دخترانه
مجله سلامت!

تغدیه نوزاد با شیر خشک

تغدیه نوزاد با شیر خشک

بایدها و نبایدهای تغذیه ی نوزاد با شیرخشک
پس از زایمان و تولد نوزاد، گام بعدی برای مادران جدید تنظیم کردن شیر دادن به نوزاد است. با توجه به تمام ارزش های سنتی و فرهنگی، تغذیه ی کودک با شیر مادر امری بسیار مهم است مگر در موارد خاص پزشکی. اما با تغییر شرایط زندگی و ترجیحات مردم، درگیری های شغلی و برخی شرایط خاص قبل از بارداری، مادران اغلب از شیر خشک به عنوان جایگزین برای تغذیه کودک استفاده می کنند. در برخی از نوزادان به دلیل شرایط خاص پزشکی نیاز به توجه به مقدار شیر نوشیده شده است که استفاده از شیر خشک در این مواقع به دلیل کمک به اندازه گیری دقیق مناسب تر از شیر مادر است. علاوه بر این، تغذیه ی کودک با شیر خشک باعث ایجاد رابطه ی خوب نوزاد با دیکر اعضای خانواده نیز خواهد شد ؛ به خصوص اگر مادر در شرایط جسمی خوبی نباشد.
شیر خشک چیست ؟
اساسا، شیر خشک یک جایگزین برای شیر مادر است. همه زنان قادر به تولید شیر به اندازه کافی برای تغذیه ی نوزاد خود نیستند. برخی ممکن است به دلیل انجام جراحی با وضعیت دشوار خاصی روبرو شوند. در حالی بعضی دیگر ممکن است به دلیل شرایط سخت کاری و درگیری های زیاد شغلی زمان کافی برای تغذیه و رسیدگی به نوزاد نداشته باشند. برخی از کودکان، با توجه به شرایط خاص پزشکی ممکن است مجبور به تغذیه با شیرخشک شوند. با این حال، نمی توان منکر این واقعیت شد که شیر مادر یک غذای ایده آل برای نوزاد است و شیر خشک، برخلاف طبیعت یک غذای مصنوعی است.

تغدیه نوزاد با شیر خشک
فواید شیرخشک برای نوزاد

امروزه شیر خشک نوزاد حاوی مقادیر زیاد مواد معدنی است که آن را بهترین جایگزین برای شیر مادر می کند. با وجود توصیه شدید و جدی مبنی بر تغدیه ی نوزاد برای شش تا هفت ماه اول زندگی با شیر مادر، شیر خشک زمانی که مادر قادر به شیردهی نوزاد با توجه به شرایط شخصی و یا پزشکی نیست؛ کمک بسیار بزرگی است . لازم به ذکر است که شیر خشک هرگز قادر به جایگزینی کامل شیر مادر نیست.
مواد مغذی غنی شده
برخی شیر خشک ها با آهن، کلسیم، و ویتامین ها که در مورد شیر مادر به رژیم غذایی شخص بستگی دارد غنی شده اند. و این کمک بزرگی در مبارزه با کم خونی در نوزاد است.
شیرخشک را می توان در هر زمان و مکانی به نوزاد داد:
برخلاف شیر مادر که باید به طور مناسب دوشیده و در شرایط خاص نگهداری شود؛ نگهداری شیر خشک بسیار راحت است. به علاوه شیر دادن به نوزاد در مکان های عمومی و جمعی دشوار است ؛ اینجاست که شیر خشک یک مزیت بزرگ است.
شیر دادن به نوزاد یکی از وظایف روزمره نخواهد بود
درست است که شما می توانید شیر را دوشیده و نگهداری کنید ؛ اما اگر بسیار خسته یا مریض باشید چه ؟ اگر مجبور به سفر کردن شوید چه پیش خواهد آمد ؟ شیرخشک را می توان در هر زمانی تهیه کرد و هر شخصی قادر به تغذیه ی نوزاد خواهد بود.
کم کردن محدودیت های مادر جدید :
از آنجا که تمام مواد موجود در رژیم غذایی مادر از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود ؛ مادران مجبور به محدود کردن و تغییر دادن عادات غذایی خود می شوند. از جمله نوشیدن کافیین و یا چایی های گیاهی باید کنترل شده باشد. شیرخشک کمک بزرگی به مادران جدید است تا مقداری از این محدویت ها بکاهند.

تغدیه نوزاد با شیر خشک
معایب شیر خشک برای نوزاد

جدا از اینکه شیرخشک تنها جایگزین شیر مادر است ؛ تغذیه ی کودک با شیر خشک معایبی نیز دارد
گرانی
شیر مادر رایگان است اما شیر خشک با کیفیت و مناسب را باید برای تغذیه ی روزانه ی نوزاد خرید. وجود برند های زیاد و انواع مختلف شیرها برای هر سن انتخاب را سخت میکند. به علاوه هزینه های اضافه برای خریدن شیشه ی شیر نیز اضافه خواهد شد.
عدم وجود آنتی بادی های اساسی و هرمون های رشد:
در حالت عادی بدن مادر آنتی بادی ها و هرمون های رشد لازم برای رشد نوزاد را در شیر مادر فراهم میکند ؛ چیزی که شیرخشک ها از آن محرومند و در نهایت می تواند کودک را در معرض خطرهای ناشی از عفونت و بیماری قرار دهد.

غذاهای مورد نیاز برای جلوگیری از کولیک در کودکان
دشواری در هضم :
برخلاف شیرخشک ها مصنوعی؛ شیر مادر به راحتی و خیلی سریع در بدن نوزاد هضم و جذب می شود. به همین دلیل شیرخشک ها می تواند عامل ایجاد مشکلات مزاجی و ناراحتی های معدوی و نفخ کردن نوزاد شود.

دراین متن به مزایا و معایب شیر خشک اشاره کردیم . شیرخشک ماده غذایی خوبی است اگرچه نمی تواند جایگزین کاملی برای شیر مادر باشد. در هر شرایطی بهتر است مادران برای حداقل شش ماه اول زندگی نوزاد را با شیر خود تغذیه کنند. جایگزین کردن کامل شیر مادر با شیرخشک هم برای نوزاد و هم برای مادر خطرناک و مشکل ساز خواهد بود. بعد از تمام توصیه ها هر مادری بهتر از دیگران به نیازهای فرزند خود واقف است و مطمینا بهترین تصمیم را برای سلامتی عزیزکرده ی خود خواهد گرفت.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید