دخترانه
مجله سلامت!

آیا باید همیشه قرص آهن(fe )مصرف کنید؟چرا؟

قرص آهن :آهن یک ماده معدنی ضروری است که بدن ما نیاز دارد اکسیژن را به تمام سلول­های بدن برساند. برای سالم ماندن به این مواد معدنی نیاز داریم. مقدار بیش از حد کم آن ما را در معرض خطر ابتلا به کم­خونی و مقدار بیش از حد زیاد آن در معرض سمیت آهنی قرار می­دهد؛ که می­تواند مرگبار باشد.

برخی از عوارض جانبی کمبود آهن عبارتند از: خستگی، رنگ­پریدگی، کج­خلقی و زودرنجی و در زنان پی­ام اس (زودقاعدگی) یا دوره­های قاعدگی نامرتب.

قرص آهن

مقدار مورد نیاز بسته به سن و جنسیت افراد متفاوت است و بسته اینکه زنی در حال حاضر باردار است یا به نوزادش شیر می­دهد یا خیر، متفاوت خواهد بود. مردان به میزان کمتری نسبت به زنان به آهن نیاز دارند؛ زیرا آنها هرماه مانند زنان خونریزی نمی­کنند.

زنان باردار نیز نیاز بیشتری به آهن دارند زیرا میزان خون­سازی در بدن آنها در دوران بارداری دو برابر می­شود. هرچند روندی در بارداری وجود دارد، زیرا آهن بیش از حد می­تواند مسائل مربوط به سلامت جفت نوزاد را دچار مشکل کند .

اکثر مردم مقدار کافی آهن را از غذاهایی که می­خورند دریافت نمی­کنند زیرا رژیم­های مدرن به شدت کمبود مواد مغذی دارند. اما می­توان از این امر با خوردن یک رژیم غذایی سالم و مقوی که حاوی مقدار زیادی سبزیجات برگ و همچنین گروه­های دیگر مواد غذایی است؛ جلوگیری کرد.

حتی گیاه­خواران و یا وگان­ها نیز می­توانند آهن کافی را دریافت کنند، به شرطی که روی غذاهایی که دارای آهن زیاد هستند، تمرکز کنند. همچنین مردم می­توانند از طریق پخت و پز غذاهای خود در ظروف آشپزی مسی مطمئن شوند که به اندازه کافی آهن دریافت می­کنند. اما نگرانی­هایی در مورد ظروف مسی وجود دارد، مبنی بر این که نوعی از آهن را که مورد نیاز مردم است، تامین نکنند.

آیا مکمل­های دارویی مفید خواهند بود؟

چه اتفاقی می افتد وقتی آهن کم دارید؟ آیا باید مکمل مصرف کنید؟ قبل از استفاده از مکمل­های آهن باید سطح خون خود را بررسی کنید. چکاب کاملی که شامل موارد زیر است، باید انجام شده باشد:

قرص آهن

– آهن

– TIBC (ظرفیت کل پیوندهای آهنی)

– UIBC (ظرفیت پیوندهای غیراشباع آهن)

– فریتین خون

– هموگلوبین

– هماتوکریت

– CBC (شمارش کامل سلول­های خونی)

این آزمایش باید دیدی وسیع­تر از میزان آهن موجود در سیستم بدنیتان به شما بدهد و میزان استفاده از آن براساس این آزمایش تعیین می­شود.

افرادی که به شدت دچار کمبود آهن هستند، باید از مکمل­ها برای بازسازی ذخایر آهن استفاده کنند. اما افرادی میزان آهن آنها اندکی پایین­تر از حد نرمال آن است، قبل از استفاده مکمل­ها، باید میزان مصرف آهن را با تمرکز بر رژیم غذایی­شان، افزایش دهند. اگر این کار برایشان امکان­پذیر نیست، استفاده از آهن طور مداوم به مدت چند هفته و سپس قطع کردن آن به مدت چند هفته ایده­ی خوبی است .

افرادی که از مکمل­های آهن استفاده می­کنند باید سطح آهن بدن خود را به طور مرتب آزمایش کنند تا مانع رسیدن به سطوح سمی در سیستم بدنی شوند. مسمومیت آهن مرگ­بار است.

افرادی که سعی می­کنند سطح آهن را از طریق رژیم غذایی­شان افزایش دهند، باید توجه داشته باشند که از مواد غذایی حاوی آهن و حاوی ویتامین C استفاده نمایند، زیرا آهن و ویتامین C در کنار یکدیگر باعث می­شوند تا آهن به درستی در بدن جذب شود.

نتیجه­ گیری نهایی

اگر زیاد احساس خستگی می­کنید، دوره­های قاعدگی نامنظمی دارید، رنگ­پریده­اید یا سرگیجه دارید احتمالا انجام یک آزمایش خون برای بررسی سطح آهن بدنتان ضروری است. در افرادی که رژیم غذایی مدرنی دارند، بعید نیست که به شدت کمبود آهن داشته باشند. اگر کمبود آن خیلی کم نباشد، می­توانید میزان آهن بدن خود را دوباره تامین کنید.قرص آهن

اما اگر متوجه شدید که به شدت کمبود آهن دارید، باید از مکمل­ها استفاده کنید. در صورت استفاده از مکمل­ها، مراقب باشید به منظور کنترل سمیت کشنده­ی آهن، میزان آهن خون خود را کنترل کنید.قرص آهن

همه­ی افراد، صرف­نظر از این که آیا یک رژیم غذایی همه­چیزخوار دارند یا رژیم غذایی گیاهی مصرف می­کنند، باید بر روی خوردن غذاهای غنی از آهن و ویتامین C تمرکز کنند. به ویژه زنان باردار و شیرده باید به غذاهایی که می­خورند توجه داشته باشند، زیرا در این دوران نیاز به آهن در بدن افزایش یافته است.قرص آهن

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید