دخترانه
مجله سلامت!

ایودی مسی(IUD)چیست؟!

ایودی مسی :بدن هر فردی با بدن فرد دیگر متفاوت است و افراد تجربه های مختلفی با IUD مسی دارند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله تجربیات افراد را با هم مرور کنیم و ببینیم آن ها در این باره چه می گویند. همانطور که می دانید برندهای مختلفی در سرتاسر جهان هستند که IUD مسی می سازند و بیشتر این داستان ها بیان کننده برند خاصی هستند. برخی از برندها ممکن است در کشور ما وجود داشته باشد و برخی نیز سال ها برای استفاده تایید گشته باشد.  اجازه دهید برخی از این نظرات را با هم مرور کنیم.

ایودی مسی(IUD)چیست؟!

داشتن IUD انقدرها هم که دیگران می گویند وحشتناک نیست:

من سال ۲۰۱۵ بود که تصمیم گرفتم از این روش استفاده کنم. این روش را انتخاب کردم چون غیر هورمونی بود، ۱۰ سال دوام داشت و  مجبور نبودم آن را همیشه به خاطر داشته باشم و مثل قرص سر وقت مورد استفاده قرار دهم. در طول قرار دادن IUD و بعد از آن گرفتگی شکمی اندکی را تجربه کردم  و کمیلکه بینی داشتم.  اما بعد از آن IUD کارکرد خوبی برای من داشت و مشکلی با آن نداشتم.  هنوز هم از این روش استفاده می کنم. استفاده از IUD انقدرها هم که دیگران فکر می کنند وحشتناک نیست.  اگر درباره درد در طول قرار دادن IUD نگران هستید و از این موضوع واهمه دارید توصیه می کنم ۳۰ دقیقه قبل از اینکار، ایبوپروفن مصرف نمایید.

من همان روز به سر کار باز گشتم:

من از سال ۲۰۰۵ از IUD مسی استفاده می کنم.  چون همیشه به دنبال شکلی از روش پیشگیری بارداری بودم تا بتوانم به راحتی جلوی اینکار را بگیرم. استفاده از این روش برای من که مشکلی نداشت.  قرار دادن IUD  کمی ناراحت کننده بود. من درد کمی را تجربه کردم. اما  همان روز توانستم به سر کارم بر گردم. اصلا توصیه نمی کنم از داروهایی مثل نرم کننده دهانه رحم استفاده کنید.

قبل از اینکه بخواهید از IUD استفاده کنید باید بدنتان را بشناسید:

من تابستان سال ۲۰۱۶ بود که IUD مسی خود را در بدنم قرار دادم.  حالا دو سالی می شود که آن را دارم. من از IUD مسی غیر هورمونی استفاده می کنم. قبل از اینکه بخواهم از این روش استفاده کنم اضطراب بسیار شدیدی داشتم  و  یادم نیست از قرص استفاده کردم یا نه.  استفاده از قرص های ضد بارداری  تاثیرات بدی بر روی بدن من داشت. مثلا با اضافه وزن درگیر شدم و گاهی اوقات افکار خودکشی به سرم می زد. به همین خاطر به دنبال روش غیر هورمونی بودم و می خواستم فرآیند کلی ساده ای داشته باشم. به همین خاطر پزشکم این روش را توصیه کرد.  نمی خواهم دروغ بگویم. قرار دادن IUD کمی ناراحت کننده و ازاردهنده بود.  به همین خاصر پزشک به من قرصی داد تا دهانه رحمم نرم شود اما اصلا برایم کارساز نبود.  فکر می کنم دهانه رحم بسیار سفت و محکمی دارم. زمانی که IUD در بدنم قرار گرفت احساس خوبی نداشتم و حالم خوب نبود. با اینحال بعد از اینکه چند ساعت همه چیز بهتر شد. از آن زمان به بعد مشکل فیزیکی خاصی نداشته ام. نمی دانم این موضوع از لحاظ علمی چقدر درست است اما از  وقتی IUD دارم دوره های قاعدگی ام هم منظم شده است. من که این روش را دوست داشتم.( توجه داشته باشید که هیچ تحقیق علمی که نشان دهد استفاده از IUD می تواند به تنظیم دوره قاعدگی کمک کند وجود ندارد).

من این روش را به سایر خانم ها هم توصیه می کنم ما فکر می کنم قبل از اینکه فردی بخواهد از IUD استفاده کند باید شناخت دقیقی از بدنش داشته باشد. چون من دقیقا زمان دوره های قاعدگی و جزییات آن را می دانستم توانستم مشکلات یا تغییرات را بعد از قرار دادن IUD شناسایی کنم. اگر بخواهم یک نتیجه گیری کلی داشته باشم باید بگویم که این روش توانست زندگی مرا در مسیر مثبت تغییر دهد. از پزشکم به خاطر این پیشنهاد ممنونم/  خوشحالم که  از این روش محافظتی استفاده می کنم.  امیدوارم شما هم تجربه خوبی با IUD داشته باشید.

ایودی مسی

هیچ هورمونی در این روش وجود ندارد، راه حل طولانی مدتی است که مجبور نیستید همیشه ان را بررسی کنید:

من امسال تصمیم گرفتم از روش محافظتی IUD استفاده کنم. به همین خاطر به پیش پزشک رفتم و او IUD مسی را به من پیشنهاد کرد. این روش را انتخاب کردم چون هیچ هورمونی در آن دخیل نیست و یک راه حل طولانی مدت است. بعد از اینکه IUD را در بدنتان قرار دادید مجبور نیستید همیشه ان را بررسی کنید.  روز بعد که IUD را قرار دادم حال عادی نداشتم و اصلا حالم خوب نبود. اولین دوره قاعدگی ام بعد از قرار دادن این وسیله بسیار دردناک بود و خون زیادی از بدنم رفت اما از آن زمان به بعد همه چیز به وضع عادیش بازگشته و مشکلی ندارم.

بهترین روش برای پیشگیری از یک بارداری ناخواسته دیگر است:

بعد از اینکه مجبور شدم جنین موجود در بدنم را سقط کنم تصمیم گرفتم از روش پیشگیری از بارداری IUD استفاده کنم. به همین خاطر به سراغ پزشک رفتم و او IUD مسی را به من پیشنهاد داد.  به نظرم این روش یکی از بهترین روش های موجود برای پیشگیری از بارداری های ناخواسته است. زیرا هیچ  کدام از گزینه های هورمونی برای من کارساز نبود.  وقتی این روش را انجام دادم کمی احساس ناراحتی داشتم. این نکته منفی ماجرا بود. اما نکته مثبت ماجرا این بود که توانستم به طور کلی استفاده از هورمون ها را کنار بگذارم و بدون نگرانی از بارداری ناخواسته به زندگیم ادامه دهم.  نکته منفی این ماجرا برای من این بود که گرفتگی شدید و دردناکی را تجربه کردم و خونریزی شدیدی داشتم که به تدریج باعث کم خونی شد. به خاطر خونریزی شدیدی که منجر به کم خونی شد مجبور شدم آن را بعد از ۱۰ سال از بدنم خارج کنم. اگر خونریزی شدیدی دارید که باعث کم خونی شده است مطمئن شوید که با پزشکتان مشورت می کنید و سطح آهن خونتان را مورد بررسی قرار می دهید.

IUD احساس خوبی در من ایجاد کرد:

من سال هاست که از این روش برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنم. بعد از اینکه به خاطر بارداری ناخواسته مجبور به سقط جنین شدم،  تصمیم گرفتم از IUD استفاده کنم. مجبور بودم از D&C برای حل مشکل سقط جنین استفاده کنم. پزشک به من گفت که بعد از این روش بهتر است از IUD استفاده کنم تا مشکلات فیزیکی و روحی را کمتر نمایم و فرآیند ریکاوری از دو گزینه را در کنار هم داشته باشم. به نطر من این یک تصمیم گیری عالی بود و به خاطر این پیشنهاد از پزشکم ممنونم. واقعیت این است که بارداری ناخواسته به من نشان داد که روش های کنترل بارداری که قبلا مورد استفاده قرار می دادم کمکی به من نکرد و  باید از روش دیگری برای این منظور استفاده می کردم.

کلا از اینکه از IUD استفاده می کنم خوشحالم. حالا ذهن ارامی دارم و مجبور نیستم مدام به روش های مختلف پیشگیری از بارداری فکر کنم.  بعد از اینکه IUD را در بدنم قرار دادم برای شش ماه گرفتگی های شدید و دردناک شکمی و خونریزی شدیدی را در دوره های قاعدگی تجربه می کردم با اینحال  هر کدام از دوره های قاعدگی برای من قابل مدیریت بود و بعد از یکسال همه چیز به حالت عادی بازگشت.  بهتر است بگویم که فرآیند قرار دادن IUD اصلا خوب نبود. اما فکر کنم می توانید آن را تحمل کنید. پزشک به من کمک کرد جزییات بیشتری از این فرآیند داشته باشم. اینکار کمک کرد دقیقا بدانم چه اتفاقی در حال رخ دادن است و خودم را برای درد، ناراحتی یا مشکلات فرآیند آماده کنم.  به شما هم توصیه می کنم قبلا از اینکه به سراغ استفاده از روش هایی همچون IUD بروید با پزشک تان مشورت نمایید. در این شرایط قادر خواهید بود انتظارات منطقی از فرآیند موجود داشته باشید.. من که از این فرآیند راضی هستم و فعلا مشکلی با آن ندارم.

برای ۴ ماه دوره های قاعدگی غیر قابل تحملی داشتم اما در حال حاضر هیچ دردی ندارم:

نمی خواهم شما را نگران کنم اما من از سال ۲۰۱۷ از IUD مسی استفاده می کنم. فرآیند قرار دادن IUD کمی دردناک بود و برای ۴ ماه پس از آن دوره های قاعدگی غیر قابل تحملی داشتم. این دوره ها برای من دردناک، سنگین و غیر قابل تحمل بود و باعث شد احساس ضعف کنم. اما در حال حاضر  هیچ دردی ندارم.  در حال حاضر دوره های قاعدگی ام در دو روز اول سنگین است و خودم را برای آن آماده می کنم. اگر تصمیم دارید از IUD برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید توصیه می کنم زیاد تحقیق کنید.  سوالات خودتان را از یک پزشک مجرب بپرسید و به بدنتان گوش کنید.

چیزی که این روش برای من داشت این بود که مجبور نیستم همیشه به فکر پیشگیری از بارداری باشم:

من همیشه به دنبال روش  پیشگیری از بارداری عاری از هورمون بودم. به همین خاطر در سال ۲۰۱۵ تصمیم گرفتم از IUD مسی استفاده کنم. از قرار دادن آن واهمه داشتم چون از دوستان و اشنایانم شنیده بودم که این فرآیند دردناک است اما راحت تر از آن چیزی بود که فکرش را می کردم. بعد از چند ثانیه دردناک، همه مشکلات حل شد و از آن زمان به بعد نسبت به کاری که کرده ام خوشحالم. متوجه شدم که دوره های قاعدگی دردناک و سنگینی دارم اما این دوره ها برایم قابل مدیریت بود. چیزی که برای من جالب و جذاب بود و از آن لذت می برم این است که دیگر مجبور نیستم به فکر روش های کنترل بارداری باشم. حالا همیشه محافظت شده هستم و بدنم می تواند کارها را خودش جفت و جور کند. خوشحالم که این روش برای من کارکرد خوبی داشت. این روش جزو ارزان ترین روش های کنترل پیشگیری از بارداری است و می تواند یک روش موثر هم برای خانم ها باشد. پس زیاد نگران این فرایند نباشید و خودتان را از فکرهای بیهوده رها کنید. حتما با پزشک تان مشورت نمایید.

 

کاش دکترها  گزینه های مدیریت درد بیشتری برای برداشتن و گذاشتن IUD در اختیار بیماران قرار می دادند:

من سال ۲۰۱۷ بود که IUD را در بدنم قرار دادم و در سال ۲۰۱۸ ان را خارج کردم. چند سالی بود که به این فکر می کردم دیگر نمی خواهم بچه دار شوم. به همین خاطر تصمیم گرفتم از این روش کنترل بارداری استفاده کنم.

وقتی مصرف قرص های ضد بارداری را کنار گذاشتم از اینکه گزینه غیر هورمونی را برای کنترل بارداری انتخاب کرده بودم بسیار خوشحال بودم. تجربه ای که با IUD داشتم بسیار مثبت بود. من درد یا خونریزی شدیدی در دوره های قاعدگی ام  نداشتم.  می توانستم بدون استفاده از هورمون دوره های قاعدگی ام را پیگیری کنم و شرایط خوبی داشتم. دوره های قاعدگی من قبلا هم طولانی بود و وقتی تست باروری دادم متوجه شدم کم کاری تیروئید دارم و شرایطم به درمان پاسخ خوبی داد.  چند ماه بعد بود که فهمیدم چگونه بدون اینکه به خودم فشار بیاورم می توانم تخمک گذاری ام را پیگیری کنم. به همین خاطر از اینکه IUD داشتم پشیمان نبودم. با اینحال فرآیند گذاشتن و برداشتن IUD جرو دردناک ترین تجربه هایی بود که در زندگی ام داشتم. برای چنین فرآیند دردناکی اماده نبودم و پاسخ خوبی به آن نداشتم.  وقتی فشار خون و ضربان قلبم  به طور ناگهان افت پیدا کرد غش کردم.  بعد از چند ساعت ضربان قلبم به حالت نرمال بازگشت و چند ساعتی در اتاق اورژانس بودم و همه چیز تحت کنترل بود.  توجه داشته باشید که از نقطه نظر پزشکی چنین شرایطی کاملا غیر عادی است. معمولا افراد بعد از چند دقیقه حالشان بهتر می شود. اما  وقتی می خواستم IUD را بردارم به سراغ پزشک رفتم و او نتوانست حلقه را پیدا کند.  به همین خاطر برای برداشتن آن از ابزارهای مخصوصی استفاده کرد که شرایط بسیار دردناک و ناراحت کننده ای بود. این فرآیند با موفقیت انجام نشد به همین خاطر برای برداشتن IUD وقت عمل گرفتم. به خاطر تجربه ای که پزشکم داشت توصیه کرد از بیهوشی عمومی استفاده کنم. اما این فرآیند هم کمی برایم دشوار بود و چند روز طول کشید تا  حالم کمی بهتر شود.

حالا سعی داریم دوباره بچه دار شویم.  از اینکه از IUD استفاده کردم اصلا پشیمان نیستم و فکر نمی کنم دوباره بخواهم از قرص های ضد بارداری استفاده کنم. به خاطر داشته باشید که فرآیند برداشتن و گذاشتن IUD یک فرآیند معمولی است اما هنوز هم جزو فرآیندهای تهاجمی محسوب می شود. درباره مدیریت درد قبل از گذاشتن یا برداشتن IUD با پزشک تان مشورت کنید و ببینید چگونه می توانید دردتان را کمتر نمایید. اگر او بتواند مسکن قوی تری نسبت به ایبوپروفن در اختیارتان بگذارد آن را مصرف کنید اگر دوست دارید از روش های کنترل بارداری غیر هورمونی برای بازه زمانی طولانی مدت استفاده کنید توصیه می کنم از IUD بهره ببرید. به هر حال من دوست دارم از روش های غیر تهاجمی و غیر هورمونی استفاده کنم.  پزشکان باید بتوانند برای این فرآیند ملاحظات بیشتری فراهم آورند و گزینه های  مدیریت درد بیشتری در اختیار بیمارانشان قرار دهند

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید