دخترانه
مجله سلامت!

تولید اسپرم سالم بارداری &

تولید اسپرم سالم بارداری: تعداد اسپرم پایین به عنوان بخشی از آزمون تجزیه و تحلیل اسپرم تشخیص داده می شود. تعداد اسپرم ممکن است از رایانه برای اندازه گیری تعداد اسپرم استفاده شود. اسپرم جدید به طور مداوم در بیضه تولید می شود و حدود ۴۲ تا ۷۶ روز به طول می انجامد. بنابراین، یک تجزیه و تحلیل مایع منی نشان دهنده محیط شما در سه ماه گذشته است. هر گونه تغییرات مثبت انجام شده برای چند ماه نشان داده نخواهد شد.

 تولید اسپرم سالم برای بارداری

محل تولید اسپرم سالم مرد برای بارداری :در انسان اسـپرم در بیضه  ساخته میشود و پس از تکامل، با منی از بدن خارج می‌شود. شکست در ساخت یا آزادسازی اسپرم می‌تواند موجب ناباروری درمردان شود. در واقع تولید اسپرم یکی از پیچیده‌ترین و طولانی‌ترین فرایندها ی بدن است که با تخصصی شدن سلول‌های جنسی اولیه در دوران جنینی آغاز می‌شود و بعد با اسپرم‌سازی و تمایز اسـپرم در بیضه‌ها در دوران بلوغ ادامه پیدا می‌کند.

تعداد اسپرم پایین به عنوان بخشی از آزمون تجزیه و تحلیل اسپرم تشخیص داده می شود. تعداد اسپرم ممکن است از رایانه برای اندازه گیری تعداد اسپرم استفاده شود.اسپرم جدید به طور مداوم در بیضه تولید می شود و حدود ۴۲ تا ۷۶ روز به طول می انجامد. بنابراین، یک تجزیه و تحلیل مایع منی نشان دهنده محیط شما در سه ماه گذشته است. هر گونه تغییرات مثبت انجام شده برای چند ماه نشان داده نخواهد شد.

محل تولید اسپرم سالم مرد برای بارداری

عوامل هورمونی محرک اسپرم  سازی

  • چند هورمون در اسپرماتوژنز نقش اساسی را دارند.
  • ۱- تستوسترون که از سلول‌های لیدیگ در میان‌بافت بیضه ترشح می‌شود.
  • ۲- هورومون زردساز (lh) که از غده هیپوفیز قدامی ترشح می‌شود.
  • ۳- هورمون محرک فولیکول (fsh) که آن هم از غده هیپوفیز قدامی ترشح می‌شود.
  • ۴- استروژن‌ها که بر اثر تحریک سلول‌های سرتولی با fsh از تستوسترون ساخته می‌شوند.
  • ۵- هورمون رشد (و نیز بیشتر هورومون‌های دیگر) برای کنترل اعمال متابولیک زمینه‌ای در بیضه‌ها لازم است.

یکی از رایج ترین علل کم تعداد اسپرم، جمع آوری ناقص یا نادرست نمونه اسپرم است. تعداد اسپرم نیز اغلب نوسان می کند. به دلیل این عوامل، اکثر پزشکان دو یا چند نمونه منی را در طول زمان برای اطمینان از همبستگی بین نمونه ها بررسی می کنند.

مراحل تولید اسپرم در اپیدیدیم

اسپرم پس از ساخته شدن در لوله‌ های منی‌ساز به چند روز وقت برای عبور از اپیدیدیم ۶ متری نیاز دارد. اسپرم برداشته شده از لوله‌ های منی‌ساز یا قسمت‌های اولیه اپیدیدیم بی تحرک است و قدرت بارورسازی تخمک را ندارد. اما اسپرم پس از ۱۸ تا ۲۴ ساعت ماندن در اپیدیدیم، قدرت تحرک می‌یابد، گرچه پروتئین بازدارنده در مایع اپیدیدیم وجود دارند که تا پس از انزال مانع از تحرک نهایی آن می‌شوند.

مشکلات انزال برای تجزیه و تحلیل اسپرم

می توانید به یک متخصص ارولوژی مراجعه کرده و آزمایش شمارش اسپرم را انجام دهید. به طور معمول در هر انزال باید بیش از ۲۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر از مایع منی وجود داشته باشد که کمتر بودن میزان اسپرم از مقدار طبیعی احتمال باروری را کاهش می دهد. تعداد کمتر از ۲۰ میلیون اسپرم در یک سی سی از مایع منی در صورتی که منجر به بارداری شود باعث ۸۰ درصد احتمال دختر دار شدن می شود.

اغلب نمونه های اسپرم باید در کلینیک باروری ، در یک اتاق جدا برای این منظور تولید شوند. در حالی که یک کلینیک خوب بهترین راه برای ایجاد حس حریم خصوصی است، هنوز خانه یا اتاق خواب شما نیست.آیا شما می توانید نمونه های اسپرم را در خانه بگیرید. داشتن یک نمونه در خانه ممکن است خیلی ساده تر از انجام دادن آن در دفتر دکتر باشد.این که آیا این ممکن است یا نه، بستگی به پروتکل های کلینیک شما، و همچنین اینکه چقدر دور شما زندگی می کنید. زمان سفر طولانی می تواند منجر به اسپرم مرده شود، که نه برای آزمایش و نه برای اهداف درمان مناسب است.

با این حال، اگر فکر می کنید در خانه احساس اضطراب بیشتری خواهید داشت، درباره این گزینه ارزشمند است. اگر کلینیک شما دور است، ممکن است که آن را به آزمایشگاهی منتقل کنید که نزدیک به خانه باشد.برای یک دوره درمان، ممکن است بخواهید یک اتاق را در یک هتل در نظر بگیرید.

استفاده از روان کننده

به طور معمول، هنگام تولید یک نمونه مایع اسپرم از شما خواسته می شود که  از یک روان کننده استفاده کنید.  اکثر روان کننده ها می توانند به اسپرم خسارت یا مانعی ایجاد کنند، حتی کسانی که اسپرمی نیستند. اگر به روان کننده نیاز دارید، گزینه ای وجود دارد. پیش دانه یک روان کننده دوستدار اسپرم مناسب برای اهداف باروری است. این به اسپرم صدمه نمی زند و می تواند برای آزمایش و درمان استفاده شود.

از یک ویبراتور یا اسباب بازی جنسی برای تشویق انزال استفاده کنیدگزینه دیگری این است که از اسباب بازی جنسی یا ویبراتور برای کمک استفاده کنید.از یک مجموعه کاندید ویژه برای تجزیه و تحلیل اسپرم و درمان باروری استفاده کنیدیکی از گزینه هایی که ممکن است نمونه اسپرم بهتر از خود تحریک ایجاد کند، استفاده از یک کاندوم  تخصصی است. توجه داشته باشید که شما نمیتوانید از یک کاندوم معمولی استفاده کنید.آیا قبل از جمع آوری نمونه از انزال برای حداقل دو تا نه روز جلوگیری کرده اید

نمونه دوم را حداقل دو هفته پس از اولین بار جمع آوری کنید .از استفاده از روان کننده ها اجتناب می کنید زیرا این محصولات می توانند بر تحرک اسپرم تاثیر بگذارند

محل تولید اسپرم سالم مرد برای بارداری

نتایج تجزیه و تحلیل اسپرم

تراکم عادی اسپرم از ۱۵ میلیون تا بیش از ۲۰۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی است. اگر شما کمتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر یا کمتر از ۳۹ میلیون اسپرم در هر انسداد داشته باشید، تعداد اسپرم شما کم است. شانس گرفتن همسر باردار با کاهش تعداد اسپرم ها کاهش می یابد. برخی از مردان هیچ اسپرم در اسپرم خود ندارند.این به عنوان azoospermia شناخته می شود .

عوامل متعددی در تولید مثل وجود دارد، و تعداد اسپرم در مایع منی تنها یک مورد است. بعضی از مردان با کمترین تعداد اسپرم، با موفقیت،پدران  فرزندانشان هستند. به همین ترتیب، برخی از مردان با شمارش اسپرم طبیعی قادر به پدر  شدن نیستند. حتی اگر اسپرم کافی داشته باشید، دیگر عوامل برای رسیدن به حاملگی، از جمله حرکت طبیعی  مهم هستند.

نتایج آزمایش آنالیز اسپرم

توجه داشته باشید که ممکن است در آزمایشگاه‌های مختلف، مقادیر متفاوتی به عنوان مقدار طبیعی تلقی شود. به همین دلیل، بررسی نتایج آزمایش باید توسط پزشک انجام شود. مواردی که معمولاً در آزمایش اسپرم بررسی می‌شود در زیر آمده است:

حجم مایع منی:  مقدار بین ۳ تا ۶ میلی‌لیتر در هر انزال طبیعی است. پایین یا بالا بودن غیرطبیعی حجم مایع ممکن است منجر به مشکلات باروری شود.

زمان مایع شدن:. منظور از زمان مایع شدن منی، مدت زمان لازم برای تبدیل شدن آن از حالت ژله‌ای به حالت مایع است. زمان مایع شدن بین ۱۰–۲۰دقیقه پس از جمع‌آوری طبیعی است و زمان طولانی برای مایع شدن منی ممکن است نشانه‌ای از عفونت باشد.

تعداد اسپرم‌ها: برای این کار، تعداد اسپرم موجود در هر میلی‌لیتر از مایع منی خارج‌شده در یک انزال شمارش می‌شوند. ۲۵ میلیون اسپرم یا بیشتر در هر میلی‌لیتر طبیعی است. تعداد بسیار کم اسپرم می‌تواند باعث ناباروری شود، اگرچه بدین معنا نیست که مرد نمی‌تواند صاحب فرزند شود؛ مردانی با تعداد اسپرم زیر یک میلیون نیز توانسته‌اند پدر شوند.

مورفولوژی یا شکل اسپرم:. بیش از ۴۰ درصد از اسپرم‌ها باید شکل طبیعی داشته باشند. اسپرم می‌تواند به شکل‌های غیرطبیعی باشد. اسپرم‌ها ممکن است دو سر یا دو دُم، دم کوتاه، سر کوچک؛ سر سوزنی یا سر گرد به جای بیضی داشته باشند. اسپرم‌های غیرطبیعی ممکن است قادر به حرکت به شکل طبیعی یا نفوذ در تخمک نباشد.

تحرک اسپرم: برای بررسی تحرک اسپرم، آزمایشگاه تعداد یا درصد اسپرم‌هایی را بررسی می‌کند که حرکت پیش‌روندۀ طبیعی دارند. به طور طبیعی بیش از ۶۰ درصد اسپرم‌ها بعد از یک ساعت باید حرکت طبیعی پیش‌رونده نشان دهند. اسپرم باید قادر به حرکت پیش‌رونده از طریق ترشحات دهانۀ رحم برای رسیدن به تخمک باشد. داشتن درصد بالایی اسپرم که نمی‌توانند به خوبی شنا کنند، ممکن است باروری را دشوار کند.

PH مایع منی: میزان اسیدی یا قلیایی بودن میزان اسپرم را نشان می‌دهد. PHمایع منی از ۸تا ۹طبیعی است. بالا یا پایین بودن غیرطبیعی ph مایع منی می‌تواند اسپرم را بکشد یا چگونگی حرکت یا نفوذ اسپرم در تخمک را تحت تأثیر قرار دهد.

گلبول‌های سفید: به طور طبیعی نباید گلبول‌های سفید در مایع منی وجود داشته باشد. وجود باکتری یا تعداد زیادی گلبول‌های سفید ممکن است نشانه‌ای از عفونت باشد.

سطح فروکتوز: فروکتوز یک نوع قند است که انرژی لازم برای فعالیت اسپرم را فراهم می‌کند.

تعداد کم اسپرم یا وجود نداشتن اسپرم، ممکن است ناشی از عوارضی مانند ورم بیضه، واریکوسل، سندرم کلاین‌فلتر و پرتودرمانی روی بیضه‌ها باشد. بیماری‌ای مانند اوریون نیز می‌تواند باعث کوچک شدن یا آتروفی بیضه‌ها شود. اگر تعداد کمی اسپرم در نمونۀ مایع منی وجود داشته باشد یا درصد بالایی از اسپرم‌ها غیرطبیعی باشند، ممکن است آزمایش‌های بیشتری انجام شود. آزمایش‌های دیگر ممکن است شامل اندازه‌گیری هورمون‌هایی مانند تستوسترون، هورمون لوتئینه‌کننده یا lh و پرولاکتین باشد. ممکن است نیاز به بررسی یک نمونۀ کوچک یا همان بیوپسی از بیضه‌ها باشد تا تعداد اسپرم یا تحرک بسیار کم آن بررسی شود.

بسته به یافته های اولیه، پزشک شما ممکن است آزمایش های دیگری را برای یافتن علت کم بودن تعداد اسپرم و سایر علل احتمالی ناباروری مردان توصیه کند. این می تواند شامل موارد زیر باشد:سونوگرافی این آزمایش با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا به بیضه ها و ساختارهای حمایت کننده نگاه می کند.

تست هورمون پزشک شما ممکن است یک آزمایش خون را برای تعیین سطح هورمون های تولید شده توسط غده هیپوفیز و بیضه توصیه کند که نقش کلیدی در رشد جنسی و تولید اسپرم دارد.ادرار پس از انزال اسپرم در ادرار می تواند نشان دهد اسپرم شما در حال حرکت به عقب به مثانه باشد.

آزمایشات ژنتیکی وقتی که غلظت اسپرم بسیار پایین است، علل ژنتیکی می توانند درگیر شوند. تست خون می تواند نشان دهد که آیا تغییرات ظریف در کروموزوم Y وجود دارد – علائم اختلال ژنتیکی. تست ژنتیک نیز ممکن است دستورالعمل برای تشخیص سندرم های مختلف مادرزادی یا ارثی باشد.

بیوپسی بافتی این آزمایش شامل حذف نمونه هایی از بیضه با سوزن است. نتایج بیوپسی بیضه می تواند بیان کند که تولید اسپرم طبیعی است. در صورت بروز این مشکل احتمال بروز انسداد یا مشکل دیگری در انتقال اسپرم وجود دارد. با این حال، این آزمایش معمولا در شرایط خاصی استفاده می شود و معمولا برای تشخیص علت ناباروری استفاده نمی شود.

تست آنتی بادی ضد اسپرم. این آزمایشها که برای بررسی سلولهای ایمنی (آنتیبادیها) که به اسپرم حمله می کنند و بر توانایی آنها در عملکرد تاثیر می گذارد، معمول نیستند.

آزمایشات عملکرد اسپرم تخصصي. تعدادی از تست ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا بررسی شود که اسپرم شما پس از انزال چگونه زنده می ماند، چگونه می توانند به یک تخمک نفوذ کنند و اینکه آیا مشکل با تخمک وجود دارد. این آزمایش ها به ندرت انجام می شود و اغلب توصیه های درمان را تغییر نمی دهد.

سونوگرافی ترانسکتال برای انسداد لوله هایی که مایع منی (کانال های انزالی و حنجره های سمی) را حمل می کنند، بررسی شود.

معاینه عمومی توسط یک متخصص اورولوژی

نمونه خون، به ویژه برای بررسی سطح هورمون از جمله هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)، تستوسترون، هورمون لوتئینیزه (LH)، استرادیول و پرولاکتین.

آزمایش پیشرفته تست اسپرم، که ممکن است شامل تجزیه و تحلیل اسپرم با کمک کامپیوتر (CASE)، تست آنتی بادی ضد اسپرم، آزمایش DNA DNA، آزمایش تورم هیپو اسموتیک و دیگران باشد.

آزمایش ژنتیکی برای بررسی اختلالات کروموزومی که می تواند ناباروری مردانه را بررسی کند

کراتوتیپ ژنتیکی ، به ویژه اگر سقط جنین اتفاق بیفتد

سونوگرافی Transrectal، scrotal یا کلیوی

تصویر برداری رزونانس مغناطیسی مغز (MRI)

آزمایش ادرار آزمایش ادرار، برای بررسی انزال رتروگراد

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید