دخترانه
مجله سلامت!

سفید کردن دندان در برابر بلیچینگ

سفید کردن دندان در برابر بلیچینگ

این روزها فرایند سفید کردن دندان ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این شرایط افراد بسیار زیادی به دنبال سفید کردن دندان ها و بهبود لبخند خود خواهند بود. سفید کردن دندان ها نه تنها چهره شما را شاداب تر و جوان تر نشان می دهد بلکه باعث می شود ظاهر سالم تری داشته باشید و در نگاه اول قدرتمند به نظر برسید. افزایش اعتماد به نفس به لطف پیشرفت هایی که در صنعت زیبایی ایجاد شده است دیگر سخت و دشوار نخواهد بود.
گزینه های بدون نسخه سفید کردن دندان ها در دسترس افراد قرار دارد و برخی تلاش می کنند از کیت های بلیچینگ در منزل استفاده کنند. در این میان سفید کردن دندان ها به کمک لیزر، نتایج طولانی تری به دنبال دارد.

سفید کردن دندان ها در برابر بلیچینگ

بر اساس گفته های FDA، واژه بلیچینگ برای محصولاتی مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند دندان ها را فراتر از رنگ طبیعی شان، سفید کند. این مورد بر روی محصولاتی که مواد تشکیل دهنده فعال همچون هیدروژن پراکسید یا کاربامید پروکساید دارند اعمال می شود. از سوی دیگر، واژه سفید کننده دندان برای توصیف فرایندهایی استفاده می شود که تلاش می کنند رنگ طبیعی دندان را با حذف کردن لکه ها و باقی مانده مواد از سطح دندان، باز گردانند. سفیدکننده ها در برگیرنده عوامل پاک کننده همچون دهانشویه و خمیر دندان ها هستند. از آن جایی که سفید کردن دندان ها به نظر مطلوب تر می رسد، بیشتر محصولات بلیچینگ نیز در خود مواد تشکیل دهنده سفید کننده دارند.
علل تغییر رنگ دندان ها:
تاج دندان از دو لایه معدنی تشکیل شده است. مینای دندان لایه خارجی، شبیه سفال، معدنی و سفید است. لایه داخلی که با عنوان عاج دندان نیز شناخته شده است خاصیت معدنی کمتری دارد و از لایه های دیگر پشتیبانی می کند. با گذشت زمان مینای دندان تجزیه می شود و شکستگی های ریزی بر روی لایه خارجی تشکیل می گردد. این شکستگی ها و ترک های ریز لکه ها، باقی مانده مواد غذایی و رنگ ها را به خود می گیرند و با گذشت زمان شروع نشان دادن عاج زرد رنگ می کنند. درجه لکه دار شدن دندان ها در طول زندگی تحت تاثیر مواد غذایی( استفاده از ادویه هایی همچون کاری و نوشیدنی هایی مثل قهوه)، نوشیدنی ها، عادت های زندگی( سیگار کشیدن، دندان قروچه کردن)، استفاده از داروها خواهد بود. ژنتیک نیز نقش مهمی در تغییر رنگ دندان ها دارد و می تواند بر روی سفید بودن آن تاثیر بگذارد.
بلیچینگ چگونه کار می کند؟
محصولات بلیچینگ در برگیرنده مواد تشکیل دهنده فعال به نام هیدروژن پراکسید یا کاربامید پروکساید هستند. سفید کننده ها پروکسید را فعال می کنند تا مولکول های اکسیژن را ازاد کنند و وارد شکستگی ها و ترک های ریز مینای دندان شوند و رنگ لکه ها را تجزیه نمایند. این ازاد شدن اکسیژن می تواند با گذشت زمان یا به سرعت رخ دهد. برخی از محصولات سفید کننده خانگی ، انتشار اکسیژن را در طول چند ساعت تحریک می کنند. سفید کردن دندان ها به کمک لیزر، باعث انتشار سریع اکسیژن در عرض چند دقیقه می شود. این فرایند به کمک منبع نور با قدرت و شدت زیاد انجام می شود. اصلی ترین عارضه بلیچینگ ، حساسیت موقت دندان ها به سرماست. این موضوع بدین خاطر است که ترک های ریز و منافذ طبیعی مینای دندان در طول درمان، باز می ماند. این ترک ها و منافذ ریز با گذشت زمان دوباره مواد معدنی را در خود جمع می کنند. خمیردندان های خاصی می توانند با تسریع فرایند معدنی سازی، این حساسیت به سرما را کاهش دهند.
بلیچینگ های خانگی رایج:
بلیچینگ های خانگی رایج در برگیرنده ظرف بلیچینگ سفارشی هستند که مقادیر خاص و بهینه ای از ماده بلیچینگ را بر روی ناحیه خاصی از دندان اعمال می کنند تا سفید شود. یکی از مدل های موجود از دندان های شما و ژل پر کننده ساخته شده است که بر روی دندان هدف اعمال می شود تا بتواند آن را سفیدتر کند. مقدار ماده ای که در این شرایط بر روی دندان اعمال می شود به موقعیت و زاویه دندان بستگی دارد. ظرف بلیچینگ سفارشی به کمک قالب بر روی دندان قرار می گیرد. شما می توانید این ظرف را به مدت ۲ الی ۳ ساعت در شب برای ۱ الی ۲ هفته بشویید. یکی از نقاط قوت چنین فرایندهایی این است که می توانید بر روی زمان و غلظت ماده سفیدکننده کنترل کافی داشته باشید و همین امر حساسیت دندان را کاهش می دهد. یکی دیگر از مزایای موجود این است که ظرف موردنظر را می توان برای چندین بار مورد استفاده قرار داد و از هزینه های موجود کاست.
بلیچینگ به کمک لیزر:
بلیچینگ با لیزر از ژل هیدروژن پراکسید ۳۲ درصد فعال شده توسط نور استفاده می کند تا به نتایج سریع و قدرتمندی دست یابد. مواد فعال شده با نور به طور مستقیم بر روی دندان قرار می گیرد. باز هم مقدار و موقعیت این ماده بر اساس دندان سفارشی سازی می شود. لامپ لیزری اشعه ماوراءبنفش برای فعالسازی مواد سفید کننده برای ازادسازی اکسیژن مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا این فرایند ۱ الی ۲ ساعت به طور می انجامد.

تفاوت بین بلیچینگ توسط متخصص و کیت های خانگی بلیچینگ چیست؟

کیت های سفیدکننده بدون نسخه برای دندان های شما سفارشی سازی نشده اند. دندان های شما ممکن است زوایا، سایه رنگی و پرکننده/ تاج متفاوتی داشته باشند که به چنین کیت هایی پاسخ مناسبی نمی دهند. نوارهای سفیدکننده و کیت های بدون نسخه دارای غلظت پایینی از مواد تشکیل دهنده فعال هستند و به طور یکسان بر روی کل دندان اعمال نمی شوند. به همین خاطر نتیجه چنین فرایندهایی همیشه پایدار و ثابت نیست. درمان های بلیچینگ حرفه ای در برگیرنده مواد با غلظت بالایی هستند و مقادیر اعمال شده بر روی دندان به خوبی مدیریت می شود.

نتایج سفید کردن دندان ها چقدر دوام می آورد؟

درمان های سفید کردن دندان ها می تواند به کاهش لکه های فعلی کمک کند اما مصرف قهوه و غذاهای رنگدانه دار، سیگار کشیدن و فرایند طبیعی پیری می تواند به تدریج به تغییر رنگ دندان ها منجر شود. معمولا نتیجه چنین فرایندهایی حدود ۸ الی ۲۴ ماه به طور می انجامد. اگر از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که باعث لکه دار شدن دندان ها می شود خودداری کنید و از دندان هایتان مراقبت نمایید، می توانید برای مدت زمان طولانی تری دندان های سفید داشته باشید.
۱٫ دندان های شما همانند اسفنج هستند و مواد را جذب می کنند:
همانطور که می دانید دندان های شما دارای منافذی همچون منافذ پوست هستند و شبیه اسفنج عمل می کنند. هر چیزی که دارای رنگ باشد و در داخل دهان قرار گیرد می تواند در منافذ موجود جذب شود. مواردی همچون قهوه، توت های سیاه و سیگار کشیدن جزو مواردی هستند که باعث لکه دار شدن دندان ها می گردند. با گذشت زمان رنگ دندان ها به خاطر این لکه ها، تیره تر می شود. این لکه ها از روی دندان نخواهند رفت مگر اینکه خودتان بخواهید به کمک فرایندهای موجود آن را حذف کنید. استفاده از ژل های سفیدکننده با فرمول مناسب می تواند جذب دندان شود و به آرامی لکه ها را از بین ببرد.
۲٫ سفید کردن دندان ها آسیبی به آن وارد نمی کند:
همانند مسواک زدن تند و خشن، استفاده نادرست از هر ماده ای می تواند به دندان ها آسیب وارد کند. با اینحال اگر چنین موادی بر اساس دستورالعمل های موجود مورد استفاده قرار گیرد بسیار امن خواهد بود. فرآیند سفید کننده دندان از مواد تشکیل دهنده فعال استفاده می کند که به طور موقت منافذ موجود در دندان ها را باز می کند و لکه ها را بر می دارد. بعد از هر جلسه سفید کردن، دندان ها به طور طبیعی معدنی سازی می کنند و دوباره خود را می سازند.
۳٫ نکته کلیدی برای سفید کردن دندان ها، دستگاه های تحویل است:
بیشتر محصولات سفیدکننده دندان که در بازار وجود دارد، از مواد تشکیل دهنده فعالی برای سفید کردن استفاده می کنند . تفاوت این محصولات به خاطر دستگاه هایی است که عامل سفیدکننده را بر روی دندان می گذارند. ظرف سفیدکننده سفارشی، شما را مطمئن می سازد که هر زاویه از دندان، صرف نظر از صاف بودن یا نبودن آن، پوشش یکدست و ثابتی را به دست می آورد.برخلاف نوار های سفیدکننده و نور ماوراءبنفش، ظرف های متناسب سفیدکننده احتمال ناهماهنگی در دندان ها را کاهش می دهد و باعث می شود لبخند زیباتری داشته باشید.
۴٫ ظرف های سفیدکننده سفارشی، بیش از ۵۰۰ دلار هزینه دارند:
دندانپزشکان برای هر ظرف سفیدکننده حدود ۵۰۰ دلار هزینه دریافت می کنند. مدیریت ازمایشگاه ها، انجام کارهای دستی و زمانبندی مراجعه افراد، باعث می شود زمان و هزینه زیادی از دندانپزشکان گرفته شود. برخی از محصولات می توانند فرایند سفید کردن را به خوبی انجام دهند و سه الی پنج برابر در هزینه های موجود صرفه جویی نمایند.
۵٫ حساسیت بعد از سفید کردن دندان ها عادی است:
بیش از ۶۰ درصد آمریکایی ها، به طور طبیعی دندان های حساسی دارند. این موضوع اغلب به خاطر ژنتیک، مینای دندان نازک یا شکستگی و ترک بر روی دندان ایجاد می شود. در طول فرایند سفید کردن دندان ها، بروز چنین مواردی عادی است و دندان های فرد ممکن است به سرما یا سایر موارد حساس گردد. دندان ها به طور موقت آب خود را از دست می دهند و همین امر توانایی عایق کردن اعصاب در برابر تغییر در دما را کاهش می دهد. حساسیت ۱۲ الی ۳۶ ساعت بعد از سفید کردن دندان ها از بین می رود. پزشکان توصیه می کنند از درمان های فلوریدی پس از سفید کردن برای تغذیه دندان و ترویج آب رسانی استفاده شود.
۶٫ روش های سفید کردن دندان به کمک لیزر یا اشعه ماورابنفش، موقتی است:
اشعه ماورابنفش فرکانسی از نور است که با تسریع عملکرد ژل سفیدکننده کار می کند. این فرآیند توسط FDA تنظیم می شود و تنها تحت نظر یک پزشک یا دندانپزشک مجرب انجام می گردد. اگرچه این یک گزینه سریع برای سفید کردن دندان هاست اما برای افرادی که دندان های حساسی دارند زیاد مناسب نیست. علاوه بر این، نتایج حاصل از این روش موقتی است و باید به طور مرتب حفظ و نگهداری شود. این فرآیند بسیار گران قیمت و البته زمانبر است. لامپ های ال ای دی آبی که توسط برخی از شرکت ها به فروش می رسانند. تقریبا کارایی زیادی ندارند. لامپ تنها یک رنگ آبی از خود نشر می دهد اما فرکانس اشعه ماورابنفش را ایجاد نمی کند. ژل ها نیز به همراه لامپ های ال ای دی آبی رنگ سرعت عمل سریع تری نسبت به اعمال خودشان به تنهایی ندارند.
۷٫ لکه های روی دندان را نمی توان یک شبه از بین برد:
هیچ محصولی در بازار وجود ندارد که بتواند در عرض چند دقیقه یا چند روز دندان های شما را سفید کند. از لحاظ فرآیند شیمیایی، هیچ عامل سفیدکننده ای نمی تواند به طور امن و با سرعت بالا به قسمت های عمیق تری دندان نفوذ کند. اگر چنین چیزی ممکن بود، دندانپزشکان برای خرید ظرف های سفیدکننده سفارشی هزینه ای پرداخت نمی کردند. واقعیت این است که فرآیند سفید کردن دندان ها ممکن است حداقل ۴ روز تا چند ماه طول بکشد. افرادی که لکه های زیادی بر روی دندان های خود دارند باید صبور باشند و بدانند که در یک جلسه نمی توانند لکه های چندین ساله را از بین ببرند. بعد از اینکه لکه ها از بین رفت، حفظ و نگهداری سفیدی دندان ها بسیار ساده و اسان خواهد بود.
۸٫ روکش ها و کلاهک ها را نمی توان سفید کرد:
زمانی که روکش ها و کلاهک های مصنوعی بر روی دندان نصب می شود، معمولا از رنگ دندان های اطراف برای بهبود زیبایی چهره فرد استفاده می گردد. عناصر به کار رفته،به رنگ تیره تر یا روشن تر ایجاد می شود و ممکن است هرگز تغییر نکند. کلاهک ها و روکش ها ممکن است هرگز سفید نشوند و لکه دار نگردند. سفید کردن دندان ها آسیبی به کارهای دندانپزشکی شما وارد نخواهد کرد.
۹٫ بهترین زمان برای سفید کردن دندان ها قبل از خواب است:
بلافاصله بعد از سفید کردن، دندان های شما ممکن است دوباره لکه دار شوند. منافذ موجود در دندان کمی باز هستند و می توانند لکه ها را به خود جذب نمایند. به همین خاطر متخصصان و دندانپزشکان حرفه ای توصیه می کنند دندان ها را قبل از خواب سفید کنید تا بتوانید فرصت لکه دار شدن را کاهش دهید و فرایند معدنی سازی و آبرسانی را تسریع نمایید. در این شرایط بهتر است از ژل حاوی فلورید برای تغذیه و بازسازی دندان ها استفاده کنید.
۱۰٫ دندان های همه افراد را نمی توان کاملا سفید کرد:
صرف نظر از لکه هایی که بر روی دندان وجود دارد، رنگ طبیعی دندان های هر فرد از زمان تولد تعیین می شود. تنها کاری که محصولات سفیدکننده دندان می توانند انجام دهند، از بین بردن همه لکه هایی است که با گذشت زمان بر روی دندان تجمع پیدا می کند. متاسفانه، بیشتر دندانپزشکان چنین اطلاعاتی را در اختیار افراد قرار نمی دهند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید