دخترانه
مجله سلامت!

ماکروزومی نوزادی با وزن بالا

  • ماکروزومی نوزادی با وزن بالا

اصطلاح ماکروزومی نوزادی را توصیف می کند که با وزن خیلی بیشتری نسبت به میانگین وزنی سن حاملگی که تعداد هفته های داخل رحم است , متولد می شود . نوزادان ماکروزومی وزنی بیش از ۸ پوند , ۱۳ اونس دارند .
بطور متوسط وزن نوزادان بین ۵ پوند و ۸ اونس ( ۲۵۰۰ گرم ) و ۸ پوند و ۱۳ اونس ( ۴۰۰۰ گرم ) است . نوزادانی با ماکروزومی از نظر وزنی در صدک نودم یا بالاتر سن حاملگی هستند اگر به موقع متولد شوند .
ماکروزومی می تواند باعث یک زایمان دشوار شود و خطر زایمان سزارینی ( برش C ) و آسیب به نوزاد هنگام تولد را افزایش دهد . همچنین نوزادان متولد شده با ماکروزومی به احتمال زیاد بعدا دارای مشکلات سلامت مانند چاقی و دیابت ها در طول زندگی خود خواهند بود .
علل و ریسک فاکتورها
حدود ۹ درصد از همه نوزادان با ماکروزومی متولد می شوند . دلایل این وضعیت عبارتند از:
• ابتلای مادر به دیابت
• چاقی مادر
• ژنتیک
• یک وضعیت پزشکی در نوزاد
شما به احتمال زیاد دارای یک نوزاد ماکروزومی خواهید بود اگر:
• اگر قبل از بارداری دیابت داشته باشید یا اگر دیابت حین بارداری پیشرفت کرده باشد ( دیابت بارداری)
• شروع چاقی با بارداری
• افزایش وزن بیش از حد در طول بارداری
• فشار خون بالا در دوران بارداری
• اگر قبلا نوزادی با ماکروزومی داشته باشید
• اگر بیش از دو هفته از موعد زایمان شما گذشته باشد
• اگر سن شما بیش از ۳۵ سال باشد
علائم
نشانه اصلی ماکروزومی وزن بیشتر از ۸ پوند و ۱۳ اونس در هنگام تولد است – صرفنظر از اینکه نوزاد زودرس , به موقع یا دیرتر به دنیا آمده باشد .
چگونه تشخیص داده می شود؟
دکتر شما در مورد سابقه پزشکی و حاملگی های قبلی از شما سوال خواهد کرد . آنها می توانند در حین بارداری اندازه نوزادتان را چک کنید اگرچه این ارزیابی همیشه صحیح نیست.
روش های بررسی اندازه نوزاد عبارتند از:
• اندازه گیری طول فوندوس ( انتهای رحم ) . طول فوندوس از بالای رحم مادر تا استخوان شرمگاهی است . طول بلندتر از نرمال فوندوس می تواند نشانه ماکروزومی باشد.
• سونوگرافی . این آزمایش از امواج صوتی برای مشاهده تصویر جنین در رحم استفاده می کند . اگرچه در پیش بینی وزن تولد کاملا دقیق نیست اما می تواند ارزیابی کند که آیا جنین داخل رحم بیش از حد بزرگ است یا خیر.
• بررسی سطح مایع آمنیوتیک . مایع آمنیوتیک خیلی زیاد نشانه این است که جنین بیش از حد ادرار تولید می کند . جنین بزرگتر ادرار بیشتری تولید می کند .
• تست استرس منفی( Nonstress test ). این آزمایش ضربان قلب جنین شما را هنگامیکه که حرکت می کند اندازه گیری می کند.
• مشخصات بیوفیزیکی . این آزمایش تست استرس منفی( Nonstress test) را با سونوگرافی ترکیب می کند تا حرکات , تنفس و سطح مایع آمنیوتیک جنین را بررسی کند.
چگونه زایمان را تحت تاثیر قرار می دهد؟
ماکروزومی می تواند هنگام زایمان باعث مشکلات زیر شود:
• شانه نوزاد ممکن است در کانال تولد گیر کند
• ترقوه یا دیگر استخوان های نوزاد دچار شکستگی شود
• روند زایمان طولانی تر از حالت طبیعی است
• پنس های یا وکیوم زایمان مورد نیاز است
• زایمان سزارینی مورد نیاز است
• کودک اکسیژن کافی دریافت نمی کند
اگر دکتر شما فکر می کند که اندازه نوزاد می تواند باعث مشکلاتی در طول زایمان واژینال شود ممکن است لازم باشد که یک زایمان سزارینی را برنامه ریزی کنید.
عوارض
ماکروزومی می تواند عوارضی را برای مادر و نوزاد ایجاد کند . مشکلاتی که برای مادر ایجاد می کند عبارتند از:
• آسیب به واژن . درحین تولد جنین می تواند واژن مادر یا عضلات بین واژن و معقد و عضلات پرینه را دچار پارگی کند.
• خونریزی پس از زایمان . یک نوزاد بزرگ می تواند از انقباض عضلات رحم که پس از زایمان صورت می گیرد , جلوگیری کند . این امر می تواند منجر به خونریزی بیش از حد شود .
• پارگی رحم . اگر شما قبلا زایمان سزارینی یا جراحی رحم داشته باشید , رحم شما می تواند در طول زایمان دچار پارگی شود . این عوارض می تواند تهدید کننده حیات باشد .
مشکلاتی که در نوزاد پدید می آید ممکن است شامل موارد زیر باشد :
• چاقی . نوزادانی که با وزن بیشتر متولد می شوند به احتمال بیشتری در دوران کودکی چاق هستند .
• قند خون غیر طبیعی . برخی از نوزادان با قند خون پایین تر از نرمال متولد می شوند . بندرت قند خون آنها بالا است .
نوزادانی که هنگام تولد بزرگ هستند در بزرگسالی در معرض خطر این مشکلات هستند:
• دیابت
• فشار خون بالا
• چاقی
آنها همچنین در معرض خطر سندروم متابولیک قرار دارند . این گروه از بیماری ها شامل فشارخون بالا , قند خون بالا , چربی بیش از حد دور کمر و سطوح غیرطبیعی کلسترول است . همانطور که کودک بزرگتر می شود سندروم متابولیک می تواند ریسک آنها را برای ابتلا به بیماریهایی مانند دیابت ها و بیماری قلبی عروقی افزایش دهد .
سوالات مهمی که باید از پزشک خود بپرسید
اگر تست های حین بارداری نشان بدهد که جنین شما بزرگتر از حد طبیعی است باید چندین سوال از پزشک خودتان بپرسید:
• برای اینکه در طول بارداری سلامتی خودم را حفظ کنم باید چه کاری انجام بدهم؟
• آیا نیاز است که تغییراتی در تغذیه یا سطح فعالیت خودم ایجاد کنم ؟
• چگونه ممکن است ماکروزومی زایمان من را تحت تاثیر قرار دهد ؟ این مسئله چگونه می تواند سلامت نوزاد من را تحت تاثیر قرار دهد ؟
• آیا نیاز است که من زایمان سزارینی داشته باشم؟
• نوزاد من پس از تولد به چه مراقبت های ویژه ای نیاز خواهد داشت؟
احتمالا پزشک شما زایمان سزارینی را برای اطمینان از یک زایمان سالم توصیه می کند . تحریک زایمان زودهنگام طوریکه جنین زودتر از موعد به دنیا بیاید تفاوتی در نتیجه نشان نداده است .
نوزادان متولد شده با وزن زیاد ( درشت ) باید از نظر وضعیت سلامت مانند چاقی و دیابت ها در حین رشد کنترل شوند. با مدیریت شرایط از قبل و سلامت شما در دوران بارداری و همچنین کنترل سلامت کودک شما تا دوران بزرگسالی ممکن است شماقادر به پیشگیری از مشکلاتی باشید که ناشی از ماکروزومی است .
نوزاد شما چقدر درشت بود؟ ! چرا نوزاد شما با وزن بیشتر از حد طبیعی کاملا طبیعی و زیبا است.
وقتی پسرم متولد شد وزن خالص او ۸ پوند و ۱۳ اونس بود . در سال ۲۰۱۲ باعث تعجب و نگاه های متظاهرانه برخی از مادران می شد .
اما چند سال بعد ” مرد بزرگ” من اکنون متوسط به بنظر می رسد . به خصوص درمقایسه با کودکان تندرست …
در سال ۲۰۱۴ یک نوزاد ۵/۱۴ پوندی در ماساچوست متولد شد . در سال ۲۰۱۵ تعدادی نوزاد متولد شدند که وزن آنها بین ۹/۱۲ و ۷/۱۴ پوند بود . و در سال ۲۰۱۶ رکورد مادران غربی شکسته شد.
یک مادر ۱۹ ساله در هند یک نوزاد دختر ۱۵ پوندی به دنیا آورد .
در نهایت باید گفت اینها برخی از نوزادان درشت بودند ! با مد نظر قرار دادن تعداد آنها باید این را در نظر بگیرید : وزن متوسط یک نوزاد هنگام تولد حدود ۵/۷ است .
آیا این نوزادان واقعا بزرگتر می شوند؟
تصور ما این نیست که نوزادان در سالهای اخیر بزرگتر شده اند و فقط اینترنت نیست که هر کسی را هیجان زده می کند. بر اساس تحقیقات طی ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته در کشورهای توسعه یافته ۱۵ تا ۲۵ درصد تولد نوزادانی با وزن ۸ پوند و ۱۳ اونس یا بیشتر افزایش داشته است . این به عنوان یک یادآوری در رابطه با وزن پسر من در هنگام تولد بود – وزنی که این روزها ظاهرا باعث می شود نوزاد بزرگتر از حد طبیعی در نظر گرفته شود . اصطلاح پزشکی برای آن ماکروزومی است اما در محاوره معمولی به اینها “نوزادان خیلی بزرگ ” گفته می شود .
این یک جذابیت بی پایان برای مردم است زیرا مردان و زنان تمایل دارند که واکنش های بسیار متفاوتی به این پدیده داشته باشند .
مردها در مورد آن می شنوند و فکر می کنند, اوه , وای , این دیوانه کننده است . و سپس به راه خود ادامه می دهند . از سوی دیگر زنها بصورت غیر ارادی خودشان را جمع می کنند , عرق سرد می کنند و فکر می کنند , خدای بزرگ این چطور اتفاق می افتد؟ آیا می تواند برای من اتفاق بیافتد؟ حتی زنانی که قصد ندارند فرزندان بیشتری داشته باشند – یا کسانی که کلا قصد ندارند فرزندی داشته باشند – نمی تواند کمکی کنند اما با بخش های زنانه خودشان به شدت احساس همدردی می کنند زیرا همه آنها به خوبی آگاه هستند حتی بزرگترین نوزاد نیز باید هر جور هست به به دنیا بیاید .
بنابراین , این نوزاد دقیقا چگونه به دنیا خواهد آمد؟
شما ممکن است فکر کنید که مادران این نوزادان نیاز به سزارین خواهند داشت . در واقع، اگر شما جنین بزرگتری داشته باشید به احتمال بیشتری به این عمل احتیاج خواهید داشت ،اما باور داشته باشید یا خیر همیشه اینطور نیست . بله درست است یک جنین ۱۵ پوندی می تواند با زایمان واژینال نیز متولد شود . همانطور که جورج کینگ در سال ۲۰۱۳ به دنیا آمد .
جرج کوچک ۱۵ پوند و ۷ اونس وزن داشت. اما این یک زایمان ساده نبود : سر و شانه های او گیر کرده بود و به مدت ۵ دقیقه فاقد اکسیژن بود . پزشکان – و ۲۰ نفری که برای کمک به تولد او بر اساس وضعیت مادر او آماده بودند – به او تنها ۱۰ درصد شانس زنده ماندن دادند. اما او شانس ها را نادیده گرفت و نه تنها زنده ماند بلکه در نهایت یک ماه بعد با تندرستی بیمارستان را ترک کرد .
اما مسائلی وجود دارد که می تواند در رابطه با نوزادان با وزن بیش از حد ترسناک شود . یکی از بزرگترین خطرات وقتی که جنین مبتلا به ماکروزومی متولد می شود وضعیتی است که دیستوزیای شانه نامیده می شود که در آن شانه ها می توانند پشت استخوان شرمگاهی مادر گیر کند . پزشکان می توانند این مسئله را خیلی راحت هنگام تولد نوزاد کوچکتر حل کنند اما در رابطه با نوزادن بزرگتر می تواند بسیار دشوار باشد . این امر می تواند منجر به دررفتگی شانه نوزاد یا بطور شایع تر شکستگی قفسه سینه نوزاد ( استخوان گریبان ) , و همچنین باعث پارگی یا آسیب کف لگن برای مادر شود.
البته نوزدان دارای وزن زیاد می توانند کاملا ایمن متولد شوند . در اوائل سال جاری یک مادر استرالیایی توانست نوازد پسر ۱۳٫۴ پوندی را بدون هیچ عارضه ای به دنیا آورد.
چرا بچه ها بزرگتر و بزرگتر می شوند؟
این سوال در ذهن همه افراد وجود دارد ولی هیچ پاسخ واحدی برای آن وجود ندارد . برای برخی از زنان، دیابت بارداری (GD ) نقش مهمی دارد . تقریبا ۱۸ درصد از زنان باردار ممکن است تنها مبتلا به این نوع دیابت بارداری تشخیص داده شوند که در آن بدن نمی نواند قند خون را به درستی تنظیم کند . به غیر از خطری که برای مادر در حین بارداری دارد، ابتلا به دیابت بارداری شامل ریسک بالاتر برای پره اکلامپسی است و GD به خصوص می تواند باعث تولد فرزندی با وزن بیشتر شود. GD همچنین خطر تولد زودرس را افزایش می دهد به این معنی که نوزاد می تواند با ریه های فاقد رشد کافی متولد شود . همچنین نوزادانی که از مادران مبتلا به GD متولد می شوند بعدا در زندگی در معرض ریسک بیشتری برای ابتلا به چاقی و دیابت ها قرار دارند .
حتی بدون دیابت بارداری، چاقی مادر ممکن است در ایجاد نوزادی با وزن بیش از حد نقش داشته باشد . اما تعداد زیادی از زنان دارای اضافه وزن نوزادانی با وزن کم یا متوسط به دنیا می آورند . با این حال , برای اینکه شانش شما برای داشتن نوزادی با وزن مناسب افزایش یابد شما باید وزن خودتان را قبل از بارداری چک کنید همچنین در طول بارداری خوب غذا بخورید و بطور منظم ورزش کنید .
چگونه می توانم بفهمم که نوزاد من وزن مناسبی دارد؟
نوزادان سالم به انواع ،اشکال و اندازه های مختلف به دنیا می آیند . مهم است که وقتی شروع به بزرگ کردن او می کنید این را به یاد داشته باشید.در طول ماه اول این موضوع را در ذهن خودتان داشته باشید : هر بچه ای با سرعت متفاوتی رشد می کند زیرا هر بچه ای با دیگری متفاوت است!
یکی از مهمترین مواردی که والدینی که برای بار اول بچه دار شده اند متوجه آن نمی شوند این است که بچه ها همیشه بلافاصله پس از تولد وزن از دست می دهند . ۵ تا ۷ درصد کاهش وزن برای نوزادان دارای فرمول تغذیه طبیعی است در حالیکه بچه هایی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است تا ۱۰ درصد وزن اولیه خود هنگام تولد را از دست بدهند. همه بچه ها چه آنهایی که بر اساس فرمول تغذیه می شود وچه آنهایی که از شیر مادر تغذیه می کنند باید بین ۱۰ تا ۱۴ روز پس از تولد به وزن تولد خودشان برسند . به همین دلیل , پزشکان شما به شدت وزن نوزاد شما را کنترل می کنند و اگر نگران شوند مداخلاتی را توصیه می کنند.
مورد دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است : نوزادانی که با شیر مادر یا بطری تغذیه می شوند با سرعت های متفاتی وزن می گیرند . به علاوه ، در حالیکه شما می توانید نوزاد را بیش از حد تغذیه کنید وقتی که از شیر مادر تغذیه می کند , تغذیه بر اساس فرمول داستان متفاوتی دارد . اگر نوزاد شما که با بطری تغذیه می کند به سرعت وزن زیادی بدست بیاورد پزشک شما ممکن است سوالاتی در رابطه با تغذیه داشته باشد . به عنوان مثال : اگر نوزاد شما گریه می کند شما فورا با بطری به او پاسخ می دهید ؟ آیا مطمئن هستید این همان چیزی است که کودک شما می خواهد – نه تعویض کهنه, آروغ زدن یا در آغوش گرفتن ؟ درک ایماء و اشاره نوزاد کلید تغذیه نوزاد شما به مقدار مناسب است.
بتازگی مادر شدن استرس زا است خصوصا اگر خودتان بخواهید نوزادتان را تغذیه کنید و با آن مواجه شوید . سخت است که بیاد داشته باشید از دکترتان چه باید بپرسید . در اینجا لیستی از سوالات مفیدی که باید بپرسید وجود دارد بنابراین به کمک این سوالات می توانید قرار ملاقات خودتان را با کسب اطلاعاتی که می خواهید در مورد وزن و اندازه نوزادتان بدانید ترک کنید

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید