دخترانه
مجله سلامت!

علائم سقط جنین:تشخیص سقط جنین در ماه ۱تا ۲

علائم سقط جنین:اگر شما علايم سقط را تجربه ميکنيد( مثلا خونريزي واژن و انقباضات شکمي) بايستي بلافاصله پزشک خود را ببينيد بعد از ارزيابي علايم باليني پزشک تعيين خواهد کرد که چه تست­هاي ديگري براي تشخيص موقعيت شما ضروري ميباشد.

سقط جنین عموما با ترکيبي از آزمايشات تشخيص داده ميشود.

استانداردترين آنها شامل تست خون اچ­ سی جی سونوگرافي اسکن قلب جنين و معاينه لگن است.

علائم سقط جنین

پایین امدن تست hcg 

گونادوتروپين جفت انسان (اچ­سي­جي) هورموني­ست که توسط بدن در طي دوران بارداري توليد ميشود و يک هفته بعد از تخمک ­گذاري زماني که تخمک­هاي بارور شده در رحم قرار گرفتند قابل ­تشخيص ميگردد.

در هفته­­هاي اوليه بارداري سطح اچ­سي­جي ميتواند هر دو تا سه روز دو برابر شود در صورت عدم افزايش اين موضوع اغلب نشان­دهنده سقط است تقريبا هميشه کاهش سطح اچ­سي­جي کاف­يست تا به شما بگويد مشکلي در بارداری ايجاد شده است براي تاييد اين تشخيص پزشکان حداقل به دو آزمايش اچ­سي­جي با فاصله حداقل دو روز نياز دارند تا نتايج آنها بتواند مورد استفاده قرار گيرد.

در اوايل باردراي زماني که نوزاد بسيار کوچک است تا بتوان آن را با سونوگرافي تشخيص داد تست اچ­ سي­ جي تنها ابزار موجود براي تاييد سقط محسوب ميشود.

کاربرد تست اچ­سي­جي با پيشرفت بارداري کاهش مي­يابد. در واقع زماني که ضربان قلب جنين قابل­ تشخيص شد سونوگرافي در ارزيابي بارداری مفيد خواهد بود.

اسکن سونوگرافي

دستگاه­هاي اسکن از امواج صوتي براي گرفتن تصاوير اوليه از کيسه بارداري جنين استفاده ميکند در اوايل بارداري تا هفته هشتم بيشتر پزشکان از سونوگرافي واژني استفاده ميکنند که در واژن قرار ميگيرد و سونوگرافي خارج شکمي کمتر به کار ميرود.

با استفاده از سونوگرافي سقط جنين ممکن است تحت شرايط زير قابل­تشخيص باشد:علائم سقط جنین

  1. ناهنجاري­هاي مشخص و يا فقدان رشد کيسه جنيني
  2. عدم وجود ضربان جنين که قبلا وجود داشته است
  3. جنين زماني که بيش از ۵ ميلي­متر شد ضربان قلب ندارد.
  4. اين پارامترها ميتوانند متغير باشند و اغلب به تست­هاي بيشتر نياز دارند.

علائم سقط جنین

سونوگرافي عاري از خطا نيست و مي­­تواند مورد تفسير قرار گيرد گاهي در اوايل بارداري يک سونوگرافي ممکن است نشان­دهنده اين باشد که جنين طبق انتظارات آن­طور که بايد رشد نکرده است.

با اين حال ممکن است تخمک­گذاري بعد از چرخه قائدگي صورت گرفته باشد و بارداري به اندازه­اي که پزشک فکر ميکرده نباشد حتي چند روز هم ميتواند در نحوه تفسير سونوگرافي بسيار تاثيرگذار باشد.

مانيتور ضربان قلب جنين

مانيتورهاي ضربان قلب جنين که گاهي از آن با عنوان داپلر جنيني ياد ميشود دستگاه­هاي سونوي دستي هستند که تنها صداي قلب نوزاد شما را از طريق شکم مشخص ميکند به صورت کلي ضربان قلب بر روي مانيتور جنين بين هفته ۷ تا ۱۲ بارداري قابل­شنيدن است زمان دقيق ميتواند بر اساس موقعيت رحم موقعيت جفت و برخي ديگر از فاکتورها تغيير کند.

پزشکان اغلب از يک مانيتور قلب جنين براي تشخيص سقط در صورتي استفاده ميکنند که آن خانم در انتهاي سه ماهه اول بارداري باشد.

در مراحل اوليه بارداري فقدان ضربان قلب ممکن است دليلي براي سقط محسوب نشود در واقع بعد از هفته ۱۲ اين يک نشانه مشخص از از دست رفتن بارداري محسوب ميشود يک سونوگرافي کامل عموما در صورتي که ضربان قلب جنين شنيده نشود صورت خواهد گرفت.

معاينه لگن:علائم سقط جنین

پزشک ممکن است معاينه لگن را به عنوان بخشي از تشخيص بررسي اينکه آيا دهانه رحم در حال اتساع است يا خير شامل کنند دهانه رحم متسع شده معمولا نشانه­اي مشخص درباره سقط محسوب ميشود اگر لکه­بيني و يا خونريزي واژن وجود داشته باشد دهانه رحم متسع نشده ممکن است تهديدي براي سقط باشد که يک شرايط نسبتا رايج است که در‌آن بارداري هنوز وجود دارد.

در بيشتر موارد پزشک خانم باردار را به خانه ميفرستد و شرايط او را به دقت تحت نظر ميگيرد از آنجايي که لکهبيني در مراحل اوليه بارداري غيررايج نيست پزشک ممکن است انجم تستهاي بيشتر را متوقف کند مگر اينکه خونريزي باقي بماند.

معاينه لگن ممکن است بارداري خارج­رحمي را نشان دهد شرايطي که در‌آن تخمک بارورشده در خارج از رحم قرار ميگيرد بارداري خارج رحمي پايدار نيست و در صورتي که ادامه يابد و درمان نشود  ممکن است به يک فوريت پزشکي تبديل گردد.

يک نکته مهم:علائم سقط جنین

خونريزي واژن و انقباضات شکمي در زمان بارداري الزاما به اين معنا نيست که شما دچار سقط شده­ايد در بيشتر موراد شما و جنين مشکلي نخواهيد داشت و بدون عوارض خاصي فارغ خواهيد شد.

مسئله اصلي عدم بي­توجهي علايم است حتي اگر درباره آنچه که تجربه ميکنيد مطمئن نيستيد. دليل هرچه که باشد جزئي و يا جدي بهترين حالت اين است ک هبه سرعت تحت نظر قرار گيريد تشخيص اوليه و درمان ابتدايي در بيشتر موارد نتايج بهتري به دنبال خواهد داشت.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید