را حل کنند. زمانی که دو زوج اختلاف­هایی را تجربه می­کنند، و نسبت به این اختلاف آگاهی دارند، نیمی­ از نبرد را طی کرده­اند. بسیاری از موارد می­شونم که زوج­ها بیان می­کنند “ما مشکل­ را می­دانیم ولی روش رفع آن را نمی­دانیم”. این بهترین زمان برای حضور شخص سوم می­باشد. در چنین شرایطی یک پزشک متخصص می­تواند در بازگرداندن زوج­ها به مسیر درست کمک کننده باشند.

۵- وقتی طرف مقابل و شریک احساسات منفی را دارد. ما بر این باوریم که حس­هایی درونی که داریم در بیرون نیز خود را نشان می­دهند. حتی اگر قادر باشیم این احساسات را برای مدتی مخفی نگه داریم، بازهم بروز خواهند کرد. احساسات منفی نظیر خشم یا ناامیدی می­توانند مضر باشند و در برخی موارد منجر به رفتارهای مضر شوند. می­­توانم زوجی را مثال بزنم که همسر به خاطر رفتارهای مخاطره­آمیز شوهر صدمه دیده بود. اگرچه وی تمایل به ادامه این رابطه و زندگی داشت، ولی بسیار کینه توز شده بود. همسر به صورت هدفمند رفتارهایی را نشان می­داد که شوهر حس بی­وفایی کند در حالی که این گونه نبود. ولی می­خواست دردهای که می­کشد را شوهر نیز تجربه کند. پزشک متخصص می­تواند در برطرف کردن این احساس­ها و نیز یافتن­ روش­های مناسب­تری برای بیان احساسات کمک کننده باشد.

ازدواج

۶- در زمانی که تنها راه حل جدایی می­باشد. زمانی که زوج­ها مخالف یکدگیر هستند، جدا شدن می­تواند کمک کننده باشد. با این حال، با این حال زمانی که این شرایط منجر به جدایی موقتی یا دوری از خانه می­شود، نیاز به مشاور احساس می­شود. دور بودن از خانه برای مدت زمانی نمی­تواند به حل مشکل کمک کند. در عوض، می­تواند این فکر را تقویت کند که دوری موثر و مفید می­باشد. با بازگشت فرد به خانه مشکل همچنان وجود دارد ولی معمولاً خودداری می­شود.

۷- زمانی که والدین به خاطر بچه­ها کنار هم می­مانند. زمانی که زوج­ها به این تصمیم می­رسند، حضور یک مشاور می­تواند کمک کننده باشد. معمولاً در چنین زمانی والدین فکر می­کنند که بهترین کار ممکن را انجام می­دهند. در مقابل، اگر زوج­ها قادر به حل مشکل و حرکت مثبت، روابطه سالم داشته باشند این می­تواند بهترین تصمیم ممکن باشد.

به عقیده من، در زمانی که زوج­ها تعیین کننده چگونگی زندگی کردن می­باشند، کودکان فاکتور و شاخص تصمیم گیرنده نیستند. من کار با نوجوانی را به یاد می­آورم که در مدرسه با مشکل مواجه بودند و نمرات وی در حال کاهش بود. پس از چند جلسه وی بیان کرد: من می­دانم که والدین من همدیگر را دوست ندارند، زمانی که دلیل را پرسیدم، بیان کردند آنها با همدیگر خوب هستند ولی مثل والدین دوستان من نمی­خندند.

کودکان معمولاً افراد حسی و بسیار هوشمندی هستند. تفاوتی ندارد که زوج­ها چقدر می­توانند شادی جعلی را نشان دهند، بسیاری از کودکان قادر به درک آن هستند.

تمامی ازدواج­ها قابل نجات نیستند. در فرایند مشاوره ازدواج، برخی از زوج­ها به این نتیجه می­رسد که جدا شدن مناسب­ترین راه می­باشد. با این حال، برای رابطه­هایی که قابل درست شدن و نجات هستند، و نیز برای زوج­هایی که تمایل به ادامه این مسیر دارند، مشاوره ازدواج می­تواند به یادآوری عشق آنها و طی کردن این مسیر کمک کننده باشد

 

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

افسردگی پس از مرگ عزیز

افسردگی پس از مرگ عزیز

افسردگی پس از مرگ عزیز افسردگی چیست؟ چیزهای زیبا و نشاط بخش زیادی در زندگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید
خدماتی که در سه حوزه ی ۱- ثبت شرکت فوری و ثبت تغییرات شرکت ۲- ثبت برند فوری ۳- رتبه بندی شرکت ها ثبت شرکت ثبت برند هزینه ثبت شرکت ثبت شرکت در ترکیه اخذ کد اقتصادی ثبت شرکت ارزان ثبت شرکت مسئولیت محدود هزینه اخذ رتبه ثبت شرکت استعلام برند ثبت شرکت بازرگانی رتبه نفت و گاز اخذ رتبه پیمانکاری ثبت شرکت در اصفهان ترخیص کالا پارتیشن پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین