دخترانه
مجله سلامت!

پروبیوتیک:۱۰مزیت ،مکمل،چرا پروبیوتیک ­ها را دریافت کنیم؟

پروبیوتیک :آیا می­دانستید که باکتری­ها نیز ممکن است در واقعیت به شما کمک کنند تا سالم بمانید؟ همه این­ها به نوع باکتری­ها بستگی دارد. در این مورد، ما درباره مزیت­های پروبیوتیک­ها صحبت می­کنیم. مزایای پروبیوتیک­ها به نوعی یک راه حل طبیعی برای مشکلات معده روده­ای است که بیش از بقیه مورد تحقیق قرار گرفته است. برای سال­ها، دانشمندان و طبیبان مزایای بسیاری از پروبیوتیک­ها را نه تنها برای معده و روده، بلکه برای تمام بدن مشاهده کرده­اند.

پروبیوتیک:۱۰مزیت ،مکمل،چرا پروبیوتیک ­ها را دریافت کنیم؟

 پروبیوتیک

پروبیوتیک­ها چکار می­کنند؟ پروبیوتیک­ها برای چه چیزی خوب هستند؟ چرا پروبیوتیک­ها را دریافت کنیم؟ بهترین پروبیوتیک­ها کدامند؟ پروبیوتیک­ها برای شما چکار می­کنند؟ بهترین و موثرترین پروبیوتیک چیست؟ اثرات جانبی دریافت بیش از حد پروبیوتیک در مقابل مزایای دریافت آن­ها چیست؟

پروبیوتیک­ها چیستند؟

پروبیوتیک­ها باکتری­های زنده­ای هستند که اندام گوارشی شما را فرش می­کنند و از توانایی بدن شما برای جذب مواد غذایی و مقابله با عفونت حمایت می­کنند. بدن شما دارای حدودأ تعداد برابری از مولکول­های باکتری­های روده با تعداد سلول­هایی که دیگر قسمت­های بدنتان دارند، می باشد، بنابراین جای تعجبی نیست که روده شما برای سلامتی شما تا این اندازه اهمیت دارد.

سیستم گوارشی و پوست شما به تنهایی میزبان حدود ۲۰۰۰ نوع باکتری متفاوت هستند. مزایای پروبیوتیک­ها، در حمایت از فعالیت ایمنی، کاهش التهاب، بهبود سلامتی گوارشی، و همچنین حفظ پوست سالم، علی­الخصوص وقتی که با پیش­بیوتیک ها ترکیب می­شود، ثابت شده است.

 پروبیوتیک

باکتری­های خوب موجود در روده شما مسئول موارد زیر هستند:

 • تولید ویتامین B12، بوتیرات و ویتامین K2
 • محدودسازی جمعیت­ باکتری­های مضر
 • ایجاد آنزیم­هایی که باکتری­های مخرب را از بین می­برند
 • تنظیم ترشح IgA و سلول­هایT تنظیمی که از فعالیت ایمنی حمایت می­کنند.

پروبیوتیک­ها در سیستم­های ما از لحظه­ای که متولد می­شویم حضور دارند. وقتی یک فرد تازه متولدشده در کانال زایمان مادری طی زایمان قرار می­گیرد، نوزاد برای اولین بار درمعرض باکتری­های زنده مادرش قرار می­گیرد. این واقعه زنجیره ای از وقایع را در داخل دستگاه روده­ای نوزاد راه­اندازی می­کند و دستگاه روده­ای طفل شروع به تولید باکتری­های خوب می­کند.

به لحاظ تاریخی، مردم در رژیم­های غذایی خود انواع زیادی از پروبیوتیک­ها را از خوردن غذاهای تازه از یک خاک خوب و از طریق تخمیر غذاها برای حفظ آن­ها از خراب شدن، داشتند.

حدود یک قرن پیش، برنده روسی جایزه نوبل Elie Metchnikoff این نظریه را داد که “از طریق دستورزی میکروبیوم روده با باکتری­های دوست با میزبان موجود در ماست سلامتی می­تواند بهبود داده شود و کهولت می­تواند به تأخیر افتد”. Metchnikoff با این دیدگاه درباره مزیت­های پروبیوتیک­ها از زمان خودش جلوتر بود، اما او نیز از این موضوع آگاه بود که بسیاری از شهروندادن دسترسی ساده به غذاهای پروبیوتیکی دارند.

با این حال، امروزه، بخاطر نگهداری در یخچال و فعالیت­های کشاورزی مانند غوطه­ور کردن غذاها در کلر، بسیاری از غذاها، دارای تعداد اندکی یا بدون پوبیوتیک با عنوان رعایت اصول بهداشتی، شده اند.

در واقع، بسیاری از غذاها دارای آنتی­بیوتیک­های خطرناکی هستند که می­تواند باکتری­های خوب موجود در بدن ما را از بین ببرد.

 پروبیوتیک

راهنمایی بر پروبیوتیک ­ها

پروبیوتیک­ها چگونه کار می­کنند؟ روده شما دارای باکتری­های مفید و مضر است. متخصصین تغذیه و گوارش توافق دارند که تعادل فلور روده­ای باید حدود ۸۵ درصد باکتری­های خوب و ۱۵ درصد باکتری­های بد باشد.

اگر این نسبت از حالت تعادل خارج شود، شرایطی تحت عنوان دیس­بیوسیس ایجاد می­شود که به معنی این است که عدم تعادلی بخاطر افزایش بیش­ازحد یکی از انواع قارچ­ها، باکتری­ها یا مخمرها وجود دارد که به شیوه­ای منفی بروی بدن اثر گذاشته است. از طریق مصرف انواع مشخصی از غذاهای پروبیوتیکی و مکمل­های تغذیه­ای (معمولأ به شکل کپسول) شما می­توانید به بازگردادن این نسبت­ها به حالت تعادل کمک کنید.

همچنین، درک این نکته اهمیت دارد که پروبیوتیک­ها ایده­های جدیدی نیستند. در تمام طول تاریخ، فرهنگ­های مختلف از پروبیوتیک­های یافت­شده در غذاهای تخمیری و غذاهای کشت­شده استفاده می­کردند، که برای نگهداری غذا در طولانی مدت قبل از اختراع یخچال استفاده می­شدند. فرایند تخمیر در سال­های اخیر فراموش شده است، زیرا دیگر چندان برای حفظ غذاها مورد نیاز نیست، بدین معنی که اکنون ما آن مزیت­های حیاتی پروبیوتیک­ها را از دست داده­ایم.

مزیت­های پروبیوتیک­ها در روده شروع می­شوند

اولین و مهمترین دلیلی که نادیده انگاشته شده است که دستگاه گوارشی ما برای سلامتی ما حیاتی می­باشد، این است که حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از کل سیستم ایمنی ما در دستگاه گوارشی ما قرار دارد. این یک درصد فوق­العاده شگفت­انگیز است.

علاوه بر اثرات بروی سیستم ایمنی، دستگاه گوارشی ما دومین بخش بزرگ سیستم عصبی است. این سیستم عصبی درونی خوانده می­شود و در روده قرار دارد. به این دلیل است که روده مغز دوم خوانده می­شود، این قسمت مسئول ایجاد حدود ۹۵ درصد از سروتونین است و ممکن است اثرات قابل­ملاحظه­ای بر فعالیت و حالت بدن داشته باشد.

بسیاری از مشکلات سلامتی از قبیل عدم تعادل در تیروئید، خستگ­ های مفرط، درد مفاصل، پسوریاسیس و اوتیسم با فعالیت روده ارتباط دارند، و با این حال در زمینه­های پزشکی چندان مرسوم نیست که روده را در زمان درمان اینگونه شرایط بررسی و درمان کنند.

اگر این مسائل و بسیاری از مسائل دیگر به سلامت روده ارتباط دارند، پس کدام عناصر برای سلامتی گوارشی ضروری هستند؟ این نکته را درنظر بگیرید: براساس انیستیتوی ملی دیابت و بیماری­های کلیه و گوارشی، بیش از ۶۰ تا ۷۰ میلیون آمریکایی توسط بیماری­های گوارشی تحت تأثیر قرار گرفته­اند. بعلاوه، بیماری­های گوارشی و ناهنجاری­های آن سالانه بیش از ۱۰۰ بیلیون دلار برای ایالات متحده هزینه دارند.

این آمار مشکوک است، با این حال، سلامت ضعیف دستگاه گوارشی در واقعیت به اندازه ارقام خیلی بزرگتری نسبت به این آماری که بیان شدند، اثر می­گذارند، زیرا سلامت گوارشی شما بروی هر سیستم فیزیولوژیکی بدن شما موثر است. این چطور می­تواند یک سیستم تا این اندازه پیچیده باشد؟ خب، مثلأ، میکروبیوم انسانی دارای ۳۶۰ برابر ژن­های کدکننده پروتئین بیشتری نسبت به ژن­هایی که در انسان وجود دارند، می­باشد.

هرروزه ما در معرض سموم و مولکول­های ایجادکننده التهاب از غذاها و محیط هستیم که بطور منفی بروی گوارش از طریق مسیرهای متعدد از جمله روده نشت­کننده، که در زمینه پزشکی بعنوان نفوذپذیری بالای روده­ای شناخته می­شود، اثرات منفی بر ما می­گذارند.

در روده نشت­کننده، اتصالات محکمی که باید مانع از ترک ترکیبات سهیم در ایجاد بیماری از اندام گوارشی شوند، دچار تداخل می­شوند و به چیزهای بسیاری اجازه می­دهند تا از طریق این­ها به جریان خون وارد شوند که به این محیط­ها تعلق ندارند.

این فرایند بطور نزدیکی با التهاب که ریشه بسیاری از بیماری­هاست، شرایط خودایمنی، بیماری­های التهاب لگنی، عدم فعالیت صحیح تیروئید، عدم جذب مناسب مواد غذایی و مشکلات ذهنی (شامل افسردگی و اوتیسم) در ارتباط است.

راز داشتن سلامت گوارشی، کاملأ درباره تعادل بین باکتری­های خوب و بد در روده است. در یک زندگی سالم، مصرف غذاهای غنی از پروبیوتیک و مکمل­ها بطور روزانه، احتمالأ یکی از ویژگی­هایی است که فعالیت متعادل­کننده می­باشد.

 پروبیوتیک

۱۱ کشنده برتر پروبیوتیک­ها

عادات غذایی و محیطی مختلف می­توانند منجر به مشکلاتی در مورد کیفیت باکتری-های روده شما شوند. حتی اگر شما مکمل­های پروبیوتیک-ها را هرروزه دریافت کنید، عدم موفقیت در خلاصی از کشنده­های پروبیوتیک از قبیل آن­هایی که ممکن است هنوز هم مانع از این شوند که بدن شما تمامی مزیت-های عظیم پروبیوتیکی که نیاز دارد را دریافت کند، وجود دارد.

به یاد داشته باشید که باکتری­های زنده در میکروبیوم یک سیستم پیچیده هستند و توسط تعدادی زیادی از فاکتورها تحت تأثیر قرار می­گیرند. هرچه تعداد فاکتورهای بیشتری را بتوانید ردیف کرده و تنظیم کنید، شانس بیشتری دارید تا بتوانید باکتری­های روده­ای خود را سالم و متنوع حفظ کنید.

مهمترین مقصرین در مورد تخریب باکتری­های روده­ای شامل موارد زیر هستند:

 • استفاده بیش از حد از آنتی­بیوتیک-های تجویزی
 • شکر و محصولات قندی
 • غذاهای GMO
 • گلوتن التهابی
 • استرس­های احساسی
 • استفاده از داروها
 • الکل (به استثناء شراب قرمز)
 • فقدان فعالیت فیزیکی و شیوه زندگی بدون تحرک
 • ضدعفونی کردن بیش از حد
 • سیگار کشیدن
 • عادات خواب بد و برهم ریختگی ریتم شبانه روزی فرد

 پروبیوتیک

آیا پروبیوتیک ها برای شما خوب هستند؟ ۱۰ مزیت از پروبیوتیک ­ها

 1. سلامت گوارشی

مهمترین مزیت پروبیوتیک­ها، بعنوان یک تحریک­کننده خوب سلامت گوارشی است. براساس یک متاتحلیل انجام شده توسط دانشگاه Dalhousie در Nova Scotia:

عمومأ پروبیوتیک­ها در درمان و پیشگیری از بیماری­های روده­ای مفید هستند. . . وقتی که از پروبیوتیک­ها برای درمان یا پیشگیری از بیماری­های روده­ای استفاده می­کنیم، نوع بیماری و گونه (سویه)پروبیوتیک مهمترین فاکتورهایی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

خوردن غذاهایی که غنی از باکتری­های خوب هستند و همچنین استفاده از مکمل­های پروبیوتیک­ها ممکن است به فراهم آوردن حمایت در برابر بیماری­های التهابی لگن، از جمله کولیت اولسراتیو و بیماری کروهن، کمک کند. با این حال، شواهد برای بهبود یافتن در بیماری کولیت اولسراتیو قوی­تر است، درحالیکه بیماری کروهن ممکن است چندان ازاین مزیت­ها بهره مند نشود. بعلاوه، تحقیقات ادامه­داری وجود دارد که نقش پروبیوتیک­ها را در مشکلات گلوتن، از جمله بیماری سلیاک، مورد بررسی قرارداده­­اند.

 1. کاهش مقاومت آنتی­بیوتیکی

سازمان سلامت جهانی، مقاومت دربرابر آنتی بیوتیک ها را یکی از بزرگترین تهدیدات برای سلامت جهانی، امنیت غذا و توسعه امروزی در نظر گرفته است. باکتری­ها بخاطر استفاده بیش از حد از آنتی­بیوتیک­های تجویزی، فقدان تنوع در این داروهای درمانی و استفاده نامناسب از آنتی­بیوتیک­ها، مقاوم می­شوند.

از طریق استفاده از پروبیوتیک­ها، این امکان وجود دارد که بتوان تنوع ضعیفی از باکتری­های روده­ای که غالبأ پس از دوره سختی از دریافت آنتی­بیوتیک­ها دیده می­شوند، دوباره ساخت و مانع از مسائل مرتبط با آنتی­بیوتیک در روده شد. بعلاوه، غذاها و مکمل­های پروبیوتیکی ممکن است کارایی آنتی­بیوتیک­ها را افزایش دهند و به پیشگیری از اینکه باکتری­ها در بدن شما در برابر آن آنتی­بیوتیک مقاوم شوند، کمک کنند.

 1. ممکن است مشکلات روحی-روانی را بهبود دهد

مغز دوم روده، نقطه اصلی تحقیق بوده است، زیرا دانشمندان اهمیت ارتباط مغز-روده را کشف کرده­اند.

بنظر می­رسد برهمکنش­های مختلف مغز-روده بروی بیماری­زایی تعدادی از ناهنجاری­ها از قبیل ناهنجاری حالتی، ناهنجاری­های طیف اوتیسم، ناهنجاری حساسیت بیش از حد کمبود توجه، مالتیپل اسکلروزیس و چاقی اثر می­گذارند که در آن­ها التهاب نقش مهمی دارد.

محققین نیاز به سایکوبیوتیک­ ها (پروبیوتیک­هایی که بروی فعالیت مغز اثر می­گذارند) را در مدیریت توسعه و ایجاد این شرایط مورد بحث قرار داده­اند. این کیفیت ضدالتهابی همان چیزی است که بنظر می­رسد توجه محققین را بیش از هر چیزی به خود جلب کرده است.

درحالیکه هیچ مطالعه­ای بروی انسان انجام نشده است، تحقیقات اولیه پیشنهاد می­دهند که، در حیوانات مکمل­های پروبیوتیکی ممکن است به تسکین علائم اضطراب از طریق کاهش التهاب همگام با این ارتباط مغز-روده کمک کنند.

دریافت پروبیوتیک­ها ممکن است به کاهش بستری شدن دوباره در بیمارستان برای دفعات جنون برای آن­هایی که دارای افسردگی جنونی هستند، نیز کمک کند.

با این حال بنظر می رسد شیوه­ای که پروبیوتیک­ها ممکن است بروی برخی از علائم اوتیسم اثر بگذارند، نتیجه­ای اندکی شگفت­انگیزتر باشد. اوتیسم و سلامت روده­ای مدتی است که مورد بحث قرار گرفته­اند، زیرا بیماران دارای این ناهنجاری بطور شاخصی از تعداد زیادی از مشکلات گوارشی رنج می­برند.

با این حال، برپایه مطالعات حیوانی این احتمال وجود دارد که تغییر در کیفیت باکتری­های روده­ای نه تنها ممکن است به سیستم روده­ای سود برساند، بلکه برای رفتارهای ناهنجار در اوتیسم نیز مفید باشد.

بخاطر نتایجی همانند مورد بالا، هم­اکنون مطالعات انسانی در حال انجام برای تعیین این هستند که آیامکمل­های پروبیوتیک می­توانند نه تنها نشانه­های GI دیده شده در اوتیسم را بهبود دهند، بلکه بروی نقایص اصلی این ناهنجاری، بروی بهبود زبان و تشخیص، و بروی فعالیت مغزی و ارتباط، موثر باشند یا خیر.

پروبیوتیک

 1. تقویت ایمنی و کاهش التهاب

هم پروبیوتیک­ها و هم پیش­بیوتیک­ها یک موضوع دنباله­دار تحقیق در زمینه ایمنی هستند. وقتی که همراه با هم استفاده می­شوند محققین از آن­ها با عنوان سینبیوتیک ­ها یاد می­کنند.

از آنجایی که التهاب مزمن ریشه اصلی بسیاری از بیماری­ها و مشکلات سلامتی است، این حقیقت که پروبیوتیک­ها این اثر را بروی روده اعمال می­کنند، جاییکه ۸۰ درصد از سیستم ایمنی قرار دارد، حیاتی است. بنظر می­رسد که مزایای بالا بردن ایمنی ناشی از پروبیوتیک­ها بطور ویژه­ای برای کیفیت زندگی بزرگسالان مفید باشد.

درحال حاضر، تحقیقات برای آزمودن اینکه آیا پروبیوتیک­ها می­توانند التهاب را کاهش دهند و سلامت ایمنی روده را در افراد مبتلا به ایدز، که هنوز درمان نشده­اند، را بهبود دهد، درحال انجام هستند.

 1. پوست سالم

بسیاری از مسیرهای تحقیقاتی مزیت­های پروبیوتیک­ها را برای پوست، علی­الخصوص در کودکان، بررسی کرده­اند. متاتحلیل­ها نشان داده­اند که مکمل­های پروبیوتیکی در پیشگیری از آماس پوستی آتوپیک کودکان و اگزمای نوزادان موثر است. یکپارچگی باکتری­های روده به ایجاد آکنه نیز ارتباط دارد، با این حال، شیوه­ای که این موضوع اتفاق می­افتد مشخص نیست.

بنظر می­رسد مزیت­های پوستی پروبیوتیک­ها به کاهش التهاب دیده شده در باکتری­های روده­ای سالم، ارتباط داشته باشد. L. casei یک سویه خاص پروبیوتیک، می­تواند آنتی­ژن اختصاصی التهاب پوستی را کاهش دهد. درواقع، تحقیقات پیشنهاد می­دهند که داشتن تعادل در محیط روده­ای مزایایی هم برای افراد بیمار پوستی وهم افراد سالم داشته باشد.

 1. حفاظت در برابر حساسیت غذایی

آیا می­دانستید که نوزادان دارای فقر باکتری­های روده­ای، به احتمال زیاد در دو سال اول زندگی دچار حساسیت­هایی می­شوند. اینکه پروبیوتیک­ها می­توانند به کاهش علائم حساسیت­های غذایی کمک کنند، بطور ویژه­ای احتمالأ به دلیل توانایی­های آن­ها برای کاهش التهاب مزمن در روده و تنظیم پاسخ­های ایمنی در بزرگسالان وکودکان، است.

۷ ممکن است بیماری­های جدی را در نوزادان درمان کند

دو بیماری خطرناک در نوزادان تازه متولدشده، انتروکولیت نکروزه کننده (NEC) و سپسیس نوزادی، ممکن است جفت خود را در مکمل­های پروبیوتیک بخوبی طراحی شده پیدا کنند. هردوی این شرایط در نوزادان زودرس رایج هستند و در وزن­های تولد پایین و نوزادان دارای وزن اندک بیشترین خطر را دارند.

تحقیقات تأیید کرده­اند که وقتی که مادرباردار پروبیوتیک­های با کیفیت بالا را طی بارداری دریافت می­کند، نوزاد او بطور قابل­ملاحظه­ای احتمال کمتری برای ایجاد NEC یا سپسیس، علی­الخصوص وقتی که نوزاد پس از تولد تغذیه پستانی شود (و مادر هنوز هم این مکمل­ها را دریافت می­کند)و/یا وقتی که پروبیوتیک­هابه فرمولاسیون اضافه می­شوند، دارد.

 1. پایین آوردن فشار خون

یک تحلیل بزرگ، تحقیقات دردسترس را مورد بررسی قرار داد و تعیین کرد که پروبیوتیک­ها به پایین آوردن فشار خون از طریق  بهبود پروفایل لیپیدی، کاهش مقاومت انسولینی، تنظیم سطوح رنین (یک پروتئین و آنزیم که توسط کلیه­ها برای پایین آوردن فشارخون ترشح می­شود) و فعالسازی آنتی­اکسیدان­ها، کمک می­کنند.

این اثرات در افرادی که هم اکنون فشار خون بالا دارند بیشترین اثر را دارد و وقتی که فرد چندین سویه پروبیوتیکی را برای حداقل هشت هفته یا بیشتر، در مکمل­های دارای ۱۰۰ بیلیون یا تعداد بیشتری واحد تشکیل دهنده کلنی داشته باشد، بهبود می­یابند.

 1. درمان دیابت

چندین مطالعه در مقیاس وسیع و دو متاتحلیل تأیید کرده­اند که پروبیوتیک­ها باید یک توجه اساسی در تعیین درمان­های طبیعی برای دیابت باشند.

همچنین، ترکیب­کردن پروبیوتیک­ها با پیش­ بیوتیک­ها  به مدیریت قند خون، علی­الخصوص وقتی که سطوح قند خون در آن زمان بالاست، کمک می کند.

 1. ممکن است بیماری کبد چرب غیرالکلی را بهبود دهد

بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) 80 تا ۱۰۰ میلیون نفر را تنها در ایالات­متحده تحت تأثیر قرار داده است. NAFLD که با تجمع چربی در کبد شناخته می­شود، می­تواند به تدریج منجر به سیروز کبد شود که با ناتوانی کبدی و یا در برخی بیماران، مرگ، خاتمه می­یابد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید