دخترانه
مجله سلامت!

۶روش جلوگیری از بارداری : و اثرات آنها بر باروری

جلوگیری بارداری: ضدبارداریهای انسدادی مشهور شامل کاندومها و دیافراگمها می شوند. این ضد بارداری ها یکی از متداولترین روشهای پیشگیری از بارداری هستند که امروزه موجودند. همانطور که از نام آنها مشخص است، ضد بارداری های انسدادی به وسیله مسدود کردن (یا ممانعت) اسپرم از رسیدن به تخمک عمل می کنند. اغلب ما با کاندومهای بیرونی آشنا هستیم که آلت تناسلی را می پوشانند اما کاندومهای داخلی که به داخل رحم می روند نیز موجودند.

جلوگیری بارداری

۶روش جلوگیری از بارداری : و اثرات آنها بر باروری

کارآمدی روشهای انسدادی در جلوگیری از بارداری حدود ۷۰–۸۵% در استفاده معمول است. در صورتی که یک زوج بخواهند باردار شوند، می توانند به سادگی کاربرد ضدبارداری های انسدادی را متوقف کنند، و باروری طی پنجره باروری  بعدی ممکن خواهد بود.

-۱قرص های پیشگیری از بارداریِ صرفا پروژسترونی:

در صورتی که قرص های پیشگیری از بارداریِ صرفا پروژسترونی، که مینی پیل نیز نامیده می شوند، مصرف می کنید باردار شدن بعد از پیشگیری از بارداری بلافاصله امکانپذیر است. بسته به اینکه در کجای چرخه قاعدگی هستید، ممکن است بعد از توقف مصرف مینی پیل فورا باردار شوید.

-۲ضدبارداری های تزریقی :

ضدبارداری های تزریقی، گاهی اوقات شات  نیز نامیده می شوند، هورمون پروژسترون را به داخل جریان خون وارد می کند تا مانع از بارداری شود. تحقیقات نشان می دهند که این ضدبارداری ها ۹۴% در جلوگیری از بارداری موثرند. در صورت استفاده از این روش، اینکه چه مدت بعد از متوقف کردن پیشگیری از بارداری باردار می شوید، می تواند تا یک سال یا حتی طولانی تر باشد. بدین دلیل که بعد از کاربرد این نوع ضد بارداری مدتی طول می کشد بدن شما به چرخه هورمونی غیردارویی خود بازگردد. در صورتی که صرفا می خواهید به طور موقت از بارداری پیشگیری کنید و از گزینه ای استفاده نمایید که فوری باردار شوید، این واکسن ممکن است بهترین انتخاب برای شما نباشد.

جلوگیری بارداریجلوگیری از بارداری

IUD  -۳ها:

این نوع (وسیله) پیشگیری از بارداری از پلاستیک یا مس ساخته می شود و در رحم قرار می گیرد، که در آنجا مسیر حرکت اسپرم را تغییر می دهد بنابراین اسپرم ها نمی توانند به تخمک برسند. دستگاههای داخل رحمی (IUD) قادرند برای مدت طولانی شما را از باردار شدن محافظت کنند. یک IUD هورمونی از پلاستیک ساخته می شود و می تواند تقریبا برای ۳ تا ۷ سال بسته به برند آن کارآمد باشد. IUD مسی می تواند برای ۱۲ سال موثر باشد. در صورتی که علاقمند به بارداری سریع بعد از پیشگیری هستید، ممکن است بلافاصله بعد از اینکه پزشکتان IUD شما را برداشت باردار شوید.

-۴ایمپلنت ها:

ضدبارداری های ایمپلنت میله های پلاستیکی کوچکی هستند که زیر پوست قرار می گیرند. آنها دقیقا شبیه به یک چوب کبریت هستند، می توانند برای ۳ تا ۵ سال دوام داشته باشند و بیش از ۹۹% کارایی دارند. یک زن می تواند هر وقت خواست آنرا بردارد و ممکن است فورا قادر به بارداری باشد و این مساله به چرخه قاعدگی وی بستگی دارد.

جلوگیری بارداری

-۵پیشگیری از بارداری ترکیبی هورمونی:

پیشگیری از بارداری ترکیبی هورمونی، که با نام CHC یا قرص نیز شناخته می شود، به سهولت در دسترس است و حدودا ۹۱% در پیشگیری از بارداری موثر است. این قرص به صورت بلعیدن مصرف می شود و حاوی استروژن و پروژسترون است که مانع رهاشدن تخمک از تخمدانها می شوند. شما می تواند به سادگی مصرف قرص را در صورتی که قصد بارداری دارید متوقف کنید. اگرچه ممکن است مدتی به طور بینجامد تا چرخه شما دوباره عادی شود، ممکن است بارداری بلافاصله بعد از متوقف کردن مصرف قرص رخ دهد.

۶روش جلوگیری بارداری

-۶کاندومهای زنانه یا فمیدوم  :

درست مانند کاندومهای مردانه، کاندومهای زنانه می توانند بدون نسخه در داروخانه ها خریداری شوند. این کاندومها ۹۵% در جلوگیری از بارداری کارایی دارند و می توانند تا هشت ساعت قبل از رابطه جنسی در واژن قرار بگیرند. از نظر جلوگیری از آلودگی به عفونتهای آمیزشی کاندومهای زنانه کارایی کمتری نسبت به کاندومهای مردانه دارند. این کاندومها همچنین می توانند کمی گرانتر نیز باشند.

زمان قاعدگی کلا اهمیت ندارد. از نظر عمومی، حاملگی زمانی است که اسپرم یک تخم را بارور می کند و آنرا به رحم تزریق می کند. فرآیند تخمک گذاری  نشان گر رهایش یک تخمک از تخمدان در عرض دو هفته پس از اولین روز یا دوره قاعدگی است. در مقابل، این تعداد می تواند در یک یادداشت جانبی متفاوت باشد. بعضی از مردم خیلی زود حتی تا ۱۰ روز پس از شروع قاعدگی تخمک گذاری می کنند. در حالی که اکثر افراد دیگر می توانند در روز ۱۸ روز تخمک گذاری کنند، که در آن هر دو حالت کاملا طبیعی و عادلانه هستند. اسپرم قادر است تا ۵ روز در رحم بماند و در این روزها حتی می تواند تخم مرغ را بارور کند. زنانی که قاعدگی ۸ روزه دارند ممکن است روز ۱۲ تخمک گذاری کنند. در این روز ۱۲ ام، که آخرین روز از قاعدگی است، اسپرم می تواند به لحاظ نظری منتظر لقاح حادثه باشد، درست مثل زمانی که زن بعد از ۴ روز تخمک گذاری می کند. این باعث می شود که حامله شدن حتی زمانی که برنامه ریزی کامل است، یکسان باشد. بنابراین، برای جلوگیری از بارداری، بهترین روش های پیشگیری از بارداری، جلوگیری از رابطه جنسی و شمارش روزهای قاعدگیست.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید