دخترانه
مجله سلامت!

۵ راه کاهش خطر ابتلا به بیماریهای دستگاه گوارش

بیماریهای دستگاه گوارش:۵ راه کاهش خطر ابتلا به بیماریهای دستگاه گوارش

اگر آسپیرین با دوز پایین همراه با سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مصرف شود؛ راه­های متعددی برای به حداقل رساندن این عوارض جانبی وجود دارد:

 • مصرف عامل مهارکننده­ی پمپ پروتون ممکن است این خطر را کاهش دهد. مهارکننده­های پمپ پروتون (PPIs) مانند Prilosec (امپرازول)، نکسیوم (اسموپرازول)، پریواسید (لانسوپرازول) یا اسیفکس (رابیبرازول) می­توانند اسید معده را کاهش دهند؛ در عین حال با برخی از اثرات اسیدی مستقیم داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مقابله می­کنند. بهتر است که مهارکننده­های پمپ پروتون با معده­ی خالی ۳۰ دقیقه قبل از اولین وعده­ی غذایی مصرف شوند تا بیشترین تاثیر را داشته باشند.

بیماریهای دستگاه گوارش

 • داروی ضد التهابی غیر استروئیدی را انتخاب کنید که کمتر احتمال دارد موجب خونریزی شود. برخی از داروهای ضد التهابی کمتر رایج مانند Disalcid (سالسالات)، سلبرکس با دوز پایین (سلکوکسیب)، ولتارن (دیکلوفناک) و موبیک (ملوکسیکام) می­توانند در درمان درد موثر باشند و خیلی کمتر احتمال دارد موجب خونریزی شوند. علاوه بر این، در مقایسه با ایبوپروفن یا ناپروکسن، این داروها کمتر احتمال دارد با مزایای آسپیرین در محافظت از قلب تداخل کنند.
 • برای درمان ورم مفاصل، از داروهای دیگری به غیر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی استفاده کنید. برای افرادی که واقعا به آسپیرین با دوز کم نیاز دارند و در معرض خطر علائم گوارشی هستند؛ تغییر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی به داروهایی غیر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ممکن است مناسب­ترین گزینه باشد. این داروها عبارتند از: تیلنول (استامینافن) که درد را تسکین می­دهد؛ اما هیچ اثر ضد التهابی ندارد و اولترام (ترامادول) که موجب کاهش شدید درد می­شود؛ اما به نسخه نیاز دارد.
 • از درمان­های دارویی غیر خوراکی استفاده کنید. با اجتناب از مصرف داروهای خوراکی، شما ذاتاً در معرض خطر کمتر ابتلا به مشکلات معده یا زخم معده هستید. کرم­های ضد درد موضعی که باعث احساس گرمی یا سردی می­شوند؛ گاهی اوقات برای تسکین درد موضعی کافی هستند. همچنین پچ­های زیر پوستی وجود دارد که حاوی ایبوپروفن هستند و گزارش شده است که بعد از ۱۲ ساعت موجب تسکین درد می­شوند.
 • یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی انتخاب کنید که کمتر احتمال دارد موجب خونریزی شود. اگر هر روز آسپیرین با دوز کم مصرف می­کنید؛ احتمالا تحت درمان یک متخصص عمومی یا متخصص قلب هستید. در چنین مواردی، مهم است که پزشک شما بداند چه دارویی مصرف می­کنید. این موضوع انجام آزمایش­های لازم برای نظارت بر میزان خون، عملکرد کبد و عملکرد کلیه شما را الزامی می­کند. آزمایش­ها معمولا از زمان شروع هر ۸ تا ۱۰ هفته یک بار تکرار می­شوند و زمانی که عملکرد خون انسان طبیعی شده و ثابت می­شود؛ هر ۳ تا ۶ ماه انجام می­شوند.

بیماریهای دستگاه گوارش

۱۰علایم بیماریهای گوارشی

دستگاه گوارش ما حاوی مقدار نامتناسبی از میکروب ها است و آنها برای مبارزه با عوامل بیماری‌زا مانند باکتری ها و ویروس ها ضروری هستند. بر همین اساس، حفظ سلامت دستگاه گوارش یکی از بهترین روش ها برای حفظ سلامت ذهن و جسم است.

 • احساس اضطراب، افسردگی یا غم

شاید در نگاه نخست پیوند بین دستگاه گوارش و احساسات عجیب به نظر برسد. اما آیا می دانستید که ۷۰ درصد از سروتونین بدن شما در دستگاه گوارش یافت می شود؟ سطوح پایین سروتونین با خلق و خوی ناپایدار، افسردگی، و عملکردهای فیزیولوژیکی مانند گوارش، خوردن و خوابیدن پیوند خورده است.

 • هوس فراوان برای غذاهای سرشار از قند

لپتین و گرلین پروتئین هایی هستند که عملکردی مشابه با هورمون هایی دارند که اشتها را تثبیت می کنند و باکتری های دستگاه گوارش مقدار قابل توجهی از آنها را ترشح می کنند. این پروتئین ها بر هوس های غذایی ما تاثیرگذار هستند. بر همین اساس، اگر علاقه عجیبی به مصرف مواد غذایی حاوی قند فراوان دارید، باکتری ها با این نوع ماده ناسالم سازگار شده اند. در نتیجه، دستگاه گوارش شما دوز قند روزانه خود را طلب می کند. اصلاح مشکلات دستگاه گوارش می تواند باکتری هایی که موجب هوس های قندی می شوند را محدود سازد.

 • پیش دیابت یا دیابت

در مطالعه ای که در نشریه Endocrinology Connections منتشر شد، سه دانشمند روس ارتباط بین میکروب های روده بزرگ و ابتلا و پتانسیل ابتلا به دیابت نوع ۲ را نشان دادند.

برخی باکتری های دستگاه گوارش یک واکنش ایمنی را تحریک می کنند که موجب التهاب در تمام بدن، از جمله کبد و سلول های چربی می شود، که می تواند بر سوخت و ساز کلی و حساسیت کبد تاثیرگذار باشد.

 • مشکلات پوستی

راش های پوستی و بیماری پوستی مزمن اگزما ممکن است نشان دهنده مشکلی در دستگاه گوارش، به ویژه عدم تعادل در باکتری های خوب باشند. سندرم روده نشت پذیر، بیماری که غذاهای اضافی به جای گوارش در روده از آن خارج می شوند، می تواند موجب شکل گیری التهاب در بدن و سرکوب سیستم ایمنی شود.

 • ناراحتی های گوارشی

مشکلات دستگاه گوارش حاد مانند نفخ، اسهال، و تولید گاز می توانند نشان دهنده عدم تعادل در باکتری های دستگاه گوارش باشند. اجابت مزاج نامنظم یا تولید بیش از اندازه گاز ممکن است نشان دهنده سطوح پایین اسید معده باشند که بر توانایی تجزیه مواد غذایی تاثیرگذار است.

 • بیماری خودایمنی یا سرکوب ایمنی

سندرم روده نشت پذیر و عدم تحمل گلوتن اغلب به عنوان کاتالیزوری برای بیماری های خودایمنی عمل می کنند. مشکلات دستگاه گوارش می توانند به بیماری های حاد و مزمن منجر شوند.

به گفته دکتر آلسیو فاسانو، زیست شناس مخاطی، شواهدی در حال رشد وجود دارند که نشان می دهند افزایش نفوذپذیری روده نقشی بیماری‌زا در بیماری های مختلف خود ایمنی از جمله بیماری سلیاک و دیابت نوع ۱ دارد.

 • آلرژی های غذایی یا حساسیت غذایی افزایش یافته

نمونه های عدم تحمل غذایی (به عنوان مثال، عدم تحمل لاکتوز) تقریبا همیشه محصول جانبی سندرم روده نشت پذیر هستند. فرد مبتلا به سندرم روده نشت پذیر توانایی گوارش کامل غذا را ندارد. در همین راستا، غذا به جای آن که در روده باقی بماند و گوارش شود، وارد جریان خون می شود. هنگامی که غذا از روده فرار می کند، بدن آن را به عنوان یک عامل تهدیدکننده در نظر می گیرد و واکنش ایمنی را آغاز می کند. ابتلا یا وخیم‌تر شدن آلرژی های غذایی و حساسیت ناگهانی به برخی مواد غذایی خاص ممکن است نشان دهنده مشکلی در دستگاه گوارش باشند.

بیماریهای دستگاه گوارش

 • بوی بد دهان

عدم تعادل میکروبی در روده می تواند به بخش های دیگر بدن از جمله دهان منتقل شود، که در این شرایط بوی بد دهان یا نفس بدبو شکل می گیرد. عدم تعادل یا نوسانات در جمیعت میکروبی دستگاه گوارش، بدن را بیش از پیش مستعد ابتلا به بیماری هایی می کند که نفس بدبو را موجب می شود، که از آن جمله می توان به بیماری کلیوی یا دیابت اشاره کرد.

 • مشکلات خواب یا بی خوابی

دشواری در به خواب رفتن و بی خوابی نشان دهنده برخی عدم تعادل های شیمیایی در مغز هستند. همان گونه که پیش‌تر اشاره شد، دستگاه گوارش ما حفظ و تنظیم سروتونین را انجام می دهد که یک انتقال دهنده عصبی ضروری برای تحریک و تنظیم الگوهای خواب است. هنگامی که سطوح سروتونین نامتعادل یا کم است این شرایط می تواند به بی خوابی یا دشواری در به خواب رفتن منجر شود.

 • نوسانات وزن

برخی باکتری های دستگاه گوارش کاهش وزن را تحریک می کنند که از نوع خوب نیست. به عنوان مثال، مقادیر بیش از حد میکروب ها در روده کوچک می تواند در جذب چربی، مواد معدنی و ویتامین ها اختلال ایجاد کند.

در مقابل، برخی باکتری های دستگاه گوارش افزایش وزن را از طریق دریافت کالری بیشتر از غذا موجب می شوند. تجربه تغییرات غیر قابل توضیح وزن برای فردی که مشکل دستگاه گوارش دارد، چندان غیر معمول نیست.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید