دخترانه
مجله سلامت!

رابطه جنسی باعث این ۹ بیماری می شود:سردرد وافسردگی

رابطه جنسی :امشب حوصله نداری؟ یک سری چیزارو باید اعتراف کنی؟ سرت داره از بین میبرتت؟ این اواخر خیلی خسته ای، یا فقط بدت میاد که گلوی خودتو خالی کنی و به صورت همسرت عطسه کنی؟

رابطه جنسی

رابطه جنسی باعث این ۹ بیماری می شود

اما فقط تصور کن که به خواسته های همسرت عمل نمیکنی چون رابطه جنسی مریضت می کنه، سردرد شدی میاره، یا علائم بیماری و یا حتی فراموشی؟ از افسردگی پس از آمیزش تا سندرم بیماری پس از ارگارسم . در اینجا به برخی از بیماری های جنسی معمول (و برخی غیر معمول) نگاهی می اندازیم.

۱- فراموشی فراگیر گذرا : رابطه جنسی

 شما را مات و مبهوت می کند

تا حالا رابطه جنسی داشته اید، به طور خجالت آوری شگفت انگیز هست. به درستی نمی توانید فکر کنید؟ در واشنگتن دی سی ،رابطه جنسی یک زن با شوهرش حافظه اش رو داغون کرده بود… تقریباً

خاطرات او حدود یک ساعت پس از برقراری ارتباط جنسی از بین رفت و پزشکان مشکل او را فراموشی فراگیر گذرا  (TGA)تشخیص دادند –  فقدان یک قسمت موقت از حافظه که ۲۳ تا ۳۲ نفر را در هر ۱۰۰۰۰۰ سال در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد.

این حادثه در ژورنال پزشکی اورژانس گزارش شد و پزشکان کمی گیج شده بودند. زیرا محققان دقیقا نمی دانند که چه چیزی باعث فراموشی فراگیر گذرا (TGA) می شود. مطالعه ای که درباره سکته مغزی منتشر شد نشان داد که بیماران مبتلا به فراموشی فراگیر گذرا ( (TGAتمایل دارند دریچه های قلب را در سیاه رگ گردنی داشته باشند، که خون بدون اکسیژن را از مغز به قلب حمل می کند.

رابطه جنسی تنها عامل نیست. فراموشی فراگیر گذرا همچنین ممکن است ناشی از فعالیت های فیزیکی شدید دیگر باشد. خوشبختانه افرادی که این شرایط عجیب را تجربه می کنند معمولا در عرض چند ساعت حافظه خود را به دست می آورند و بعید است که دوباره برایشان اتفاق بیفتد.

رابطه جنسی

۲- سر درد بیش تحرکی و سردرد ارگاسم

وقتی می خواهید از برقراری ارتباط اجتناب کنید، این امر یک بهانه کلیشه ای است (نه امشب، عزیزم – من سردرد دارم)، اما برای برخی افراد، سکس در واقع باعث درد سر می شود. به گفته بنیاد ملی سردرد ، دو نوع سردرد با فعالیت های جنسی و به ویژه با ارگاسم در ارتباط است.

در نوع اول، هیجانات جنسی باعث انقباض عضلانی در سر و گردن شده و منجر به درد سر می شود. سردرد مرتبط با فعالیت جسمانی شدید، مانند افزایش وزن و یا روابط جنسی، به عنوان سردرد بیش تحرکی شناخته می شوند. اغلب سردردهای بیش تحرکی بی خطر هستند، و اکثراً با بیمارانی که مستعد میگرن هستند، ارتباط دارند، اما در برخی موارد می توانند نشانه ای از وضعیت غیر عادی در مغز و یا سایر بیماری ها باشند. اگر فکر می کنید که سردرد بیش تحرکی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.

نوع دوم سردرد ناشی از رابطه جنسی، به عنوان “سردرد ارگاسمی” خوانده شده است. طبق گفته بنیاد ملی سردرد،  سردرد ارگاسمی یک سردرد بسیار شدید وریدی است که معمولا قبل از رسیدن به ارگاسم اتفاق می افتد. سردرد می تواند واکنشی به افزایش فشار خون باشد و معمولا چند دقیقه طول می کشد (حتی می تواند ساعت ها طول بکشد). این بیماری اغلب در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد و معمولا در معرض  کسانی که به میگرن مبتلا هستند است.

رابطه جنسی

۳-افسردگی پس آمیزشی: چه زمانی رابطه جنسی شما را غمگین می کند

احساس غمگین در مواجهه با یک رابطه جنسی بد یک چیزی هست اما در مطالعه ای کوچک که در مجله بین المللی بهداشت جنسی منتشر شد، یک سوم از زنان گفتند که حتی پس از یک جلسه عشق بازی نیز احساس افسردگی کرده اند. محققان این بیماری را افسردگی پش آمیزشی می نامند که حدود ۱۰ درصد از زنان را به طور منظم تحت تاثیر قرار می دهد. افسردگی بعد از رابطه جنسی با احساس ناراحتی، اضطراب، عصبانیت و یا هیجان مشخص می شود. دکتر پآولا بدنارک، متخصص مامایی و زنان، زایمان و استاد دانشگاه دانشکده مامایی و زنان،زایمان دانشگاه علوم پزشکی اوریگان در پورتلند می گوید: اگر به طور مرتب در این کیسه ناراحت هستید، می توانید دلایل احساسات خود را با مشاور بررسی کنید. این احساسات هم چنین می تواند به احساس نابرابری در مشارکت زندگی و یا مسائل دیگرارتباط زناشویی مرتبط باشد.

بیماری رابطه جنسی

۴-آلرژی به نطفه: چه زمانی به رابطه جنسی آلرژی دارید

آیا می توانید به طور جسمانی به رابطه جنسی آلرژی داشته باشید؟ بیش از ۴۰۰۰۰ زن در ایالات متحده معتقدند که به نطفه آلرژی دارند. دکتر بدنارک اظهار می کند: ” اگر چه این حساسیت جنسی نادر است، ولی در برخی از زنان، نطفه تعادل ph را در واژن تغییر می دهد که منجر به سوزش، ترشح مخاط رحم ، کهیر و ورم می شود. بدنارک می گوید: ” بهترین راه برای کاهش آلرژی به نطفه استفاده از کاندوم است.

رابطه جنسی

۵- سندرم بیماری پس از ارگاسم: چه زمانی ارگاسم شما را بیمار می کند

آیا تا به حال علائمی مانند تب، سرگیجه، احساس درد در ماهیچه یا مفاصل، کوفتگی و یا مشکلات تمرکزی را بعد از داشتن رابطه جنسی تجربه کرده اید؟ شما ممکن است سندرم بیماری پس از ارگاسم داشته باشید، که مدت کوتاهی پس از انزال بر مردان تاثیر می گذارد(در زنان به ندرت اتفاق می افتد) و اولین بار در سال ۲۰۰۲ شناسایی شد. طبق تحقیقی که در آگوست ۲۰۱۶ درباره اورولوژی و آندرولوژی انتقالی منتشر شد، نشانه هایی وجود دارد که مایع منی یک انسان با واکنش خود ایمنی سبب تولید سندرم بیماری پس از ارگاسم می شود. (در زنان، این امر با بافت اطراف واژن ارتباط دارد(. اگر فکر میکنید که سندرم بیماری پس از ارگاسم می تواند زندگی جنسی شما را از ببین ببرد، وقتش است که با یک ارولوژیست و یا یک متخصص زنان صحبت کنید.

۶-عفونت ماه عسل : چه زمانی رابطه جنسی باعث عفونت ادراری می شود

اگه تا به حال عفونت مجرای دفع ادرار داشته باشید، علائم را خوب بلدید. زمانی که ادرار می کنید درد احساس می کنید و دائماً ادرار دارید و احساس دیوانه کننده که نمی توانید مثانه تان را کاملا خالی کنید. بدنارک می گوید: ” به نظر می رسد که برخی از زنان بدشانس بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند (زنان بزرگسال ۳۰ برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این عفونت هستند). چه چیزی این ریسک را افزایش می دهد؟ دلیلی وجود دارد که چرا عفونت ادراری به “عفونت ماه عسل” معروف است. فعالیت جنسی باکتری ها را به مجرای ادرار زنان هدایت می کند. اگر از عفونت ادراری رنج می برید، بعد از رابطه جنسی حتماً ادرار کنید – این امر می تواند هر گونه باکتری ناخواسته را از مجرای ادرار شما دفع کند.

عفونت قارچی: خارشی که نمیتوانید در مکان عمومی بخارانید

بدن ما به طور طبیعی شامل مقدار معینی از قارچ است – اما اگر آن سطوح از کنترل خارج شوند، می توانید با یک مشکل بزرگ خارشی سر و کار داشته باشید: عفونت قارچی. بدنارک بیان می کند: ” عفونت قارچی در زنان ممکن است توسط یک تغییر در pH از منی یا یک چرب کننده جدید ایجاد شود. همچنین تغییرات هورمونی نیز می تواند زنان را در معرض عفونت های قارچی قرار دهد”.عفونت قارچی یک عفونت منتقله جنسی نیست اما با برخی از علایم مشابهی مشخص می شود: خارش و سوزش، آمیزش دردناک، انزال زیاد. شما می توانید با استفاده از داروهای ضد قارچی این عففونت را درمان کنید، اما اگر اثر نداشت، مسئله را به پزشک خود مطرح کنید.

رابطه جنسی

واژینوز باکتریال:  معمایی رایج

واژن شما پر از باکتری است – برخی از آن ها باکتری های مفید هستند (که به کنترل نوع غیرمفید کمک می کنند)و برخی از آن ها غیرمفید هستند. اما اگر تعادل باکتری های مفید و غیر مفید به هم بخورد، می تواند شما را به یک عفونت واژینالی معروف به واژینوز باکتریال مبتلا کند.

علائم واژینوز باکتریال شامل مخاط رحم که ممکن است با بوی تند و متعفن، سفید یا خاکستری  رنگ باشد؛  بوی واژن که بسیار تند است و بعد از رابطه جنسی بوی ماهی می دهد ؛ خارش واژن و سوزش ادرار. این بیماری به خودی خود یک بیماری مقاربتی نیست – اما می تواند ناشی از رابطه جنسی باشد، و زنان با شرکای جنسی متعدد یا شریک جنسی جدید در معرض خطر بالاتری در ابتلا به این بیماری قرار دارند. ریسک خود در ابتلا به این بیماری را با رابطه تک همسری، استفاده از کاندوم، اجتناب از دوش گرفتن، تمرین بهداشت خوب، و پوشیدن لباس زیر و شلوار کتان گشاد، کاهش دهید.  اگر واژینوز باکتریال درمان نشود ممکن است به مشکلات و خطرات سلامتی دیگری منجرشود، بنابراین اگر فکر می کنید که مبتلا بهاین بیماری هستید، به متخصص زنان زایمان مراجعه کنید، او می تواند دارویی برای درمان این بیماری تجویز کند.

سرما خوردگی زیر ملافه

آیا زمانی که عزیزتان سرماخوردگی دارد، هنوز هم باید رابطه جنسی داشته باشید؟ بدنارک می گوید: “اگر به برقراری رابطه جنسی نزدیک هستید، به سرفه کردن هم نزدیک می شوید.” با عزیزتان که سرفه، عطسه و بیماری دارد بخوابید و در طول یک هفته به مجموعه علائم سرماخوردگی خود (مثل سرفه، تب، آبریزش بینی، درد ماهیچه و گلو درد) پی خواهید برد. می خواهید سالم بمانید؟ یک بلیط باران( بلیط مجانی) بردارید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید