دخترانه
مجله سلامت!

علت افسردگی وانواع افسردگی

علت افسردگی وانواع افسردگی

 

افسردگی به معنای احساس ناراحتی است. افسردگی گاهی با مسئولیت ها و روابط روزانه شما تداخل ایجاد می کند. این مسئله ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد و اغلب بدون درمان بدتر می شود. با این حال، افسردگی با استفاده از دارو قابل درمان است. کسانی که به دنبال درمان آن هستند اغلب در علائم خود بهبود می بینند.

علائم افسردگی

• افسردگی علائم مختلفی، از جمله علائم جسمی و روحی ایجاد می کند.
• درمان افسردگی در دسترس است و شامل روان درمانی و داروها می باشد.
• اگر یکی از نزدیکان شما افکار خودکشی در سر دارد فورا به پزشک مراجعه کنید.
مروری بر افسردگی
هر کسی در دوره های زمانی مختلف احساس ناراحتی دارد اما افسردگی بسیار متفاوت است. اختلال افسردگی اساسی یا افسردگی بالینی باعث احساس غم و اندوه، تنهایی، و یا از دست دادن علاقه در چیزهایی که قبلا لذت می بردید می شود. هنگامی که این احساس بیش از دو هفته بکشد، پزشک اختلال افسردگی اساسی را تشخیص می دهد. این علائم نشانه می دهد به کمک های حرفه ای نیاز دارید. اگر علائمی دارید که نشانه افسردگی است با پزشک خود صحبت کنید.

بیماری نگرانی بیش از حد
چه چیزی باعث افسردگی می شود؟

افسردگی یک بیماری ساده با یک علت شناخته شده نیست. برخی از افراد بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند حالی که دیگران این گونه نمی باشد. در مورد علائم با دکتر خود صحبت کنید. علل احتمالی افسردگی عبارتند از:
ژنتیک
افسردگی ممکن است یک بیماری ارثی باشد. اگر یکی از اعضای خانواده شما افسرده باشد به احتمال زیاد شما در طول زندگی به افسردگی دچار می شوید. ژنی که درگیری این مسئله است به طور قطع مشخص نیست.
بیوشیمی
برخی از افراد در اثر افسردگی تغییرات قابل توجهی در مغزشان اتفاق می افتد. افسردگی در ابتدا با عملکرد مغز شروع می شود. به طور مشابه، برخی از روانپزشکان برای بررسی افسردگی بیوشیمی مغز را بررسی می کنند.
انتقال دهنده های عصبی در مغز – به خصوص سروتونین، دوپامین، نوراپی نفرین- احساس شادی و لذت را تحت تاثیر قرار می دهند و در افراد مبتلا به افسردگی خارج از تعادل می باشد. داروهای ضد افسردگی به تعادل این انتقال دهنده های عصبی، به خصوص سروتونین کمک می کند. دلیل خروج این انتقال دهنده های عصبی از تعادل و نقش آن ها در افسردگی به طور کامل مشخص نیست.
هورمونی
تغییرات در تولید هورمون و یا عملکرد آن منجر به بروز افسردگی می شود. هر گونه تغییر در هورمون ها – از جمله یائسگی، زایمان، مشکلات تیروئید، یا اختلالات دیگر – می تواند منجر به افسردگی شود.
با افسردگی پس از زایمان، مادران پس از تولد فرزند خود علائم افسردگی را مشاهده می کنند. احساساتی بودن بعد از زایمان به دلیل تغییرات هورمونی طبیعی است اما افسردگی پس از زایمان بیماری جدی است.
فصلی
با کوتاه شدن ساعات روز در زمستان ، بسیاری از مردم احساس بی حالی، خستگی، و از دست دادن علاقه در کارهای روزمره دارند. این اختلال، اختلال عاطفی فصلی می باشد. این بیماری با بلند شدن روز از بین می رود. ممکن است پزشک برای درمان شما قرص تجویز کند.
هر زمان از تروما، تغییر بزرگ، و یا مبارزه در زندگی می تواند یک مورد از افسردگی را آغاز کند. از دست دادن یک دوست، اخراج شدن، دچار مشکلات مالی، و یا تحت یک تغییر جدی می تواند تاثیر بزرگی در افراد داشته باشد.
موقعیتی
هر آسیبی، تغییری بزرگ، و یا چالشی در زندگی می تواند منجر به افسردگی شود. از دست دادن یک دوست، اخراج شدن، مشکلات مالی، و یا یک تغییر جدی می تواند تاثیر بزرگی در افراد داشته باشد.
اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) نوعی افسردگی است که پس از یک مشکل جدی در زندگی رخ می دهد. PTSD اغلب در سربازان بازگشته از جنگ تشخیص داده میشود. همچنین می تواند به دلیل یکی از مشکلات زیر اتفاق بیفتد:
• ترومای دوران کودکی
• دیدن چیزی ترسناک
• مورد آزار یا حمله قرار گرفتن
• تصادف جدی با ماشین و یا تصادف دیگر
• بیماری جدی

افسردگی
علائم رایج افسردگی

علائم افسردگی می تواند متفاوت باشد. این علائم ممکن است از فردی به فرد متفاوت باشد. برای اکثر مردم، علائم افسردگی بر توانایی آن ها در انجام فعالیت های روزانه، ارتباط برقرار کردن با دیگران، و یا رفتن به محل کار یا مدرسه رفتن تاثیر می گذارد. اگر شما از افسردگی رنج می برید احتمالا از موارد زیر رنج می برید:
غم
رایج ترین نشانه های افسردگی احساس اندوه و پوچی است که معمولا دو هفته طول می کشد. یک فرد این علائم را به عنوان احساس “ناامیدی” توصیف می کند. آنها فکر می کنند زندگی بهتر نخواهد شد و این سطح شدید از غم و اندوه همیشگی خواهد بود. اگر این احساس بیش از دو سال طول بکشد آن را افسرده خویی می گویند.
بی ارزشی
احساسات مستمر بی ارزشی، احساس گناه، درماندگی اغلب همراه بیماری می باشد. مردم اکثرا بر روی کاستی های شخصی و یا شکست های گذشته تمرکز می کنند. آنها اغلب زمانی که زندگی مطابق میل نیست، خود را سرزنش می کنند. نوجوانانی که افسرده هستند معمولا احساس بی ارزشی می کنند. آنها اغلب از برخورد با دیگران اجتناب می کنند.
کج خلقی
افسردگی باعث می شود فرد به راحتی نا امید و یا خشم شود، حتی به خاطر مسائل کوچک و ناچیز. این حالت اغلب در اثر خستگی و تنش ایجاد می شود. مردان و زنان علائم تحریک پذیری متفاوتی از یکدیگر نشان می دهند. زنان اغلب در یک لحظه عصبانی هستند، و پس از آن در حال گریه هستند. مردان به دلیل افسردگی حالت تهاجمی به خود می گیرند. نقش سنتی مرد در جامعه به این معناست که مرد برای غلبه بر علائم افسردگی کج خلق می شود.
خستگی
افراد مبتلا به افسردگی اغلب کمبود انرژی را تجربه و یا تمام وقت احساس خستگی می کنند. وظایف کوچک، مانند دوش گرفتن و یا بیرون آمدن از رختخواب، ممکن است به نظر آن ها نیاز به تلاش زیادی داشته باشد. در این حالت بیرون رفتن از خانه هم کاری سخت به نظر می رسد.
احساس گناه
افسردگی اغلب ناشی از نامتوازن بودن مواد شیمیایی در مغز است. مردمی که افسرده هستند معمولا خود را برای علائم افسردگی سرزنش می کنند. جمله هایی مانند “من نمی توانم هیچ کاری را درست انجام بدهم” و یا “همه چیز تقصیر من است،” تبدیل به عادتی برای شما می شود.
گریه
افرادی که افسرده هستند اغلب بی هیچ دلیلی گریه می کنند. گریه می تواند نشانه ای از افسردگی بعد از زایمان باشد که پس از زایمان در خانم اتفاق می افتد.
بی علاقگی
افراد مبتلا به افسردگی معمولا علاقه خود را به فعالیت هایی که قبلا دوست داشتند و لذت می بردند از دست می دهند از جمله رابطه جنسی.
اضطراب
اضطراب یک احساس خطر است، حتی زمانی که دلیل موجهی برای آن وجود ندارد. افسردگی باعث می شود فرد تمام وقت احساس اضطراب داشته باشد. معمولا هیچ دلیلی برای نگرانی فرد وجود ندارد.
بی قراری
تحریک و بی قراری، از جمله قدم زدن، عدم توانایی در نشستن، و یا فشردن دست، ممکن است با افسردگی همراه باشد.
عدم تمرکز
افراد مبتلا به افسردگی به سختی چیزی را به خاطر می سپارند، به سختی تمرکز می کنند، و یا تصمیم گیری می کنند. خستگی، احساس بی ارزشی، یا احساس “بی حس” می تواند به بحثی منجر شود که عاقب خوبی نداشته باشد. دوستان و یا اعضای خانواده ممکن است درباره تاریخ و یا رویدادهای خاص بحث کنند، اما شما بعد به دلیل عدم تمرکز نمی توانید به یاد بیاورید. این ناتوانی در تمرکز می تواند منجر به افسردگی شود.
صرف نظر کردن
بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی ارتباط خود را با جهان قطع می کنند. آنها خود را منزوی می کنند، به تلفن جواب نمی دهند، و با دوستان بیرون نمی روند. شما احساس “بی حس” می کنید و هیچ چیزی شما را شاد نمی کند.

افسردگی
مشکلات خواب
عادات خواب مردم به احتمال زیاد به خاطر افسردگی تغییر می کند. آنها نمی توانند بخوابند. آنها در نیمه های شب از خواب بیدار می شوند و دیگر به خواب نمی روند. شما ممکن است برای مدت طولانی بخوابید و دوست نداشته باشید از رختخواب خارج شوید. این علائم منجر به خستگی و عدم تمرکز و دیگر علائم افسردگی می شود.
پرخوری و یا از دست دادن اشتها
افسردگی اغلب باعث از دست دادن اشتها و کاهش وزن می شود. در دیگر افراد، افسردگی منجر به پرخوری و افزایش وزن می شود. زیرا یک فرد ممکن است آنقدر احساس سرخوردگی و یا بدبختی داشته باشد که برای فرار از مشکلات به غذا خوردن روی بیاورد. پرخوری منجر به افزایش وزن و کاهش سطح انرژی می شود. نخوردن غذا به قدر کافی نیز می تواند منجر به کاهش سطح انرژی و ضعف شود.
فکر خودکشی
فکر در مورد مرگ یک نشانه جدی است که باید حتما به آن رسیدگی شود.، افکار خودکشی علائم رایج در مردان مسن تر هستند. افرادی که مورد توجه هستند هیچ گاه فکری اینچنینی ندارند. افسردگی و فکر خودکشی فکرها و احساسات طبیعی نیستند.
اگر شما یا یکی از عزیزانتان فکر آسیب زدن به خود را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. در اورژانس، پزشک مراقبت های مربوط به سلامت روان را انجام می دهد تا زمانی که این احساسات فروکش کند.
درد فیزیکی
علائم فیزیکی، مانند درد بدن، سردرد، گرفتگی عضلات و مشکلات گوارشی نیز می تواند رخ دهد. کودکان افسرده معمولا علائم درد جسمی را گزارش می کنند. آنها حاضر نیستند به مدرسه بروند یا به خاطر درد رفتاری عجیب نشان می دهند.
نتیجه گیری
هنگامی که افسرده هستید درمان علائم و غلبه بر مشکلات کاری آسان نیست. شما به سادگی نمی توانید آن را دور کنید و “تصمیم” بگیرید روز بعد احساس بهتری داشته باشید. در عوض، درمان افسردگی نیاز به شرکت در روان درمانی یا مصرف داروهای مخصوص دارد. این درمان ها (و یا ترکیبی از این درمان ها) می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. اگر علائم افسردگی داشتید، با دکتر مراقبت های اولیه خود و یا پزشک بهداشت روان صحبت کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید