دخترانه
مجله سلامت!

کدام روش سقط جنین بهتراست؟

برای اتمام بارداری دو نوع سقط برای زنان وجود دارد:

• سقط جنین پزشکی که با عنوان سقط دارویی یا غیر جراحی نیز شناخته می شود

• سقط جنین جراحی

در مورد انتخاب نوع سقط، دسترسی به خدمات سقط جنین و طول دوره بارداری باید در تصمیم گیری افراد دخیل باشد. بیشتر افرادی که با بارداری ناخواسته روبرو بوده اند سقط را به عنوان اولین گزینه در مراحل اولیه انتخاب می کنند. تنها بیش از ۶۱ درصد از سقط ها در ۸ هفته اول بارداری رخ می دهد و ۸۸ درصد آن ها در سه ماهه اول انجام می شود. تنها ۱۰ درصد از سقط ها در سه ماهه دوم اجرا می شود. خطر و عارضه جانبی ناشی از سقط جنین بسیار اندک است. درصد خاصی از این سقط ها ممکن است باعث ایجاد عارضه در فرد شوند و به بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته باشند. این مقدار کمتر از ۰٫۳ درصد است.

کدام روش سقط جنین بهتراست؟

سقط جنین

سقط جنین دارویی یا پزشکی

همانطور که از نامش پیداست، سقط جنین پزشکی یا دارویی در برگیرنده جراحی یا روش های تهاجمی نیست و برای پایان دادن به بارداری به دارو تکیه می کند. سقط دارویی در برگیرنده استفاده از داروست که اغلب به آن داروی سقط جنین می گویند و نام تجاری آن Mifeprex است. میفپریستون به صورت بدون نسخه در اختیار افراد قرار نمی گیرد و باید توسط پزشک تجویز شود.
زنی که به دنبال سقط دارویی است می تواند به مطب پزشک برود و اوز کمک بگیرد. در این شرایط ممکن است داروهای دیگری همچون میزوپروستول نیز برای پایان دادن به بارداری تجویز شود. میفپریستون در سه ماهه اول بارداری تجویز می شود و زنان می توانند بعد از آخرین دوره قاعدگی خود آن را تا ۴۹ روز مصرف کنند. برخی از افراد سعی می کنند از این داروها به مدت ۶۳ روز پس از آخرین دوه قاعدگی خود استفاده کنند هر چند این موضوع توسط اداره بهداشت تایید نشده است. در سال ۲۰۱۴، سقط دارویی حدود ۲۴٫۱ درصد کل سقط ها و ۳۱ درصد سقط هایی که در هشت هفته اول بارداری انجام شده بود را تشکیل می داد.

سقط جنین با جراحی

همه سقط های جراحی فرایندهای پزشکی هستند که باید در مطب پزشک یا کلینیک انجام شوند. فرایندها و گزینه های مختلفی برای سقط جراحی وجود دارد. اینکه فرد چند وقت باردار است در تعیین نوع روشی که به کار می رود بسیار مهم خواهد بود. آسپیراسیون نوعی فرایند سقط جنین است که می توان آن را بر روی زنان تا ۱۶ هفته بعد از آخرین دوره قاعدگی انجام داد. این فرایند در برگیرنده استفاده از لوله از طریق دهانه رحم باز شده در رحم است.

یک مکش اندک می تواند بافت های جنینی را از بین ببرد و رحم را خالی نماید. در برخی از شرایط ابزار قاشقی شکلی که به عنوان کورته شناخته می شود برای خراش دادن دیواره رحم و از بین بردن جنین استفاده می شود.به این فرایند دی اند سی گفته می شود.
فرایند دی اند ای معمولا در طول سه ماهه دوم بارداری یعنی بین هفته سیزدهم و چهاردهم انجام می شود. همانند فرایند دی اند سی، این فرآیند نیز در برگیرنده ابزارهای دیگر به همراه مکش است که می تواند رحم را خالی کند. در سقط جنین اواخر سه ماهه دوم، استفاده از شات در شکم ممکن است برای حذف جنین از رحم قبل از آغاز فرایند دی اند ای لازم باشد.

کاندیدهای سقط دارویی

برخی از زنان کاندید خوبی برای این نوع سقط نیستند. سقط دارویی بدین معنی نیست که سقط اسانتر است و خانم ها می توانند بدون هیچ نگرانی اینکار را انجام دهند. اگر فردی دوست نداشته باشد در سقط جنین شرکت کند یا اینکه مسئولیت مراقبت از این شرایط را به عهده بگیرد قطعا کاندید خوبی برای سقط دارویی نخواهد بود.

برخی از افراد نمی توانند به طور منظم پزشک را ملاقات کنند یا دستورالعمل های پزشک را به خاطر مشکلات زبانی یا سایر موانع درک نمایند. این افراد نیز کاندید خوبی برای این نوع از سقط نخواهند بود. به خاطر مشکلات و عوارض جانبی که چنین سقطی برای فرد دارد او باید درک کاملی از این فرایند داشته باشد و به طور منظم با پزشک خود ملاقات نماید. این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا بیمار باید بعد از فرایند سقط تحت مراقبت قرار گیرد.

سقط دارویی یا جراحی

حالا سوال اینجاست که کدام یک از فرایندهای موجود توسط خانم ها بیشتر پذیرفته شده است و رضایتمندی بیشتری در پی داشته است؟
زمانی که سقط دارویی و جراحی را مقایسه می کنیم باید بر روی بهره وری و عوارض تمرکز کنیم و ببینیم بیماران چقدر آن را پذیرفته اند و از آن رضایت داشته اند. یکی از مطالعات انجام شده بر روی ۱۰۰۰ زن موارد زیر را نشان داد:
• فرایند سقط و تجربه ناشی از آن توسط ۲۷ درصد از زنانی که فرایند دارویی را انتخاب کرده بودند بدتر از انتظار افراد بود. این عدد در سقط جراحی به ۷ درصد می رسید
• تکرار عوارض جانبی حاد در زنانی که سقط دارویی داشتند بیشتر از سقط جراحی بود
• در پیگیری های دو هفته ای، ۷۵ درصد از زنانی که سقط جنین دارویی را انتخاب کرده بودند در مقایسه با ۳۷ درصد از زنانی که سقط جراحی را انتخاب کرده بودند هنوز خونریزی داشتند.
• خانم هایی که سقط جراحی داشتند بیشتر از خانم هایی که سقط دارویی داشتند دوباره همین روش را انتخاب کرده بودند
• شکست بعد از سقط دارویی بیشتر از سقط جراحی بود
سطح رضایتمندی پایین در فرآیند دارویی برای همه خانم ها بیشتر بود. با اینکه انتخاب بین این دو فرایند به خود فرد بستگی دارد اما باید به خاطر داشته باشید که یک انتخاب نادرست می تواند عوارض جانبی و تاثیرات منفی بر روی فرد داشته باشد.
در سه ماهه اول بارداری سقط جنین را می توان به کمک دارو انجام داد و تا هفته نهم هم می توان از سقط جراحی استفاده کرد. سقط جراحی که توسط آسپیراسیون و فرآیند دی اند سی انجام می شود می تواند نتایج متعددی در پی داشته باشد. فرایند دی اند سی یک تکنیک جراحی قدیمی است که باید با روش های جدیدی جایگزین شود. به عنوان مثال آسپیراسیون خلا یا سقط دارویی گزینه های بهتری نسبت به این شرایط هستند.

سقط جنین دارویی و جراحی، خطرات هر کدام برای سلامتی

خوب حالا سوال اینجاست که هر کدام از این سقط ها چه تاثیری بر روی سلامت فرد خواهند داشت؟ سقط جراحی تا هفته نهم بارداری به عنوان یک روش برای پایان دادن به بارداری از سال ۱۹۶۰ به کار می رود. سقط دارویی یک روش جایگزین برای اتمام دادن به بارداری در سه ماهه اول است و می توان از داروهایی همچون میزوپرستول و مفیپریستون استفاده کرد. اتمام بارداری یکی از فرایندهای مهم برای برخی از افراد است. خطر سه عارضه جانبی بزرگ یعنی عفونت، سقط ناقص و خونریزی مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه سقط دارویی و جراحی را مورد بررسی قرار داد و خطر بروز عوارض جانبی را در افرادی که هر کدام از این روش ها را انتخاب کرده بودند بررسی نمود. مطالعات و تحلیل های انجام شده نشان داد خطر بروز عوارض جانبی شدید در سقط دارویی بیشتر از سقط جراحی است.

روش سقط جنین
• خطر خونریزی در سقط دارویی هشت برابر بیشتر از سقط جراحی است
• خطر سقط ناقص جنین در سقط دارویی پنج برابر بیشتر از سقط جراحی است.
• خطر عفونت در هر دو فرایند شبیه هم است.
• تکرار سقط ( تداخل جراحی) در سقط دارویی سه و نیم برابر بیشتر از سقط جراحی بود
• خطر تداخل جراحی به خاطر خونریزی، عفونت و سقط ناقص در سقط دارویی پنج برابر بیشتر از سقط جراحی بود.
خطر کلی بروز عوارض جانبی بزرگ در سقط دارویی چهار برابر بیشتر از سقط جراحی بود.
از آنجایی که این روزها سقط دارویی در کشورهای متعدد به کار می رود احتمال بروز این عوارض جانبی نیز در حال افزایش است. به همین خاطر فرد باید قبل از انتخاب نوع فرایند سقط با یک پزشک  مشورت کند.

مرور اجمالی بر درد شدید:

چه نوع دردی با سقط دارویی مرتبط است؟ درد ناشی از گرفتگی رحم و انقباض آن بخش قابل انتظار از فرایند سقط خواهد بود. شدت این دردهای مرتبط با سقط دارویی از خفیف تا شدید متغیر خواهد بود.
در طول سقط دارویی به همراه مفیپریستون و میزوپرستول، تقریبا همه خانم ها درد شکمی را خواهند داشت.
افرادی که از این داروها برای سقط جنین دارویی استفاده می کنند بیشتر از سایرین در معرض تجربه درد شدید، حالت تهوع، استفراغ، خونریزی طولانی تر و هستند و برای چندین هفته در معرض خطر برای تکمیل جراحی کورتاژ برای چندین هفته قرار دارند. این خطر در افرادی که سقط دارویی را انتخاب می کنند بیشتر از افرادی است که سقط کورتاژ مکشی را بر می گزینند. بیشتر خانم هایی که در مراحل اولیه بارداری سقط دارویی را انتخاب می کنند، دردی را تجربه می کنند که نیازمند استفاده از داروهای ضد درد خواهند بود. ۲۳ درصد از زنان درد شدیدی را تجربه می کنند که به عنوان بدترین درد ممکن در زندگی از آن یاد می کنند. اگر درد شدید باشد و به کمک مسکن ها و سایر موارد همچون پد گرما، بطری اب گرم یا ماساژ شکمی درمان پیدا نکند یا اگر درد بیش از ۲۴ ساعت بعد از مصرف داروی سقط آغاز شود، بیمار باید با پزشک خود بلافاصله تماس بگیرد یا به بیمارستان مراجعه کند.

انتظار خانم ها از درد در بارداری های طولانی مدت چیست؟

زنانی که بیش از ۴۹ روز باردار بوده اند نسبت به زنانی که در دوره ۴۹ روزه یا کمتر قرار داشتند به داروی ضد درد قوی تری برای بهبود این شرایز نیاز داشتند. هر چقدر دوره بارداری طولانی تر باشد انتظار بروز عواقب و عوارض جانبی ناشی از سقط نیز بیشتر خواهد بود
درد شدید و عوارض:
خطرات احتمالی مرتبط با درد شدید در طول سقط دارویی چیست؟ بیمار اگر درد شدیدی را تجربه نماید یا این درد مستمر و در حال افزایش باشد،باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرد. خونریزی و درد عودکننده و مستمر ممکن است به خاطر سقط ناقص جنین باشد. بیمارانی که بعد از سقط جنین بافت های آن در رحم باقی مانده است ممکن است با درد شکمی شدید و خونریزی مواجه شوند. بیمارانی با درد شکمی شدید که ممکن است برای بیش از ۴ الی ۶ ساعت بعد از مصرف میزوپروسترول ادامه داشته باشد یا اگر بیمار درد شدیدی را گزارش نماید و درد با مصرف مسکن ها بهبود پیدا نکند، احتمالات زیر باید مدنظر قرار گیرد:
• بافت ها و موارد بارداری ممکن است در دهانه رحم گیر افتاده باشد
• ممکن است سقط جنین ناقص باشد
• ممکن است بارداری خارج از رحمی باشد
• ممکن است عفونت قسمت های بالای سیستم تولید مثل وجود داشته باشد
• ممکن است عفونت شدیدی در خون باشد
• ممکن است فرد تحمل دردش پایین باشد
بیماران و مسکن های تهیه شده از مواد مخدر:

چه بیمارانی به این نوع مسکن ها نیاز خواهند داشت؟

بیماران زیر ممکن است به این نوع مسکن ها نیاز داشته باشند:
• سن بارداری بالا
• سن پایین بیمار
• تعداد اندک بارداری ها
تعداد زنانی که سقط جنین دارویی را تجربه کرده اند و از داروی مسکن تهیه شده از مواد مخدر استفاده می کنند در مطالعات مختلف متغیر بوده است اما عمدتا از هر ۱۰۰۰ زن ۷۵۰نفر چنین شرایطی را تجربه می کنند.
مسکن ها: انواع مختلف داروهای تهیه شده از مواد مخدر
حالا سوال اینجاست که چه نوع داروی ضد دردی در سقط دارویی مورد استفاده قرار می گیرد؟ هم داروهای تهیه شده از مواد مخدر و هم مسکن های معمولی برای کنترل درد در این شرایط مورد استفاده قرار می گیرد. تقریبا ۷۰ درصد از خانم ها می توانند به کمک مسکن های معمولی همچون استامینوفن از شر درد این شرایط خلاص شوند و ۳۰ درصد ممکن است به مسکن های تهیه شده از مواد مخدر نیاز داشته باشند. این افراد معمولا درد شدیدی را تجربه می کنند.

اثرات مضر مسکن های تهیه شده از مواد مخدر

اثرات مضر استفاده از چنین داروهایی در کنترل درد ناشی از سقط جنین دارویی چه چیزی است؟
اثرات مضر چنین مسکن هایی برای بهبود درد ناشی از سقط دارویی در برگیرنده نشانه هایی همچون سبکی سر یا سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ است. داروهایی که برای کنترل درد به کار می روند یکی از جنبه های محتمل تهدیده کننده زندگی بعد از سقط دارویی محسوب می شوند. به همین خاطر پزشکان باید به سابقه پزشکی فرد، آلرژی ها و داروهایی که مصرف می کنند و ممکن است با مسکن ها تداخل داشته باشند توجه نمایند و از داروهایی استفاده کنند که محدودیت کمتری برای افراد دارند و واکنش های کمتری را ایجاد می کنند.
عفونت و سقط ناقص:
سقط ناقص چگونه می تواند خطر عفونت را در فرد افزایش دهد؟ سقط دارویی ناقص ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد و به درد و خونریزی عودکننده یا دائم منجر شود. باقی ماندن لخته های خونی و سایر موارد در این شرایط می تواند احتمال بروز عفونت را بیشتر کند. سقط ناقص با خونریزی و عفونت زیاد مرتبط است و می تواند نشان دهنده نیاز به کورتاژ مکشی باشد. هر زنی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کند ممکن است یک یا چند مورد از عوارض تهدیدکننده زیر را تجربه نماید:
شوک، خونریزی شدید واژینال، عفونت و گندخونی
عفونت و گندخونی غیر معمول:
بیماران چه چیزی را باید در مورد عفونت و گندخونی غیر معمول بعد از سقط دارویی بدانند؟
عفونت های باکتریایی شدید بعد از این نوع سقط ممکن است در نبود نشانه های معمول عفونت لگنی که در بیشتر افراد دیده می شود رخ دهد.
بروز غیر معمول عفونت: بیمارانی که عفونت های شدید باکتریایی و گندخونی دارند( عفونت شدیدی که در برگیرنده جریان خونی است) ممکن است نشانه هایی همچون تب را نداشته باشند. اگرچه این موضوع نادر است اما برخی از بیماران بدون وجود تب، در حضور درد شکمی یا بدون آن و با وجود افزایش تعداد گلبول های سفید ، تاکی کاردی ، hemoconcentration و ناراحتی عمومی دچار مرگ شده اند. در مواردی که عفونت و گندخونی شدید در فرد وجود دارد پزشک باید همه موارد را بررسی کند. FDA توصیه می کند متخصصان حوزه سلامت و بیماران درباره موارد زیر هوشیار باشند:
• همه متخصصانی که در حوزه سقط جنین کار می کنند و کارمندان اورژانس باید احتمال وجود گندخونی در بیمارانی که می خواهند از سقط دارویی استفاده کنند را بررسی نمایند. همچنین بیمارانی که موارد زیر را دارند باید مورد بررسی قرار گیرند:
۱٫ حالت تهوع، استفراغ، اسهال
۲٫ ضعف به همراه درد شکمی یا بدون آن
۳٫ نبود تب یا سایر نشانه های عفونت بیش از ۲۴ ساعت بعد از مصرف میزوپرستول
• برای کمک به شناسایی بیمارانی که عفونت پنهان دارند، ملاحظات شدید باید برای تشخیص این موارد مدنظر قرار گیرد. در این شرایط یک پزشک متخصص می تواند به بیمار کمک کند.
یکی از رایج ترین رویدادهای کشنده گند خونی است که می تواند به سرعت به مرگ فرد منجر شود. از زمان تایید داروی میفپرستون در سپتامبر سال ۲۰۰۰، FDA زنانی که بعد از سقط دارویی با این موارد با عفونت شدید مواجه شده اند و جانشان را از دست داده اند مورد بررسی قرار داد. این سازمان به این نتیجه رسید که بیمارانی که جان خود را به خاطر عفونت شدید بعد از سقط دارویی از دست داده اند ممکن است عفونتشان به استفاده از داروهای سقط همچون میفپریستون و میزوپرستول مرتبط باشد. به همین خاطر این سازمان به متخصصان و مسئولان حوزه سلامت دستور دارد متخصصان و پزشکان را در مورد خطرات گندخونی در سقط دارویی آگاه سازند و از موارد تایید شده که در برگیرنده استفاده از میزوپرسترول نیست استفاده نمایند.

تغییر PH واژن و عفونت کلستریدیوم سوردلی:
تغییر PH واژن چگونه می تواند با عفونت کشنده کلستریدیوم سوردلی مرتبط باشد؟
واژینوز باکتریایی یکی از عفونت های رایج در طول سال هایی است که فرد قدرت تولید مثل دارد. واژینوز با مقدار PH بالای ۴٫۵ در واژن مشخص می شود و با عفونت هایی که بعد از سقط رخ می دهد مرتبط است. PH واژن که با پاتوژنیستی مرتبط است به تشکیل ترکیب اسید کربونیک و بی کربنات مورد نیاز برای رویش باکتری کلستریدیوم سوردلی منجر می شود.
محیط طبیعی واژن برای زنان غیر باردار نشانه های رویش برای این باکتری را ندارد زیرا این محیط بسیار اسیدی است و به این باکتری اجازه رویش نمی دهد.
تغییر PH واژن در طول بارداری می تواند محیط خوبی برای کلستریدیوم سوردلی ایجاد کند و به عفونت منجر شود.
سیستم ایمنی مختل شده و عفونت:

سقط دارویی چگونه می تواند پاسخ سیستم ایمنی زن را تغییر دهد و به عفونت های شدید و حتی کشنده منجر گردد؟

میفپریستون و میزوپرستول هر دو می توانند به اتساع دهانه رحم منجر شوند. مطالعات انجام شده در حیوان ها نشان می دهد اتساع دهانه رحم با این داروها می تواند باعث بروز عفونت شود. دهانه رحم به خاطر خاصیت antiprogestational میفپریستون ممکن است به مهاجرت میکروارگانیسم های باکتریایی که در دهانه رحم یا خود رحم تکثیر می شوند منجر شود. در هر دو سقط دارویی و جراحی، باکتریهای واژینال از طریق دهانه رحم وارد رحم می شوند اما توسط سلول های phagocytic سیستم ایمنی داخلی از بین می روند.
برای جلوگیری از بروز عفونت در طول ریکاوری از فرایند سقط جنین، سیستم ایمنی داخلی باید بتواند به سرعت به شرایط موجود پاسخ دهد و باکتری ها و سایر موارد را نابود سازد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید