دخترانه
مجله سلامت!

افزایش شیرمادر :با رژیم غذایی و۷داروهای گیاهی

افزایش شیرمادر:آیا رژیم غذایی شما بر میزان شیرتان تاثیری دارد؟مادران شیرده می­توانند بدون توجه به رژیم غذایی، مقدار سالم شیر مادر را تولید کنند. حتی زنان با رژیم­های ناسالم نیز می­توانند به اندازه کافی شیر تولید کنند.

افزایش شیرمادر :با رژیم غذایی و۷داروهای گیاهی

با این حال، شیردهی می­تواند مقدار زیادی انرژی مصرف کند. بنابراین، اگر شما به اندازه کافی غذا بخورید و هر روز ۵۰۰ کالری اضافی مصرف کنید، می­توانید به بدنتان آنچه را که برای جایگزینی مواد مغذی و انرژی از دست رفته برای تولید شیر نیاز دارد، بدهید.افزایش شیرمادر

افزایش شیرمادر

و از آنجا که شیر مادر عمدتا از آب تشکیل شده است، باید بدنتان را پرآب نگه دارید. با نوشیدن شش تا هشت لیوان آب یا سایر نوشیدنی­های سالم، مطمئن شوید آنچه را که نیاز دارید، دریافت کرده­اید.

اعتقاد بر این است که در صدر یک رژیم متعادل، غذاهای خاصی تولید شیر مادر را افزایش می­دهند. برای حمایت شیردهی، می­توانید کمی بلغور جوی دوسر، سبزیجات سبز تیره ، بادام و نخود را به برنامه­های غذایی روزانه خود اضافه کنید.افزایش شیرمادر

چگونه به طور طبیعی شیر مادر را افزایش دهید

ساده­ترین و کارآمدترین راه برای افزایش طبیعی میزان شیر مادر، شیردهی بیشتر است. همچنین می­توانید با استفاده از یک شیردوش یا با کمک دستان خود تا شیر بیشتری را پس از هر تغذیه یا در بین دو تغذیه بدوشید.

تحرک اضافی و دوشیدن شیر بیشتر از پستان ممکن است به افزایش شیر شما کمک کند. اگر یک کودک خواب­آلود داشته باشید، می­توانید از تعویض شیردهی و فشرده­سازی سینه استفاده کنید تا زمان شیر خوردن کودک شما بیشتر شود.

و اگر کودک شما نیاز به غذای کمکی داشته باشد، دستگاه مکمل شیردهی یک محصول عالی است که به شما اجازه می­دهد تا تغذیه اضافی مورد نیاز او را در هنگام شیر دادن تامین کنید و تحریک بدن خود را برای تولید شیر بیشتر، زیاد کنید.

افزایش شیرمادر

شیردهی با گیاهان

برای قرن­ها، فرهنگ­های مختلف استفاده از گیاهان را به مادران شیرده پیشنهاد داده­ اند تا به آنها در تولید شیر بیشتر کمک کند. امروزه زنان از بسیاری از این گیاهان استفاده می­­کنند. آنها اغلب برای ایجاد یک فرمول تغذیه با شیر مادر خاص ترکیب می­شوند. برخی از گیاهانی که برای افزایش شیردهی استفاده می­شوند عبارتند از:

  • تخم شنبلیله
  • خارخسک
  • رازیانه
  • گزنه نیش­دار
  • شیر خارخسک
  • یونجه
  • سیر

شما می­توانید از سبزیجات شیردهی و چای­های شیردهی را از سوپرمارکت، داروخانه و یا فروشگاه­های ویتامین خریداری کنید. استفاده از این نوع گیاهان معمولا در صورت استفاده به اندازه کم مشکلی ایجاد نمی­کند. با این حال، گیاهان که از منابع ناشناخته خریداری شده یا مصرف بیش از حد آنها می­توانند خطرناک باشند. به همین دلیل، همیشه بهتر است قبل از مصرف هر یک از این محصولات و یا انواع مکمل­های دیگر، با پزشک خود صحبت کنید.

افزایش شیرمادر

داروهای افزایش ­دهنده­ شیرمادر

در شرایط خاص، داروهایی را می­توان برای ایجاد یا تولید شیر مادر به زنان تجویز کرد. پروتکل دارویی می­تواند برای مادرانی که مایل به شیر دادن نوزاد دیگری هستند، مفید باشد؛ زیرا برخی از داروها می­توانند حتی زمانی که بارداری وجود نداشته است، تولید شیر مادر را آغاز کنند. داروهای تجویزی برای مادرانی که دچار مشکل در شیردهی هستند یا کسانی هستند که به شروع شیردهی دوباره پس از مدتی متوقف مایل هستند، ممکن است مفید و کارساز باشد.

آیا آبجو و شراب می­توانند به تولید شیر کافی کنند؟

آبجو با رازک و جو ساخته شده است. اعتقاد بر این است که این دو ماده موجب افزایش پرولاکتین که هورمون مسئول تولید شیر است، می­شوند.

و گفته شده است که شراب به آرامش مادر کمک می­کند، که می­تواند برای رفلکس پایین خوب باشد. بنابراین، از لحاظ فنی، این نوشیدنی­های الکلی می­تواند به شیردهی بهتر کمک کند. با این حال، خطرات نوشیدن الکل هنگام شیردهی بیش از مزایاییی که الکل به همراه دارد.

الکل به شیر مادر منتقل شده و می­تواند روی کودک تاثیر بگذارد. در حالی که نوشیدن گاه به گاه الکل احتمالا هیچ مشکلی ایجاد نمی­کند، نوشیدن زیاد آن خطرناک­تر است. اگر به دنبال افزایش شیر خود هستید، راه­های امنتری برای نیل به آن وجود دارد.

افزایش شیرمادر

تامین شیر مادر و جهش رشدی

هنگامی که نوزادان شیرخوار از نمودار رشد، خارج می­شوند، نشانه­هایی از عدم دریافت کافی شیر مادر شیرین را نشان می­دهند. آنها زیاد شیر می­خورند، مدت زمان بیشتری را به شیر خوردن می­گذرانند و بین تغذیه­ها راضی و سیر به نظر نمی­رسند. اما، این دقیقا نشان دهنده­ی کمبود شیر مادر نیست.

قضیه این است که کودک در حال رشد است و نیاز به شیر مادر زیادتر می­شود. بنابراین، اگرچه خسته ­کننده است، فقط تغذیه با شیر مادر را ادامه دهید. تغذیه مداوم در طول جهش­های رشدی به بدن شما را در افزایش تولید شیر مادر کمک می­کند.

سپس، ظرف چند روز، شير مادر زیاد شده و دوباره كودك راضي خواهد شد. اگر چه ممکن است تحمل این شرایط برای چند سخت خشن باشد، اما این یک مرحله­ی طبیعی شیردهی و رشد است. این مشکل ارتباطی به شیر مادر ندارد.

اگر بیش از حد شیر داشته باشید، چه اتفاقی می­افتد؟

در حالیکه بعضی از زنان برای تامین شیر کافی تلاش می­کنند، دیگران با تامین بیش از حد شیر مبارزه می­کنند. با توجه به اینکه شیر زیاد ممکن است مشکل­ساز باشد، اما برای زنانی که شیر بسیار زیادی دارند، نیز شرایط همیشه آسان نیست.

شیر بیش از حد مادر می­تواند منجر به مسائل دردناک پستان، مانند انقباض پستان و بسته شدن کانال شیردهی شود. این می­تواند به معنای جریان سریع شیر مادر و یک رفلکس قوی باشد که باعث مشکلات شیردهی برای کودک می­شود.

فرزندان مادران با شیر زیاده از حد ممکن است در هنگام شیر خوردن خلط کنند. آنها تمایل دارند هوای زیادی بگیرند، به طوری که ممکن است دچار شکم­درد و علائمی مانند کولیک باشند. همچنین ممکن است خیلی سریع وزن اضافه کنند.

افزایش شیرمادر

نحوه قطع کردن شیردهی 

اگر تصمیم به عدم تغذیه با شیر مادر داشته باشید، یا اگر آماده از شیر گرفتن کودک خود باشید، شما می­خواهید که شیر خود را قطع کنید. اگر کودکتان را از شیر می­گیرید، بهتر است سعی کنید این کار را به تدریج بکنید.

از شیر گرفتن منظم به بدن شما اجازه می­دهد تا به آرامی میزان شیر خود را کاهش دهید. هنگامی که میزان شیر شما به آرامی کاهش می­یابد، احتمال ابتلا به درد پستان کمتر می­شود.

اگر بخواهید از ابتدا درست شیردهی را قطع کنید، باید بدانید که با شیر ندادن به کودکتان بدن شما تولید شیر را متوقف خواهد کرد.

اما، این کار به یکباره اتفاق نخواهد افتاد. ممکن است چند هفته طول بکشد و در عین حال ممکن است درد و سوزش در سینه را تجربه کنید.

سعی کنید ناراحتی را تسکین دهید، می­توانید یک سوتین حمایتی بپوشید و کمپرس سرد بر روی سینه­های خود قرار دهید.

اگر برای تسکین درد نیاز به دوشیدن شیر دارید، فقط به اندازه­ای شیر بدوشید که احساس خوبی داشته باشید. دوشیدن بیش از حد و یا زود به زود می­تواند موجب به تولید شیر بیشتری شود، حتی در برخی موارد ممکن است میزان آن بیشتر از قبل باشد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید