دخترانه
مجله سلامت!

ویار بارداری چیست:۴علت-زمان شروع وجنسیت جنین

ویار بارداری:تجربه­ی ویار، یک تجربه­ی متفاوت برای هر زن بارداری است. با این حال، بیشتر افراد اغلب از حس حالت تهوع در حدود هفته­ی ششم بارداری خودشان رنج می­برند. برای بسیاری از افراد، این احساس ناراحتی حدود هفته­ی نهم بارداری به اوج خودش می­رسد و به مدت ۶ تا ۹ هفته ادامه پیدا می­کند.

ویار بارداری چیست:۴علت-زمان شروع وجنسیت جنین

تجربه­ی ویار ممکن است برای زنان مختلف، شدت کمتر یا بیشتری داشته باشد. برای مثال، برخی زنان ممکن است شروع ویار را در هفته­ی دوم بارداری خودشان تجربه کنند. آن­ها ممکن است تا انتهای سه ماهه­ی اول، حالت تهوع داشته باشند. اما برخی زنان احتمالا آنقدر خوش شانس هستند که ویار خیلی ملایمی را تجربه کنند یا اصلا آن را تجربه نکنند.

ویار بارداری

ویار چه زمانی آغاز می­شود و چطور می­توان آن را کاهش داد؟

عوامل مختلفی وجود دارد که به اینکه ویار برای یک زن باردار چه زمانی آغاز شود، کمک می­کنند. همچنین، شدت این شرایط و زمان احساس تهوع نیز متفاوت است. برای درک بهتر اینکه ویار چه زمانی آغاز می­شود، حقایق پشت پرده­ی این تجربه برشمرده شده­اند:

ویار چیست؟

اگرچه این احساس اغلب ویار نامیده می­شود؛ اما آن در واقع، احساس تهوع است که گاهی اوقات با استفراغ همراه می­شود. بسیاری از زنان این مشکل را در طی بارداری خودشان تجربه می­کنند. این احساس می­تواند در هر زمانی در طی روز رخ دهد؛ اما بیشتر زنان زمانی که از خواب صبح بلند می­شوند، احساس تهوع دارند.

حتی ممکن است برخی زنان، صبح هنگام، به دلیل اینکه احساس استفراغ دارند، از خواب بیدار شوند. این امر بدین دلیل رخ می­دهد که یک معده­ی خالی، بیشتر مستعد حالت تهوع است. معمولا، این احساس در طی روز بهتر می­شود. اما حالت تهوع می­تواند در هر زمانی در طی روز رخ دهد.

چرا ویار اتفاق می­افتد؟

اگرچه دلیل واقعی ویار هنوز ناشناخته است؛ اما آغاز کننده­های احتمالی آن می­تواند بر طبق چیزی که در ادامه آمده است باشد:

۱-تغییرات هورمونی

متخصصین اعتقاد دارند که ویار به دلیل تغییرات هورمونی رخ داده در بدن آغاز می­شود. تغییرات در سطوح هورمون­های مهمی مانند استروژن و پروژسترون ممکن است مسئول این شرایط باشد. همچنین، hCG، هورمونی که توسط جنین و جفت تولید می­شود نیز ممکن است با احساس تهوع در صبح مرتبط باشد.

۲-هیپوگلیسمی

اگر زنان، قند خون پایینی داشته باشند؛ این شرایط نیز ممکن است دلیلی برای آغاز ویار باشد. این بدین علت است که جفت، انرژی و مواد مغذی را از بدن مادر بیرون می­کشد تا به جنین برساند. برای بیشتر افراد، قند خون در صبح، در پایین­ترین مقدار خودش قرار دارد که به دلیل گرسنگی طولانی مدت در طی شب است. در نتیجه، مادران باردار ممکن است در صبح احساس تهوع شدیدتری داشته باشند.

ویار بارداری

۳-افزایش حساسیت به بو

حس بویایی، در طی بارداری قوی­تر می­شود. این موضوع می­تواند موجب آغاز حالت تهوع در حضور برخی از اقلام مانند غذاها یا عطرها شود. چیزهایی که قبل از این بوی بدی نداشتند؛ حالا می­توانند بدبو باشند. حتی مواد معطری مانند قهوه نیز می­تواند حس بدی ایجاد کند؛ بنابراین از محرک­هایی که می­توانند موجب بدبو شدن شوند، دوری کنید.

۴-بارداری دوقلویی یا سه قلویی

در مورد بارداری­های چندقلویی، زنان اغلب، تهوع بیشتری را نسبت به بارداری­های تک قلویی تجربه می­کنند. این بدین دلیل است که آن­ها سطوح بالاتری از هورمون­های بارداری را در بدن خودشان دارند. در حقیقت، زنانی که چند قلو باردار هستند، با احتمال بیشتری از فرم شدیدتر ویار که هایپرمسیس گراویداروم نامیده می­شود؛ رنج می­برند.

علائم ویار چیست؟ 

تشخیص آغاز ویار سخت نیست؛ چون می­تواند موجب ناراحتی زن شود. احساسی مانند اضطراب، آشفتگی و بی قراری معمول هستند. علائم فیزیکی ویار عبارتند از: احساس خستگی شدید و اوق زدن. زنان همچنین می­توانند در زمان دیدن یا بوییدن برخی غذاهای خاص دچار حالت تهوع شوند. برخی از زنان ممکن است مقدار کمی ادرار دفع کنند که ممکن است رنگ آن تیره­تر از حالت معمول باشد.

ویار بارداری

درمان ویار بارداری 

اگرچه ویار کاملا ناپدید نمی­شود؛ اما راه­های مختلف زیادی برای کاهش ناراحتی برای زنان باردار وجود دارد. درمان­های خانگی زیادی برای ویار در طی بارداری وجود دارد که می­تواند برای کمک به کاهش حالت تهوع و استفراغ مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از این­ها شامل موارد زیر هستند:

  • اوایل روز و اواخر شب غذا بخورید

به دلیل سطوح پایین قند خون و یک معده­ی خالی در اوایل صبح، احتمال بروز احساس تهوع خیلی بیشتر است. متخصصین خوردن خوراکی بلافاصله بعد از بیدار شدن را به منظور محدود کردن تهوع، توصیه کرده­اند. همچنین خوردن یک میان وعده­ی سبک قبل از رفتن به رختخواب پیشنهاد شده است به طوری که زمانی که به خواب می­روید، معده تا حدی پر باشد. به یاد داشته باشید که معده­ی خالی، احساس حالت تهوع را القا می­کند.

  • یک نوشیدنی حاوی لیمو ترش بخورید

زمانی که احساس حالت تهوع وجود دارد، خوردن یک لیوان آب به همراه یک تکه لیمو می­تواند به کمتر کردن حالت تهوع کمک کند. همچنین، بریدن یک لیمو و بوییدن آن می­تواند به کنترل یا حداقل بهبود شرایط کمک کند.

  • کاهش حالت تهوع توسط زنجبیل

چای زنجبیل می­تواند برای سبک کردن آغاز ویار مورد استفاده قرار بگیرد و به مادر باردار برای داشتن احساس بهتر کمک کند. میان وعده­هایی مانند کلوچه­ی زنجبیل و لقمه­های زنجبیل، گزینه­های دیگر هستند. مکمل­های زنجبیل نیز برای کمک به تخفیف علائم حالت تهوع در بازار موجود هستند. زنجبیل تازه نیز می­تواند در وعده­های غذایی برای تخفیف حالت تهوع مورد استفاده قرار بگیرد.

  • وعده­های غذایی کوچکتر بخورید

همچنین متخصصین توصیه کرده­اند که زنان باردار نباید وعده­های غذایی پرحجم بخورند. در عوض، آن­ها باید وعده­های غذایی کوچکتر اما به دفعات بیشتر را در طی روز انتخاب کنند. این عمل می­تواند به محدود کردن احساس حالت تهوع و استفراغ و به حداقل رساندن اثرات ویار کمک کند.

  • استراحت کنید

اگر حالت تهوع در طی روز شدیدتر می­شود باید استراحت کنید. به یاد داشته باشید که خستگی می­تواند حالت تهوع را بدتر کند؛ بنابراین بهتر است زمانی که احساس تهوع دارید، استراحت کنید.

  • از مکان­های گرم دوری کنید

اگر حالت تهوع در طی روز بدتر می­شود، در یک محیط راحت و مطبوع بمانید. منظور از مکان گرم محیطی است که خیلی گرم و داغ نباشد. محیط داغ می­تواند هر کسی را ناراحت کند و در مورد زنان باردار، می­تواند به احساس تهوع اضافه کند.

  • روش­های مکمل را امتحان کنید

چندین روش مکمل مانند طب فشاری، طب سوزنی یا هیپنوتیزم برای کمک به این شرایط در دسترس هستند. اگر شما به این نتیجه رسیدید که برخی عطرها آرام بخش هستند، رایحه درمانی گزینه­ی دیگری است که شما می­توانید آن را امتحان کنید. یک حمام معطر یا ماساژ با روغن­های ضروری می­تواند به کاهش تهوع کمک کند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید