دخترانه
مجله سلامت!

بهترین درمان برای رابطه­ جنسی دردناک، ۱درمان اولیه است.

درمان رابطه­ جنسی دردناک:مطابق با بیانیه­  کالج آمریکایی بیماری­های زنان و زایمان، کل محدوده­ی مشکلات ممکن است ناشی از این تاخیر در تشخیص، از جمله بدتر شدن کیفیت زندگی بیمار، پیشرفت بیماری، تاثیر نبود یک توضیحی از درد و بار مالی روی بودجه­ی خدمات پزشکی باشد. آن همچنین می­تواند موجب ناباروری شود.

بهترین درمان برای رابطه­ جنسی دردناک، ۱درمان اولیه است.

درد مرتبط با اندومتریوز به خودی خود فروکش نمی­کند.

همانطور که بیماری پیشرفت می­کند (به صورت عمیق­تری درون بافت رشد می­کند)، آن بافت را ضخیم­تر می­کند، موجب التهاب و ایجاد اسکار می­شود و می­تواند نوروپاتی یا درد مرتبط با عصب را کلید بزند. مهار اندومتریوز در مراحل اولیه و قطع کامل بیماری احتمالا می­تواند مانع از پیشرفت بیماری و اندومتریوز نفوذ کننده به عمق شود.

 درمان رابطه­ جنسی دردناک

جف آرینگتون، MD، جراح مرکز درمان اندومتریوز در آتلانتا (CEC) می­گوید: حذف کامل بیماری در مراحل اولیه احتمالا می­تواند موجب پیشگیری از ایجاد اسکار عمیق که در صورت عدم درمان ایجاد خواهد شد، شود.

به دنبال یک متخصص اندومتریوز که بتواند رابطه­ی جنسی دردناک را پیگیری کند، باشید.

اولین مشکل شما با یک متخصص اندومتریوز، یک تشخیص و درمان مناسب است. اگرچه اندومتریوز حدود ۱۰% از زنان را در طی سال­های تولیدمثل­شان تحت تاثیر قرار می­دهد؛ اما زنان می­توانند ۶ تا ۱۰ سال به صورت تشخیص داده نشده باقی بمانند.

چرا شما نیاز به یک تشخیصی دقیق دارید؟ درمان رابطه­ جنسی دردناک

جدا از اندومتریوز، درد در هنگام رابطه­ی جنسی می­تواند توسط موارد زیر نیز ایجاد شود:

 • فتق
 • اسپاسم یا اختلال عملکرد کف لگن
 • درد اعصاب آلت تناسلی
 • واژینیسموس
 • ولوودینیا

رک و روراست با پزشک خود در مورد نگرانی­های خودتان صحبت کنید

 درمان رابطه­ جنسی دردناک

رابطه­ی جنسی باید لذت بخش باشد –نباید ترسناک باشد. خوب است که با پزشک خود در مورد هر نوع رابطه­ی جنسی که دارید، صحبت کنید. اگر شما در یک رابطه­ی غیر زوجی قرار دارید، ملاحظات، مشابه هستند. افراد در همه­ی انواع فعالیت­های جنسی شرکت می­کنند.

چه کسی می­گوید که کسی که در یک رابطه­ی جنسی مشابه قرار دارد از یک استراپون ستفاده نمی­کند؟ کارلی بلو، روان درمانگر و دارای تخصص در سکس درمانی که در شهر نیویورک کار می­کند می­گوید: گاهی اوقات درد، ناشی از دخول یا ارگاسم است گاهی اوقات روی فرج متمرکز است، یعنی درد کلیتوریس.

به دنبال یک متخصص باشید و انتظار می­رود که بیشتر از یک نفر مورد نیاز باشد. درمان رابطه­ جنسی دردناک

مهم­تر اینکه، سارل اضافه می­کند، شما باید در یافتن متخصصین بهداشت و درمان که به شما گوش دهند و پیشنهادات و داروهایی به شما ارائه کنند، فعال باشید. درمان رابطه­ی جنسی دردناک نیاز به مراقبت چند رشته­ای دارد. شما باید خودتان را به عنوان فردی با رابطه­ی جنسی دردناک تعلیم دهید. هرچه بیشتر بدانید، بیشتر قادر خواهید بود تا به مراقبتی که نیاز دارید دست پیدا کنید. شما نباید به اولین فردی که می­بینید، اطمینان کنید.

یک جلسه­ ملاقات برای تمرکز روی علائم رابطه­ جنسی دردناک ترتیب دهید

به پزشک مراجعه کنید تا به طور اختصاصی در مورد مشکلات جنسی خود صحبت کنید. سارل می­گوید: تلاش برای فهمیدن تمام چیزها در عرض ۱۵ دقیقه چکاپ سالانه­ی شما مشکل است. این به شما فضا، زمان و فرصتی برای تمرکز روی آن می­دهد.

شما باید تا حد امکان دقیق باشید (زمانی که این کار را انجام می­دهم آسیب زننده است اما این کار نه) چون منابع مختلفی برای رابطه­ی جنسی دردناک ممکن است وجود داشته باشد.

 درمان رابطه­ جنسی دردناک

آماده شوید تا در مورد درد در زمان رابطه­ی جنسی صحبت کنید، این درد ممکن است ناشی از اندومتریوز باشد

سارل می­گوید مطالب زیر را بنویسید و با خود به دکتر ببرید: درمان رابطه­ جنسی دردناک

 • علائم پریود
 • چارت علائم خودتان در طی دوره­ی ماهانه
 • اینکه علائم چقدر طول می­کشند؟
 • آیا علائم شما بعد از تخمک­گذاری بدتر می­شوند؟
 • کدام موقعیت آسیب دیده است؟
 • مکانیسم­های غلبه­ای که شما امتحان کرده­اید کدامند؟
 • آیا شما خارش عمومی دارید؟ (این می­تواند به معنی اختلال عملکرد عصب باشد)
 • پزشک درستی را برای خود انتخاب کنید

توجه کنید که پزشک شما چطور واکنش نشان می­دهد: آیا او به شما گوش می­دهد؟ به طرز مناسبی واکنش نشان می­دهد؟ به طور جدی با شما صحبت می­کند؟ یا اینکه دست نوازش بر سر شما می­کشد و می­گوید که آن فیزیولوژیک است؟ اگر این امر صادق است زمان رفتن به سمت یک پزشک دیگر است! این را به خاطر داشته باشید: من مهم هستم، تجربیات من ارزشمند هستند.

آیا پزشک شما هرگز پرسیده است که رابطه­ی جنسی شما آسیب رسان هست یا نه؟

 درمان رابطه­ جنسی دردناک

متخصص بهداشت و درمان شما نیز باید تکالیف خودش را انجام دهد. سارل، کسی که اندومتریوز دارد، ۳۵ ساله بود قبل از اینکه پزشک از او بپرسد که آیا در زمان رابطه­ی جنسی احساس ناراحتی دارد یا نه. او می­گوید سه هفته بعد، من برای اندومتریوز جراحی شدم.

سوالات هوشمندانه در مورد رابطه­ جنسی دردناک
 • علاوه بر آن سوال ساده، پزشک باید سوالات زیر را از شما بپرسد:
 • آیا در نقطه­ی دخول به واژن احساس آسیب دیدگی دارید یا وقتی که بیشتر داخل می­شود؟
 • آیا درد آسیب دیدگی در زمان­های مختلف در سیکل شما متفاوت است؟
 • درد شکم شما شبیه چیست؟
 • آیا بعد از فعالیت جنسی یا ارگاسم درد دارید؟
 • آیا درد بعد از رابطه­ی جنسی دخولی بیشتر رخ می­دهد یا نه؟

درمان از طریق قطع، می­تواند عملکرد جنسی را بهبود دهد

تنها راه برای تشخیص اندومتریوز، از طریق جراحی است و اگر در طی آن اندومتریوز دیده شود، قطع آسیب­دیدگی انجام می­شود. خبر خوب: جراحی به صورت لاپاراسکوپی انجام می­شود و حداقل تهاجم را دارد. این به معنی ترمیم سریع و حداقل مدت زمان بستری در بیمارستان است. دکتر آرینگتون می­گوید: دانش خوب در مورد آناتومی و اندومتریوز به عنوان یک بیماری به جراح اندومتریوز اجازه می­دهد تا برنامه­های جراحی ماهرانه­ای برای حذف اندومتریوز از بافت نرمال با کمترین آسیب داشته باشد.

جایی که اندومتریوز رشد می­کند و می­چسبد واقعا مهم است. درمان رابطه­ جنسی دردناک

زنانی که اندومتریوز رباط یوتروساکرال ارند (ساختارهای حمایتی که دهانه­ی رحم را به زیر ستون فقرات متصل می­کنند) ممکن است عملکرد جنسی آن­ها بیشتر دچار ضعف شود. مطالعه­ی منتشر شده در تولیدمثل انسان گزارش کرده است .

این بیمارانی که قطع ضایعات دارند، بهبود معنی داری در سطوح درد و کیفیت زندگی جنسی خودشان را گزارش کرده­اند، از جمله، افزایش تنوع در زندگی جنسی، افزایش تعداد آمیزش جنسی، ارگاسم رضایت بخش­تر در حین رابطه­ی جنسی، ریلکس شدن آسان­تر در طی رابطه­ی جنسی و آرامش بیشتر بعد از رابطه­ی جنسی.

اندازه­ و عمق ضایعه و اعصاب نزدیک آن نیز دارای اهمیت است: درد در حین رابطه­ جنسی بستگی به خصوصیات بیماری دارد.

برخی از مکان­هایی که ضایعه در آنها ایجاد شده است؛ می­توانند دردناک­تر از سایرین باشد. آرینگتون توضیح می­دهد بر طبق تجربه­ی من، درد ناشی از برخی ضایعات در واقع همراه با عصب ورودی از آن منطقه است. برای مثال، اندومتریوز عمیق رباط یوتروساکرال می­تواند موجب آمیزش­های دردناک شود اگر آن نزدیک به دهانه­ی رحم باشد.

اگر اندومتریوز روی بخشی از رباط باشد که دور از دهانه­ی رحم قرار دارد، بیماران ممکن است حرکات روده­ای دردناک، درد نوع سیاتیکی و احتمالا درد و تحریک مثانه داشته باشند. این احتمالا به دلیل التهاب و تحریک عصب هیپوگاستریک یا عصب ساکرال در این منطقه است.

کاهش فعالیت جنسی دردناک نیاز به یک تیم دارد

سارل می­گوید، در حالت ایده­آل، درمان رابطه­ی جنسی دردناک نیاز به تیم متشکل از متخصصین مختلف دارد. این می­تواند شامل: یک فیزیوتراپ، یک متخصص قطع اندومتریوز، یک فیزیوتراپ سلامت لگن با تجربه در زمینه­ی رابطه­ی جنسی دردناک، یک متخصص تغذیه که درک کند چطور با رژیم غذایی بافت واژن را بهبود دهد، یک رفتار درمان شناخت و یک متخصص مدیتیشن دارد.

آیا می­خواهید که درد اندومتریوز و سایر علائم خود را کاهش دهید؟ فراموش نکنید که سطح استرس خودتان را زیر نظر داشته باشید

خطوط ارتباطی را با شریک جنسی خودتان باز کنید  

بسیاری از زنان از صحبت با شریک جنسی خود در مورد مشکلاتشان خجالت می­کشند. اما این مساله خیلی آن­ها را تحت تاثیر قرار می­دهد و آن­ها باید آن را مدنظر قرار دهند.

هیچ خجالتی برای درد داشتن وجود ندارد. درمان رابطه­ جنسی دردناک

با شریک خود صادق باشید. در مورد آن در لحظه صحبت نکنید چون بعدا شما احتمالا از درد فریاد می­زنید و آن­ها را از خودتان دور می­کنید. در یک لحظه­ی آرام، صحبت کنید که چطور می­توانید با یکدیگر سروکار داشته باشید. سارل می­گوید: زوج­ها باید درک کنند که این صحبت در مورد کشف هر چیزی است حتی اگر رابطه­ی جنسی دخولی هدف آن­ها باشد. خوب است که چیزهای دیگر را نیز کشف کنند.

 درمان رابطه­ جنسی دردناک

درک کنید که شما با مراقبت خوب به هدف خودتان می­رسید؛ بیشتر مردم دوباره قادر به تجربه­ی رابطه­ی جنسی دخولی هستند. اما آن نیاز به یک روش چند رشته­ای برای نگاه انداختن به همه­ی موارد دارد.

یک سکس تراپ می­تواند آسودگی روانی و بدنی را فراهم کند  

اگرچه اندومتریوز یک بیماری جسمی است؛ اما گاهی اوقات بیماران سکس را با احساس درد مرتبط می­کنند و آن­ها یک ترس و اجتناب پیش­بینی شده را در خودشان توسعه می­دهند. یک سکس تراپ، می­تواند روی این ارتباط که در ذهن شما بین درد و عملکرد جنسی وجود دارد کار کند.

مغز قبل از اینکه درد رخ دهد، آغاز به درک آن می­کند که موجب می­شود بدن از نظر فیزیکی و روانی خاموش شود. بلو که پژوهش­های زیادی روی اندومتریوز و درد لگن انجام داده است، توضیح می­دهد: سکس تراپ به شما برای بازیابی اعتماد به بدنتان و یادگیری راهی برای کشف سایر حالات رابطه­ی جنسی با شریکتان کمک می­کند که ممکن است شامل آمیزش یا حتی فعالیت جنسی که موجب ایجاد درد می­شود، نباشد.

هر موردی متفاوت است. شما ممکن است بخواهید که با یک سکس تراپ که با اندومتریوز یا درد لگنی آشنا باشد، صحبت کنید چون اندومتریوز نیاز به دانش اختصاصی دارد. در وبسایت موسسه­ی آمریکایی معلمان، مشاوران و آموزش دهندگان رابطه­ی جنسی، به دنبال یک فرد مناسب باشید.

آیا شما شریک خودتان را برای سکس درمانی می­برید؟

بلو می­گوید، هر کاری که برای شما راحت­تر است را انجام دهید. این مهم است تا فردی را پیدا کنید که شریک شما را نیز درگیر کند، اگر این چیزی است که شما می­خواهید. از طرف دیگر، درمانگر می­تواند به شما مهارت بحث با شریکتان را آموزش دهد. در برخی موارد، شرکا درک نمی­کنند که اندومتریوز چیست بنابراین آن­ها درک نمی­کنند که چرا رد می­شوند. این باید توضیح داده شود.

یک فیزیوتراپ لگن روی جنبه­ جسمی مکانیک جنسی کار می­کند

سارل می­گوید: اگر درد از دخول اولیه منشا بگیرد، پس فیزیوتراپ لگن می­تواند با کار روی مولفه­های عضلانی که ممکن است موجب ایجاد این درد خاص شده باشند به شما کمک کند.

اندومتریوز می­تواند مسیر استخوان­های لگنی، عضلات و عملکرد اعصاب را منحرف کند. او می­گوید: اگرچه ما نمی­توانیم بیماری را ریشه­کن کنیم؛ اما می­توانیم به رفع مشکلات و الگوهای جبرانی که بیماری ایجاد می­کند کمک کنیم.

فیزیوتراپی لگن (PT) تقویت کننده است چون به شما یاد می­دهد که درد خودتان را کنترل کنید و از خودتان دفاع کنید، بنابراین PT تبدیل به یک ابزار قاطع در جعبه ابزار هر فرد مبتلا به رابطه­ی جنسی دردناک شده است.

PT لگن می­تواند به تخفیف التهاب و ایجاد یک محیط بهتر برای اعصابی که توسط اندومتریوز تحت تاثیر قرار گرفته­اند، برای کمک به داشتن رابطه­ی جنسی غیر دردناک کمک کند.

او اضافه می­کند: در روش من، ما باور داریم که ترکیب بین قطع اندومتریوز و فیزیوتراپی لگنی به کاهش بسیاری از رابطه­های جنسی دردناک و سایر مشکلات تهدید کننده­ی کیفیت زندگی که اندومتریوز ایجاد می­کند، کمک می­کند. او یک روش چند رشته­ای را اتخاذ می­کند تا شما با وجود اندومتریوز بهترین زندگی را داشته باشید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید