دخترانه
مجله سلامت!

رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای کودکان

آیا رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین برای کودکان مناسب است؟

خوردن رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین در میان افراد محبوب شده است. با اینکه تعریف رسمی از این نوع رژیم غذایی وجود ندارد اما برخی از توصیه ها بر مبنای کاهش یا حذف برخی یا کل غلات، میوه ها، بقولات و سبزیجات است. نوجوانان و بزرگسالان ممکن است علاقه زیادی به امتحان کردن این رژیم داشته باشند زیرا برخی از آن ها معتقدند که به کاهش وزن منجر می شود. کهنسالان نیز دوست دارند رژیم غذایی جدیدی را امتحان کنند. اما در این میان برخی از خانواده ها از رژیم غذایی کم کربوهیدراتی برای کودکان خود استفاده می کنند.

آیا کودکان به کربوهیدرات ها نیاز دارند؟

متخصصان بر این باورند که نیمی از کالری های مصرفی کودکان و بزرگسالان باید از کربوهیدرات ها باشد. بیشتر مواد مغذی همچون غلات کامل، میوه ها، سبزیجات، شیر و ماست در برگیرنده کربوهیدرات ها هستند که منبع انرژی ارجح برای بدن است.

خوردن رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای کودکان

کربوهیدرات ها در مواد غذایی همچون نوشیدنی های شکردار، شکلات و محصولات پخته شده نیز یافت می شود. محدود کردن چنین کربوهیدرات هایی از رژیم غذایی کودکان روش بسیار خوبی است. کودکان به کربوهیدرات های حاصل از کیک ها، کوکی ها، نوشابه یا شکلات نیازی ندارند. اما این طیف سنی به کربوهیدرات هایی که در غلات کامل، میوه ها و لبنیات تازه وجود دارد نیاز خواهند داشت. واقعیت این است که مصرف این گروه از مواد غذایی برای رشد و توسعه کودکان ضروری است.

معایب رژیم غذایی کم کربوهیدراتی برای کودکان چیست؟

با اینکه طیف سنی نوجوانان و افراد دبیرستانی همانند بزرگسالان هستند اما نیازهای تغذیه ای آن ها ممکن است بیشتر از شما باشد. به همین خاطر کاهش کربوهیدرات در این گروه سنی می تواند دردسرساز باشد. محدود کردن کربوهیدرات ها می تواند در سال های بعدی زندگی، مشکلات توسعه و رشد را برای کودکان به همراه داشته باشد. علاوه بر این، زمانی که مواد غذایی کربوهیدرات دار را از رژیم غذایی کم می کنید، چیز خاصی برای خوردن باقی نمی ماند. محدود کردن این مواد در رژیم غذایی کودکان باعث می شود مشکلاتی هم در مدرسه داشته باشند.

غذاهایی با کربوهیدرات با کیفیت می تواند کنترل وزن را بهتر کند

خوردن کربوهیدرات های اندک ممکن است به کاهش وزن منجر شود اما قرار دادن غذاهای خاصی که حاوی کربوهیدرات ها هستند می تواند به داشتن وزنی سالم کمک کند. به عنوان مثال، غلات کامل همچون برنج قهوه ای آرام تر از غلات تصفیه شده همچون برنج سفید هضم می شود و مانع از گرسنگی زودرس می گردد.
فیبر، کلسیم و ویتامین D سه مورد از مواد مغذی مهمی هستند که بیشتر کودکان و نوجوانان در آن ها کمبود دارند. غذاهای غنی از کربوهیدرات ها همچون غلات کامل، میوه ها و شیر منبع کلیدی برای دریافت این مواد مغذی می باشند. به جای اینکه جلوی خوردن همه غذاهای حاوی کربوهیدرات را بگیرید، بهتر است انتخاب های سالمی داشته باشید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید