دخترانه
مجله سلامت!

داروهایی که باید در بارداری از آنها اجتناب کنید.

دارو در بارداری: برخی از داروهایی­ که می­توانند به تسکین نشانه­های آنفولانزا در زمانی که باردار نیستید کمک کنند، برای مادران باردار ممنوع است زیرا ممکن است سبب آسیب­هایی بر نوزاد متولدنشده آن­ها شوند. این داروها شامل:

داروهایی که باید در بارداری از آنها اجتناب کنید.

برخی تسکین دهنده­ های درد. آسپیرین، ایبوپروفن (موترین یا آدویل)، یا ناپروکسن (آوله)،در بارداری ایمن نیستند زیرا آن­ها می­توانند برای نوزاد یا مادر مضر باشند.

برخی داروهای ضدانعقادی. :

داروهای ضدانعقادی مانند کلاریتینD، سودافد یا دی­کوئیل، باید در زمان بارداری اجتناب شوند (هرچند که داروهای دارای فنیل­فرین و سودوافدرین ممکن است طی بارداری با تأیید پزشک، مشکلی ایجاد نکنند).

حتی متخصصینی که می­گویند استفاده از برخی داروهای ضدانعقادی مشخص با رعایت احتیاط مشکلی ندارد، با احتیاط بیان می­کنند که استفاده از این داروها پس از سه ماهه اول و تنها تا زمانی که در مقدارهای محدودی استفاده شود، ایمن خواهند بود.

دارو در بارداری

برخی اسپری­های بینی.:

از اسپری­های غیراستروئیدی ضدانعقادی بینی دارای اوزیمتازولین (همانند آفرین) استفاده کنید، مگر اینکه دکتر شما آن­ها را تأیید کرده باشد. افراد بسیاری به شما خواهند گفت که بطور کامل از این اسپری­ها در زمان بارداری دوری کنید، درحالیکه بقیه تنها استفاده­های محدود (هر بار یک یا دو روز) پس از سه ماهه اول، را توصیه می­کنند.

درمان­های مشابه اصل. هرگز از اکیناسه یا دیگر مکمل­ها (همانند روی یا ویتامینC) بدون تأیید پزشکی استفاده نکنید.

آیا آنفولانزا طی بارداری خطرناک است؟

باردار بودن قطعأ شما را در معرض خطر بالاتری برای تبعات جدی­تر آنفولانزا همانند پنومونی قرار می­دهد. درحقیقت، زنان باردار به احتمال بیشتری از مشکلات آنفولانزا نسبت به زنان همسن غیرباردار در بیمارستان بستری می­شوند (که به همین دلیل است که دریافت واکسن آنفولانزا بعنوان یک اقدام پیشگیرانه چنین ایده خوبی است) رنج می­برند.

اما اگر شما بنا به دلایلی واکسن آنفولانزا را دریافت نکردید و مبتلا به آنفولانزا شدید چه باید کرد؟

بهترین راه حل شما این است که بلافاصله دکتر خود را ببنید و بطور کامل با او صحبت کنید و مراقبت و درمانی که نیاز دارید را در اولین زمان ممکن دریافت کنید تا به سرعت در مسیر بهبودی سریع قرار بگیرید.

اگر به آنفولانزا مبتلا بودید، تغذیه پستانی نوزاد مشکلی ندارد؟

از برخی جهات تغذیه پستانی، نوزاد شما نمی­تواند از طریق شیر شما عامل آنفولانزا را دریافت کند، زیرا شیر مادر حاوی میکروب­ها نیست. در حقیقت، شیرپستانی شما برای نوزادتان بهینه شده است و در واقع دارای آنتی­بادی­های قدرتمندی است که به تقویت سیستم ایمنی نوزاد شما دربرابر انواع میکروارگانیسم­ها کمک می­کند.

Shu میگوید: تغذیه پستانی در زمانی که مبتلا به آنفولانزا هستید، کمک می­کند که آنتی­بادی­های حفاظتی شما به نوزاد درحال تغذیه شما منتقل شود.

فقط اطمینان حاصل کنید که قبل از مصرف هرگونه دارو، شامل درمان­های گیاهی، با پزشک خودتان مشورت کنید؛ با این حال، متخصصین می­گویند تغذیه پستانی درزمانی که داروهای ضد ویروس آنفولانزا مصرف می­کنید مشکلی ندارند.

برای تغذیه پستانی نوزادتان خیلی خسته هستید؟ شما همیشه می­توانید شیر پستانی خودتان را بدوشید و هر فردی که بیمار نیست نوزاد شما را با ظرف حاوی آن تغذیه کند.

Shu می­گوید: و اگر شما نمی­خواهید هیچ ریسکی را برای قراردادن نوزادتان در معرض میکروب­ها بپذیرید، همیشه می­توانید تا زمان بهبودی شیر خود را دوشیده و با ظرف خاص به فرزندتان بدهید؛ زنان تا ۲۴ ساعت پس از زمان از بین رفتن تب، توانایی انتقال بیماری را دارند.

اگر حس انجام این کار را ندارید، تصور نکنید که شما مجبور هستید نوزادتان را تغذیه پستانی کنید. در نهایت، تغذیه است که اهمیت دارد، چه با استفاده از مکمل­های فرموله شده همراه با شیر مادر باشد، چه منحصرأ تغذیه پستانی و چه استفاده از مکمل فرموله شده.دارو در بارداری

دارو در بارداری

اگر به هر دلیلی در بیمارستان بستری هستید، دکتر شما ممکن است پیشنهاد دهد که شما از تماس بانوزاد خود تا زمانی که بیمار هستید اجتناب کنید، و به جای تغذیه پستانی شیر خود را بدوشید و تأمین شیر را حفظ کنید- اما اهمیت این کار بیشتر برای سلامت شماست تا نوزاد (برای مثال برای کاهش احتمال ایجاد آماس پستان در شما).

چنین شرایطی برای وقتی که شما باردار هستید و احساس می­کنید در حال ابتلا به آنفولانزا در این زمان هستید یا در زمانی که به وضع حمل شما نزدیک است، نیز صادق است.

نوزاد تازه متولدشده بطور ویژه­ای به آنفولانزا حساس هستند، بنابراین اگر در زمان زایمان یا بلافاصله پس از آن متوجه شدید که به آنفولانزا ابتلا پیدا کردید، دوشیدن و دادن شیر به نوزادتان توسط فردی دیگری را تا زمانیکه به مدت ۲۴ ساعت تب شما از بین نرفته است (بدون مصرف استامینوفن)، درنظرداشته باشید.

این­ها توصیه­ هایی از جانب خوان یانگر میک M.D، M.S.، R.D.، رئیس آکادمی آمریکایی بخش نوزادان و تغذیه پستانی آن­ها، است.دارو در بارداری

برای واکسینه شدن چندان دیر نیست.

به یاد داشته باشید، بهترین حفاظت شما دربرابر آنفولانزا، زدن واکسن آنفولانزا، بخاطر خودتان و نوزادتان است. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری­ها (CDC) واکسن­های آنفولانزا را برای همه افراد از سن ۶ ماه به بالا توصیه می­کند. فراموش نکنید تا با تمامی افراد که بطور روزمره با نوزاد شما در ارتباط هستند، شامل پرستار بچه، پرستار، والدین خودتان و همسرتان، این این موضوع را چک کنید.دارو در بارداری

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید