دخترانه
مجله سلامت!

واکسن: آبله مرغان، دیفتری، فلج اطفال۲۰۱۹

واکسن:یکی از گزارش های موجود در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد بیش از ۹۰ درصد کودکان ۱۹ الی ۳۵ ماهه واکسیناسیون خودشان را به صورت مستمر انجام داده اند.گزارش سال ۲۰۱۶ هم نشان می دهد  حدود ۹۵ درصد کودکانی که وارد مهد کودک شده اند به طور کامل در برابر بیماری هایی همچون سرخک ایمن شده اند و بیش از ۹۴ درصد آن ها در برابر سیاه سرفه ایمن هستند

واکسن: آبله مرغان، دیفتری، فلج اطفال

واکسن: آبله مرغان، دیفتری، فلج اطفال۲۰۱۹

هیچ کس را در این دنیا پیدا نمی کنید که وقتی درباره واکسینه کردن کودکان صحبت می شود بپرسد واکسن چیست و برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرد. این موضوع نشان می دهد همه انسان ها به وجود واکسن اعتقاد دارند.

به خاطر داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق والدین به حرف های افرادی که مخالف واکسن زدن هستند گوش نمی دهند و تلاش دارند کودکانشان را به کمک واکسن ها در برابر بیماری هایی که ممکن است برایشان پیش بیاید محافظت نمایند.

واکسن ها با بافت های جنین سقط شده درست می شوند:

این موضوع هم یکی دیگر از بحث هایی است که افراد مخالف واکسن مطرح می کنند. به خاطر داشته باشید که واکسن ها از بافت های جنین سقط شده تهیه نمی شوند. برخی از واکسن ها هستند که از دیواره سلول هایی که از سلول های فیبروبلاست نشئت گرفته اند تهیه  شده اند. این موضوع در دو شرایط جداگانه در سال ۱۱۹۶۰ رخ داد و به هنگام ایجاد MRC-5 و WI-38 دیده شد. در این شرایط ویروس ها برای ایجاد برخی از واکسن ها رشد داده شدند. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که این دیواره های سلولی بارها و بارها تکثیر می شوند و به سرعت رشد می کنند و در بیشتر موارد سلول های اولیه از بین می برند. به همین خاطر می توان گفت  که سلول های جدیدی برای اینکار استفاده می شود.

زمانی که به این موضوع فکر می کنیم، والدینی که در این باره نگران هستند باید بدانند که :

واکسن ها در شرایط امنی تهیه و تولید می شوند. اگر فردی نخواهد واکسن را انتخاب کند باید شرایطی که ممکن است به خاطر این انتخاب برای کودکش و جامعه ای که در آن زندگی می کند رخ دهد را سبک و سنگین نماید. این موضوع برای والدین که همیشه می خواهند از زندگی کودکانشان محافظت کنند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم  بیشتر بیماری ها را می توان با واکسن ها پیشگیری کرد. پس والدین باید تنها نگران جان فرزندانشان باشند.

واکسن: آبله مرغان، دیفتری، فلج اطفال

واکسن: آبله مرغان، دیفتری، فلج اطفال۲۰۱۹

وارد کردن ویروس به بدن بچه کار درستی نیست:

خیلی از افراد هستند که فکر می کنند وارد کردن ویروس یا میکروب به بدن بچه  در سنین کودکی کار درستی نیست. آن ها فکر می کنند برای انجام اینکار خیلی زود است. شاید ایمنی سازی افراد در دوران کودکی کمی خسته کننده به نظر برسد اما واقعیت این است که اینکار مزایای زیادی هم به همراه دارد. در حقیقت، با وجود اینکه این روزها واکسن های بیشتری دریافت می کنند و بیشتر از قبل در برابر بیماری ها محافظت می شوند اما نسبت به گذشته آنتی ژن هی کمتری با هر واکسن دریافت می نمایند. چرا این موضوع مهم است؟  این آنتی ژن است که سیستم ایمنی را تحریک می کند. اگر درباره تحریک بیش از حد سیستم ایمنی بدن فرزندتان نگران هستید، پس باید به این موضوع خوب فکر کنید. به عنوان مثال  در گذشته کودکان واکسن های مختلفی که در برگیرنده ۲۰۰ پروتئین یا آنتی ژن به ازای هر واکسن بودند را دریافت می کردند اما امروزه چنین نیست. یکی از پزشکان معروف این موضوع را ۱۰ سال پیش در یکی از مقالات خود مورد بررسی قرار داده است. او در این باره چنین می نویسد:

 • زمانی که کودکان متولد می شوند آن ها از محیط استریل رحم وارد دنیایی می شوند که پر از باکتری ها و میکروب های متعدد است.
 • نوزادان تازه متولد شده می توانند در عرض چند ساعت بعد از تولدشان به واکسن ها پاسخ دهند و سیستم ایمنی شان را برای اینکار آماده نمایند.
 • نوزادان کم سن و سال به خوبی می توانند پاسخ های سیستم ایمنی و محافظتی در برابر واکسن های مختلف و به طور همزمان تولید نمایند.

در این مقاله دکتر توضیح می دهد که سیستم ایمنی نوزادان می تواند به تعداد زیادی از آنتی ژن ها پاسخ دهد.  از لحاظ تئوری هر نوزاد تازه به دنیا آمده می تواند در یک بازه زمانی به ۱۰۰۰۰ واکسن پاسخ دهد.  حالا سوال اینجاست که آیا به نظر او می توان در یک بازه زمانی واحد ۱۰۰۰۰ واکسن به کودک زد؟ نه . او تنها توضیح می دهد که کودکان ما با دریافت واکسن دچار مشکل نمی شوند و سیستم ایمنی شان خسته نمی شود.  اجازه دهید این موضوع را با مثال دیگری مورد بررسی قرار دهیم اگر ۱۱ واکسن در آنِ واحد به نوزاد زده شود تنها ۰٫۱ درصد از سیستم ایمنی او مورد استفاده قرر خواهد گرفت. کودکان این همه واکسن را دریافت نمی کنند پس سیستم ایمنی شان  دچار دردسر نمی شود و مشکلی هم برایشان پیش نمی آید. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم نوزادان امروزی در معرض آنتی ژن های کمتری نسبت به قبل قرار می گیرند و جای نگرانی نیست.

ایمنی طبیعی بهتر از ایمنی است که توسط واکسن ها ارائه می شود:

ایمنی طبیعی که بعد از ابتلا به بیماری های عفونی ایجاد می شود چیز بدی نیست و می تواند شما را در برابر آن عفونت مصون سازد. با اینحال ایمنی سازی طبیعی هزینه های گزافی دارد. نیازی به گفتن نیست که کودک شما ممکن است برای چند روز، چند هفته یا چند ماه در این شرایط بیمار شود اما واکسن زدن چنین شرایطی را ایجاد نمی کند.

در زمان هایی که واکسن نبود کودکان به خاطر بیماری هایی که با آن دست و پنجه نرم می کردند با عوارض و مشکلات حادی روبرو می شدند:

 • دیفتری باعث می شد مشکلات و ناتوانی های زیادی در کودکان ایجاد شد. ۵ الی ۲۰ درصد از افراد به خاطر این بیماری جانشان را از دست می دادند.
 • بیماری Hib می توانست اختلالات شنوایی و مشکلات دیگری را ایجاد کند. این شرایط ۲ الی ۵ درصد مرگ را منجر می شد.
 • سرخک باعث پنومونی، تشنج و مرگ در ۰٫۲ درصد موارد می شد.
 • بیماری اوریون باعث التهاب بیضه ها، التهاب تخمدان، پانکراتیت، مننژین، ناشنوایی و گاهی از اوقات مرگ می شد.
 • بیماری فلج اطفال هم مشکل بزرگی محسوب می شد. این بیماری در زمانی که واکسن نبود باعث بروز مننژیت و مرگ ۲ الی ۵ درصد از کودکان می گردید.
 • روتاویروس باعث اسهال شدید و کم آبی بدی می شد و ۲۰ الی ۶۰ مرگ را در سال ایجاد می گرد.
 • سرخجه باعث بروز آرتریت می گردید اما مشکل بزرگی که درباره این ویروس وجود داشت ابتلای افراد باردار بود. اگر فردی که باردار است سرخجه بگیرد ممکن است به سقط جنین خود به خود مبتلا شود و کودکش سندرم سرخجه مادرزادی داشته باشد. به همین خاطر است که استفاده از واکسن برای این بیماری ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
 • کزاز باعث می شد اسپاسم های عضلانی شدیدی در بدن رخ دهد. این بیماری ۱۱ درصد موارد را به کام مرگ می کشاند.
 • آبله مرغان با مننژیت، پنومونی ثانویه، عفونت های پوستی و گاهی از اوقات مرگ مرتبط بود.
 • سیاه سرفه هم می توانست باعث بروز پنومونی، تشنج و مرگ در ۰٫۲ درصد موارد شود.

واکسن: آبله مرغان، دیفتری، فلج اطفال

واکسن

و ایمنی طبیعی هم همیشه بی عیب و نقص نیست. به عنوان مثال ممکن است فردی بعد از اینکه به عفونت طبیعی مبتلا شد بیشتر از چند بار آبله مرغان بگیرد و  ایمنی طبیعی بعد از سیاه سرفه هم برای همیشه رخ نمی دهد و تنها ۴ الی ۲۰ سال شما را از شر این بیماری حفظ می کند. وقتی به طور طبیعی به عفونتی مبتلا می شوید ممکن است بعدا عوارض یا مشکلاتی هم داشته باشید. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • SSPE: چنین شرایطی جزو عوارض کشنده عفونت طبیعی سرخک است و ممکن است در افرادی که به چنین شرایطی مبتلا می شوند رخ دهد.
 • سندرم بعد از فلج اطفال: نشانه های جدید درد، خستگی و ضعف که در ۲۵ الی ۴۰ درصد افرادی که از عفونت فلج اطفال نجات پیدا کرده اند دیده می شود.
 • زونا: عارضه به تاخیر افتاده ای از آبله مرغان طبیعی است . چنین عارضه ای در واکسن آبله مرغان خیلی کم دیده می شود.
 • سرطان کبد: حدود ۵۰ درصد کودکان و ۹۰ درصد نوزادان به عفونت هپاتیت B مزمن مبتلا می شوند و ممکن است بعدا به  سیروز کبدی، نارسایی کبد و سرطان کبد مبتلا شوند. با وجود واکسن هایی که برای هپاتیت وجود دارد می توان جلوی بروز چنین مشکلاتی را گرفت.

واکسن: آبله مرغان، دیفتری، فلج اطفال

واکسن ها قبل از اینکه توسط مراکزی همچون FDA تایید شوند، تست نمی شوند:

واکسن ها تحت لیسانس مراکز بهداشتی همچون FDA تولید می شوند و باید معیارهایی همچون امنیت، ایمنی، بهره وری و قدرت را داشته باشند.  همانند هر داروی جدید دیگری، واکسن ها هم قبل از اینکه وارد مراحل استفاده عموم شوند، تحت مطالعات  پیش بالینی و سه مرحله مطالعه بالینی قرار می گیرند تا بتوانند امنیت شان را به مراکز بهداشت ثابت کنند. بعد از اینکه سه مرحله مطالعه بالینی تمام شد، مطالعات انجام شده نشان می دهد واکسن غیر سمی است ، می تواند پاسخ درستی از سیستم ایمنی دریافت کند و کارایی کافی را برای کاربرانش دارد.در کنار بررسی همه این اطلاعات موجود، زمانی که کاربردی برای واکسن جدید ثبت می شود، مراکزی همچون FDA شروع به بررسی شرایط زیر می کنند:

 • آیا واکسن بررسی و تست شده است.
 • امکانات و تجهیزات شرکت سازنده به دقت بررسی می شود و فرآیند تولید مورد مطالعه قرار داده می شود.
 • برچسب روی واکسن ها هم مورد بررسی قرار می گیرد.

کمیته متخصصان  که شامل دانشمندان، فیزیک دانان، نمایندگان مشتریان، اعضای صنایع مختلف و افراد صاحب نام هستند تشکیل می شود و واکسن را به خوبی مورد بررسی قرار می دهد.

این کمیته از متخصصانی که در حوزه ایمنی شناسی، زیست شناسایی مولکولی،ویروس شناسی، باکتری شناسی،آلرژی، طب پیشگیرانه، بیماری های عفونی ، میکروبیولوژی،بیوشیمی تخصص و تبحر کافی دارند تشکیل می شود. اگر واکسن تایید شود دوباره در ۴ فاز مطالعاتی بررسی می شود و همه گزارش های موجود مورد بررسی قرار می گیرد.  فرآیند توسعه واکسن ها چقدر طول می کشد؟ خوب این موضوع برای هر  واکسنی متفاوت است اما یک فرایند کامل برای این شرایط در نظر گرفته می شود. به طور میانگین یک واکسن در بازه زمانی ۱۰ ساله تولید و مورد بررسی قرار داده می شود.  واقعیت این است که گاهی از اوقات FDA به خاطر تایید نکردن سریع برخی از واکسن ها مورد نقد قرار می گیرد. به عنوان مثال یکی از واکسن ها بعد از هشت و نیم ماه مرور و بررسی تایید شد. بعد از این تایید، واکسن وارد مرحله مطالعاتی سه ساله گردید. این موضوع نشان دهنده پروسه طولانی مدت تایید واکسن است. پس نمی توان گفت واکسن ها بدون تایید و بررسی دقیق وارد بازار می شوند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید