دخترانه
مجله سلامت!

عفونت ادراری بعد از نزدیکی

عفونت ادراری بعد از نزدیکی

جلوگیری از عفونت های مجاری ادراری (UTI) بسیا مهم شده است همانطور که همه ما خودمان را در وسط آنچیزی می یابیم که کارشناسان بیماری عفونی ” همه گیری پنهانی، می نامند که در برابر بعضی آنتی بیوتیک های قوی مقاوم هستند . این عارضه در بین زنان تازه ازدواج کرده شایع است.۳۰ درصد از خانمها در طی نخستین ماه پس از ازدواج با علایمی مانند تکرر واحساس سوزش ادرار و یا درد در هنگام دفع ادرار و درد در ناحیه زیر دل ، کدرشدن رنگ ادرار و یا خون ادراری به پزشک مراجعه کرده و خاطره تلخ اولین نزدیکی ها را تا پایان عمر به یاد خواهند داشت.عفونت مثانه یکی دو روز پس از ورود باکتری به مجرا آغاز می شود و توسط یک آزمایش ادرار ساده قابل تشخیص است.

در حالت کلی ، E coli مسئولیت حداقل ۸۰ درصد از ۷ میلیون مریضی سرپایی غیر پیچیده UTI ها را برعهده دارد که به طور سالانه در ایالات متحده رخ می دهند . E Coli  به طور فزاینده ای در این موارد پیچیده می شود . در زنان تازه ازدواج کرده به خاطر نازک بودن پوست و مخاط دستگاه ادراری سوزش پس از مقاربت طبیعی است و فقط باید بهداشت ناحیه تناسلی خود را بیشتر رعایت کنند تا عفونت به آن اضافه نشود. علت اصلی این عارضه وجود باکتریهایی مانند اشرشیا کلی در مجرای ادرار است که به دلیل کوتاه بودن این مجرا در زنان به دنبال نزدیکی های مکرر و آلوده به داخل مجرا نفوذ کرده و تکثیرمی شود .نزدیکی های مکرر بدون شستشو و عدم رعایت بهداشت جنسی ، روشهای غیر معمول نزدیکی مانند مقاربت مقعدی ، استفاده از دیافراگم(نوعی وسیله پیشگیری از بارداری) و نقایص مادرزادی سیستم ادراری خانمها را برای بروز این عارضه مستعد می کنند

سه فاکتور ریسک مهم برای بازرخداد عفونتهای ادراری  در زنان به فراوانی فزاینده آمیزش جنسی ربط می یابند که عبارتند از استفاده از از بین بردن منی و دیافراگم و اتلاف اثر استروژن در واژن و ساختار های عفونت ادراری . این دو موقعیت آخر به ریشه کنی لاکتو باسیلی واژن سالم منجر می گردند . کسانی که به UTI عفونت ادراری عود کننده مبتلاء شده اند ، ممکن است استفاده از روش های جلوگیری از بارداری را مورد توجه قرار دهند که از روش های کشتن اسپرم جلوگیری می کنند .

و در واقع ، زنان با دو یا سه UTI عود کننده در طول سال ممکن است از اصلاح رفتاری سود ببرند . انواع مانور ها پیشنهاد شده اند که بعضی ها در سالیان متمادی از پیش درامد یک افسانه شهری فرض شده اند :

۱ – زنان فعال از نظر رابطه جنسی ممکن است تلاش نمایند تا بالافاصله بعد از آمیزش تخلیه نمایند تا ریسک ابتلاء مرتبط با مقاربت باکتری درون مثانه را کاهش دهند . این باور وجود دارد که حجم های جریان ادراری زیاد باعث کم شدن ریسک UTI خواهند شد .

۲- نوشیدن آب میوه امریکایی ( کران بری ) یا خوردن قرص های کران بری ممکن است در کاهش UTI عفونت ادراری عودت کننده به طور کم و بیش سودمند باشد وتاثیر مثبت تاریخی برای بعضی زنان دارای UTIهای عود کننده سودمند نشان داده شده است .

مطالعات حامی این قدرت پزشکی مشهور میوه های کران بری به طور معمول مورد انتقاد قرار گرفته اند و دلیل ان هم تعداد کم ، مقادیر کنترل نشده و مبهم عوامل تشکیل دهنده فعال می باشد که در افسونگری میوه کران بری مطالعه شده است و نرخ بالا عدم همراهی بیمار در نوشیدن مقادیر آب کران بری که فکر می شده است برای داشتن تاثیر کلینیکی ضروری باشد .

عفونت ادراری

اکنون ، مطالعه ای مطرح می شود که بر کل ایده  خوردن آب کران بری به عنوان مبارز کلیدی در میدان ایفای نقش عفونت ادراری رای باطل می نهد .

تحقیقی که در مجله موسسه پزشکی امریکایی در ماه قبل منتشر شده بود ، نتیجه گیری کرده بود که کپسول های کران بری  به عنوان داروی مطالعه در درمان یا جلوگیری از UTI ها در جمعیت هدف یعنی  بیماران ساکنین خانه سالمندان تاثیری نداشته است .

افراد شامل ۱۸۵ زن بیش از ۶۵ سال بودند که در ۲۱ خانه سالمندان زندگی می کنند که اموزش دیده بودند تا هر روز کپسول بخورند . این کپسول ها به نظر نمی رسید برای کاهش مقدار باکتری در ادرار زنان یا برای کم کردن تعداد UTI عفونت ادراری  در طول مطالعه کار زیادی انجام داده باشد ؛ زنانی که کپسول های کران بری مر خورده اند و زنانی که دارونما می خوردند دارای نرخ های مشابه UTI عفونت ادراری بوده اند .

شاید هنوز ما نبایستی در حذف کران بری ها عجله کنیم . در کل ، واقعیتی که اینها بیماران پیرتر در خانه سالمندان بودند به ما می گویند که انها احتمالا به اندازه کافی آب دار نشده اند و کلونی شدن باکتریایی واژنی واژن بیماران ۶۵ ساله خانه سالمندان به طور قطع با زنان سالم تطبیق ندارد .

من مایلم تا مطالعه مشابه و شاید قدرتمند تر را ببینم که بر روی جمعیت فعال جنسی جوان تر اجراء شده است .

عفونت ادراری بعد از نزدیکی

به افراد مبتلا به عفونت‌های مکرر دستگاه ادراری که از اسپرم‌کش یا دیافراگم به‌عنوان روش پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود از روش‌های دیگری استفاده نمایند.(آب ذغال اخته ممکن است بروز بیماری در افرادی که دچار عفونت‌های مکرر می‌شوند را کاهش دهد،اما مسئله تحمل در دراز مدت مربوط به ناراحتی دستگاه گوارش در بیش از ۳۰٪ افراد رخ می‌دهد.دو بار استفاده در روز ممکن است نسبت به یک بار استفاده در روز ارجحیت داشته باشد .

زنان و دختران : بعد از حمام از جلو به عقب (نه از عقب به جلو) خشک کردن.

مرتبا ادرار کردن، مخصوصا بعد از فعالیت جنسی.

نوشیدن فراوان مایعات

مهمترین مبنای درمان استفاده از آنتی بیوتیکها است. گاهی اوقات در طول چند روز اول علاوه بر آنتی بیوتیک، فنازوپیریدین تجویز می‌شود تا به تسکین سوزش و رفع اضطرار ناشی از عفونت مثانه کمک کند.با این حال، با توجه به مشکلات ایمنی ناشی از استفاده از آن  استفاده مداوم از آن توصیه نمی‌شود. ممکن است استامینوفن (پاراستامول) نیز برای تب استفاده  شود.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید