دخترانه
مجله سلامت!

تشخيص سقط جنین از طريق سونوگرافی وازمایش خون(۲۰۲۰)

تشخيص سقط جنین: اگر شما نگران هستيد که ممکن است جنين شما سقط شده است ممکن است از خود بپرسيد که سقط چگونه تشخيص داده ميشود چگونه سونوگرافي ميتواند به تعيين اين مسئله کمک کند که آيا شما دچار بارداري زودهنگام و يا سقط از دست رفته شده­ايد و محدوديتهاي اين تست در بارداري اوليه کدامند؟

تشخيص سقط جنین از طريق سونوگرافی وازمایش خون(۲۰۲۰)

در زمان تجويز معاينه سونوگرافي اوليه مانند اولي سه­ ماهه بارداري يک خانم تشخيص بارداري اوليه از يک سقط از دست رفته براي متخصصين پزشکي ميتواند دشوار باشد يک سقط از دست رفته از دست بارداري­ست که در‌آن جنين رشد نکرده و شکل نگرفته است اما مادر علايم اصلي سقط مانند خونريزي واژن و يا لکه ­بيني و خارج کردن بافت از واژن و يا درد و انقباض در شکم و همچنين درد کمر و منطقه لگن را تجربه نميکند.

تشخيص سقط جنین

تشخيص سقط جنین از طريق سونوگرافی به منظور جلوگيري از تشخيص اشتباه پزشکان از راهنماي اختصاصي براي تعيين اين مسئله استفاده ميکنند که آيا نتايج سونوگرافي سقط را نشان ميدهد يا خير به عنوان نمونه در يک گزارش توسط انجمن متخصصان زنان و زايمان کانادا محققين پيشنهاد کرده­اند که سقط در صورتي تشخيص داده ميشود که سونوگرافي واژن موارد زير را نشان دهد:

  1. عدم وجود ضربان قلب در جنين بزرگتر از ۵ ميلي­متر
  2. ساک بارداری بزرگ­تر از ۸ ميلي­متر اما بدون کيسه زرده
  3. ساک بارداری بزرگ­تر از ۱۶ ميلي­متر اما بدون جنين

علاوه بر اين اگر يک سونوگرافی اوليه ضربان قلب جنين را نشان دهد و سونوگرافي بعدي ضربان قلب را نشان ندهد اين مسئله ميتواند اثبات­کننده سقط جنين باشد کاهش سطح اچ­سي­جي( گونادوتروپين جفت انسان هورموني که در زمان بارداري توليد ميشود) به همراه سونوگرافي که کيسه بارداري خالي و يا فقدان ضربان قلب را نشان ميدهد ميتواند به تشخيص سقط بيانجامد.

تشخيص سقط جنین

چگونه اين دستورالعمل­های هدايتی با هم تفاوت دارند

ذکر اين نکته ضروري­ست که در کشورهاي مختلف و انجمنهاي پزشکي متفاوت رويکردهاي دقيق براي مسئله تمايز بارداري اوليه از سقط از دست رفته متفاوت است و مطمئنا همزمان با توسعه تحقيقات علمي درباره اين موضوع راهنما نيز تغيير پيدا خواهند کرد.

دليل اين که اين راهنماها حائز اهميت ميباشند اين است که بيشتر سقطها در سه­ماهه اول رخ ميدهد علاوه بر اين موقعيتهايي وجود دارد که در ‌آن­ها تشخيص دشوار خواهد بود به عبارت ديگر موقعيت­هايي وجود دارد که ميتواند ريسک تشخيص نادرست را افزايش دهد که مي­تواند از تخمين نادرست زمان زايمان تا يک دوقلوي در حال نابودي متفاوت باشد شرايطي که در‌آن يکي از قلها دچار سقط ميود در حالي که ديگري همچنان زنده است.

اگر سونوگرافی شما قطعی نباشد چه اتفاقي مي­افتد؟

در زمان دنبال کردن دستورالعمل مربوط به سونوگرافي براي تشخيص سقط زمانهايي وجود دارد که سونوگرافي نميتواند به صورت قطعي بگويد که شما بارداري اوليه داريد و يا اين که جنين شما دچار سقط شده است به منظور جلوگيري از احتمال تشخيص نادرست پزشک شما توصيه ميکند که صبر کنيد .

و در عرض يک هفته يک سونوگرافي ديگر تهيه نماييد در بارداري نرمال کيسه بارداري (و در صورت مشاهده خود جنين) بايستي به شکل قابلتوجهي در يک هفته بزرگ­تر شود در حالي که سقط از دست رفته هيچ­گونه رشدي را نشان نميدهد و رشد حداقلي خواهد بود. در طي اين هفته اگر جنين سقط شده باشد شما علايم سقط را نشان خواهيد داد که ميتواند براي آشنايي شما با علايم و نشانگان سقط به کار رود.

تشخيص سقط جنین

محاسبه خطر سقط جنین

محاسه خطر سقط مادر در درجه اول به سن او بستگي دارد بنا بر اعلام کنگره آمريکايي متخصصان زنان و زايمان خطر سقط براي زنان به شکل قابل­توجهي با افزايش سن بيشتر ميشود.تشخيص سقط جنین

سن زن خطر ميانگين سقط
۲۰ تا ۳۰ سال ۹ تا ۱۷ درصد
۳۵ سال ۲۰ درصد
۴۰ سال ۴۰ درصد
۴۵ سال ۸۰ درصد

 

در صورتي که سقط را تجربه کنيد:

اگر شما دچار سقط از دست­رفته باشيد که ميتواند به شدت از لحاظ فيزيکي و احساسي براي شما دردناک باشد منابعي وجود دارند که ميتوانند به شما و شريک زندگي­تان کمک کنند تا اين زمان دشوار را سپري کنيد از پزشک خود بپرسيد که آيا گروه­هاي حمايتي شخصي در منطقه شما وجود دارد يا خير و يا اينکه در فضاي مجازي به دنبال گروه­هاي حمايتي باشيد. شما ميتوانيد منابع آنلاين مانند مشکلات سقط را چک کنيد سايتي­ست که توسط يک سازمان خيريه اداره ميشود که امکان گفت و گوي مستقيم در‌ آن به صورت آنلاين ارائه گرديده است.

منابع بيشتر در ارتباط با سقط جنین

اگر شما به تازگي درباره سقط از دست رفته و موارد ديگر شنيده­ايد ممکن است درباره تمام اصطلاحات مورد استفاده براي توصيف سقط سرگردان شويد به عنوان نمونه اصطلاحاتي مانند تخمک آسيب ديده بارداري شيميايي بارداري مولار و غيره.  سوال بپرسيد. اگر مطلبي را که متخصص زنان و زايمان ميگويد را درک نميکنيد از او بخواهيد تا به شيوه­اي متفاوت آن را براي شما توضيح دهد.

سرگرداني درباره احتمال سقط و همچنين کنار آمدن با آن به اندازه کافي حتي زماني که زبان پزشکي را درک ميکنيد دشوار است و شنيدن اين اصطلاحات به زبان خارجي ميتواند ترسناک­تر نيز باشد در اينجا پاسخ­ها به پرسش­هاي مطرح ميشود که افراد درباره سقط سه­ ماهه اول دارند اما هر سوالي که به ذهن­تان ميرسد را يادداشت کنيد. پاسخ­ها فرزند از دستت رفته در نتيجه سقط را برنميگرداند اما ميتواند به شما براي هفته­ها و ماه­هاي آتي کمک کند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید