خانه / کودکان / نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال
نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال

نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال

نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال

 

چگونه با کودک بد غذا رفتار کنیم؟
آیا نگران عادات غذایی فرزند خود هستید؟
گاهی اوقات نمی دانید چه کاری انجام دهید تا فرزند شما غذا را بدون دردسر بخورد. فرزند شما شروع به بدخلقی و بهانه گیری در حین غذا خوردن می کند.
بهانه گیری در حین غذا خوردن رفتاری است که بیشتر کودکان آن را انجام می دهند. اما این مشکل به مرور زمان بهتر می شود.
شما باید مطمئن شوید که آیا شما فقط بهانه می گیرد یا معده اش پر است؟ اگر او پیش از غذا چیزی خورده باشد در هنگام سرو غذا احساس گرسنگی نمی کند.
همانطور که کودک در حال رشد است موادغذایی جامد مصرفی اش افزایش یافته و مصرف شیرش کاهش می یابد. اگر پیش از غذای اصلی به او شیر یا سایر تنقلات را داده باشید در هنگام سرو غذا نمی تواند غذایش را کامل بخورد.
بنابراین در این حالت اشتباه از شما بوده است و نمی توانید کودک را بهانه گیر یا بدغذا بنامید. بین زمان غذا خوردن و میان وعده حداقل سه ساعت فاصله بگذارید.
معده کودک بیش از حد کوچک است و قادر به خوردن مقدار زیادی غذا در زمانی کوتاه نیست. هرگز سعی نکنید به زور به کودک غذا بدهید. اگر او نشانه هایی از سیر بودن نشان می دهد به او اجازه دهید به دنبال بازی اش برود.

  • نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال
    در طول دوره رشد کودک، مادران باید یک نکته را به خاطر داشته باشند. هرگز غذای جداگانه برای بچه متناسب با سلیقه او تهیه نکنید. در این صورت، کودک این رفتار را پیش می گیرد و عادت می کند برایش غذای جداگانه تهیه کنید و اگر غذایی باب میلش نباشد نمی خورد.
    می توانید از روش های مختلف برای غذا دادن به کودک استفاده کنید. این نکات را در هنگام غذا دادن به کودک رعایت کنید.
    1.با تمام اعضای خانوده در یک زمان غذا بخورید
    اگر همراه کودک غذا بخورید حس بهتری به او می دهید. یک کودک نو پا تمامی عادات خود را از پدر و مادر می آموزد. اگر او بداند زمان غذا خوردن کل خانواده است، به زودی او نیز شروع به غذا خوردن می کند و هیچ گونه بهانه ای نمی گیرد. فقط در هنگام غذا خوردن سایر اعضای خانواده، ظرف غذای کودک را بیاورید. غذا خوردن با خانواده عشق، محبت و اعتماد را افزایش می دهد. سعی کنید در طول غذا خوردن با کودک ارتباط برقرار کنید. در این صورت کودک یاد می گیرد مسائلش را با شما در میان بگذارد.

نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال
2. ایجاد علاقه برای غذا
به همراه کودک غذا درست کنید. مواد مصرفی داخل آشپزخانه را به او معرفی کنید و بگذارید روند و نحوه طبخ غذا را بیاموزد.
هنگامی که بچه نسبت به غذا علاقه مند شود، از غذا خوشش می آید. سعی کنید غذاها را به شکل ها مختلف تهیه کنید تا علاقه بیشتری در کودک ایجاد شود.
3. مثبت باشید
اگر فرزند شما غذا نمی خورد وحشت نکنید. اجازه دهید کودک نو پا متوجه شود وقتی که او به خوبی غذا می خورد شما شاد و راضی هستید.
فقط این نکته را به صورت روشن و واضح به او بفهمانید که “الان زمان غذا است و بعد از آن هیچ چیز دیگری سرو نمی شود”. باید به مدت چند روز سخت گیرانه رفتار کنید.
به آرامی کودک متوجه می شود باید در هنگام سرو غذا، غذایش را بخورد. لازم نیست دنبال کودک بدوید تا به او غذا بدهید. بگذارید چند روز گرسنه بماند. به تدریج از خوردن غذا در زمان مشخص خوشحال می شود.

نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال
4. از صرف غذا لذت ببرید
به کودک اجازه دهید غذا را همراه با بچه های دیگر میل کند. فرزند شما با دیدن غذا خوردن سایر بچه ها تشویق می شود. می توانید در هنگام صرف غذا برای کودک داستان بگویید، یا با او بازی کنید.
5. عوامل حواس پرتی را از بین ببرید
از عوامل حواس پرتی مانند تلویزیون، بازی کامپیوتری و اسباب بازی در حین غذا خوردن دوری کنید. اگر در حین غذا دادن به کودک کاری دیگر انجام دهید علاقه او به غذا خوردن افزایش پیدا نمی کند. عوامل پرتی حواس باعث می شود بچه در حین غذا خوردن تمرکز نداشته باشد. فرزند شما بدون توجه به صدای معده اش غذا می خورد.
6. سعی کنید هفته ای یک بار به سلیقه کودک غذا بپزید
یکی از چیزهایی که باید به کودک نو پا فهمانده شود این است که باید به همراه خانواده غذایی که دیگران می خورند را بخورد. کودک می تواند در برنامه ریزی منو غذا برای هفته شرکت کنند. به کودک بفهمانید از غذایی که انتخاب می کند لذت می برید.

نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال
به این ترتیب، او نیز نسبت به غذاهایی که شما برای خانواده آماده می کنید علاقه نشان خواهد داد. مگر اینکه خوردن آن غذا واقعا برای کودک دشوار باشد.
7. بگذارید کودک خودیش غذایش را بخورد
اگر کودک دوست دارد بگذارید خودش غذایش را بخورد یا با غذا بازی کند و آن را لمس کند. حتی اگر همه چیز را به هم می ریزد بگذارید خودش غذا بخورد در این صورت با بافت غذا آشنا می شود و مهارت های حرکتی خود را بهبود می دهد. او دوست دارد با غذایش بازی کند و خودش غذا بخورد. کم کم کودک مستقل می شود و خودش به خوبی می تواند غذا بخورد.
8. زمان صرف غذا ثابت باشد
سعی کنید زمان صرف غذا ثابت باشد به عنوان مثال ساعت 1 ناهار و ساعت 7 شام بخورید. اگر طبق برنامه زمانی پیش بروید کودک نیز در همان زمان احساس گرسنگی می کند. همچنین، او برنامه روزانه برای غذا خوردن و خوابیدن خواهد داشت و لازم نیست برای خوابیدن یا غذا خوردن او را مجبور کنید.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

رژیم کربوهیدارت

رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای کودکان

آیا رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین برای کودکان مناسب است؟ خوردن رژیم غذایی با کربوهیدرات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


جهت تماس کلیک کنید