دخترانه
مجله سلامت!

۱۲ درمان طبیعی خانگی برای عفونت اداری ( UTI )

عفونت اداری :عفونت­های سیستم ادراری، در میان رایج­ترین عفونت های باکتریایی بالینی در بانوان است که حدود ۲۵درصد از تمام عفونت­ها را تشکیل می­دهد. بیش از ۵۰ درصد از زنان، عفونت ادراری و علائم آن را در زندگی خود تجربه کرده­اند، و از آنجایی که آنتی­بیوتیک­ها رایج­ترین درمان­های مرسوم برای عفونت ادراری ها هستند، باکتری­ها به آنتی­بیوتی ک­ها مقاوم شده­اند و عفونت­های راجعه یک نگرانی اساسی هستند.

به همین دلیل، استفاده از درمان­های خانگی برای عفونت ادراری اهمیت دارند تا باکتری­ها را بطور کامل از بین ببرند و خطر توسعه عفونت­های راجعه دستگاه ادراری را در خود کاهش دهند.

عفونت اداری

برخی از بهترین درمان­ها برای عفونت ادراری شامل نوشیدن مقدار زیادی مایعات، حفظ نظافت و خشکی، و مصرف چیزهایی مانند قره­قاط، پروبیوتیک­ها، ویتامینC و استفاده از اسانس­های روغنی است. به خواندن ادامه دهید تا تمامی ۱۲ درمان خانگی من برای را بدانید.

۱۲ درمان خانگی برای عفونت ادراری

 1. مقدار زیادی مایعات بنوشید

نوشیدن آب یا مایعات در تمامی طول روز، به شسته شدن شدید باکتری­ها از سیستم شما، کمک می­کند.  مصرف به شدت اندک مایعات ممکن است یک فاکتور مهم در بیماریزایی عفونت­های دستگاه ادراری باشد- تنها یکی از دلایل متعدد برای اینکه همیشه آب کافی بنوشید. حداقل یک لیوان آب برای هر وعده غذایی و عصرانه روزانه به منظور شسته­شدن باکتری­هایی که می­توانند منجر به عفونت شوند، بنوشید.

۲ افزایش دفعات ادرار

افزایش دفعات ادرار و وقتی که اضطرار ایجاد می­شود، اطمینان ایجاد می­کند که باکتری­ها در ادرار رشد نمی­کنند که در مثانه باقی بمانند. همچنین مهم است بلافاصله بعد از مقاربت جنسی ادرار کنید تا باکتری­هایی که ممکن است به زهدان وارد شده­اند شسته­شده و خارج شوند. مطالعات نشان داده­اند که نگه­داشتن ادرار برای مدت طولانی به باکتری­ها اجازه می­دهد تا در دستگاه ادراری تکثیر شده و منجر به عفونت دستگاه ادراری شوند.

 1. خشک و تمیز بمانید

زنان باید از جلو تا عقب، علی­الخصوص بعد از دفع مدفوع، را تمیز کنند. این سبب ایجاد اطمینان از این می­شود که باکتری­ها نمی­توانند به زهدان وارد شوند. همچنین پوشیدن لباس­ها و زیرپوش­های تا حدودی شل اهمیت دارد، که به هوا اجازه می­دهد تا مجرای ادراری را خشک نگه دارد. پوشیدن جین­های خیلی تنگ یا موادی مانند نایلون می­تواند مشکل­ساز باشد زیرا رطوبت می­تواند به دام افتد، که به باکتری­ها اجازه رشد را می­دهد.

 1. امتناع از اسپرم­کش­ها

اسپرم­کش­ها می­توانند تحریک را افزایش دهند و به باکتری­ها اجازه رشد می­دهند. استفاده از کاندوم­های بدون چربی نیز می­تواند سبب خارش شود، بنابراین کاندوم­های چربی­دار انتخاب کنید که حاوی اسپرم­کش­ها نیستند

عفونت اداری

 1. پروبیوتیک­ها

بخاطر ایجاد مقاومت باکتریایی، یکی از نویدبخش­ترین درمان­های خانگی برای ، علی­الخصوص عفونت ادراری ای راجعه، پروبیوتیک­ها هستند. تحقیقات منتشر شده در مجله هندی مجاری ادراری، توضیح می­دهند که فلور باکتریایی خوش­خیم برای پیشگیری از رشد بیش­از­حد میکروارگانیسم­هایی که منجر به بیماری می­شوند، ضروری است.

استفاده از آنتی­بیوتیک­ها، فلور باکتریایی مفید را از بین می­برد، و باکتری­های بیماریزا بطور انتخابی می­توانند بیش از حد بروی سطوح داخلی و بیرونی رشد کنند.

عفونت اداری

پروبیوتیک­ها به حمایت از فلور طبیعی بدن انسان کمک می­کنند که بعنوان یک خط دفاعی عمل می­کند. خوردن غذاهای تخمیری نیز به بازیابی فلور طبیعی بدن و کلنی­سازی مجدد مثانه با باکتری­های مفید کمک می­کند. برخی از سالم­ترین غذاهای تخمیری شامل کفیر، کیمچی، ماست پروبیوتیک، پنیرخام، کلم­ترش و کامبوچا می­شوند.

 1. قره قاط

برخی مطالعات پیشنهاد می­دهند که عصاره قره­قاط ممکن است تعداد UTIهایی که یک فرد در یک دوره ۱۲ ماهه به آن مبتلا می­شود، را علی­الخصوص در خانم­هایی که دچار راجعه هستند، کاهش دهد. هرچند شواهد محدود یا متناقضی درباره توانایی­های قره­قاط برای مدیریت نشانه­ های UTI وجود دارد، با این حال شواهدی وجود دارند .

که نشان می­دهند قره­قاط می­تواند بعنوان یک استراتژی پیشگیرانه استفاده شود. مطالعات حیوانی نشان می­دهند که بنظر می­رسد محصولات قره­قاط از طریق مهار رشد و تشکیل کلونی­های باکتری­هایی که سبب عفونت می­شوند، از جمله E. coli، رایج­ترین باکتری دیده شده در عفونت های دستگاه ادراری، عمل می­کند.

عفونت اداری

 1. سیر

آلیسین، یکی ازاجزای فعال سیر تازه خرد شده، فعالیت­های ضدباکتریایی متنوعی دارد. مشخص شده است که آلیسین به شکل خالص، فعالیت ضدباکتریایی دربرابر دامنه­ای از باکتری­ها ازجمله سویه­های مقاوم به چند داروی E. coli نشان می­دهد. همچنین سیر دارای خواص ضد قارچی، علی­الخصوص دربرابر کاندیدا آلبیکانس، که سبب عفونت­های قارچی می شود، است.

 1. D-مانوز

D-مانوز نوعی قند است که به گلوکز مرتبط است. این ترکیب، به این دلیل در این لیست از درمان­های خانگی برای عفونت ادراری وجود دارد که می­تواند مانع از چسبیدن باکتری­ها به دیواره­های دستگاه ادراری شود. مطالعه­ای در سال ۲۰۱۴ منتشر شده در مجله جهانی دستگاه ادراری، آزمایش کرده است که آیا پودر D-مانوز برای مهار عفونت­های راجعه دستگاه ادراری موثر است یا خیر.

۱۲ عدد از برترین درمان های خانگی عفونت اداری برای UTI

 1. ویتامین C

ویتامین C ادرار را اسیدی­تر می­کند که از رشد E. coli جلوگیری می­کند و فعالیت ایمنی را بهبود می­دهد. یک مطالعه در ۲۰۰۷ نقشی که دریافت روزانه ۱۰۰ میلی­گرم ویتامین C در درمان عفونت­های ادراری طی بارداری ایفا می­کند را مورد ارزیابی قرار دادند. محققین دریافتند که درمان با ویتامین C برای یک دوره سه ماهه می­تواند عفونت­های دستگاه ادراری را کاهش داده و سطح سلامتی را در خانم­های آبستن، بهبوددهد.

 1. روغن میخک

تحقیقات منتشر شده در مجله تحقیقات گیاه­درمانی بیان می­کنند که روغن میخک دارای فعالیت­های ضدمیکروبی، ضدقارچی و ضدویروسی است. مزیت دیگری از روغن میخک این است که دارای صفات ضدالتهابی است، و از آن  برای تسکین درد و بهبود سلامتی استفاده می­شود. میخک می­تواند در یک زمان به مدت دو هفته بطور درونی دریافت شود، اما من توصیه می­کنم که شما این کار را تحت مراقبت متخصص تغذیه یا مراقبین سلامتی انجام دهید.

عفونت اداری

 1. روغن درخت مرمکی

چندین مطالعه حیوانی و انسانی نشان داده­اند که روغن درخت مرمکی دارای صفات ضدباکتریایی، ضدقارچی و ضدانگلی است. به لحاظ تاریخی، این برای درمان زخم­ها و پیشگیری از عفونت­ها استفاده می­شود. این می­تواند بطور موضعی با یک کمپرس سرد یا گرم استفاده شده یا بروی پوست مالیده شود. وقتی که از روغن درخت مرمکی بطور داخلی استفاده می­کنید، با احتیاط عمل کنید؛ مطمئن شوید که از محصول خالص و با کیفیت بالا استفاده می­کنید و این کار را تحت مراقبت مراقبین سلامتی انجام دهید.

 1. روغن پونه کوهی

محققین اعتقاد دارند که اسانس روغنی پونه­کوهی می­تواند بعنوان یک درمان ضدباکتریایی جایگزین برای بهبود فرایند درمان در مورد عفونت­های باکتریایی عمل کند و این ابزاری موثر برای مهار رشد سویه­های مقاوم به آنتی بیوتیک است.

در حقیقت، مزایای روغن پونه کوهی ممکن است نسبت به تجویز آنتی­بیوتیک­ها برتری داشته باشد، زیرا پونه کوهی سبب مقاومت آنتی­بیوتیکی نمی­شود و هیچ گونه اثر جانبی مضری ندارد.

وقتی که روغن پونه کوهی بطور درونی دریافت شود، آن را با آب یا روغن نارگیل مخلوط کنید. من توصیه نمی­کنم که روغن پونه کوهی را بیش از دو بار در هفته در یک زمان دریافت کنید، و این باید تحت راهنمایی­های مراقبین سلامتی شما تجویز شود.

نشانه ­ها و عوامل ایجادکننده UTI

یک UTI، یا عفونت دستگاه ادراری، می­تواند توسط موجوداتی ایجاد شود که برای دیده شدن بدون میکروسکوپ بسیار کوچک هستند، ازجمله قارچ­ها، ویروس­ها و باکتری­ها. برخلاف دفاع­های متعدد و طبیعی بدن باکتری­های مشخصی این توانایی را دارند تا خودشان را به کف دستگاه ادراری متصل کنند و در مثانه، کلیه­ها و مجاری ادراری زیست کنند. اکثریت موارد UTI توسط باکتری E. coli ایجاد می­شوند که می­تواند در مدفوع و حفره­های واژنی، اطراف ورودی مجرای ادراری و در دستگاه ادراری زندگی کند.

عفونت­های دستگاه ادراری، علی­الخصوص در میان خانم­های فعال به لحاظ جنسی در سنین ۱۸ تا ۲۴ به شدت رایج هستند. هرچند یک UTI بطور شاخصی پیچیده یا تهدیدکننده زندگی نیست، بااین حال، این سبب درد و رنج می شود و اثرات منفی بر کیفیت زندگی فرد دارد.

عفونت اداری

عمومأ نشانه­ های یک عفونت ادراری در یک فرد بالغ ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • درد در زمان ادرار
 • حس سوزش در مثانه یا مجرای ادرار در زمان ادرار کردن
 • یک حس نیاز شدید و مکرر برای ادرار کردن، اما با مقدار بسیار کم ادرار
 • دردهای ماهیچه­ای
 • درد شکمی
 • حس خستگی و ضعف
 • ادراری که مات دیده شود
 • ادراری که قرمز یا صورتی روشن دیده شود (نشانه های خون در ادرار)
 • ادرار با بوی قوی
 • درد در لگن خاصره در زنان
 • سردرگمی یا هذیان (در بیماران مسن­تر)

بطور شاخص، یک UTI پیچیده نیست و بعد از دو تا سه روز درمان، از بین می­رود. عوامل جدی­تر شامل مواردی هستند که گاهأ در افراد مسن، افراد دارای سرکوب ایمنی یا زنان باردار هستند که به آنتی­بیوتیک­ها نیاز دارند و به مدت ۷ تا ۱۴ روز درمان نخواهند شد.

چند فاکتور خطرآفرین وجود دارند که احتمال ایجاد عفونت­های دستگاه تنفسی را افزایش می­دهند. این فاکتورهای خطرآفرین و گروه­های با خطر احتمالی بالا عبارتند از:

 • مقاربت جنسی
 • استفاده از اسپرم­کش­ها
 • استفاده از دیافراگم
 • استفاده از کاتتر
 • زنان باردار
 • زنان در دوران پس از یائسگی
 • افرادی که سیستم­های ایمنی سرکوب­شده دارند
 • افراد دارای دیابت

عفونت اداری

یک چالش اساسی UTI این است که آن­ها تمایل به عودت دارند. UTIهای راجعه اساسأ توسط عفونت مجدد با همان عامل بیماریزا ایجاد می­شوند. با هر UTI، خطر احتمالی اینکه زنان به عفونت­های راجعه مبتلا شوند، افزایش می­یابد. تحقیقات پیشنهاد می­دهد که به دنبال یک UTI اولیه، یک مورد از هر ۵ زن یک UTI دیگر را در شش ماه پیش رو، خوهد داشت.

اقدامات در مورد UTIها و درمان های خانگی برای عفونت ادراری

هرچند این درمان­های خانگی برای UTIها مطالعه شده و موثر بودن آن­ها اثبات شده است، با این حال استفاده از این درمان­های خانگی با راهنمایی­های یک فراهم­کننده مراقبت­های سلامتی اهمیت دارد. UTIهای غیرپیچیده باید طی دو تا سه روز درمان شوند. اگر نشانه­ها طی این دوره زمانی فروکش نکردند، فراهم­کننده مراقبت­های سلامتی خود را ملاقات کنید تا اطمینان یابید که مشکلات خاصی وجود ندارند.

عفونت اداری

 درمان­های خانگی برای عفونت ادراری

یک عفونت ادراری ، یا عفونت دستگاه ادراری، توسط ارگانیسم­هایی ایجاد می­شود که برای دیده شدن بدون میکروسکوپ بسیار کوچک هستند که شامل قارچ­ها، ویروس­ها و باکتری­ها می­باشند. نشانه­های UTI شامل درد و حس سوزش در زمان ادرار، درد ماهیچه­ای، ادرار مات، و درد شکمی می­باشند.

گروه­هایی که در معرض خطر ایجاد UTIها هستند شامل زنانی می­شوند که به لحاظ جنسی فعال هستند، و/یا از دیافراگم استفاده می­کنند، زنانی که باردار یا در دوران پس از یائسگی هستند، افرادی که از کاتترها استفاده می­کنند، و افرادی که دارای سیستم­های ایمنی سرکوب شده هستند.

چندین درمان خانگی برای عفونت ادراری وجود دارد که در دسترس می­باشند و از جمله آن­ها می­توان به قره­قاط، سیر خام، پروبیوتیک­ها، ویتامین C و D-مانوزاشاره داشت. اسانس­های روغنی پونه­کوهی، میخک و درخت مرمکی، ممکن است به مهار رشد باکتری­ها کمک کنند.

“عادات توالت”ی مانند اطمینان از کاملأ تمیز بودن پس ازاستفاده از توالت یا مقاربت جنسی، و پوشیدن لباس­های اندکی شل ممکن است به اجتناب از عفونت ادراری کمک کند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید