خانه / کودکان / 3نشانه که نوزاد شما رشد جهشی دارد
سه نشانه که نوزاد شما رشد جهشی دارد

3نشانه که نوزاد شما رشد جهشی دارد

سه نشانه که نوزاد شما رشد جهشی دارد

اگر به این موضوع بربخورید که لباس کوچک و بامزه ی نوزادتان که تا دیروز مناسب بود ناگهان کوچک به نظر می رسد ؛حتما ابتدا کم خوابی و خطای چشم را مقصر می دانید اما دقت کنید که شاید فرزندتان رشد جهشی را تجربه می کند ؛ چیزی که در ۱۲ ماه اول اتفاق می افتد.
رشد جهشی در هر زمانی می تواند اتفاق بیافتد؛که معمولا در ۱۰ روز پیش می آید ؛ بین سه تا شش هفته و چندین بار پس از آن نیز اتفاق می افتد ؛ معمولا بین سه ماه ؛ شش ماه و نه ماه.
رشد جهشی معمولا تند و تیز است؛ نوزاد تغییرات چشم گیری در قد و وزن تنها در ۲۴ ساعت خواهد داشت. میشل لامپل دکتر و محقق در دانشگاه اموری آتلانتا در این زمینه تحقیقاتی انجام داده که مطالعاتش نشان می دهد نوزاد در این دوره می تواند حدود ۹ میلیمتر رشد در تنها یک روز داشته باشد. اگر می خواهید بدانید که نوزادتان رشد جهشی دارد یا نه ؛ در اینجا به چند علایم آن اشاره میکنیم.
۱.خواب نوزادتان خیلی سنگین است ویا تمام شب بیدار است.
در روز رشد جهشی و یا روز پیش از آن بعضی از نوزادان خیلی بیشتر از معمول می خوابند .به گفته ی پیتر نیمن پروفسور دانشگاه پزشکی کلگری : در زمان خواب تغییرات فیزیولوژیک مهمی در بدن اتفاق می افتد که برای رشد اهمیت زیادی دارد. در این مواقع نوزاد را مگر برای غذا خوردن بیدار نکنید مخصوصا در اولین هفته . نوزاد در این زمان نیاز به استراحت دارد و در صورت گرسنگی در نوبت بعد غذا جبران وعده های از دست داده را می کند.

سه نشانه که نوزاد شما رشد جهشی دارد
۲. نوزاد گرسنه است
بعضی نوزادان در زمان رشد جهشی ترجیح می دهند غذا را کم و اما در نوبت های بیشتر بخورند.ساعت غذا خوردن آنها تغییر می کند و ممکن است نیمه شب ناگهان به دلیل گرسنگی از خواب بیدار شوند حتی اگر تازه به خواب رفته باشند.
کریر فیشر؛ مادر دو فرزند در تورنتو می گوید در مدت سه ماه متوجه افزایش شدید در اشتهای نوزادش شد. او می گوید : می دانستم که دخترم دوره ی رشد را سپری می کند زیرا اصلا آرام نبود مگر در زمان های شیر خوردن ؛ با خودم فکر میکردم شاید من شیر کافی ندارم زیرا به نظر می رسید نوزادم سیر نمی شود. اگر شما به فرزند خود شیر می دهید نگران نباشید بدن شما خود را با اشتهای کودک تطبیق می دهد. ( اگر واقعا موضوع برای شما نگران کننده است حتما با دکتر خود مشورت کنید. ) در این زمان ها مصرف مایعات را زیاد کنید و از همسر و اعضای خانواده بخواهید در اموری که هم زمان با در آغوش گرفتن نوزاد قادر به انجام آن نیستید به شما کمک کنند؛ تا زمانی که دوره ی رشد بگذرد. اگر از فرمول برای تغذیه ی نوزاد استفاده می کنید ؛ کم کم مقدار آن را افزایش دهید . و به خاطر داشته باشید که غذا دادن بیش از اندازه به نوزاد نیز می تواند خطرناک باشد. نیمن می گوید: اگر نوزاد بیش از حالت معمول شیر پس دهد نشان دهنده ی این است که بیش از حد تغذیه شده است.
۳. نوزاد پر سرو صدا می شود.
هیاهو و سرو صدا برای چند روز در طول رشد جهشی کامل معمول است. لامپل می گوید : ممکن است این هیاهو در ابتدا چشمگیر و جدی به نظر برسد اما مدت زیادی دوام نخواهد داشت. نوازش و اطمینان خاطر دادن به نوزاد در این مرحله با آرامش کودک کمک می کند.
این نیز بگذرد

سه نشانه که نوزاد شما رشد جهشی دارد
دوره ی رشد برای نوزاد و والدین زمان سختی است و اینطور به نظر می آید که پایانی ندارد اما نگران نباشید ؛ این دوره نیز می گذرد. در بیشتر موارد این زمان فقط چند روز خواهد بود.
تغییرات ایجاد شده در حالات نوزاد؛ عادات غذایی و برنامه ی خواب می تواند به دلیل بیماری نوزاد و یا دندان در آوردن ( اگر نوزاد بزرگتر از ۳ ماه ) و یا خیلی ساده احتیاج به چند روز استراحت به دلیل تغییر برنامه روزمره باشد. اگر نشانه ی خاصی در رشد نوزاد خود دیدید با دکتر مشورت کنید اما نگران مقدار رشد و زمان رشد نوازد نباشید و هیچگاه میزان رشد نوزاد را با دیگر نوزادان مقایسه نکنید. در هر زمان کنترل دکتر میزان رشد فرزند شما را بررسی میکند ( با اندازه گیری قد ؛ دور سر و وزن ) . تا زمانی که نوزاد به صورت ثابت و متناسب رشد کند دلیلی برای نگران شدن به خاطر یک سانتی متر و یک کیلو نیست. به گفته ی دکتر نیمن: هر نوزادی با نسبت و سرعت خاص خود رشد میکند؛ نگران نباشید آنها اشتباه نمی کنند.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

رژیم کربوهیدارت

رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای کودکان

آیا رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین برای کودکان مناسب است؟ خوردن رژیم غذایی با کربوهیدرات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


جهت تماس کلیک کنید