دخترانه
مجله سلامت!

آیا همه کودکان واکسن هپاتیت B را در زمان تولد دریافت میکنند؟

واکسن هپاتیت B:، توصیه کرده است که کودکان اولین دز واکسن هپاتیت B را در زمان تولد دریافت کنند. با این وجود چرا بسیاری از کودکان کانادایی خیلی دیرتر ایمن­سازی می­شوند؟

من، عصبی در اتاق انتظار یک کلینیک بهداشت عمومی، منتظر دریافت برنامه­ی زمانی واکسیناسیون کودک دو ماهه­ی خودم که در صندلی خودش روی پاهای من خوابیده بود، نشسته بودم. دختر من تقریبا نزدیک زمان دریافت اولین دور از شات­های خودش قرار داشت و من از دیدن واکسن هپاتیت B (یک بیماری که معمولا از طریق فعالیت جنسی و سوزن مشترک برای مصرف مواد منتقل می­شود) در لیست تعجب کردم.

به عنوان بخشی از آزمایش خون روتین برای همه­ی زنان باردار در کانادا، من نیز برای ویروس، تست شده و پاک بودم. پرستار برای من توضیح داد که در بریتیش کلمبیا جایی که من زندگی می­کردم، این واکسن خیلی زود تجویز می­شود چون تعداد زیادی از جمعیت آن از کشورهایی آمده­اند که دارای اندمی هپاتیت B هستند؛ آمده­اند. اما در سرتاسر کانادا، بسیاری از کودکان تا زمانی که دانش آموز مقطع متوسطه نشده­اند، واکسن هپاتیت B را دریافت نمی­کنند.

واکسن هپاتیت B

امروزه، آکادمی آمریکایی اطفال (AAP)، یک بیانیه منتشر کرده و در آن توصیه کرده است که اطفال، اگر از نظر پزشکی وضعیت پایداری دارند و وزن آن­ها حداقل ۴ پوند، ۶ اونس است، اولین دز از ۳ یا ۴ دز واکسن هپاتیت B خودشان را در عرض ۲۴ ساعت بعد از تولد دریافت کنند.

سیاست قبلی تاخیر دز اولیه­ تا زمان اولین چکاب نوزاد که معمولا دو هفته بعد از زایمان انجام می­شد را مجاز می­دانست؛ اما گزارش می­گوید که تزریق واکسن درست بعد از تولد، حفاظت بهتری را در برابر بیماری ایجاد می­کند.

بر اساس گفته­ی الیزابت بارنت، متخصص اطفال، همکار بیانیه و عضو کمیته­ی AAP بیماری­های عفونی “این یک تغییر کوچک است که می­تواند زندگی را حفظ کند”. او می­گوید: زمانی که یک کودک در حول و حوش زمان تولد یا در دوره­ی پریناتال آلوده می­شود، نسبت به کسانی که دیرتر مبتلا شده­اند، در معرض خطر خیلی بیشتر عوارض کشنده­ی شدید و بالقوه­ی هپاتیت B قرار دارد.

واکسن هپاتیت B

خطر ابتلا به هپاتیت B

هپاتیت B ویروسی است که به کبد حمله می­کند و می­تواند موجب سیروز، نارسایی کبدی و سرطان کبد شود. این ویروس از طریق تماس با خون آلوده و سایر مایعات بدن منتشر می­شود، اگرچه به نظر نمی­رسد که از طریق بوسیدن منتقل شود. زنان باردار که برای هپاتیت B، مثبت هستند می­توانند کودک خودشان را در طی زایمان آلوده کنند؛ اما شیردهی برای آنها بی خطر است.

بسیاری از افراد که برای هپاتیت B مثبت هستند، از شرایط خودشان آگاه نیستند چون علائم که شامل تب، خستگی، درد شکمی و یرقان است؛ ممکن است ده­ها سال بعد پدیدار شوند. این دلیلی است که چرا زنان باید به صورت روتین از نظر داشتن ویروس در بدن خود مورد آزمایش قرار گیرند. اما در ایالات متحده، حدود۳۰ درصد از زنان، مراقبت و غربالگری پریناتال کافی و اولیه دریافت نمی­کنند. افراد آسیب­پذیر با احتمال بیشتری با هپاتیت B آلوده می­شوند و به احتمال کمتری برای فهم اینکه آیا به این بیماری مبتلا هستند یا نه، به مراقبت­های پزشکی دسترسی دارند.

حتی زمانی که زن باردار آزمایش می­شود، نتایج می­توانند منفی کاذب باشند، از دست بروند، بد تفسیر شوند، غیر صحیح گزارش شوند یا نتایج حاصل با محل نگه­داری گزارش­های AAP مکاتبه نشوند. ائتلاف عملکرد ایمن­سازی، ۵۰۰ مورد از چنین خطاهایی را در ایالات متحده در یک دوره­ی ۳۹ ماهه مشاهده کرد که منجر به مرگ حداقل یک نوزاد شده بودند. بارنت می­گوید: “در زمان تولد، واکسن یک شبکه­ی ایمنی را برای نوزادی که طور دیگری محافظت نشده است، ایجاد می­کند”. AAP می­گوید واکسن به خوبی توسط نوزادان تحمل می­شود و بررسی­های زیادی به این نتیجه دست یافته­اند که آن بی خطر است.

به خودی خود، زمانی که واکسن در طی ۲۴ ساعت بعد از تولد ارائه می­شود، در پیشگیری از انتقال ویروس از مادر به نوزاد، ۷۵ تا ۹۵% موثر است. زنان باردار که غربالگری شده­اند و برای هپاتیت B مثبت بوده­اند ممکن است درمان ضد ویروسی دریافت کنند.

و به کودکان آن­ها یک ایمونوگلوبولین (پروتئینی که به عنوان یک آنتی­بادی فعالیت می­کند) و یک واکسن در هنگام تولد داده می­شود. زمانی که ایمونوگلوبولین و واکسن تجویز می­شود، میزان آلودگی تا حدود ۱% کاهش پیدا می­کند.

اگرچه هپاتیت B در برخی از افراد بهبود پیدا می­کند؛ اما برخی از افراد در طول عمر خودشان آلوده باقی می­مانند. ۹۰ درصد از نوزادان در اولین سال زندگی آلوده شده بودند و ۵۰ درصد از کودکانی که قبل از سن ۶ سالگی آلوده شده بودند، بهبود پیدا نکردند.

در ایالات متحده آمریکا، حدود ۱۰۰۰ مورد جدید در بین حدودا ۴ میلیون کودک متولد شده در هر سال شناسایی شده بود. بحران مصرف مواد مخدر موجب شیب‌دار شدن افزایش در تعداد عفونت­های هپاتیت B جدید در برخی از کشورها شده بود که بارنت بر روی اضطرار بهبود برنامه­ های پیشگیری پریناتال تاکید می­کند.

واکسن هپاتیت B

واکسن هپاتیت B در کانادا

اما اگر شما در مناطق خاصی از کانادا زندگی می­کنید، ممکن است تعجب کنید که چرا واکسن هپاتیت B اغلب خیلی دیرتر تجویز می­شود. انجمن امراض کودکان کانادا توصیه کرده است که همه­ی کودکان باید واکسن را قبل یا در طی اوایل نوجوانی دریافت کنند و اگر نوزادان مادران مبتلا به هپاتیت B دارند،باید واکسن را در دوره­ نوزادی دریافت کنند.

از آنجایی که برنامه­های زمان­بندی توسط دولت و بر اساس عواملی مانند آمار نفوس، میزان عفونت و پذیرش واکسن­های پریناتال تنظیم می­شوند، اولین دز از دو یا سه دز، در زمان­های مختلفی داده می­شود .

 

مل کراجدن، پزشک راهنما مرکز BC در آزمایشگاه سلامت عمومی کنترل بیماری می­گوید: ” از آنجایی که ما در کانادا یک برنامه­ی غربالگری سخت­گیرانه داریم، برای ما واضح نیست که واکسینه کردن فوری کودک در زمان تولد واقعا یک کار ارزشمند است. در حقیقت، ۹۷ درصد از زنان کانادایی مراقبت پریناتال را دریافت می­کنند و لازم است که آن­ها برای هپاتیت B در طی بارداری یا در زمان زایمان غربالگری شوند.

نتیجه این است که سالانه ۱۰ مورد یا تعداد کمتری از موارد ابتلا به ویروس در کودکان زیر یک سال وجود دارد. کراجدن می­گوید: “از نظر من، توصیه­های ارائه شده در کشورها بازتاب دهنده­ی شکاف­های واقعی در چگونگی غربالگری زنان باردار و حمایت از آن­ها در طی بارداری است”.

کراجدن خاطر نشان می­کند که اونتاریو و آلبرتا، مانند BC و کبک، تعداد زیادی شهروند خارجی دارند و می­توانند از ایمن­سازی کودکان در مراحل ابتدایی­تر سود ببرند.

او می­گوید: “بیشتر موارد هپاتیت B ما در جمعیت­های مهاجر که در کشور مبدا خودشان به هپاتیت مبتلا شده­اند، رخ می­دهد. “توسط ایمن­سازی نوزادان، شما در واقع کودکان را از زمان نوپایی که ممکن است در معرض کودکی که یک حامل است، قرار بگیرند، حفاظت می­کنید”.

اما ایمن­سازی دیرتر ممکن است مزیتی نیز داشته باشد. کراجدن می­گوید شواهدی وجود دارد که کودکانی که واکسینه شده­اند تا حدی قدرت پاسخ ایمنی خودشان را در طی زمان از دست داده­اند و زمانی که از نظر جنسی فعال می­شوند، به صورت بالقوه نسبت به بیماری حساس می­شوند.

او می­گوید: محققین دائما در حال مطالعه­ی این موضوع هستند که آیا تزریق یک دوز یادآور از واکسن مورد نیاز هست یا نه. در ضمن، اگر دوست دارید که کودکتان واکسن را زودتر دریافت کند، با پزشک خود صحبت کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید